Opozicinės Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius kritikuoja valdžios planus ilginti pensinį amžių, o jauniems darbuotojams mokėti mažesnį minimalų atlyginimą – tai esą privers jaunimą emigruoti, o darbuotojai ims „senti“. Ekonomikai gaivinti jis siūlo grįžti prie kai kurių pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, neapmokestinti į sritis, kur kuriamos naujos darbo vietos ir gaminama produkcija eksportui, reinvestuoto pelno. Seimo nario žodžiais, šalies ūkis ims atsigauti ne tik augant eksportui, bet ir stiprėjant smulkiam bei vidutiniam verslui.
Algirdas Butkevičius
© A.Solomino nuotr.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje parlamentinės Socialdemokratų frakcijos seniūnas A. Butkevičius kartojo valdančiųjų žodžius, kad viena aktualiausių problemų šiais metais – didžiulis nedarbas. Vasario pradžioje buvo užregistruota 287,5 tūkst. bedarbių. 15-24 metų grupėje darbo esą neturi kas 11 žmogus.

Anot parlamentaro, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai siūlymą ilginti pensinį amžių pateikė „neįsigilinę, kam labiausiai turės įtakos toks sprendimas, jei bus priimtas“: tai esą dar labiau skatins jaunus žmones išvažiuoti iš Lietuvos, nes darbą susirasti bus dar sunkiau. Jis prisiminė neseną pokalbį su vienos siuvimo įmonės, kurioje dirba maždaug 500 siuvėjų, direktoriumi: prieš 8 metus darbuotojų amžiaus vidurkis esą buvo 27-eri, dabar 56-eri.

Socdemas kritikavo ir norą mažinti minimalią algą, nes tai įsuks užburtą ratą: mažesnį atlyginimą gaunantis žmogus mažiau išleis, sumažės įmonių, kurios dirba tik vidaus rinkai, apyvarta, šioms teks atleisti darbuotojus.

Šiomis dienomis prabilta apie siūlymus ilginti pensinį amžių iki 65 metų, o jaunimui mokėti mažesnį minimalų atlyginimą. Galimybė pradedantiems 18-24 metų amžiaus darbuotojams mokėti 600 Lt minimalų atlyginimą vietoj 800 Lt esą sumažintų jaunų žmonių nedarbą.

Spaudos konferencijoje A. Butkevičius citavo užsienio ekspertus, kurie ekonomika augimą Baltijos šalims žada tik 2011-aisiais. Lietuvos BVP šiemet esą gali smukti maždaug 2,4 proc., Estijos – 0,5 proc., Latvijos – 2,9 proc. Pagrindinė to priežastis – menka paklausa Vakaruose eksportuojamai šių šalių produkcijai. Atsigavimą, jo teigimu, stabdo ir valstybės skola bei didėjantis nedarbas. Kitąmet Lietuvos ūkis turėtų augti maždaug 3 proc., Estijos – 4 proc., Latvijos – 2,7 proc.

Anot socdemo, Lietuvos ekonomikai padės atsigauti ne tik augantis eksportas, bet ir stiprėjantis smulkusis ir vidutinis verslas. Eksporto augimą lems tiek situacija šalyse, į kurias mūsų gamintojai išveža savo produkciją, tiek vidaus paklausa, tiek mokesčių politika. „Naujų eksporto krypčių greitai atrasti nepavyks, nes mūsų šalis neturi nei aukštųjų technologijų, nei patrauklių plataus vartojimo prekių. Jei būtume dėję didesnes investicijas, pasakę, kokias vystome naujas technologijas, įtaka ūkiui gal būtų buvusi kitokia“, – svarstė A. Butkevičius.

Kaip pažymėjo A. Butkevičiaus, praėjusių metų statistika rodo, kad eksporto apimtys kito ne itin smarkiai: liepą ji sudarė 99,7 proc. ankstesnio mėnesio, rugpjūtį – 100,2 proc., rugsėjį – 109,9 proc., spalį – 99,9 proc., lapkritį – 96,8 proc., gruodį – 102,2 proc. „Stabilumas yra, bet augimo nėra“, – teigė jis. Kadangi pagrindinių eksporto rinkų augimas sausį kiek sulėtėjo, šios tendencijos esą išlieka trapios.

Mažmeninė prekyba pernai gruodį, lyginant su 2008 m., smuko 27,2 proc. – tai buvo antras pagal prastumą rodiklis Europos Sąjungoje. Statybos sektorius per metus susitraukė 52,3 proc. – labiausiai Bendrijoje. A. Butkevičius atkreipė dėmesį ir į pramonės produkcijos apimties svyravimą: gruodį buvo užfiksuotas 4,6 proc. augimas, lyginant su ankstesniu mėnesiu, bet sausį sumažėjo 7,2 proc., o per metus krito 6,8 proc.

Praėjusių metų pabaigoje Europos ekonomikos atsigavimas beveik visose šalyse sustojo – 16 euro zonos valstybių BVP ketvirtą ketvirtį padidėjo tik 0,1 proc. punkto, o vidaus paklausa jose šiemet, manoma, sparčiai nedidės. A. Butkevičiaus žodžiais, šiemet Lietuvoje ne tik smarkiai neaugs eksportas, bet ir neaugs vidaus vartojimas, o tai ribos įmonių atsigavimą, didės nedarbas, mažės atlyginimai.

A. Butkevičiaus teigimu, ekonomikos skatinimas turi būti paremtas nedarbo, emigracijos ir šešėlinės ekonomikos mažinimu. Kartu reikia didinti investicijas į sritis, kur išsaugomos ar kuriamos naujos darbo vietos, užtikrinama kapitalo grąža valstybei, o ES skiriamas lėšas nukreipti į infrastruktūros vystymą.

„Siūlome peržiūrėti mokesčių sistemą, grįžti prie kai kurių PVM lengvatų – šviežiai ir atšaldytai mėsai bei žuviai, šildymui, spaudai. Reinvestuotas pelnas į sritis, kur kuriamos darbo vietos, kurios nukreiptos į eksportą, turi būti neapmokestinamas“, – vardijo parlamentaras ir pridėjo: „Nežadame sugrįžti prie visų PVM lengvatų. tik prie tų, kurios leistų dalį prekybos sugrąžinti iš turgaus į parduotuves.“

Be to, jis paragino apmokestinti tik didelės vertės nekilnojamąjį turtą, įgyvendinti sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų struktūrines reformas – čia esą yra vidinių rezervų sutaupyti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (19)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (20)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (5)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (343)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (54)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (15)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Woody Alleno įdukros pasakojimas apie tvirkinimą sukrečia: ar tikrai režisierius tai darė 7-erių mergaitei vasarnamio palėpėje? (6)

Dylan Farrow sako norinti, kad režisieriui Woody Allenui būtų pateikti kaltinimai dėl seksualinės...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (298)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (14)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (63)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...