aA
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad „Ateities ekonomikos DNR“ planas turėjo būti apie inovacijas ir ekonomikas skatinimą, o virto tiesiog vartojimo didinimu.

„Tai radikaliai skirtingi dalykai. Pavadinimas vienas, o vidus yra visai apie kitką“, – antradienį laidoje „Delfi tema“ sakė ji. – Tikslas buvo ilgalaikė strategija. Ji nusirito iki paprastų ir trumpiausių tikslų – „gaisrų gesinimo“. Impulsas skiriamas vartojimo didinimui ir matome, kad didžioji dauguma pinigų sueina į statybų sektorių, į betoną.“

Kaip žinia, Finansų ministerijos parengtame ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui plane, vadinamame „Ateities ekonomikos DNR“, iš viso numatyta 6,3 mlrd. eurų. Naujos investicijos turėtų sudaryti 2,2 mlrd. eurų, o paspartintos jau suplanuotos investicijos – 4,1 mlrd. eurų. Šiuo metu plane yra 15 patvirtintų projektų, tačiau kas savaitę posėdžiaujantis investicijų komitetas turėtų jų patvirtinti daugiau.

Kitas „Delfi temos“ pašnekovas Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis pasakojo, kad dalyvavimas investicijų komitete yra patariamojo balso teise.

„Sprendimas yra valstybės tarnautojų. Mes esame labiau „patarėjai-pritarėjai“ įvairiose situacijoje, o tempas ten yra milžiniškas. Pavyzdžiui, vakar apie 20 val. gavau 7 ar 8 laiškus su skirtingomis temomis, skirtingais sprendimais. Juokauju, kad kiekvienoje organizacijoje turėtume turėti po vieną ar du etatus, kurie sektų. Matome, kad greitis yra pagrindinis akcentas šiame plane.

Tai ir didžiausias iššūkis bei kritikos objektas. Lietuvių liaudies yra posakis, kad „greitas darbas – akli kačiukai,“ – sakė jis.

Andrius Romanovskis
Andrius Romanovskis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentė Birutė Miškinienė taip pat sakė, kad tikrojo sprendžiamojo balso ir įtakos komitete neturi.

„Iš pradžių pakankamai entuziastingai pradėjome dalyvauti. Procesas buvo sudėliotas tikrai labai gerai, su datomis. Jis turėjo būti pasibaigęs rugsėjo 4 dieną, bet šiandien dar neturime rezultato, o tai reiškia, kad projekto nesudėliojome, kaip tikėjomės.

Norėjome padaryti per daug, per trumpą laiką ir su labai ribotais ištekliais. Priemonių yra per daug, gauname daug ir didelių dokumentų. Jie profesionaliai parengti, bet nėra laiko ir pajėgumų įsigilinti, nes paprastai jie ateina labai vėlai, posėdžiai nėra suplanuoti taip, kad galėtum susiplanuoti savo laiką.

Tai nėra mūsų pirmasis darbas ir mes visi čia dirbame visuomeniniais pagrindais. Kadangi mums nėra „tas pats“, todėl dalyvaujame. Buvo vasara, žmonės atostogavo, plius turime iššūkius nuotolinių debatų. Ką reiškia, kai grupėje dalyvauja 60 žmonių ir daugiau? Klausimui – 45 minutės. Struktūra yra, vertinimai padaryti, Centrinė projektų valdymo agentūra pristato. Viskas atrodytų kaip ir gerai, bet jei paklaustumėte, ar aš tikiu, kad iš to DNR plano bus proveržis – tikrai ne“, – laidoje sakė ji.

Birutė Miškinienė
Birutė Miškinienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Į „Delfi temą“ buvo kviečiami ir Finansų ministerijos atstovai, tačiau jiems atstovauti savo pozicijos nepavyko. Paaiškinta, kad vieni atostogauja, o kiti turi būti posėdžiuose.

