Į Lietuvą recesija turėtų ateiti žiemą, o jos link vis sparčiau juda ir visa Europa – tokias niūrias prognozes pateikia SEB bankas.
„Suprantame, kad esant tokioms elektros ir gamtinių dujų kainoms Europoje, turbūt, kito kelio kaip tik Europos Sąjungos šalims nukeliauti iki tos vadinamosios recesijos, daugelį turbūt gąsdina tas žodis, kito kelio nelabai ir yra“, – sako SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Tačiau banko manymu, elektros kainos tokiame aukštame lygyje ilgai laikytis neturėtų. Su šia problema susiduria visos euro zonos šalys, todėl bloko narės bus priverstos ieškoti greitų sprendimų. Artėjantį rudenį ir žiemą prognozuojamas ekonomikos nuosmukis, didės ir nedarbas. Tačiau vėliau situacija turėtų pagerėti.
„Kitų metų antrą pusmetį tikimės tokio pakankamai spartaus atsigavimo. Tai gaunasi, kad kitų metų rezultatas, kalbant apie euro zoną, jis yra teigiamas“, – teigia T. Povilauskas.
Maisto kainų pokyčius stebinčių ekspertų teigimu, kainos ir toliau kyla. Pigiausių maisto produktų krepšelis, lyginant su liepos mėnesiu, brango euru ir trylika centų.
„Pigiausi maisto produktai brango apie 31 procentą. Tai kažkur bus 16 eurų brangiau tas krepšelis negu praeitais metais“, – sako „Pricer.lt“ Maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Labiausiai brangstančių prekių sąrašo viršūnėje ir toliau rikiuojasi aliejus, smarkiai brangsta pieno produktai, neatsilieka ir mėsa.
„Viskas, kas susiję su grūdais, visos prekės, kurios reikalauja gilesnio perdirbimo, su temperatūra, su kepimu, su viskuo susiję, jos dėl žaliavų pigimo nepigs, nes jos brangs dėl elektros. Galbūt pigesnes mes matysime ten kruopas, tas prekes, kurios iš grūdų daromos su minimaliu perdiribimu“, – teigia P. Čepkauskas.
Iš stebimų 54 maisto produktų sąrašo pigo tik pigiausi pomidorai ir pigiausi ryžiai.
Statistikos departamentas skelbia, jog išankstinė metinė infliacija pagal suderintą vartotojų kainų indeksą Lietuvoje rugpjūtį siekė dvidešimt vieną ir vieną dešimtąją procento. SEB bankas prognozuoja, kad ji ims mažėti jau šiemet.
„Kitąmet tikimės 6,2 metinės infliacijos, kaip minėjau, kad trumpalaikės recesinės nuotaikos lems ir lemia jau nemažos dalies žaliavų kainų mažėjimą…šitoje vietoje yra nemažai prielaidų, kad kitais metais ta infliacija bus mažesnė“, – komentuoja T. Povilauskas.
Pasak Čepkausko, nors infliacija mažės – vartotojas to nejaus, nes maisto produktų kainos kils ir toliau.
„Statistai ir bankininkai, ir visi kiti pasakos, kad procentinė infliacija mažėja, nes procentinė infliacija mažės. Nes praeitais metais nuo rugsėjo mėnesio pradėjo kainos augti, tai ten buvo mėnesis 6,5 procento, kitas mėnesis 8,5 procento, po to 9, po to 10, tai pas mus iki Naujų metų vyks procentinis mažėjimas, o piniginė išraiška vartotojui vis tiek matys didėjimą“, – sako jis.
SEB banko teigimu, vartotojų lūkesčiai krito į rekordines žemumas. Dėl to smunka ir mažmeninė prekyba. Čepkausko teigimu, liepos mėnesį ji susitraukė beveik 9 procentais, o rugpjūtį turėtų smukti dar labiau. Dėl to prekybos tinkluose rasis vis daugiau akcijų.
„Manyčiau toliau, kad pradėsime matyti toliau jau ko gero kainų mažinimus susijusius ne su žaliavų pigimu ar dar kažkuo, o su tinklų konkurencijos aštrėjimu“, – nurodo P. Čepkauskas.
Statistikos departamento duomenimis, metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo būsto, vandens, elektros, dujų ir kieto kuro prekių ir paslaugų, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, transporto prekių ir paslaugų kainų padidėjimas.