aA
Premjeras Algirdas Brazauskas vienos didžiausių šalyje alkoholio gamybos bendrovių "Alita" privatizavimą vadina skaidriu ir teisėtu, nors didžiausią kainą už kontrolinį akcijų paketą pasiūlęs Italijos verslininkas buvo pašalintas iš konkurso, o akcijas įsigijo mažiausią sumą nurodę bendrovės vadovai. Taip jis pareiškė antradienį, po apklausos „Alitos" privatizavimo aplinkybes tiriančios Seimo laikinosios komisijos posėdyje.
Algirdas Brazauskas
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Tačiau tyrimo dar nebaigusi komisija jau šiuo metu įsitikinusi, kad privatizuojant „Alitą" buvo padaryta daug teisinių pažeidimų.

„Pagal gautą medžiagą Privatizavimo komisija ir Valstybės turto fondas (VTF) tik pritarė privatizavimui, o galutinį sprendimą priėmė Vyriausybė. Teisiniai pažeidimai buvo iš jos pusės", - antradienį po komisijos posėdžio teigė jos pirmininkas "darbietis" Jonas Pinskus.

Todėl, pasak jo, komisija ketina kelti Vyriausybės teisinės atsakomybės klausimą ir gal net kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl ministrų kabineto nutarimo, susijusio su „Alitos" privatizavimu.

J.Pinskus žurnalistams užsiminė, jog komisijai užkliuvo tai, kad Vyriausybė nenutraukė bendrovės privatizavimo konkurso ir nepaskelbė naujo.

„Manau, kad privatizavimas vyko teisingai, konkursas buvo tęsiamas. Tik šitas variantas buvo priimtinas, Civilinis kodeksas leidžia tokius dalykus. O teisinis ginčas gali būti, tačiau čia jokiu būdu nėra kokių nors įstatymų pažeidimas", - anksčiau žurnalistams sakė A.Brazauskas.

Anot jo, „Alitos" privatizavimo eiga atitiko galiojančius teisės aktus. Jau įsibėgėjus konkursui esą buvo iškilę abejonių dėl dalyvių ir net svarstyta, ar nereikėtų jo nutraukti bei skelbti naują konkursą. Tačiau po ilgų konsultacijų nuspręsta, kad yra ekonominis teisėtumas, į kurį atsižvelgti esą pasiūlė Generalinė prokuratūra.

„Galiu patvirtinti, kad toks sprendimas Vyriausybėje buvo priimtas sąmoningai, konsultuojantis su atitinkamomis teisinėmis kompanijomis, kurios dalyvavo privatizavimo procese ir vykdė konsultacines paslaugas", - teigė A.Brazauskas.

„Jeigu tas konkursas būtų buvęs likviduotas ir paskelbtas naujas, be jokių abejonių, už 50 su viršum milijonų „Alita" nebūtų buvusi parduota, ir valstybė būtų turėjusi nuostolių", - pridūrė jis.

„Iš neteisės negali kilti teisė", - lakoniškai į premjero samprotavimus atkirto J.Pinskus.

Anot komisijos narių, dėl galimai neskaidraus „Alitos" privatizavimo buvo įspėjęs ne tik Valstybės saugumo departamentas (VSD), bet ir Generalinė prokuratūra, Seimo Antikorupcijos komisija, nepriklausomi advokatai, kai kurios kitos valstybinės institucijos.

Kaip po uždaro posėdžio žurnalistams teigė A.Brazauskas, slaptų teisėsaugininkų išvadų negalima panaudoti „praktiniame darbe" – tai tesąs „tam tikras signalas, supažindinantis su situacija vienos ar kitos firmos ar kompanijos atžvilgiu".

Iš konkurso pašalinus Italijos verslininką Luigiterzo Boscą, „Alitos" privatizavimo konkurso laimėtoja 2004 metų pradžioje buvo pripažinta bendrovės vadovų įsteigta bendrovė "Invinus". Ši už 83,8 proc. akcijų valstybei sumokėjo 58,05 mln. litų - 8,05 mln. litų daugiau nei buvo nustatyta akcijų paketo pardavimo kaina.