Kokybiški dokumentai

B. Miškinienė sakė, kad jai kartais gaila DNR planui dokumentus rengiančių valstybės tarnautojų.

„Jie neturi visko žinoti, bet kartais jie neturi praktikos, mechanizmo, kaip įtraukti socialinius partnerius. Dar jie bijo verslo – kad jis užsiims lobizmu ir pan. Manau, kad mes visi mokomės. Tik didoka to mokymosi kaina“, – sakė ji.

A. Romanovskis teigė, kad darbo valandų neskaičiuojantys tarnautojai, kurie dirba ir rašo projektus, yra herojai.

„Tokio lygio – dokumentai yra puikiai parengti. Tada klausimas, o dėl to? Kokia iš to nauda? Kita vertus, gerai, kad mus prileidžia ir dabar galime triukšmauti. Prieš kelis metus nieko nebūtume žinoję apie tuos sprendimus. Būtų išdalinti pinigai ir tiek.

Beje, Seimo nariai dabar turi kitų iššūkių. Parlamentinė kontrolė – dilema. Komiteto posėdžiai vyksta, o pas juos Vyriausybės nariai neina. Taip pandemijos įkarštyje buvo, nes yra ir toks požiūris, kad mes dirbame, netrukdykite“, – svarstė konfederacijos prezidentas.

Jis kalbėjo, kad dėl viso DNR plano greičiausiai dar kils politinių klausimų.

„Nes naujoji valdžia (ar ji keisis, ar nesikeis) vis tiek peržiūrės visą šį dalyką. Dėl to vienas faktorių buvo greitis, nors žinome, kad pandemijos metu greitis svarbiausia pirmosiomis savaitėmis. Dabar, kai vasarą situacija stabilizavosi, reikia ne greitai, o protingai priiminėti sprendimus. Manau, kad pamatysime, kad nors kai kurie „čekiai“ yra išrašyti, bet jie nėra pagrįsti.

Dar matome, kad kai kurios institucijos, naudojasi proga ir nori sau pasididinti finansavimą. Jei anksčiau reikėdavo apsiginti Seime, dabar gali staiga išsitraukti savo idėjas ir gauti pinigų, – sakė jis. – Kovą ir balandį reikėjo greičio, bet valstybės aparatas įsivažiavo ir įsibėgėjo tik dabar. O dabar objektyviai reiktų pristabdyti ir pasižiūrėti, ką mes iš tikrųjų darome.

Buvo planuojama recesija, o dabar išėjo, kad ekonomikos nuokrytis nebuvo toks baisus. Jei taip, tai gal būtų verta nuimti apsukas nuo ekonomikos variklio.“

Inga Ruginienė
Inga Ruginienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Bendro vaizdo dar nematė

I. Ruginienė sakė, kad yra įrašyta į visus investicijų komiteto pakomitečius.

„Įrašyta dėl to, kad pačioje pradžioje išreiškėme nemažai kritikos ir Vyriausybė, matyt, nusprendė, kad lengviausia yra ne atsakyti į kritiką, ne pasitaisyti, o tiesiog įrašyti į komitetus.

Mūsų dalyvavimas yra tiesiog formalumas. Dėl to LPSK savo dalyvavimą pakomitečiuose pristabdė, nes dalyvavimas reiškia automatinį pritarimą. Keisti arba savo nuomonę išreikšti nebeįmanoma, nes analizuojamos jau konkrečios koncepcijos. Dėl to, manau, kad diskusiją turėtume pradėti nuo ištakų, nuo plano, jo idėjos ir sukūrimo etapų“, – laidoje sakė ji.

Konfederacijos pirmininkė kalbėjo, jog buvo įtraukta tik į proceso paseką. „Kai per septynis penktadienius, per 30 minučių turi pasėdėti ir pažiūrėti, faktiškai yra užfiksuojama, kad pritari ir eina toliau“, – dėstė ji.

Pašnekovė pridūrė, jog bendro DNR plano vaizdo dar nėra mačiusi.

