aA
Iš naujo svarstydama Seimo jau priimtą ir nuo metų vidurio įsigaliojantį Darbo kodeksą (DK), Trišalė taryba sutarė dėl trumpesnių kasmetinių atostogų. Tačiau yra ir kitų nuostatų, kurias pravartu žinoti planuojant poilsį dar šiais metais.
Aktualu dirbantiems: sukauptos atostogų dienos bus perskaičiuotos
© DELFI / Martynas Žilionis

Nuo liepos 1 d. įsigaliojus naujam DK, darbuotojams bus suteikiamos 20 darbo dienų kasmetinės atostogos. Dabar minimali kasmetinių atostogų trukmė yra 28 kalendorinės dienos, pusę jų leidžiama imti dalimis – kad ir vien tik darbo dienomis.

Visos atostogos, kurias sukaupsime iki naujo DK įsigaliojimo, bus perskaičiuotos: už kiekvienas 7 kalendorines dienas atostogų bus suteikiama 5 darbo dienos kasmetinių atostogų (6-ios jeigu dirbama 6 dienas per savaitę).

Pavyzdžiui, jeigu būsite sukaupę 20 kalendorinių dienų atostogų, jos bus perskaičiuotos į 14,28 darbo dienas (20x5:7=14,28). Prieš kurį laiką Socialinės apsaugos ir darbo ministerija DELFI yra paaiškinusi, kad atostogos bus perskaičiuojamos iki sveikųjų skaičių, tad pastaruoju atveju, atostogų dienas reikėtų apvalinti iki 15.

Tiesa, pirmadienį ministerijos Darbo teisės skyriaus vedėja Vita Baliukevičienė informavo, kad DK nėra įtvirtinta, jog perskaičiuojant atostogas iš kalendorinių dienų į darbo dienas, skaičius po kablelio bus apvalinamas darbuotojo naudai. Tačiau vedėja nepaaiškino, kaip būtų perskaičiuojamos atostogos tokiu atveju.

Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis nei 5 dienos arba skirtingas, darbuotojui turės būti suteiktos ne trumpesnės kaip 4 savaičių trukmės atostogos. Kita vertus, darbo ir kolektyvinės sutartys, darbo teisės normos galės nustatyti ilgesnės trukmės atostogas.

Nuo liepos 1 d. bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negalės būti trumpesnė kaip 10 darbo dienų arba ne mažiau kaip 12 darbo dienų (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę).

Darbuotojai, iki metų vidurio turėsiantys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už 3 darbo metus, turės teisę jas išnaudoti iki 2019 m. liepos 1 d.

Sudarydami darbo sutartį darbdaviai turės informuoti darbuotojus apie darbo sąlygas. Viena iš jų – kasmetinių atostogų trukmė.

DK nustatyta, kad kasmetinių atostogų laiku darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis (atostoginiai). Atostoginiai išmokami ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš kasmetinių atostogų pradžią. Darbuotojo prašymu, atostoginiai galės būti mokami įprasta algos mokėjimo tvarka.

Beje, jeigu darbdavys uždels atsiskaityti už kasmetines atostogas, laikotarpis, kurį buvo uždelsta atsiskaityti, bus pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų, jeigu tokį prašymą darbuotojas pateiks per pirmas 3 darbo dienas po kasmetinių atostogų.

Primename, kad šiuo metu atostoginius darbdaviai privalo sumokėti ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios. Vėluojant juos išmokėti atostogos be jokio prašymo turėtų būti pratęsiamos tiek, kiek buvo vėluojama, o už pratęstą laiką mokama kaip už kasmetines atostogas.

Atkreiptinas dėmesys, kad įsigaliojus naujam DK, darbdavys galės vykdyti išskaitas iš darbuotojo darbo užmokesčio. Pvz., išieškoti atostoginiams už suteiktas atostogas, kurios viršys įgytą teisę į visos trukmės ar dalies kasmetines atostogas.

Šią nuostatą bus galima taikyti darbo sutartį nutraukiant darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių arba dėl darbuotojo kaltės darbdavio iniciatyva.

Advokatė Vida Petrylaitė įsitikinusi, kad matematinis atostogų perskaičiavimas neturės didelės įtakos darbuotojų poilsio laikui.

„Reikia atsiminti, kad nesvarbu, kiek darbuotojas turėtų sukauptų atostogų ir kokios rūšies, pavyzdžiui, už stažą kelis metus priklaupė ir neišnaudojo, jos visos bus paverstos darbo dienomis. Jos niekur nedings. Visas paketas, tos kalendorinės dienos, bus paverstos darbo dienomis.