L.Bosca iš VTF vėliau prisiteisė 1,7 mln. litų kompensaciją – beveik trečdaliu mažesnę, nei prašė. Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad verslininko pašalinimas iš derybų dėl privatizavimo buvo neteisėtas ir nesąžiningas. Tačiau praėjusių metų pabaigoje Lietuvos apeliacinis teismas VTF prašymu panaikino šią nutartį. Tiesa, L.Bosca Lietuvos apeliacinio teismo nutartį gali per tris mėnesius apskųsti Aukščiausiajam Teismui.

VTF verslininką iš "Alitos" privatizavimo konkurso pašalino esą jam laiku neatvykus parafuoti įmonės privatizavimo sutarties. L.Bosca tokius VTF teiginius neigė. Italijos verslininkas už privatizuojamą kontrolinį 83,77 proc. akcijų paketą siūlė didžiausią - 90 mln. litų - kainą, arba 40 mln. litų daugiau negu buvo pradinė akcijų paketo kaina.

Prieš kelias savaites LNK „Žinios" paskelbė, kad šioje privatizavimo istorijoje minimas buvęs įtakingas tuometinio prezidento A.Brazausko patarėjas Vladimiras Beriozovas. Esą jis per patį privatizavimo įkarštį rūpinosi, kad „Alita" neatitektų didžiausią kainą pasiūliusiam investuototojui. Pasak televizijos, privatizavimas buvo aptarinėjamas net su VTF vadovu Povilu Milašausku.

Savo ruožtu P.Milašauskas tikino, kad su V.Beriozovu įmonės privatizavimo nederino. Antradienį A.Brazauskas taip pat teigė nežinąs apie panašią įtaką ir buvusio savo patarėjo vaidmenį privatizavimo procese.

Antradienį komisijos posėdyje apsilankęs Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Daivis Zabulionis žurnalistams teigė, kad ši tarnyba „Alitos" privatizavimo procese mokestinių pažeidimų nerado ir žala valstybei nebuvo padaryta. Tiesa, jis pripažino, kad po privatizavimo buvo aptikta „tam tikrų klaidų", bet vėliau jos buvo ištaisytos.

Tačiau J.Pinskus teigė, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos pažymoje iškeltos kai kurios abejonės. Esą „Alita" paskolą bankui grąžina iš apyvartinių lėšų, o taip esą galimai pažeidžiami kitų akcininkų interesai. A.Brazauskas šia pažyma esą itin susidomėjo.

Dauguma Seimo komisijos gautos medžiagos pažymėta grifu „slaptai", todėl ji nebus prieinama ne tik visuomenei, bet ir kai kuriems parlamentarams. Su ja galės susipažinti tik tie politikai, kurie turi leidimus dirbti su slapta informacija.

Praėjusių metų birželį keturiems „Alitos" vadovams iš viso priklausė 92,62 proc. bendrovės akcijų. Tačiau gruodį jie sumažino turėtą įmonės akcijų paketą iki 83,77 proc. Vertybinių popierių komisijos duomenimis, užbiržiniais sandoriais buvo dovanota 8,85 proc. „Alitos" įstatinio kapitalo. Dalį turimų akcijų dovanojimo būdu greičiausiai savo artimiesiems perleido visa bendrovės vadovų komanda.

Šiuo metu "Alita" dirba pelningai, jos akcijos kotiruojamos Vilniaus vertybinių popierių biržos Einamajame sąraše. BNS teigimu, pernai įmonė gavo 100,217 mln. litų pajamų - tiek pat, kaip ir 2004 metais (100,212 mln. litų).

Seimo komisija, tirianti antros pagal dydį šalies alkoholio gamybos įmonės "Alita" privatizavimo aplinkybes, išvadą turėjo pateikti iki kovo 1 dienos. Tačiau komisija žada prašyti pratęsti jos darbą iki birželio 30 dienos. Pernai Seimas buvo du kartus atidėjęs komisijos išvadų pateikimą.