„Kokie sektoriai labiausiai išlošia, kur tie pinigai eis, kur nenueis. Mums dozuoja tą informaciją po truputį ir tada ateini „čia ir dabar“ sprendi – sprendi „taip“ arba „ne“ (dažniausiai „taip“). O kas bus rytoj, sužinosi rytoj“, – sakė I. Ruginienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
3.6562

Gyventojai iš parduotuvių šluoja šildytuvus: pardavimai išaugę 10 kartų (5)

Orams atvėsus, o šildymo sezonui dar neprasidėjus, gyventojai iš parduotuvių šluoja šildytuvus....

Konfliktas su Kinija Lietuvos verslą spraudžia į kampą: valdžios prašo garantijų paskoloms (2)

Lietuvos ir Kinijos diplomatinį ginčą savo kailiu pajutęs ir nuostolius patyręs verslas sako, jog...

Buvusiai Vilniaus vystymo kompanijos direktorei – įtarimai dėl neteisėto praturtėjimo (3)

Buvusi sostinės savivaldybės bendrovės Vilniaus vystymo kompanija direktorė įtariama neteisėtu...

Šimonytė – apie Armonaitės idėją: siūlyti lengvatas – labai populiaru (39)

Siūlyti lengvatas spręsti įvairioms problemoms yra populiaru, bet reikia suprasti, kad viešasis...

Premjerė: Vyriausybė sieks išvengti ekonominių veiklų ribojimo (34)

Dėl prastėjančios epidemiologinės situacijos svarstant grįžti prie karantino režimo,...

Top naujienos

Konfliktas su Kinija Lietuvos verslą spraudžia į kampą: valdžios prašo garantijų paskoloms (2)

Lietuvos ir Kinijos diplomatinį ginčą savo kailiu pajutęs ir nuostolius patyręs verslas sako, jog...

„Moderna“ vadovas pateikė prognozę dėl pandemijos pabaigos papildyta (222)

Vakcinos gamintojos „ Moderna “ vadovas Stephanas Bancelis prognozuoja, kad koronaviruso...

Gyventojai iš parduotuvių šluoja šildytuvus: pardavimai išaugę 10 kartų (5)

Orams atvėsus, o šildymo sezonui dar neprasidėjus, gyventojai iš parduotuvių šluoja šildytuvus....

Šimonytė stebėjosi valstiečio interpretacijomis: mano sveikas protelis neišneša Anušauskas turėjo klausimų Gaižauskui (325)

Premjerė Ingrida Šimonytė pasipiktino „valstiečio“ Dainiaus Gaižausko interpretacijomis,...

Dėl koronavirusu sergančio 14-mečio gyvybės medikai kovoja jau septinta para: užsikrėtė nuo artimųjų Dulkys įvardijo ribą, kai gydytojams teks rinktis, kieno gyvybę gelbėti (1017)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad Vilniuje, ligoninės reanimacijos...

Indrė Burlinskaitė įvardijo, kokią pavardę pasirinko po vestuvių ir pasidalijo dar nematytais prabangios šventės kadrais (5)

Sporto trenerė, buvusi atlikėja Indrė Burlinskaitė rugsėjo 17-ąją ištekėjo už mylimojo...

Kuodis – apie nepriklausomus elektros tiekėjus: galime žaisti žaidimus, už viską sumokės vartotojai (156)

Lietuvoje nuo 2020 m. prasidėjęs elektros rinkos liberalizavimas palaipsniui vyksta: žmonės turi...

Antakalnio ligoninėje su dukra atsidūrusi vilnietė tapo pandemijos įkaite: galėjau rinktis – badauti ar apvalgyti savo sergantį vaiką (102)

Kartu su trejų metų dukrele Vilniaus m. klinikinės ligoninės medikų priežiūroje netikėtai...

Šimonytė – apie Armonaitės idėją: siūlyti lengvatas – labai populiaru (39)

Siūlyti lengvatas spręsti įvairioms problemoms yra populiaru, bet reikia suprasti, kad viešasis...

Vilnietį įpykdė parduotuvė, kuri nepriėmė atgal už 10 eurų pirktų šortų: dar bandžiau juos išskalbti (33)

Rašau, norėdamas išreikšti pasipiktinimą aptarnavimu, norint grąžinti nekokybišką prekę...