Jeigu iš tikrųjų bus išlaikomas principas, kad verčiama darbuotojo naudai, na, jeigu yra kažkoks skaičius po kablelio, tai darbuotojas iš tikrųjų nieko nepraranda.

Taip, gali būti netiesioginė įtaka darbuotojams, kurių darbovietėse yra lankstesnė atostogų suteikimo tvarka ir galima imti atostogas nuo pirmadienio iki penktadienio, išmesti savaitgalį ir vėl iš karto atostogauti nuo pirmadienio iki penktadienio. Galbūt tokie darbuotojai pajus šitą ateityje. Vis dėlto ypatingo poveikio, manau, tai neturės“, – komentavo teisininkė.

Jos teigimu, įsigaliojus naujam DK naujai įgyjamos atostogos bus skaičiuojamos darbo dienomis, visi žinos, kad štai per tam tikrą laiką sukaupė tiek ir tiek darbo dienų atostogų.

„Papildomos atostogos, pvz., už stažą, jos lieka. Tai numatyta, tik Vyriausybės nutarimu turės būti nustatyta, kiek jų priklausys. Dabar yra 3 kalendorinės dienos už pirmąjį etapą, tačiau kol kas dar neaišku, kaip bus – ar 2 darbo dienos, ar 1, reikės palaukti nutarimo“, – aiškino advokatė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pocius: elektros kainų augimo išdėstymo per ilgesnį laiką gali neprireikti (1)

Valdžiai planuojant paskirstyti dujų kainų augimą gyventojams per kelerius metus, rinkos...

„Facebook“ planuoja sukurti 10 tūkst. darbo vietų ES metavisatos kūrimui

Socialinės žiniasklaidos milžinė „Facebook“ sekmadienį paskelbė, kad per ateinančius...

Raminta Rakauskė | D+

Krizių nesustabdomos „Teltonikos“ grupės planuose – įspūdinga plėtra: 11 naujų projektų ir 33 tūkst. darbuotojų (13)

2030-aisiais – 33 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje bei 3,5 mlrd. Eur siekianti įmonių grupės...

Prekybos tinklai ieško šimtų darbuotojų, siūlo premijas už priviliotus žmones (480)

Didieji prekybos tinkai ieško šimtų darbuotojų – anot jų, situacija rinkoje itin sudėtinga....

Ką Lenkijos išstojimas iš ES reikštų Lietuvos gyventojams: prognozuoja produktų brangimą (478)

Lenkijai pareiškus, kad dalis Europos Sąjungos sutarties straipsnių yra „nesuderinami“ su šios...

Top naujienos

Arūnas Dulkys: nelieskite mano šeimos

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia vis dar sulaukiantis grasinimų, o jo vaikai...

Raminta Rakauskė | D+

Krizių nesustabdomos „Teltonikos“ grupės planuose – įspūdinga plėtra: 11 naujų projektų ir 33 tūkst. darbuotojų (13)

2030-aisiais – 33 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje bei 3,5 mlrd. Eur siekianti įmonių grupės...

Skvernelis apsisprendė: steigiama nauja kairioji partija (30)

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai praneša steigiantys naują politinę jėgą –...

Dėl „akibrokšto“ Lukašenkai išsiųstas Prancūzijos ambasadorius (21)

Prancūzijos ambasadorius išvyko iš Baltarusijos , Minsko valdžiai pareikalavus, kad jis iki...

Nuo pirmadienio įsigalioja pokyčiai: raudonųjų šalių sąraše – dar trys šalys (49)

Nuo pirmadienio į raudoną zoną patenka Liuksemburgas , Nyderlandai ir Suomija, į geltonąją...

Valerijus Morozovas, šeimos gydytojas | D+

Gydytojas Morozovas: 3 pavyzdžiai, kada reikia valyti kepenis, ir 3 priežastys, dėl kurių nereikėtų juo užsiimti

Sveiki, sveiki atvykę į gydytojo kabinetą. To, apie ką kalbėsime, reikia tiems, kas: vartoja...

Prienų komandos strategą supykdė teisėjų nepagarba: jis negali atsisukęs mane „tujinti“ (6)

„Manau, kad tai didžiulė nepagarba ir to neturėtų būti aukščiausio lygio Lietuvos krepšinio...

Henrikas Stelmokaitis | D+

Teisininkas atsako: ar galima naudotis klientų kontaktais, surinktais pas buvusį darbdavį?

Esant aštriai konkurencijai rinkoje, nieko keista, kad labiausiai vertinami ir ieškomi tokie nauji...

6 paprastos priemonės, kaip namuose taupyti šilumą (2)

Įsibėgėjus šildymo sezonui, daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugas...