Prieš beveik 10 metų JAV ir Vakarų Europoje kilo autentiškos lyderystės banga, neseniai ji atvilnijo ir iki Lietuvos. Autentiškam lyderiui keliami reikalavimai iš esmės griauna autoritarinio vadovo stereotipą. Tiesa, tokia lyderyste dažnai pavadinamas tiesiog nuoširdumas ar tiesos sakymas. Iš tiesų tai yra kur kas daugiau.

Koks lyderis yra autentiškas? Visų pirma autentiškas lyderis taip kaip žino savo stiprybes, vertybes, nuostatas, taip pripažįsta ir savo trūkumus – ne tik sau, bet ir kitiems. Bendraujant su kitais jam nereikia apsimetinėti, jis yra stabilus ir patikimas, tokie atributai kaip prabangus portfelis ar automobilis tampa nereikalingi. Darbuotojai žino, kokios lyderio vertybės ir kur yra lyderio neperžengiama riba, kalbant ne tik apie vertybes, bet ir moralę, etiką versle, santykius su žmonėmis. Kai lyderis yra principingas ir prognozuojamas, darbuotojai jaučiasi saugiai.

Kita svarbi autentiškos lyderystės apibrėžtis – kaip lyderis kuria santykius su aplinkiniais. Lietuvoje į lyderį vis dar žiūrime iš apačios, o lyderis į pavaldinius žvelgia iš viršaus. Kalbant apie autentišką lyderystę, lyderio ir pavaldinio santykis iš vertikalaus pavirsta į horizontalų, jų tarpusavio bendravimas tampa partneriškas. Įdomu tai, jog lyderio ir pavaldinio vaidmenys yra kintantys ir tiesiogine to žodžio prasme pareigomis tiesiog mainomasi. Šiandien lyderis vadovauja komandai, rytoj – jis vairą perduoda kitam kolegai ir tampa komandos dalimi, vėliau mainomasi ir vėl. Lyderio vaidmuo tenka labiausiai toje srityje kompetentingam arba norinčiam prisiimti atsakomybę darbuotojui.

Bene svarbiausias lūkestis autentiškam lyderiui – naujų lyderių auginimas. Jis turi gebėti sukurti tokią aplinką, kad darbuotojai jaustų psichologinį saugumą. Toks lyderis santykius su pavaldiniais grindžia pasitikėjimu, jis turi suteikti galimybę jiems eksperimentuoti, augti ir realizuoti save, taip pat svarbu dalintis atsakomybe. Tiesą pasakius, sukūrus tokį ryšį, auga ir mokosi abu – ir lyderis, ir pasekėjas.

Prastas vadovavimas tampa pagrindine priežastimi, dėl kurios darbuotojai palieka kompanijas, ir daugelis suvokia, jog efektyvi lyderystė didina darbuotojų pasitenkinimą, įsitraukimą į organizacijos veiklą, lojalumą ir teigiamai veikia veiklos rezultatus.

Atlikti moksliniai tyrimai patvirtino, kad autentiška lyderystė 40 proc. didina pasekėjų darbo rezultatus ir 20 proc. didina pasekėjų pasitenkinimą darbu. Kai lyderis geba kurti tvarius ir pasitikėjimu paremtus santykius su pavaldiniais, jie geriau jaučiasi organizacijoje ir efektyviau bei kūrybingiau įsitraukia į veiklą.

Autentiška lyderystė jau dabar pradeda plisti Lietuvoje ir tolimesnis autentiškų lyderių augimas neišvengiamas kaip ir bet koks progresas versle. Pamažu verslas nusigręš nuo autoritarinio lyderio griežto kumščio ir orientuosis į didesnės vertės kūrimą. Iš lyderio bus tikimasi ne tik efektyvesnio komandos darbo, bet ir naujų lyderių auginimo.