Penktadienį Vyriausybėje pristatyti mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimo pasiūlymai, tarp kurių yra ketinimas neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) sulyginti su minimaliuoju mėnesiniu atlyginimu (MMA) – 380 eurų.

Taip pat norima atsisakyti papildomo NPD už vaikus ir vietoje to visiems mokėti po 30 eurų už pirmą ir antrą vaiką, po 75 eurus už trečią ir daugiau vaikų iki 18 metų.

Premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad kitąmet bus skiriamos rekordinės lėšos skurdui mažinti, iš viso daugiau nei 4 mlrd. eurų arba 483 mln. eurų daugiau nei šiemet.

Apie visus vadinamosios mokesčių pertvarkos pasiūlymus galima paskaityti čia.

Daroma esminė klaida

Mišriai Seimo narių grupei priklausanti A. Maldeikienė DELFI sakė, kad Vyriausybės mokesčių planas remiasi principu „paimti iš vidurinės klasės ir atiduoti apačioms“.

„Šiaip daroma viena esminė klaida, kad gyventojų apmokestinimo struktūra suvokiama kaip socialinės rūpybos dalykas, o ne kaip viešojo sektoriaus aptarnavimo klausimas.

Mes sudedame pinigus ne tam, kad padėtume skurstantiems, bet tam, kad galėtų funkcionuoti švietimas, sveikatos apsauga, valstybės valdymas ir visa kita. Šis klausimas visiškai nutylimas“, – sakė plano pristatymą stebėjusi politikė.

Kels kainas

A. Maldeikienei susidarė įspūdis, kad valdantieji dabar bando sugalvoti, kokiu būdu ir kaip dar paimti iš vidurinio sluoksnio ir atiduoti, kaip jie įsivaizduoja, neturtingiesiems.

„Lietuvoje turtingu laikomas tas, kuris gauna maždaug 700 eurų „į rankas“, nes jis nebetenka visų privilegijų“, – stebėjosi ji.

Seimo narė pabrėžė, kad skurdui mažinti skiriami 483 mln. eurų atsiras to sluoksnio kišenėse, kuris automatiškai reikš didesnes kainas.

„Tai yra infliacinis spaudimas. Tai reiškia, kad didesnes pajamas (apie 1 tūkst. eurų) gaunantys žmonės su šiuo planu gaus didesnes kainas.

Vėl didžiausia problema, kad tas sluoksnis, kuris gauna nuo 700 iki 2,5 tūkst. eurų per mėnesį pajamas, gauna dar vieną smūgį – didesnes kainas ir jokių papildomų pajamų (nebent už vaikus, jei jų turi)“, – sakė A. Maldeikienė.

Ne reforma

Pašnekovė dėstė, kad Vyriausybė niekada neturėjo ir dabar neturi žmonių, kurie suvokia, kas yra viešieji finansai ir neturi jokio įsivaizdavimo, kad pasaulyje egzistuoja politinė ekonomija.

„Visos tokios reformos turi būti nagrinėjamos per tai, kaip jos palies kiekvieną gyventojų sluoksnį pagal pajamų grupes.

Čia nėra net užuomazgų mokesčių reformos. Tai yra ta pati sistema, bandoma užlopyti turbūt jau kokiu aštuntu lopu ant lopo. Ieškoma iš ko dar galima būtų pabandyti nusukti, kad kitur duoti“, – sakė A. Maldeikienė.

Neaiškus šaltinis

Seimo narė teigė, kad vienintelis realus minimų 483 mln. eurų šaltinis yra nepagrįstas išlaidų didinimas.

„Jie apeliuoja į absoliučią nesąmonę – ekonomikos augimą. Tačiau jis taip paprastai ir tiesiogiai kišenėse nenusėda. Yra 42 mokestinės lengvatos, bet net ir ūkininkams ne visos ir net ne dauguma naikinamos“, – aiškino A. Maldeikienė.

S. Skvernelis spaudos konferencijoje teigė, kad beveik 0,5 mlrd. eurų gaus iš ekonomikos augimo, „šešėlio“ mažinimo ir atsisakius socialiai neteisingų lengvatų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (674)