Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas, Vilniaus meras Artūras Zuokas prognozuoja, kad kairiųjų Vyriausybės vykdomos bendrovės "Lietuvos dujos" privatizavimo pasekmės skaudžiai atsilieps daugeliui Lietuvos gyventojų.
Artūras Zuokas
© ELTA
Jo nuomone, pirmuosius šaliai nenaudingo privatizavimo rezultatus greit pajus ir paprasti žmonės, nes gamtinių dujų tiekėja "Dujotekana" dėl jai palankių Algirdo Brazausko vadovaujamos Vyriausybės sprendimų jau pradėjo, anot partijos lyderio, branginti šį kurą šilumos paslaugas teikiančioms bendrovėms.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime A. Zuokas apgailestavo, kad šių metų liepos 9 dieną Vyriausybė, tikėdamasi, kad Rusijos bendrovė "Gazprom" padidins siūlomą kainą už jai parduodamą "Lietuvos dujų" akcijų paketo dalį, panaikino dujų kainų reguliavimą didžiausiems jų vartotojams - šilumos tiekėjams. Tai buvo padaryta, anot jo, nepaisant to, kad reguliavimo sistema veikia visose Europos Sąjungos valstybėse (išskyrus Vokietiją) ir finansiškai nukentės daugelis Lietuvos gyventojų.

A. Zuokas pažymėjo, kad šių metų birželio 26 dieną Europos Sąjunga paskelbė direktyvą, kuria nurodo valstybėms narėms įvesti gamtinių dujų kainų reguliavimą, jei valstybė turi vienintelį dujų tiekėją arba importuotojas užima dominuojančią padėtį rinkoje.

"Tokiu būdu vykdomas "Lietuvos dujų" privatizavimas daugeliui gyventojų atsilieps taip pat skausmingai kaip ir "Lietuvos telekomo" pardavimas", - pridūrė Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis. A. Zuoko teigimu, 2002-aisiais už 1000 kubinių metrų dujų šilumos tiekėjai turėjo mokėti iki 326 litų, tačiau metų pradžioje, atsižvelgiant į nepagrįstą maksimalią kainą Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ją sumažino iki 304 litų, o birželį - iki 289 litų. Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas sakė, kad liepą Vyriausybei panaikinus kainų reguliavimą ji pradėjo didėti ir nuo rugpjūčio už 1000 kubinių metrų dujų jau prašoma 310 litų. Pasak A. Zuoko, nevaržomos monopolisto statusą turinčios "Lietuvos dujos" ir tarpininkė "Dujotekana" ateityje kainas galės vėl didinti.

"Dėl to Lietuvos vartotojai kasmet dujoms išleis keliasdešimt milijonų litų daugiau. Mus stebina toks Vyriausybės elgesys. Ji negirdi net daugybės Lietuvos miestų ir rajonų merų, tarp jų socialdemokratų, atakuojančių Vyriausybę raštais dėl sveiku protu nesuvokiamu jos sprendimo, - sakė A. Zuokas. - Labai gaila, kad atskirų bendrovių interesai socialdemokratams tapo svarbesni už žmonių interesus".

Net nereguliuojant gamtinių dujų kainų, dujininkų pelnai, anot A. Zuoko, auga. Jo duomenimis, 2003 metų pirmąjį pusmetį "Lietuvos dujos" uždirbo 67,8 mln., o tarpininkė "Dujotekana" - 20 mln. litų pelno. A. Zuokas prognozuoja, kad nereguliuojant kainų vien "Dujotekana" iš paprasčiausio tarpininkavimo per metus uždirbs beveik 100 mln. litų pelno.

Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūno E. Masiulio ir partijos lyderio A. Zuoko teigimu, didžiausia opozicinė frakcija parlamente parems Socialdemokratų frakcijos atstovų Vytenio Andriukaičio, Sigitos Burbienės ir Algirdo Butkevičiaus parengtą Gamtinių dujų įstatymo pataisą, kurioje numatyta įvesti šilumos tiekėjams parduodamų gamtinių dujų kainų reguliavimą. A. Zuokas sakė, kad savo pareiškimais tokią įstatymo pataisą jau parėmė 30 Lietuvos savivaldybių merų, vartotojų teises ginančios organizacijos, Energetikos taryba.

Liberalų ir centro sąjungos įsitikinimu, šiuo metu "Gazprom" siūloma kaina už "Lietuvos dujų" akcijų paketą yra aiškiai per maža, nes biržoje viena bendrovės akcija kainuoja apie 3 litus, "E. On Energie" ir "Ruhrgas" konsorciumas pernai už jas mokėjo po 1 litą, o "Gazprom" siūlo maždaug po 80 centų.

Pasak A. Zuoko, Liberalų ir centro sąjunga reikalauja Vyriausybės paaiškinti, kodėl "Lietuvos dujų" privatizavimas vykdomas, nepaisant Lietuvos interesų, kodėl "Lietuvos dujų" akcijos investuotojams parduodamos tris kartus pigiau, nei jos kainuoja Nacionalinėje vertybinių popierių biržoje?

Ši opozicinė partija taip pat teiraujasi, kodėl vykdant privatizavimą užsieniečiams taikomi kitokie, akivaizdžiai lengvesni, standartai nei Lietuvos įmonėms, kodėl Vyriausybė, siekdama už "Lietuvos dujų" akcijas gauti 10 milijonų litų daugiau, pasmerkia Lietuvos vartotojus prarasti kasmet apie 50 milijonų litų? Liberalų ir centro sąjungos lyderiai yra pasiruošę ginti pirmiausia valstybės, jos piliečių ir eilinių vartotojų interesus.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prancūzijos valdžia atsisakė planų statyti tarptautinį oro uostą vakarinėje šalies dalyje

Prancūzijos vyriausybė atsisakė prieštaringų planų statyti naują tarptautinį oro uostą...

„Telegram“ planuoja ICO, tikisi pritraukti 1,2 mlrd. JAV dolerių (3)

Išmaniąją šifruoto susirašinėjimo programėlę „Telegram“ sukūręs startuolis planuoja iki...

Kanados centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą iki 1,25 proc. (2)

Kanados centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais iki...

Ministras atleido Eriką Bėrontą (44)

Nuo rytdienos (ketvirtadienio) naujai paskirtas senasis Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas...

FED: JAV pramonė gamybos prieaugis pernai - didžiausias nuo 2010 metų (2)

JAV pramonė 2017 metais atsigavo, - jos gamybos prieaugis buvo didžiausias per septynerius...

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (431)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (12)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...