Patentas – svarbiausias ir vienintelis būdas užsitikrinti išimtines teises į savo išradimą. Tačiau patento turėjimas taip pat reiškia ir tai, kad mainais į išimtines teises patento savininkas atskleidžia valstybei savo išradimą, o nuo trečiųjų patento galiojimo metų turi mokėti metinį patento galiojimo palaikymo mokestį. Šis mokestis kasmet didėja, todėl išradėjas, siekdamas patento apsaugos, turi pagrįstai manyti, kad jo išradimas bei patentas bus komerciškai jam naudingi. Deja, šiandien vis dažniau pasitaiko atvejų, kuomet įvairiose srityse – nuo farmacijos iki telekomunikacijų – patentų nepaisoma.
Aušra Pakėnienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Patento savininkas komercinę naudą gauna gamindamas konkretų objektą pats, arba, licencijos pagrindu, suteikdamas teisę jį naudoti kitiems. Natūralu, kad savininkas moka už savo patentą palaikymo mokesčius. Tai yra jo išlaidos, todėl jeigu jis keliose valstybėse turi patentą, kiekvienoje valstybėje turi mokėti ir atitinkamus metinius mokesčius.

Kita vertus, išradimo kūrimas ir vystymas bei patentų įsigijimas pakelia gaminio kainą: į gaminio savikainą turi būti įtraukta ir kaina už patentą. Tačiau atsiranda pažeidėjų, kopijuojančių saugomus patentais gaminius: juk jų produktas be patento apsaugos tampa daug pigesnis. O tai veda prie to, kad įmonės perka pigesnį produktą, tikintis uždirbti, bet prasidėjus patentiniams ginčams bei teismams, jos nukenčia kartu su patentų nepaisančiais gamintojais.

Nežinojimas gali atnešti žalą

Ne tik prekių ženklų, bet ir patentų apsaugoje nestinga atvejų, kai, pavyzdžiui, Kinijoje gaminamos padirbinėjamos prekės – nuo telefonų aparatų, naudojančių saugomus patentus iki vaistų sudėčių – įvežamos į kitas šalis, taip pat ir Lietuvą, pažeidžiant čia galiojančius patentus. Dėl to jau ne vienerius metus vyksta teisminiai ginčai Vokietijoje, Anglijoje ir kitose ES šalyse, Lietuvoje tokie ginčai taip pat nėra reti. Remdamasis Patentų įstatymu, patentų savininkas gali uždrausti įvežti ar platinti prekes bei paslaugas, paduodamas ieškinį į teismą ar prašydamas muitinės stabdyti pažeidžiančias prekes, o teisminiu keliu iš pažeidžiančių prekių gamintojo, vežėjo ir platintojo gali prisiteisti žalos atlyginimą už tai, kad buvo parduodama prekė, pažeidžianti jo išimtines teises į patentą.

Tačiau netikėti nemalonumai gali laukti ir tų, kas įsigijo ir įsidiegė pažeidžiančių patentus įmonių produkciją – jiems gali būti neribotam laikui uždrausta naudoti tokius gaminius. Kadangi patento savininko teisės apima teisę leisti ar drausti kitiems įvežti, gaminti, naudoti ar net reklamuoti patentuotą objektą, jis gali reikalauti tą objektą išimti iš apyvartos, areštuoti, sunaikinti, taip pat reikalauti ir žalos, patirtos dėl tokio pažeidimo, atlyginimo.

Būtent todėl, kad įmonė gauna komercinę naudą iš to, jog naudoja konkretų įrenginį teikdama paslaugas vartotojui, ji turi būti pakankamai atidi ir apdairi bei skirti dėmesį apsidraudimui nuo tokių pažeidimų. Tuo pat metu tiekėjai turi garantuoti, kad jų gaminiai nepažeidžia patentų arba, kaip tik, yra apsaugoti jiems priklausančių patentų.

Geriausias apsidraudimas – atidumas

Geriausias būdas apsidrausti nuo patentinių ginčų – atidžiai peržiūrėti sutartis. Jose potencialūs įmonės partneriai ar pardavėjas turėtų garantuoti, kad jie nepažeidžia patentų, galiojančių Lietuvoje arba turi įrodyti, jog jų įrenginiai yra saugomi jiems priklausančiais ar licencijuojamais patentais Lietuvoje.

