Kur dingo savaitgalis? Ir praėjęs mėnuo? Ar jūsų laiką taip pat „suvalgo“ nuolat skambantis telefonas, plūstantys elektroniniai laiškai ir, rodos, nesibaigiantys darbai? O ką, jeigu galėtume viską sustabdyti, tik 24-ioms valandoms, restartuoti, persikrauti ir pradėti iš naujo dėmesį sutelkdami į kitus dalykus?
© Shutterstock nuotr.

O jeigu visai dienai atsisakytumėme įvairiausių prietaisų, būtinų atlikti darbų sąrašų ir visko, kas bent kiek primena apie darbą? Gal tai ir būtų ilgo ir sveiko gyvenimo paslaptis?

Su BBC bendradarbiaujantis žurnalistas Peteris Bowesas apie tokią galimybę pirmą kartą pagalvojo tuomet, kai filmavo BBC dokumentinį filmą „Ilgesnis gyvenimas ant puikiosios kalvos“. Tuomet jis susipažino su už maždaug 100 km nuo Los Andželo esančiame tykiame universitetiniame Loma Lindos miestelyje gyvenančiais Septintosios dienos adventistais. Jie yra viena iš ilgiausiai pasaulyje gyvenančių žmonių grupių, ir mokslininkai jų ilgaamžiškumą sieja su jų gyvensena.

Šios krikščioniškos religinės bendruomenės nariai gyvena iki dešimties metų ilgiau nei dauguma amerikiečių. Maždaug pusė jų yra vegetarai arba veganai. Jie reguliariai mankštinasi ir šeštadienį (šabo dieną) skiria poilsiui ir Viešpaties garbinimui. Daugelis adventistų žurnalistui sakė, kad šis visiškas atsijungimas nuo darbo pradedant nuo penktadienio saulėlydžio yra geriausia savaitės dalis. Tą dieną jie skiria draugams ir šeimai. Mokslininkai mano, kad šis poilsio laikotarpis, o taip pat dieta ir mankšta, ir lemia jų ilgaamžiškumą.

Ir tokios idėjos laikosi ne tik adventistai. Pavyzdžiui, Vokietijoje, kuri yra viena iš sėkmingiausių išsivysčiusių šalių pasaulyje, sekmadienį jau daugelį metų beveik niekas nedirba. Jungtinėse Valstijose taip pat tikėjimu pagristos doktrinos nurodo laikytis žydų šabo principų, ir visai nesvarbu, ar žmogus yra labai religingas ar ne.

Technologijų gausa

Nemažą dalį žmonių šiandieninė technologijų gausa paskatino žengti žingsnį atgal. „Jaučiu, kad technologijos yra didžiausia priklausomybė, su kuria man gyvenime teko kovoti“, – sakė tinklalapio „recordsetter.com“ vienas iš įkūrėjų ir vadovas Danas Rollmanas. Jis padėjo sukurti „Šabo manifestą“ – dešimties principų sąrašą, kuris leidžia atsikovoti vieną savaitės dieną poilsiui. Šie principai, nurodantys vieną dieną nesinaudoti jokiomis technologijomis ir pabūti lauke, vėliau išsivystė į jau šeštus metus Amerikoje švenčiamą Nacionalinę atsijungimo dieną.

„Dabar egzistuoja tas lūkestis, kad privalai sureaguoti į kiekvieną pyptelėjimą, suvibravimą, telefono skambutį, kompiuterio pranešimą. Ir tai žmonėms sukuria nesveiką aplinką, – sakė Nacionalinės atsijungimo dienos nacionalinės komunikacijos vadybininkė Tanya Schievyz. – Mes manome, kad žmonės turi padaryti pertrauką.“

Ar kiekvienas žmogus gali prisitaikyti šiuo principus? Ar jie nepakenks darbui ir karjerai? Žurnalistas P. Bowesas nusprendė juos išmėginti ir pradėjo nuo kelių svarbių žingsnių.

