aA
Muziejumi paversta Viktoro Janukovyčiaus rezidencija Mežgirijoje ukrainiečiams primena besaikę prabangą, kurios nestokojo į Rusiją pabėgęs buvęs šalies vadovas. Mežgirijos rūmai, prabangūs baldai ir ispaniško galeono kopija – simboliai režimo, kuris iš Ukrainos išvedė milžiniškus pinigus. Tarptautinis žurnalistinis tyrimas nagrinėja dalies šių pinigų keliones pasaulinėje finansų sistemoje.
Viktoras Janukovyčius
Viktoras Janukovyčius
© AFP / Scanpix

FinCEN Files – tiriamosios žurnalistikos centro ICIJ ir „BuzzFeed News“ koordinuojamas tarptautinis žurnalistinis tyrimas, paremtas nutekėjusiais bankų pranešimais apie įtartinas operacijas, – leidžia iš arti pažvelgti į mechanizmus, panaudotus galimam Ukrainos biudžeto lėšų nukreipimui į V.Janukovyčiaus ir jo aplinkos kišenes. Tarptautinė žurnalistų komanda nagrinėja konkrečią istoriją, kai dideli pinigai iš Ukrainos sukosi per Latvijos ir JAV bankus.

Smulkaus verslo iliuzija

2010 m. sausį V.Janukovyčius turbūt net košmaruose nesapnavo, kad po kelerių metų bus nuverstas ir bėgs į Rusiją. Greičiau priešingai – tuomet vyko pirmas Ukrainos prezidento rinkimų turas, kuriame politikui sekėsi puikiai. Tuo pat metu Jungtinėje Karalystėje buvo įsteigta kompanija „NoviRex Sales LLP“ – iš pirmo žvilgsnio, dar vienas Didžiojoje Britanijoje įsteigtas verslas su neaiškiais savininkais.

Adresu, kuriame registruota „NoviRex“, įsikūrė ir daugiau įmonių. Daugelį valdė tos pačios dvi bendrovės iš Mergelių salų – jurisdikcijos, garsėjančios kaip priebėga neaiškios kilmės kapitalui. Dabar tuo pačiu adresu veikia manikiūro salonas.

Apatiniai ir auliniai: kaip Latvijos ir JAV bankuose plaukiojo pinigai iš Ukrainos

„NoviRex“ deklaravo, kad pagrindinė bendrovės veikla – prekyba namų apyvokos reikmenimis. Pažvelgus į oficialias ataskaitas, kurias „NoviRex“ teikė Jungtinės Karalystės registrui, bendrovė atrodytų kaip smulkus verslas. Pažvelgus į nutekėjusius pranešimus apie bendrovės finansines operacijas, susidaro visiškai kitoks įspūdis.

Nuo kompiuterių iki kibirų

Nutekėjusiuose duomenyse žurnalistai aptiko įspūdingas „NoviRex“ finansines operacijas. Vienai Mergelių salose registruotai bendrovei 200 tūkst. dolerių sumokėta, mokėjimo paskirties laukelyje įrašant žodį „apatiniai“. Dar vienas įspūdingas sandoris – 400 tūkst. dolerių mokėjimas Honkonge registruotai įmonei. Už moteriškus aulinius.

Šias operacijas „NoviRex“ atlikinėjo per Latvijos banką ABLV, pelniusį prastą reputaciją dėl pinigų plovimo skandalų. Vis dėlto norint atlikinėti stambias operacijas JAV doleriais sąskaitos Latvijos banke nepakanka. Tam panaudota kur kas geriau žinoma finansų įstaiga – „JPMorgan Chase“.

Pasinaudojant ABLV korespondentine sąskaita JAV banke, „Novirex“ ir kiti Latvijos banko klientai galėjo vykdyti operacijas doleriais.

JAV įstatymai bankams taiko griežtus pinigų plovimo prevencijos standartus, kuriuos taikyti privaloma ir dirbant su bankais korespondentais bei jų klientais. JAV bankai privalo vertinti rizikingas operacijas, vykdomas per korespondentus, ir, nustačius dideles rizikas, gali net atsisakyti tolesnio bendradarbiavimo su konkrečiais bankais.

ICIJ žurnalistai „NoviRex“ operacijas parodė dviem finansinių nusikaltimų ekspertams. Abiejų verdiktas sutapo – pinigų plovimo požymiai buvo akivaizdūs.

„Jei dirbčiau „JPMorgan“ ir pamatyčiau tai, pagalvočiau: „Tai yra siaubinga“. Koks normalus verslas perka kompiuterius, moteriškus apatinius ir kibirus?“ – sakė buvęs Jungtinės Karalystės policijos detektyvas Martinas Woodsas.

2014 m. pradžioje, žlungant V.Janukovyčiaus režimui, „NoviRex“ jau buvo įvykdžiusi operacijų už 188 mln. dolerių.

Miglas prasklaidė D.Trumpo bendražygio teismas

Tų pačių 2014 metų pabaigoje „JPMorgan“ smarkiai apkarpė užsienio bankų, kuriems buvo leidžiama veikti per korespondentines sąskaitas, sąrašą. Kliuvo ir bankams iš Latvijos. Maždaug tuo metu galėjo baigtis ir „NoviRex“ istorija. Bet nesibaigė.

Jungtinėse Valstijose įsisiūbavus skandalui dėl galimo Rusijos kišimosi į 2016 m. prezidento rinkimus, tyrimas palietė ne vieną prezidento Donaldo Trumpo bendražygį. Turbūt garsiausiai linksniuota pavardė – Paulas Manafortas, vadovavęs D.Trumpo rinkimų kampanijai ir pasižymėjęs konsultacine veikla Ukrainoje.

