aA
Vyriausybėje sudaryta darbo grupė turėtų iki pavasario vidurio pateikti pasiūlymus dėl mokesčių reformos, sąžiningo mokesčių mokėjimo skatinimo ir paskatų šešėlinės ekonomikos mažinimui.
Vilius Šapoka, Saulius Skvernelis
© DELFI / Domantas Pipas

Ekonomistė Rūta Vainienė teigė, kad kalbant apie šešėlinės ekonomikos mažinimą, nieko reikšmingo nesitiki.

„Turbūt pateiks kažką iš įprasto priemonių asortimento“, – sakė ji.

Seimo narė Ingrida Šimonytė kalbėjo kiek optimistiškiau.

„Jei Vyriausybė nuspręstų vykdyti ją sudariusios partijos programą, manau, kad jau būtų galima rasti būdų kaip sumažinti šešėlinę ekonomiką“, – sakė ji.

Žadėjo pernai

Apie planuojamą mokesčių reformą daug kalbama buvo ir 2017 metais. Vis dėlto, vasarą pristatytos mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimo gairės nebuvo tokios ambicingos, kaip tikėtasi. Šiemet Vyriausybė ketina pateikti naujų pasiūlymų.

Kaip DELFI informavo Finansų ministerijos komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Erika Bogusevičiūtė, šiuo metu premjero Sauliaus Skvernelio pavedimu yra sudaryta darbo grupė pasiūlymams dėl mokesčių srities reformos, sąžiningo mokesčių mokėjimo skatinimo ir paskatų šešėlinės ekonomikos mažinimui parengti.

„Darbo grupę sudaro Finansų ministerijos, Vyriausybės kanceliarijos, Ūkio ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos banko, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), „Sodros“, Muitinės departamento, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atstovai.

Atitinkamus pasiūlymus minėta darbo grupė Ministrui Pirmininkui ir Vyriausybės strateginių projektų portfelio komisijai turėtų parengti ir pateikti iki pavasario vidurio“, – nurodė ji.

Apie ketinimus mažinti šešėlinę ekonomiką rašoma ir Vyriausybės programos įgyvendinimo plane. Pavyzdžiui, 2018 metais numatyta sukurti ir įdiegti mokesčių apskaičiavimo smulkiajam verslui paslaugą – sudaryti sąlygas pusiau automatizuotai tvarkyti pajamų ir išlaidų apskaitą; Patobulinti kasos aparatų sistemas, atsižvelgiant į modernius atsiskaitymo ir apskaitos būdus ir Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (IMAS) funkcionalumus; Nustatyti proporcingas sankcijas už mokesčių įstatymų pažeidimus.

Antras mokesčių reformos dublis: ko tikėtis
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Pernai Lietuvoje pristatyta šešėlį mažinti turinti kvitų loterija, kurioje dalyvauja tik turgavietėse ir už paslaugas gauti kvitai, o laimėtojai apdovanojami 200 eurų arba 5 tūkst. eurų prizais. 200 eurų dešimčiai laimėtojų skiriami kartą per savaitę, o 5 tūkst. eurų – vienam pirkėjui kartą per mėnesį.

Austrijos Linco Johanneso Keplerio universiteto profesorius Friedrichas Schneideris anksčiau DELFI yra sakęs, kad jo skaičiavimais, 2017 metais šešėlinė ekonomika Lietuvoje sudarė maždaug 21 proc. bendrojo vidaus produkto, t.y. beveik 9 mlrd. eurų.

Mokesčių turbūt nemažins

R. Vainienė sakė, kad į šešėlinės ekonomikos priežastis nutaikytų priemonių iš Vyriausybės nesitiki, nes, pasak jos, jį meta dideli mokesčiai, o jų mažinti neketinama.

„Dėl akcizų kontrabandinės prekės sudaro apie trečdalį šešėlio, dėl „Sodros“ įmokų (ne gyventojų pajamų mokesčio ar privalomojo sveikatos draudimo), bet būtent dėl „Sodros“ yra vokeliai, o dar yra pridėtinės vertės mokestis (PVM) su 21 proc. tarifu, kuris meta neapskaitytų pajamų šešėlį.

PVM pakeltas ir užmirštas, dėl „Sodros“ irgi viskas visai kita kryptimi einama – kaip tik didina aprėptį, kad kuo daugiau žmonių būtų „įsodrinti“ ir mokėtų“, – dėstė ji.

Rūta Vainienė
Rūta Vainienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

I. Šimonytė su tokiu požiūriu nesutiko.

„Šešėlį labiausiai sumažintų mokesčių mažinimas iki 0 proc. tarifo. Tada nebūtų jokio šešėlio“, – ironizavo ji.

Jos teigimu, galima turėti tiek didelius mokesčius, tiek ir konkurencingą ekonomiką. Taip pat galima turėti mažus mokesčius ir nieko labai konkurencingo.

„Ne pats mokesčių dydis apsprendžia paskatas vengti jų. Pirmiausia, tai lemia supratimas, žmonių įsitikinimas, kad tai, ką mes atgauname kaip visuomenė yra daugiau ar mažiau teisinga, o našta tarp mūsų paskirstyta irgi daugiau ar mažiau sąžiningai.

Kodėl Skandinavijoje gali būti dideli mokesčiai? Ką, jie nenormalūs? Ne, tiesiog visuomenėje yra įsitikinimas, kad reikia sveikų darbuotojų, švietimo, infrastruktūros ir t.t. Jei vertini, kad grąža iš sumokėtų mokesčių yra sąžininga, tada nėra klausimo, kokie jie“, – aiškino ji.

