Vis dažniau verslas sukasi iš meilės, o ne siekiant uždirbti. Iš meilės klientams, savo darbui ir net Žemei. Prieš gerą dešimtmetį atrodė kvaila naudoti pasenusį daiktą, kai gali sau leisti nusipirkti naują ir blizgantį. O dabar vis daugiau žmonių vertina senąjį palikimą ir nenaudojamus daiktus bando prikelti naujam gyvenimui. Architektė Jurgita Jakubauskaitė (30 m.) jau treji metai savo įmonėje kuria interjero sprendimus iš... mūsų kasdienių šiukšlių.
Jurgita Jakubauskaitė BFL/Tomo Lukšio nuotr.

Jauna, maištaujanti, stipri, pilietiška ir žinanti, ko nori, Jurgita jau įrodė, kad jos svajonės nėra muilo burbulas. Tiesa, kelias į verslo pasaulį nebuvo paprastas: „Švęsdama gimtadienį sumąsčiau, kad reikia įkurti dirbtuves. Po savaitės jau turėjau patalpas, o dar po savaitės sėdėjau ir galvojau, ką su jomis daryti.“

Įrodyti, kad galima kurti iš nieko, norėjusi Jurgita šiukšles vadina žaliavomis. Mintis apie tai šokiruoja, kol nematai, kokie stebuklai kuriami turint idėjų, kūrybiškumo ir nebijant dirbti.
Vos pradėjusi verslą, ji savo darbų pavyzdžiais stebino JUVENE verslo idėjų konkurso „Veto krizei!“ dalyvius – rankinė, nerta iš celofaninių maišelių, pieštukinės iš tualetinio popieriaus tūtelių, papuošalai iš kompiuterio laidų ir klaviatūros... Į finalą patekusi J. Jakubauskaitė buvo apdovanota už geriausią verslo idėją „verslas iš nieko“.

O toliau šiame straipsnyje – kaip tas niekas tapo verslu.

Kelias į kūrybą

Ieškodami kūrybiškumo šaknų nuklystame į Grigiškes, kur prabėgo atradimų pilna Jurgitos vaikystė. „Mama bijodavo grįžti namo, nes niekada nežinodavo, kas jos laukia“, ﷓ dabar jau supratingai šypsosi Jurgita. Dar iki mokyklos buvo išardyti visi žaislai (vėl surinkti ne visada pavykdavo), o būdama pradinukė mergaitė užsiėmė rimtesniais „moksliniais tyrimais“ – aiškinosi, kodėl sukasi viryklės laikrodis, kas ūžia dulkių siurblyje. Kai padegė užuolaidas, paaiškinimas mamai buvo paprastas: „Norėjau pažiūrėti, kaip dega.“

Vyriškais įrankiais – plaktuku, pjūklu, atsuktuvu – dar vaikystėje naudotis išmokusi pašnekovė su jais nesiskiria ir dabar.

Smalsi tiksliukė mokykloje negalvojo apie kūrybines profesijas. Viskas pasikeitė, kai vienuoliktoje klasėje draugė nusivedė į atvirų durų renginį Dailės akademijoje. „Tai buvo visiškai kitas pasaulis, apie kurį nieko nežinojau“, – prisimena Jurgita.

Tuomet mergina ir pradėjo svajoti apie kūrybą. Architektūros studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete pasirinkusi Jurgita dabar ne tik projektuoja, bet ir kuria unikalaus dizaino interjero detales.

Absurdiška realybė

Įmonės pavadinimas – „Absurdo idėjos“ visiškai atitiko siekį gaminti iš nieko arba beprasmybei suteikti prasmę. Taip atsirado kitokio dizaino studija, kurioje J. Jakubauskaitė galėjo vienos paskirties nereikalingus daiktus paversti kitokiais: įdomiais, naudingais ir išskirtiniais.
Pirmi dirbiniai buvo sukurti be investicijų – tiesiog iš to, kas namuose pakliuvo į rankas. Iš gautų pajamų verslas pamažu augo – nuo auskarų iki spintų. Žinoma, vieni kritikuoja (kas per šlamštas!), kiti žavisi aplinkai draugiškais unikalaus dizaino gaminiais. Štai anądien auskarus už 35 Lt pirkusi klientė paliko 50 Lt ir liepė rimtai susimąstyti dėl kainodaros, nes už tokius gaminius dar ir tiek maža.

Kaip dažnai nutinka, pradėjus verslą netrūko atkalbinėtojų ir žinančių, kad iš to nieko neišeis. Kita vertus, visada buvo palaikančių ir pagalbos ranką ištiesiančių artimųjų.

„O labiausiai palaikė ir palaiko mano pačios optimizmas, – sako Jurgita. – Man labai tinka frazė „Kas mūsų neužmuša, padaro stipresnius“. Tik aš nesėkmes priimu kaip pamokas, o ne kaip smūgius. Geriau rizikuoti, bet dirbti sau. Turiu tokią savybę – viską noriu padaryti, išsiaiškinti pati. Nuo vaikystės neleisdavau, kad už mane ką nors darytų kiti. Jei nesisekdavo, iki paryčių sėdėdavau, bet uždavinį išspręsdavau. Ir dabar dažnai valandų neskaičiuoju. Noriu, kad mano kūriniai būtų kokybiški.“

Jurgita mėgsta, kai viskas sąžininga, todėl jos netenkina ne tik bet kaip atliktas darbas, bet ir neteisybė rinkoje. Ji savo kailiu patyrė, kad su maža įmone rinkos didieji nesiskaito: gali ir sutartį nutraukti, ir už darbą nesumokėti, ir apkaltinti...