„Turite informuoti svarbiausius žmones savo gyvenime – šeimos narius ir artimus draugus, kad jūsų telefonas bus išjungtas ir jūs neatsakysite į elektroninius laiškus. Tai padės išvengti nesusipratimų ir įvairių incidentų, kuomet su jumis susisiekti negalėsiantys namiškiai ims nerimauti ir jūsų ieškoti“, – sakė jis.

Darbo savaitės pabaigoje prieš „atsijungimą“ pasistenkite užbaigti visus svarbiausius darbus. Suplanuokite ką nors linksmo: pasibuvimą su draugais, tačiau neapkraukite savo „atsijungimo“ dienos.

Tikrai nustebsite, kad pasaulis nesugriuvo, jeigu į laišką atsakysite ar perskambinsite kitą dieną. Žinoma, kiekvienas žmogus turi savo „komforto zoną“: jeigu, tarkime, be mobiliojo telefono negalite gyventi ir negalite jo visai išjungti, stenkitės riboti naudojimąsi juo.

Atsižvelgdamas į šiuos principus (su tam tikru pakoregavimu), P. Bowesas nuspendė „atsijungti“ 24-ioms valandoms. „Tačiau tikrai nerimavau. Kadangi esu laisvai samdomas reporteris ir prodiuseris, bet koks naujas skambutis ar elektroninis laiškas reiškia, kad galiu užsidirbti nemažą honorarą. Kaip ir daugeliui panašų darbą dirbančių žmonių, mano prieinamumas ir skubus atsakas yra itin svarbūs sėkmingai karjerai skaitmeniniame amžiuje“, – sakė žurnalistas.

„Nusprendžiau telefoną šalia turėti tik dėl trumpųjų žinučių. Galiausiai su draugais tikrai paprasčiausiai bendrauti, kai gali parašyti žinutę. Tačiau išjungiau elektroninį paštą, nesinaudojau socialiniais tinklais ir išjungiau pranešimus apie karštas naujienas. Savo namų kompiuterį išjungiau ir palikau perspėjimą, kad „nedirbu“. Tiesos dėlei turiu prisipažinti, kad jeigu būčiau gavęs informacijos apie tikrai svarbų įvykį, viską mesčiau ir pulčiau prie darbų, nes kol kas visiškai „atsijungti“ dar negaliu“, – prisipažino P. Bowesas.

Siekdamas atsikratyti minčių apie darbą, žurnalistas sudarė sąrašą darbų, kuriuos reikės atlikti pirmadienį. Ir tai, jo teigimu, tikrai padėjo atsipalaiduoti ir gerai išsimiegoti.

Savo „atsijungimo“ dieną jis nusprendė pradėti 18 val. šeštadienį ir baigti 18 val. sekmadienį. Tą dieną jis suplanavo dalyvauti 10 kilometrų ilgio karinio tipo „bėgime per purvą“ su kliūtimis.
O šeštadienio vakarą P. Bowesas sumanė pasigaminti vakarienę ir pasiklausyti muzikos. Pirmoji problema kilo po to, kai jis suvokė, kad jam internete reikia pasižiūrėti receptą. Tačiau pagundai panaršyti jis nepasidavė ir improvizavo.

Sekmadienį jis pasitikrino gautas žinutes, o vėliau telefonu nesinaudojo. Jis taip pat praleido savo tradicinį pusryčių ritualą, kuomet internete skaito naujienas. Atsirado daug laisvo laiko.

Atvykęs prie šalia Los Andželo esančio ežero, prie kurio vyko bėgimas, jis netruko pajusti, kaip socialiniai tinklai yra užvaldę gyvenimą. Renginio organizatoriai nuolat ragino dalyvius skelbti renginio nuotraukas savo paskyrose ir apie renginį rašyti. P. Bowesas sakė, kad jam patiko ignoruoti tokius raginimus ir leisti laiką su draugais.

Maždaug per pietus suvokiau, kad nebeturiu jokių planų.. ir man tai labai patiko. „Man gyvenimą apėmė ramybė“, – sakė jis. Tačiau ramu buvo tol, kol jis sužinojo, kad Hillary Clinton paskelbė apie kandidatavimą JAV prezidento rinkimuose.