Parlamentas yra pavedęs komisijai išsiaiškinti, kodėl "Alitos" privatizavimo konkurso laimėtoju buvo pripažintas mažiausią kainą pasiūlęs pirkėjas, kuo remiantis didžiausią kainą pasiūlęs pirkėjas buvo iš konkurso pašalintas, ar tokiais veiksmais nebuvo padaryta žalos valstybei, kas dėl to atsakingas. Komisija taip pat turi nustatyti, ar apie konkurso dalyvius VTF pateikta teisėsaugos institucijų informacija buvo pagrįsta ir objektyvi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Danske Bank“ Lietuvoje nebeteiks bankininkystės paslaugų, veiklą tęs du paslaugų centrai

Laikydamasis strategijos susitelkti į Šiaurės šalių klientus, „ Danske Bank “ nebeteiks...

Metinė infliacija Lietuvoje – kiek didesnė nei vidutiniškai ES (1)

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje sausį buvo kiek didesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungoje...

Vokietijos biudžeto perteklius – didžiausias nuo Šaltojo karo (3)

Nepaisant visos eilės nerimą keliančių ženklų, Vokietijos biudžeto perteklius pernai buvo...

„Panevėžio kelių“ vadovas: STT tyrimo pabaiga – aštrios konkurencijos ir rinkimų fone

Bendrovės „Panevėžio keliai“ generalinis direktorius Virmantas Puidokas sako, kad prieš...

Dvi dienas kritęs „Swedbank“ akcijų kursas patraukė aukštyn (4)

Dėl įtarimų pinigų plovimu daugiau kaip 20 proc. per dvi dienas kritęs Švedijos banko...

Top naujienos

Juozaitis įspėja apie artėjančią emigracijos bangą ir siūlo mokyklose pradėti karinį mokymą (18)

Prezidento posto siekiantis filosofas, politikas ir rašytojas Arvydas Juozaitis teigia, kad vidaus...

Kilkaus nužudymo byloje – netikėtas posūkis: Baltrūnui, jo žmonai bei draugui panaikinti įtarimai (73)

Ketvirtadienį Aivaro Kilkaus nužudymo byloje įvyko permainos – Laurynui Baltrūnui, Daivai...

Lukašenka siunčia žinią JAV: štai čia maža nepasirodys, Maskvai ir Minskui teks reaguoti (47)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka mano, kad jo šaliai drauge su Rusija būtina...

Rezonansinėje kyšininkavimo byloje – pokyčiai: į laisvę paleisti trys teisėjai ir vienas advokatas (398)

Rezonansinėje kyšininkavimo byloje į laisvę paleisti trys teisėjai ir vienas advokatas,...

Karolinos Toleikytės mamos atvira išpažintis apie dukrą: kai ji praeidavo, vyrai netekdavo žado, o merginos piktai nužvelgdavo (102)

Tik mamos supras, ką reiškia vieną dieną savo mergaitei dar pinti kasas, o kitą – matyti ją...

Mylimajai Kenijoje pasipiršęs Mantas Katleris – apie kelionės „užkulisius“: Aistė tik per plauką nerado žiedo (5)

Atostogas Kenijoje komikas, internetinės laidos „Kitokie pasikalbėjimai“ vedėjas Mantas...

Išmaišęs pasaulį grįžo į Palangą: čia mes turime tai, apie ką net nesusimąstome (36)

Susikrauti lagaminą ir išvykti gyventi į kitą šalį net nemokant vietinės kalbos, nežinant, ką...

Statybos sostinės širdyje atvėrė žaizdą: darbus apskundę gyventojai papuolė į keistą situaciją (89)

„Lietuvoje siaučia nevaldoma architektų „mafija“, taip teigė į DELFI kreipęsi vieno...

Šarūnas Marčiulionis – valstiečių sąraše į Europos Parlamentą? papildyta (322)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) penktadienio popietę patvirtins visą kandidatų...