aA
Buvo laikas, kai žavėjausi Naująją viešąja vadyba ir ji atrodė panacėja nuo visų viešojo administravimo ligų. Ji sudarė modernios ir aktualios teorijos bei praktikos įvaizdį, tuo labjau, kad Lietuvos viešojo administravimo praktikai pastoviai buvo metami kaltinimai dėl jos neefektyvumo, blogo santykio su piliečiais ir kt. Bet jau tada krito į akis beprecedentė ekonomizuota ir „nužmoginta“ Naujosios viešosios vadybos kalba, kuri orientavo viešuosius vadybininkus į makiavelišką „tikslo pasiekimą bet kokiomis priemonėmis“, svarbu, kad būtų pasiekti kiekybiniai rezultatai.
Arvydas Guogis
© DELFI / Tomas Vinickas

Ekonomistas Raimondas Kuodis eilėje savo straipsnių ir pasisakymų teigia, kad kaštų ir naudos analizė žinoma jau iš užpraeito šimtmečio. Mano nuomone, jeigu kalbėsime apie kaštų ir naudos analizės taikymą viešajame sektoriuje, tai realiai ir plačiai ji buvo pradėta taikyti tik prieš trisdešimt metų pirmiausia anglosaksiškose valstybėse, kuriose individualizmas, materializmas ir pragmatizmas visada pirmaudavo prieš kontinentinės Europos kolektyvizmą, administracinę teisę ir dvasinę-filosofinę pasaulio sampratą. Taip, Naująja viešąja vadyba pasekė ir kiti Vakarų kraštai, tačiau ne visi vienodai. Kai kurie, kaip, pvz. prancūziškai kalbančios šalys ar regionai atvirai ją ignoravo. Per tą netrumpą Naujosios viešosios vadybos taikymo laikotarpį išaiškėjo ne tik jos pranašumai, bet ir trūkumai, pasimatė ribos, kurių visuomenės neturėjo peržengti, jeigu norėjo turėti ne formaliai, o realiai veiksmingą viešąjį administravimą.

Pagal apibrėžimą Naujoji viešoji vadyba reiškia privataus verslo metodų taikymą viešajame administravime, tačiau būtent dėl to ir formuojasi privataus ir viešojo intereso supriešinimo sąlygos ir apskritai grėsmė viešojo sektoriaus egzistencijai. Naujajai viešajai vadybai reikia viršinstitucinių kontrolės ir kiekybinių skaičiavimų specialistų, kurie visada viską paskaičiuotų, ir jie gali padidinti, o ne sumažinti biurokratų skaičių. Be to, kaip galima apskaičiuoti socialinio darbuotojo paslaugų namuose efektyvumą – ar pagal principą „daugiau paslaugų per mažesnį laiką su mažesnėmis sąnaudomis“ ar pagal tai, ar iš tikrųjų Jūsų klientas liko patenkintas paslaugomis netgi per ilgesnį laiką ir su didesnėmis sąnaudomis? Net Lietuvos mokslinėje literatūroje yra pasirodę eilė tikrai vertingų straipsnių, kurie kritiškai analizuoja Naujosios viešosios vadybos patirtis ir teoriją. Čia tenorėčiau atkreipti dėmesį į ydingą ekonomiškumo ir iš esmės tik kiekybinių rodiklių puoselėjimą pagal Naująją viešąją vadybą. Šalutiniai jos veiksniai – dehumanizacija ir vartotojiškumas, kurie ir be Naujosios viešosios vadybos Vakaruose buvo stiprūs, o gal dėl to Naujoji viešoji vadyba ir buvo pasirinkta. Naudojant ekonomizuotą retoriką individas yra tiesiogiai redukuojamas iki prekės statuso valstybės ir organizacijų atžvilgiu, taip patvirtinant vartotojiškumo kaip postmodernios visuomenės bruožo persismelkimą į valstybės valdymo sferą.

Ar galima Naujosios viešosios vadybos ir beatodairiško vartotojiškumo samplaiką pakeisti geresne, pažangesne alternatyva? Klausimas ne tik retorinis, bet ir svarbus dabarčiai bei ateičiai – po neo-liberalizmo ekonominės krizės, kuri nuvilnijo per Vakarų pasaulį prieš kelis metus ir besiplečiant kultūrinei-moralinei krizei, kuri įsisiūbavo Vakaruose prieš kelis dešimtmečius, kai buvo pasikėsinta į gerovės valstybės pamatus, reikalinga naujo tipo – skaidri ir atvira sistema, kuri skaidrumą, teisingumą, demokratiją, bendradarbiavimą, socialinę kokybę ir socialinę atsakomybę statytų į pirmą, o įvairius kiekybiškai išmatuojamus rezultatus – į antrą planą. Ne tik kiekybiškai išmatuojami rezultatai, bet ir procesas turi būti svarbus viešųjų paslaugų kokybei pasiekti. Aišku, kaštų ir naudos analizė turi būti įgyvendinta, bet nauda turi būti „matuojama“ pirmiausiai kokybiškai, o tik po to – kiekybiškai, ypač jeigu kalbame apie viešąjį sektorių. Veiksmingumas, kaip tikslų pasiekimo laipsnis, socialinis teisingumas, lygybė ir etika turi pirmauti prieš ekonomiškumo ir kiekybinio efektyvumo siekį. Toks jau teoriškai besiformuojantis modelis yra. Tai - Naujasis viešasis valdymas (New Governance), kuris pasižymi aukščiau išvardintais principais. Į jį gręžiasi viešojo administravimo teorinių ir praktinių konferencijų organizatoriai, žiniasklaida ir kai kurie politikai. Dėmesys naujajai paradigmai yra dar nepakankamas, mažai siūloma konkrečių Naujojo viešojo valdymo įgyvendinimo metodų, bet „ledai jau pralaužti“, Naujojo viešojo valdymo diskursas suformuotas. Naujajam viešajam valdymui svetima ekonomizuota kalba.