I. Šimonytė pridūrė, kad ir su labai mažais mokesčių tarifais surinktas lėšas galima panaudoti neefektyviai.

„Juk gali ir sumažintus mokesčius kas nors ištąsyti po nesąžiningus viešuosius pirkimus, tada vis tiek atrodys, jog jų neatgauni. Koks tada skirtumas, kad mokesčiai maži? Paskatos vis tiek lieka tokios pačios.

Tai yra labiau infrastruktūros, institucijų, valdžios moralės dalykai, kurie yra gerokai subtilesni už teiginį „duokite mažus mokesčius ir visiems bus gerai“, – sakė Seimo narė.

Įprastas asortimentas

R. Vainienė svarstė, kad Vyriausybės darbo grupė turbūt pateiks kažką iš įprasto priemonių asortimento.

Antras mokesčių reformos dublis: ko tikėtis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Tai yra grynųjų ribojimas, mokesčių mokėtojų motyvacijų didinimas: geruoju – per kvitų loteriją, per „vyšninius“ vokus ir panašiai, bloguoju – per visokias baudas. Jei pradėtų bausti ne tik, tarkim, cigarečių pardavėją turguje, bet ir pirkėją“, – kalbėjo ji.

Ekonomistė pažymėjo ir mokesčių administravimo gerinimą. „Čia – visa išmanioji VMI. Tai jau daroma, o apie kokias nors naujoves kovoje prieš šešėlį kol kas neteko girdėti. Manau, kad jie ir toliau analizuos...

Išties, VMI nudirba patį didžiausią darbą. Jie dabar turi detaliausią informaciją realiu laiku, su kuria daro lyginamąsias analizes, identifikuoja pagrindinius rizikos sektorius ir su jais dirba. Tarptautinė mokesčių inspektorių bendruomenė padeda jiems, o ta loterija ar grynųjų mažinimas, kaip sakant – braškės ant torto“, – DELFI sakė R. Vainienė.

Ji dar pastebėjo, kad Vyriausybė iš tikrųjų per daug ir neužsimoja prieš šešėlį.

„Pavyzdžiui, žinome kaip yra dėl neteisėto praturtėjimo – yra toks teisinis įrankis, kur reikia įrodyti, kad asmuo turi turto daugiau nei uždirbo per visą savo gyvenimą. Aišku, kad yra žmonių, turinčių nelegalių, galbūt ir su korupcija susijusių pajamų, bet tas įrankis taikomas pakankamai ribotai. Viena vertus, gal ta teisinė procedūra sudėtinga. Kita vertus, o ką tai reiškia? Reiškia, kad reikės pakrutinti nemažai Lietuvos gyventojų.

Pavyzdžiui, regionuose šešėlis yra labai išplitęs. Daug gyventojų gyvena iš pajamų, kurios neapmokestinamos. Šios srities Vyriausybė nejudina dėl socialinių priežasčių, nes kitaip žmonės tiesiog neišgyvens“, – sakė pašnekovė.

Tikisi pajamų apmokestinimo pertvarkos

I. Šimonytės manymu, bent jau dalį paskatų slėpti darbo pajamas eliminuotų pajamų apmokestinimo pertvarka.

„Darbuotojo ir darbdavio „Sodros“ įmokos turėtų būti sujungtos, išskaidrintos. Reikėtų atskirti, kas yra pajamų mokestis ir kas yra daugiau ar mažiau draudimas, kalbant apie pensijų individualiąją dalį (ne apie bazinę pensiją) ir t.t. Čia yra pirmas ir svarbiausias dalykas“, – sakė ji.

Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė
© Organizatorių nuotr.

Opozicijoje dirbanti Seimo narė tikėjosi, kad šiemet nebus apsiribota mažais kosmetiniais pasiūlymais.

„Jei ir vėl bus motyvuojama, kad to niekur nėra ir todėl to nereikia daryti, tai turbūt vėl kažkokių mažų kosmetinių dalykų bus pasiūlyta. Pavyzdžiui, ką nors informuoti apie mokesčių nemokėjimo žalą.

Sunkiai iš to tikėčiausi kažkokių didelių efektų, bet jei Vyriausybė nuspręstų vykdyti ją sudariusios partijos programą, manau, kad jau būtų galima rasti būdų kaip sumažinti šešėlinę ekonomiką“, – sakė I. Šimonytė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (22)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

Lietuvis siekia pakeisti prekybos rinką: derybų galią nori sugrąžinti pirkėjams (80)

Danijoje gyvenantis lietuvis įkūrė elektroninės prekybos platformą, kuria tikisi sugrąžinti...

Lietuviai surūkė daugiau kontrabandinių cigarečių – valstybė prarado milijonus (53)

Nors kontrabandinių cigarečių sulaikoma vis daugiau, tyrimai rodo, kad tai rūkaliams tai ne...

Trumpo patarėjas: JAV ir Kinijos derybose dėl prekybos proveržio nėra (1)

Baltųjų rūmų patarėjas prekybos klausimais Larry Kudlow sumenkino pranešimus apie proveržį...

Kai kuriose Lietuvos įmonėse uždirbti milijonams pakanka vieno darbuotojo: kaip joms tai pavyksta? (130)

Lietuvoje yra ne viena kompanija, vienam darbuotojui sugeneruojanti daugiau kaip 10 milijonų eurų...

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (22)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (3)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (339)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (55)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (37)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (416)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (2)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (18)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (217)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (115)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...