Opozicijos lyderis Andrius Kubilius įsitikinęs, kad dalį "Mažeikių naftos" akcijų pardavusi "Gazprom" ar "Lukoil" kompanijoms Vyriausybė sukeltų grėsmes nacionaliniam saugumui.
Andrius Kubilius
© DELFI
"Mano įsitikinimu, Lietuva turi nedviprasmiškai pasakyti, kad jai ne tas pats, kokie bus naujieji akcininkai, ne tas pats, kas perims "Jukos" valdomas akcijas. Lietuva turi besąlygiškai laikytis to, kas labai teisingai išdėstyta Vyriausybės ataskaitoje apie nacionalinio saugumo būklę, - pirmadienį "Žinių radijo" laidai "Opozicija" sakė A. Kubilius. - Buvo labai aiškiai suformuluota, kad tokių Kremliui lojalių kompanijų kaip "Gazprom" ar "Lukoil" atėjimas į "Mažeikių naftą" būtų grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui".

Pasak jo, Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas turi suprasti, kad jei jis leis šioms kompanijoms įsigyti akcijų, sukels grėsmę šalies nacionaliniam saugumui. "Premjeras turi labai aiškiai suprasti, kad jis turi ginti Lietuvą nuo tokios grėsmės. Jei jis to nedarys, tai pažeis Lietuvos nacionalinius interesus ir savo veiksmais sukels grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui", - kalbėjo opozicijos lyderis.

A. Kubilius netiesiogiai užsiminė, kad Premjero lauktų nušalintojo Prezidento Rolando Pakso likimas. "Kai Prezidentas R. Paksas savo veiksmais sukėlė grėsmę nacionaliniam saugumui, po to jam pradėta apkalta. Premjeras turi tai atsiminti", - sakė konservatorius.

ELTA primena, jog Vyriausybei nusprendus parduoti dalį "Mažeikių naftos" valdomų akcijų praėjusį mėnesį Vyriausybė neoficialiai gavo Rusijos teisingumo ministerijos pranešimą apie tai, kad Lietuvoje ir Olandijoje draudžiama atlikti veiksmus su "Mažeikių naftos" akcijomis.

Šiuo metu kontrolinį - 53,7 proc. - "Mažeikių naftos" akcijų paketą valdo "Yukos International UK", dar 40,66 proc. priklauso Vyriausybei.

"Mažeikių naftos" akcijomis susidomėjimą viešai yra pareiškusios šešios bendrovės: "ConocoPhilips", "Lukoil", "Vitol", TNK-BP, "Gazprom" grupė ir "Kazmunaygaz". Manoma, kad akcijomis domisi ir kitos įmonės.

A. Kubiliaus teigimu, Rusijos siekis didinti dujų kainas Baltijos šalims bus Vyriausybės su "Gazprom" pasirašytos sutarties išbandymas. "Iki šiol Premjeras džiaugdavosi, kad parduodamas dalį "Lietuvos dujų" akcijų "Gazprom" pasirašė pagal A. Brazauską labai tobulą sutartį, kurioje atseit numatytos garantijos, kad "Gazprom" savavališkai negalėtų didinti dujų kainų, galbūt galėtų didinti tiek, kiek brangsta kitos alternatyvios kuro rūšys, - sakė opozicijos lyderis. - Pamatysim, ar sutartis veikia ir kiek stiprybės turi Vyriausybė ir Premjeras kovoti už sutarties sąlygų laikymąsi".

Anot jo, iki šiol premjeras nelabai drįsdavo pasipriešinti Kremliaus ir jo "įrankio "Gazprom" politikai ir vienašališkiems veiksmams", tad Vyriausybės esą laukia išbandymas.

Lietuvos specialiosios tarnyboms pateikus rimtų argumentų dėl galimos grėsmės nacionaliniam saugumui, į juos turėtų būti atsižvelgta svarstant galimybę bendrovės "Mažeikių nafta" akcijas parduoti Rusijos kompanijai. Taip pirmadienį per spaudos konferenciją pareiškė Seimo valdančiosios Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas, atremdamas opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus nuogąstavimus.

Pasak frakcijos seniūno, priešingai nei baiminamasi, ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas neketina į Lietuvą atvesti jokios Rusijos kompanijos: "Galiu garantuoti, kad A. Brazauskas už parankės nieko neatvedinės, nes jis yra pakankamai solidus žmogus. Jau dabar mes matome, kad ne jis veda, o įvairios gana solidžios kompanijos, suinteresuotos dalyvauti "Mažeikių naftos" darbe".

Socialdemokratas priminė, jog per "A. Kubiliaus ir jo bendražygių vingius į "Mažeikių naftą" buvo atvesta "Jukos", galbūt netiesiogiai, per ėjimą žirgu per "Williams", bet jie čia atsidūrė".

J. Oleko teigimu, kuri "Mažeikių naftos" akcijų norinti įsigyti kompanija pasiūlys geriausias sąlygas, bus galima pasakyti tik po kurio laiko. Tai esą priklausys ir nuo situacijos Rusijoje, taip pat Nyderlandų, kur registruota dalies "Mažeikių naftos" akcijų savininkė "Yukos International", požiūrio.

"Mums svarbiausia, kad "Mažeikių nafta" veiktų, būtų aprūpinta žaliava, būtų užtikrinta tūkstančiai darbo vietų ir tam tikros įplaukos į Lietuvos biudžetą", - pabrėžė parlamentaras.

Anot jo, ne mažiau svarbu bus išsaugoti nacionalinį saugumą: "Manau, kad tie dalykai nebus pamiršti. Turime specialias tarnybas, kurios dirba, informuoja prezidentą, premjerą, informuos ir Seimo narius. Jei tai bus rimti argumentai, į juos bus atsižvelgta".

ELTA primena, jog Rusijos Federacijos Dūma penktadienį pasiūlė Vyriausybei peržiūrėti klausimą dėl gamtinių dujų, tiekiamų į Baltijos šalis, Gruziją, Moldovą ir Ukrainą, kainų didinimo iki europinio lygio.

Dūmos deputatai išreiškė susirūpinimą dėl to, kad kaina už Rusijos gamtines dujas, tiekiamas į šias šalis, sudaro 50-80 JAV dolerių už 1 tūkst. kubinių metrų, tuo tarpu Centrinės ir Vakarų Europos šalims gamtinės dujos iš Rusijos tiekiamos už 160 JAV dolerių už 1 tūkst. kubinių metrų. Dėl tokios kainų politikos Rusijos biudžetas, deputatų nuomone, "kasmet negauna kelių dešimčių milijardų rublių".

Rusijos koncernui "Gazprom" priklauso 37,1 proc., valstybei - 17,7 proc. "Lietuvos dujų" akcijų. Didžiausią akcijų dalį - 38,9 proc. - valdo Vokietijos "E.ON Ruhrgas International".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (51)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (232)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (671)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (150)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (224)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (8)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (16)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (4)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (455)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (99)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Nukauti viešbučio Kabule užpuolikai papildyta 09.04 (4)

Afganistano sostinėje Kabule viešbučio „Intercontinental“ ataka baigėsi, žuvo mažiausiai...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (11)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Nulinis: Valančiūnas sužaidė blogiausias sezono rungtynes (4)

Jonas Valančiūnas surengė blankiausią asmeninį šio sezono, o taip pat ir vieną prasčiausių...