„Mano vidinis politinis narkomanas norėjo iš karto viską mesti ir internete imti skaityti naujienas. Tačiau šiai pagundai atsispyriau ir nusprendžiau, kad paskaitinėsiu vakare. Popietę praleidau neseniai kaimynystėje atsidariusiame sodininkystės centre ir vėliau mėgaudamasis late. Kai vakare įsijungiau kompiuterį, nustebau, kad iš daugelio „Twitter“ ir „Facebook“ pranešimų ir gautų laiškų, skubiai reikėjo atsakyti tik į ...du. Nebuvo nieko skubaus, – pasakojo žurnalistas. – Labai nustebau dėl to, kaip gerai jaučiausi po 24 valandų „atsijungimo“. Išlipau iš savo komforto zonos, ir pasaulis nesugriuvo. Jaučiausi ramus ir pailsėjęs.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Drabužiais prekiaujantis tinklas H&M pakliuvo į skandalą papildyta H&M komentaru (42)

Švedijos drabužių gamintojas ir parduotuvių tinklas „Hennes&Mauritz“ savo reklamose daug...

Gyvai / DELFI TV Gyvai: ekonomistai N. Mačiulis ir Ž. Mauricas apie populiariausias Idėjas Lietuvai ekonomikos srityje

DELFI TV konferencijoje dalyvauja banko „Luminor“ vyriausias ekonomistas Žygimantas Mauricas ir...

Beveik 10 kartų krito brangesnio lietuviško sviesto pardavimai Saudo Arabijoje (26)

Pabrangęs svietas pristabdė Lietuvos pieno produktų gamintojų eksportą į Saudo Arabiją -...

„Vilniaus prekybos“ plėtra bus agresyvesnė (11)

Vilniuje iškils dar vienas „Akropolis“ , plėsis „ Ermitažas “, „ Maxima “, bus...

„The Grand Founders Day“ nuties tiesesnį kelią startuolių sėkmei

Versliausių Europos šalių dešimtuke Lietuva užima septintąją vietą, todėl nieko keista, kad...

Top naujienos

Dingusio baikerio artimieji imasi šukuoti Trakų apylinkes: ieškoma bent drabužių nuolat atnaujinama  (188)

Baikerio Aivaro Kilkaus artimieji imasi šukuoti Trakų rajono apylinkes, kur gyvena asmuo, įtariamas...

Papildomi milijonai, kuriuos galėtų gauti Lietuva: pavyzdį siūlo imti iš Švedijos (1)

Pastaruoju metu susirūpinta, kodėl valstybės valdomos įmonės neduoda šaliai grąžos, kurią...

Vilniaus apskrities policijos viršininkas: dar tikime, kad gyvas (48)

Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate penktadienio popietę surengtoje spaudos...

Laukiama NT burbulo sprogimo (9)

Švedijos statybų sektorius perėjo nuo grandiozinių planų ir užmojų statyti iki realių darbų....

Drabužiais prekiaujantis tinklas H&M pakliuvo į skandalą papildyta H&M komentaru (42)

Švedijos drabužių gamintojas ir parduotuvių tinklas „Hennes&Mauritz“ savo reklamose daug...

Šiąnakt dangų nušvies meteorų lietus (1)

Pakėlę akis į dangų šią ir kitą naktį gali stebėti nuostabų reginį – orionidų lietų.

Paviešinta nauja „Buk“ nuotrauka: abejonių nebekyla (124)

Ekspertinė-žurnalistinė grupė „Bellingcat“ mano, kad naujoji „ Buk “ sistemos nuotrauka,...

Reitingai: smuko D. Grybauskaitės populiarumas, valstiečiai su konservatoriais žengia greta (92)

Prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumas rugsėjo mėnesį šiek tiek smuko, o tarp...

„Sezoninės virtuvės“ receptai su moliūgais: išbandykite gardžiausią rudenišką varškės apkepą (1)

Moliūgai – nuostabiai universalios daržovės, tinkančios ne tik sriuboms virti ar...

Jungtinėje Karalystėje patariama ruoštis blogiausiam (50)

Buvęs Jungtinės Karalystės vyriausybės kabineto narys ragina šalies verslą jau dabar pradėti...