Būtų gerai, kad be ekonomistų kitų socialinių mokslų atstovai plačiau įsijungtų jį interpretuojant ir pagrindžiant. Sumaterialėjusiame post-modernistiniame pasaulyje yra svarbu didinti Naujojo viešojo valdymo įtaką, kad moralaus ir dvasiškai turtingo politiko, valdininko, mokslininko, žurnalisto ar eilinio piliečio balsas būtų girdimas. Gal tai skamba kaip savotiška T. Moro ar T. Kampanelos utopija, bet be tyresnio ir dvasiškesnio vadybinio normatyvinio modelio įgyvendinimo jokie pokyčiai korupcijos mažinimo, etikos, tikro, o ne formalaus pliuralizmo ar nevyriausybinių organizacijų veiklos aktyvinimo kryptimi yra neįmanomi. Senoji, vartotojiška, materialistinė Naujosios viešosios vadybos paradigma išsisėmė, naujoji dar nesusikūrė, tačiau jos pradiniai elementai, bent jau teorine prasme, yra apčiuopiami ir matomi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Švedijos žiniasklaida: SEB susijęs su masiniu pinigų plovimu Baltijos šalyse (105)

Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT parengė reportažą apie įtariamą pinigų plovimą...

Vasiliauskas: bankų mokestis užrakins rinką, mokestį galima apeiti (2)

Lietuvos banko pirmininkas Vitas Vasiliauskas sako, kad bankų apmokestinimas užrakintų duris į...

Vasiliauskas: Lietuvos patirtis su valstybiniais bankais yra nekokia (25)

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sako, kad Lietuvos patirtis su valstybiniais...

„Luminor“ Baltijos šalyse šiemet uždirbo 50 mln. eurų pelno (4)

Viena didžiausių Baltijos šalių finansų grupių „ Luminor “ per devynis šių metų mėnesius...

Šapoka sureagavo į kalbas dėl valstybinio banko steigimo: žinome, kuo tai baigiasi (35)

Finansų ministras Vilius Šapoka mano, kad valstybinio komercinio banko steigimas gali būti...

Top naujienos

Siaubingi faktai: Kėdainiuose nauja poilsiavietė su paplūdimiu įrengta ant žmonių kaulų (118)

Mažiau nei savaitę Kėdainiuose dirbantys archeologai atskleidė siaubingus faktus – apie 700...

Romas Lazutka. Dėl nedidinamų algų kalti visi, bet labiausiai mes patys (69)

Valdžia skriaudžia dėstytojus, išsižada kitąmet 10 proc. didinti algas. Doc. M. Jastramskis...

Rusijos žvalgybos vadas žada „veidrodines priemones“, atsakant į malonę dviem rusų šnipams (49)

Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas penktadienį paskelbė, kad...

Švedijos žiniasklaida: SEB susijęs su masiniu pinigų plovimu Baltijos šalyse (105)

Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT parengė reportažą apie įtariamą pinigų plovimą...

Bugavičiaus mylimoji Vita Jakutienė reikalauja beveik 2 milijonų eurų prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (145)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Vidą Antonovą pažinojęs režisierius prabilo apie mažai kam matytą jo pusę: kraštutinumai šeimoje kėlė didžiausią nuostabą (6)

Lapkričio 14-osios dienos rytą nuo kraujo vėžio mirė „Mafijos tėvu“ vadintas Vidas Zenonas...

Niūrios žinios iš vienos pavojingiausių vietų Žemėje: ima aižėti radioaktyvių atliekų pilnas kapas (5)

Maršalo Salų gyventojai branduolinių atliekų saugojimo vietą – Runito kupolą – vadina kapu...

Neapsikentė ir Tapinas: jei prieš 3 metus į LFF būtų atėję vyrai juodais kostiumais ir kaukėmis... (3)

Paskutinis Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimas Europos čempionato atrankos rungtynėse su...

Šokiruojanti statistika – apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus (2)

Stereotipus apie moteris prie puodų ir neverkiančius vyrus Lietuvoje, pilnai patvirtina statistiniai...

Advokatė prašo Venckienę išleisti į laidotuves, prokuratūra nesutinka (271)

Neringos Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė Kauno apygardos prokuratūrai pateikė...