Per trejus metų J. Jakubauskaitė įgijo verslo organizavimo patirties – dabar pirmiausia pinigai, o tik paskui prekės. „Užsiimant individualiąja veikla kas mėnesį reikia mokėti mokesčius, nesvarbu, ar yra pajamų. Kai verslą pradedi be kapitalo, o klientas sugalvoja tiesiog neatsiskaityti, Mokesčių inspekcija vis tiek gali užšaldyti sąskaitą dėl nesumokėtų mokesčių“, – verslo pradžią prisimena jaunoji verslininkė.

Apyvartinių lėšų stygius riboja ir užsakymų skaičių. Nors Jurgita kuria iš antrinių žaliavų, įrankiai, dirbtuvės ir laikas vis tiek kainuoja. Tiesa, Mokesčių inspekcijai turime ir gerų žinių – šiemet Jurgita planuoja skaičiuoti pelną.

Į klausimą, kas padeda konkuruoti arba būti pastebėtai rinkoje, sumani verslininkė atsako paprastai: „Reikia daryti tai, ko nedaro kiti. Ir nebūtina taikytis į viršūnę.“

Atkreipti kitų dėmesį padėjo ir dalyvavimas projekte JUVENE. „JUVENE man suteikė galimybę prisistatyti parodoje „Namų pasaulis“, tik stendo iškaba buvo dvigubai didesnė už mano eksponatą“, ﷓ sutrikusius parodos lankytojus prisimena Jurgita.

Jos svajonė ﷓ nuosavas absurdo fabrikėlis, įtraukiantis jaunus žmones į kūrybišką darbą pagal jų laiką, gebėjimus ir norimą uždarbį.

„Lietuvos verslas turi augti. Ir tai bus paprasta, jei jauni žmonės anksti pajus, kad gali kurti savo rankomis“, – sako Jurgita, o entuziazmas jos akyse verčia tikėti, kad taip ir bus.

Ar nebaisu, kad atsiras kopijuojančių? „Jau kopijuoja visi namudininkai, – apgailestauja Jurgita. – Tiesiog kepa ir pardavinėja internetu, bet jie kopijuoja visus.“

Verslininke tapusi Jurgita aktyviai dalyvauja ir socialiniuose projektuose. O kaip laisvalaikis? Ar jo yra? „Nežinau, ﷓ juokiasi jauna moteris. ﷓ Arba visas mano laikas yra tiesiog laisvalaikis, arba jo išvis neturiu, nes visą dieną darau tik tai, kas man patinka.“

Daugumai kūryba yra iššūkis, o kurti ką nors nauja kiekvieną dieną atrodo nesuvokiama. Iš kur tiek įkvėpimo?

„Kūryba yra savotiška matematinė užduotis, kuriai turi būti sąlyga. Manau, ta sąlyga yra noras kurti. Jei turi tikslą ką nors sukurti, tai ir sukuri – juk be poreikio nebūna rezultato“, ﷓ keistu klausimu stebisi Jurgita.

Toks nusiteikimas svarbus ne vien dirbant dizaino studijoje. Verslas irgi yra kūrybos procesas, kasdien reikalaujantis naujų idėjų, sumanių sprendimų ir energijos, kad juos įgyvendintum. Taigi planuojantiems pradėti nuosavą verslą Jurgita išduoda paprastą, bet patrauklią tiesą – jei norėsi, tai ir sukursi.

Jurgitos patarimas, kaip idėjas paversti realybe: tiesiog imk ir daryk, jei nepavyks iš pirmo karto, pasiseks iš antro

ANONSAS: "VERSLO ISTORIJA: Algis Didžiulis: maža skola – tavo problema, o didelė – banko“ ir ”Kiek uždirba pradedantysis verslas per pirmus dvejus metus?“ ieškokite "bzn start" rugsėjo mėnesio verslo žurnalo numeryje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Traukiasi bendrovės „Malsena Plius“ vadovas Aldas Baltutis

Abipusiu šalių susitarimu iš UAB „ Malsena Plius“ vadovo pareigų pasitraukia Aldas Baltutis....

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau (9)

Kontrolieriams nustačius alkoholio reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios įmonės kol kas...

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (179)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (224)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

„Boso valanda su S. Jovaišu”: Regimantas Buožius apie tai, kuo buriavimas panašus į verslą (7)

„Esu Regimantas, esu buriuotojas, esu vadovas, vyras, vaikų tėvas, esu šiaip fainas žmogus“,...

Top naujienos

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (224)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (64)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Po žinios apie diagnozę – savižudybė: Majauskas imasi temos, apie kurią vyrai tyli (143)

Net 20 proc. Vilniuje nusižudžiusių vyrų sirgo prostatos vėžiu arba turėjo prostatos...

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (187)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (54)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Statkevičiaus kurti tautiniai kostiumai jau pakeliui į vaikų darželius papildyta Karbauskio komentaru (159)

Kalvariją pasiekė pirmieji Juozo Statkevičiaus kurtų 40 tautinių drabužių komplektų....

Prancūzijos „juodoji našlė“ siunčiama už grotų: kaltintojai vadina „iškrypusia savimyla“ (2)

„Rivjeros juodąja našle“ praminta prancūzė už keturių turtingų pagyvenusių vyrų...

LRT pertvarko portalą, redaktorius įžvelgia grėsmių (16)

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) vadovybė imasi pertvarkyti naujienų portalą lrt.lt – juo...

Kai kuriose Vilniaus gatvėse veiks nauji šviesoforai (2)

Vienos judriausių Vilniaus mieste gatvės – Žirmūnų bei Kalvarijų – artimiausiu metu...

Minkštutėlis ir švelnus šokoladinis plokštainis: lyg didelė garsiojo deserto kopija video receptas

Akys jūsų neapgauna – šis desertas tikrai primena populiarųjį „Kinder Milk Slice“ . Ir...