Pasirodžius pranešimams apie įtartinas su P.Manafortu susijusių įmonių operacijas, tokių operacijų pėdsakus aptiko ir „JPMorgan“ prevencijos pareigūnai. Nustatyta, kad mokėjimus P.Manaforto valdomomos įmonėms atliko ir „NoviRex“. Tada bankas puolė teikti pranešimus apie įtartinas operacijas – keleri metai po to, kai tos operacijos vyko.

2018 m. vykusiame P.Manaforto teisme „NoviRex“ pateko į sąrašą įmonių, panaudotų šešėliniams Ukrainos oligarchų atsiskaitymams su P.Manafortu. „NoviRex“, V.Janukovyčiaus Regionų partijos vardu, P.Manafortui sumokėjo 4,19 mln. dolerių.

Viename iš teismo posėdžių buvęs P.Manaforto partneris Rickas Gatesas atskleidė, kas iš tiesų stovėjo už „NoviRex“. Anot jo, tai buvo Andrijus Kliujevas – V.Janukovyčiaus dešinioji ranka. Buvęs Ukrainos prezidento administracijos vadovas, kaip ir V.Janukovyčius, pabėgo iš šalies. Kaip ir V.Janukovyčius, A.Kliujevas yra ieškomas Ukrainos teisėsaugos, jam taikomos JAV sankcijos.

2018 m. JAV oficialiai uždraudė ABLV bankui naudotis korespondentinėmis sąskaitomis Jungtinėse Valstijose. Iš esmės taip bankui uždraustos ir operacijos JAV doleriais. Finansų sektoriuje toks sprendimas vadinamas mirties nuosprendžiu bankui. ABLV taip ir nutiko – vienas skandalingiausių Latvijos bankų šiuo metu likviduojamas.

Visą ICIJ tyrimą (anglų k.) skaitykite čia.

Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.3333
Verslas PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Kas ir už kiek atstatys karo niokojamą Ukrainą: aiškėja, kur slypi didžiausias pavojus ir spraga

Lietuvos verslas raginamas prisidėti atstatant karo vis dar niokojamą Ukrainą. Ekonomikos ir...

Ukrainą pasiekė stiklo siunta iš Vilniaus

Į priemiestį Borodianką šeštadienį buvo nugabenta pirmoji Vilniaus valdžios organizuota...

Anksčiau veikė Lietuvoje, o dabar kursis Latvijoje: ar sugrįš žinomas prekybos tinklas

Maždaug prieš savaitę paaiškėjus, kad prekybos tinklas „Spar“ jau artimiausiu metu planuoja...

Pradedamos dėlioti Klaipėdos vasaros estrados rekonstrukcijos gairės

Šią savaitę pirmam pasitarimui susirinkę Klaipėdos savivaldybės atstovai ir projektuotojai...

ECB vadovė: kriptovaliutos nieko vertos ir turėtų būti reguliuojamos

Europos Centrinio Banko pirmininkė Christine Lagarde sako, kad kriptovaliutos „niekuo...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Rusija į Ukrainą siunčia specialiai atrinktus karius: sąrašuose – stebinantys sutapimai (2)

„ Rusija į karą Ukrainoje siunčia pačių vargingiausių regionų gyventojus, o etninių rusų...

Verslas PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Kas ir už kiek atstatys karo niokojamą Ukrainą: aiškėja, kur slypi didžiausias pavojus ir spraga

Lietuvos verslas raginamas prisidėti atstatant karo vis dar niokojamą Ukrainą. Ekonomikos ir...

Rimvydas Valatka. Maskva krito, už mūsų kairiųjų – tik Pekinas

Lietuvos partijų (ne)susitarimas dėl užsienio politikos gairių vyksta įdomiame europinės...

Karas Ukrainoje. Zelenskiui ir Dudai kalbant Aukščiausioje Radoje – oro pavojus Lenkijos prezidentas: laisvojo pasaulio veidas – Ukraina (3)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Mįslingą hepatitą aptiko ir Lenkijoje: profesorius pasakė, kas bendro tarp daugiau nei 70 proc. sergančiųjų (1)

Jau kurį laiką gąsdina neaiškios kilmės vaikų hepatito protrūkis. Kai kurie ligos atvejai yra...

„Eurovizijoje“ sužibėjusios ispanės koncerte – gausios policijos pajėgos: užkulisiuose pasirodė vyras su ginklu

Chanel Terrero savo regione tapo viena garsiausių atlikėjų po įsimintino pasirodymo...

Į priekį stumiasi nauja išmokų už vaikus tvarka: suskaičiavo pliusus ir minusus

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijuoja naują vaiko priežiūros pirmuosius dvejus jo...

Delfi PliusPranas Šarpnickis

Ko nepadarysi dėl meilės: tarpukario lietuviai sugebėjo ir po keliskart vesti, ir apsimetę juodaodžiais paneles vilioti

Raseiniškis Juozas Gabrilavičius buvo jaunas ir gražus, inteligentiškas brunetas. Tėvui padedant,...

Rusijai tęsiant puolimą Donbase Lenkijos lyderis apsilankė Kyjive

Rusijai tęsiant puolimą Ukrainos rytiniame Donbaso regione, Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda...

Plaukų stilistė patarė, kaip šį sezoną dažyti plaukus: su šiomis spalvomis neprašausite

Artėjant vasarai, vis labiau norisi imtis išvaizdos pokyčių. Jei vienos puošiasi naujomis...