Kita vertus, gali būti, kad įrenginiams nėra išduoti patentai arba Lietuvoje negalioja tokia apsauga. Be to, patentai nėra išduodami kiekvienam objektui– jiems keliami patentabilumo kriterijai: naujumas, išradimo lygis, neakivaizdumas konkrečios techninės srities specialistui, pramoninis pritaikomumas ir kt. Jei kas nors šiandien sugalvos užpatentuoti akivaizdų techninį sprendimą, jis nebūtinai gaus patentą. Yra teisės aktais nustatyti kriterijai, lemiantys ar objektas apskritai patentuotinas ar ne.

„Patentų troliai“

Jungtinėse Amerikos Valstijose atsirado kita problema: „patentų troliai“, turintys patentus, kurių patyss nenaudoja. Tokie asmenys gauna patentą labai plačiam metodui, kad ir telekomunikacijų ar naujų technologijų srityje, ir kreipiasi su pretenzijomis į įvairius paslaugų teikėjus, drausdami naudoti patentuotą technologiją arba siūlydami sumokėti licencijos mokestį už jos naudojimą. Kadangi tokiais atvejais kreipiamasi ir į teismą, o bylinėjimosi procesai JAV – nepaprastai brangūs, didžioji dalis įmonių dėl šventos ramybės pasirašo vadinamųjų „patentų trolių“ licencines sutartis.

Tačiau kai kuriais atvejais gali būti verta bylinėtis dėl „trolių“ patento pripažinimo negaliojančiu, kadangi jis gali neturėti išradimo lygio ar yra seniai žinomas. Deja, daugelis atsisako teisminių ginčų JAV dėl aukštos bylinėjimosi kainos.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Londone gatvės muzikantams bus galima sumokėti ir bekontaktėmis kortelėmis (2)

Londonas diegia mokėjimo gatvės muzikantams bekontaktėmis kortelėmis schemą, kuri, pasak...

Ultimatumas prekybininkams: pardavinėti vaistus arba alkoholį (105)

Seime skinantis kelią sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos iniciatyvai leisti kai kuriais...

Leipsite iš juoko: iš kojų verčiantys pirkiniai internetu (57)

Nors istorijų apie klaikius pirkinius internetu iš Kinijos yra daug, pasirodo, vis tiek atsiranda...

37 mln. per 18 min. surinkęs „Monetha“ įkūrėjas: juokuose apie „Lamborghini“ yra tiesos (220)

Godumo ir tuštybės varomi žmonės yra didžiausias kriptovaliutų rinkos vėžys, sako vienas iš...

Viešųjų pirkimų tarnyba sustabdė šiukšliavežių pirkimą Kaune (4)

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) sustabdė Kauno savivaldybės vykdytą milijono eurų vertės...

Top naujienos

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (29)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Pigių skrydžių bendrovės lėktuvais skraidantys lietuviai pasipiktinę: tai tęstis nebegali (202)

Keleivinio lėktuvo salonas – vieta, kurioje bilietą įsigijęs keleivis tikisi bent elementarios...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (99)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...

Rimvydas Valatka. Tautinis beprotnamis – su baltų religija ir VSD pažymų liturgija (59)

Prezidentė dukart išsigynė VSD pažymų. Beveik kaip Simonas – Jėzaus: nei mačiau, nei...

Indianos spauda: už aikštės ribų ramus, bet ant parketo sužvėrėjantis Sabonis „Pacers“ lieka mįsle (18)

2017-18 metų NBA pirmenybėms nenumaldomai artėjant prie visame pasaulyje laukiamo superfinalo,...

Dvigubą žmogžudystę Tauragės rajone surengęs vyras pareiškė: aš vis tiek nesėsiu (19)

Tauragės rajone esančiame Eidintų kaime gyvenanti šeštadienį nužudytos moters draugė...

Alla Pugačiova paviešino už širdies griebiantį seną vaizdo įrašą

Prieš kelias dienas savo gimtadienį šventė dainininkų Kristinos Orbakaitės ir Vladimiro...

Etapai, kuriuos princas Williamas ir Kate Middleton norėtų kuo greičiau pamiršti: ašaros riedėjo ne kartą (2)

Kai šių metų balandžio pabaigoje Didžiosios Britanijos princas Williamas ir jo žmona Catherine...

Techninio gedimo nepalaužtas Ricciardo triumfavo Monako gatvėse (2)

Sekmadienį Monake vykusiose F-1 lenktynėse pirmas finišo liniją kirto ir antrąją pergalę...

Pirmasis pasimatymas: kas turi mokėti ir kiek pinigų reikėtų išleisti (392)

Tik 26 proc. moterų mano, kad per pirmąjį pasimatymą derėtų mokėti perpus arba už abu...