1. Geri vyrukai („Goodfellas“), 1990 metai

Pasižiūrėję filmą įsitikinsite, jog versle reikia būti agresyviam, įvertinsite, kad pagrindinė jūsų varomoji jėga – tai komanda, su kuria siekiate bendro tikslo. „Geri vyrukai“ pamokys, kaip svarbu dirbti su bendraminčiais ir atsidavusiais žmonėmis, kaip reikia stengtis būti jiems nuoširdžiam ir niekuomet neišduoti. Tai tikra istorija paremta kriminalinė drama apie airių–italų kilmės amerikietį, buvusį mafijos narį Henrį Hilą (Henry Hill). Įvykiai sukasi ne tik apie jį, bet ir apie du nestabilios psichikos jo draugus – Džimį Konvėjų (Jimmy Conway) ir Tomį de Vito (Tommy de Vito). Filmas, kuriame vaidina Robertas de Niro (Robert de Niro), Rėjus Liota (Ray Liotta), Džo Pešis (Joe Pesci) ir kiti, pasakoja apie trijų gangsterių pakilimą ir nuosmukį, kuris tęsėsi tris dekadas. Filmas laimėjo Oskarą ir net 35 kitus apdovanojimus. Tarptautinėje filmų bazėje IMDB šiuo metu jis užima 15 vietą geriausių filmų sąraše ir yra vertinamas 8,8 balais iš dešimties.

2. Silicio slėnio piratai („Pirates of Silicon Valley“), 1999 metai

Pamatę šį filmą, suprasite jog tam, kad būtų galima pradėti savo verslą, nereikia turėti didžiulės krūvos pinigų ir nepriekaištingų darbo sąlygų. Įgyvendinant savo idėjas, svarbiausia yra žinios, pasišventimas, ištvermė, pasiaukojimas ir suvokimas, jog konkurencija – tik į naudą. Šioje dramoje matome dviejų kompiuterių eros pradininkų – „Microsoft“ ir „Apple“ – įkūrėjų bekompromisę kovą. 1980-aisiais, tuomet dar būdami studenčiokai, Bilas Geitsas (Bill Gates) („Microsoft“) ir Styvas Džobsas (Styve Jobs) („Apple“) vogė vienas iš kito idėjas ir aršiai konkuravo tarpusavyje, kurdami savo imperijas. Šmaikščioje dokumentinėje istorijoje matome šių dviejų talentingų žmonių pastangas, vargus ir išmonę pasaulį pažindinant su moderniomis šiuolaikinėmis technologijomis. Filmas nominuotas penkiems Emmy apdovanojimams. IMDB duomenų bazėje vertinamas 7 balais.

3. Aviatorius („The Aviator“), 2004 metai

Ši biografinė drama dar kartą puikiai įrodo, jog versle reikia būti drąsiam. Siekiant užsibrėžtų tikslų, be galo svarbu tikėti savimi ir drąsiai žengti į priekį, nepaisant jokių patarimų ir atkalbinėjimų. Viena ryškiausių XX amžiaus figūrų – Hovardas Hjudžesas (Hovard Hughes) – buvo apsukrus pramonininkas, įtakingas novatorius, talentingas kino prodiuseris ir drąsus aviatorius. Dramoje matome H. Hjudžeso, kurį vaidina Leonardas Di Kaprijus (Leonardo DiCaprio), 20-ties metų karjerą – nuo Holivudo filmų režisieriaus iki naujo lėktuvo piloto ir oro linijų savininko.

Filmo siužetas prasideda, kuomet jaunasis H. Hjudžesas, būdamas dar beveik paauglys, ryžtingai nusprendžia visą tėvo palikimą investuoti į filmo apie Pirmąjį pasaulinį karą – „Pragaro angelai“ – gamybą. Mesdamas drąsų iššūkį Holivudo sistemai, jis sukuria naujovišką ir stulbinantį filmą, kuris H. Hjudžesą padaro tikrą turtuolį ir garsų žmogų. Vėliau talentingas jaunuolis tampa ,,Trans World Airlines“ vadovu ir konkuruoja su oro bendrove ,,Pan American Airlines“. Šis filmas laimėjo penkis Oskarus ir net 45 kitus apdovanojimus. IMDB duomenų bazėje žiūrovų šiandien vertinamas 7,5 balo.

4. Volstritas („Wall Street“), 1987 metai

Kiekvienam verslininkui svarbu suvokti, jog gobšumas – tai blogis. Filmo „Volstritas“ pagrindinis moralas ir yra: nebūk godus. Kino juostoje režisierius atskleidžia, kaip besąlygiškas pinigų troškimas sugriauna pagrindinio herojaus ir jį supančių žmonių gyvenimus. Akcijų rinkos, spekuliacija, rizikingi sprendimai, korupcija – apie visa tai pasakoja kultinis filmas „Volstritas“. Negailestingas, gudrus ir turtingas finansų ryklys Gordonas Gekas (Gordon Gekko), kurį vaidina Maiklas Daglasas (Michael Douglas), susitikęs su biržos spekuliantu Budu Foksu (Bud Fox) tampa jo mokytoju ir įtraukia jaunuolį į išties nešvarius žaidimus. B. Foksas, norėdamas tapti įtakingu finansų pasaulyje, susideda su godžiuoju brokeriu ir netrukus atsiduria už grotų. Filmas laimėjo Oskarą ir šešis kitus apdovanojimus. IMDB duomenų bazėje vertinamas 7,3 balo.

5. Socialinis tinklas („The Social Network“), 2010 metai

Kino juosta „Socialinis tinklas“ – tai filmas apie verslumą ir kūrybingumą. Kaip moko šio filmo istorija, svarbiausia – nebijoti įgyvendinti savo sumanymų. Tik kūrybingumas skatina inovacijas, todėl būkite drąsūs, kurkite, ir, jeigu tik galvoje turite kokią verslo idėją, neįsisprauskite į rėmus, neatidėliokite, o kuo greičiau ją įgyvendinkite. Biografinėje dramoje išvysite vieno populiariausių socialinių tinklų Facebook kūrėjo sėkmės istoriją. Harvardo studentas Markas Zukerbergas (Mark Zuckerberg) turi naują idėją. Pagaliau vieną naktį jis prisėda prie kompiuterio ir ima karštligiškai dirbti. Netrukus pasaulis išvysta jo sukurtą ir įgyvendintą naują skaitmeninės eros fenomeną. Šis socialinis tinklas sparčiai išpopuliarėja, o jaunasis M. Zukerbergas tampa milijonieriumi ir įsigyja net 500 milijonų draugų. Tačiau tarp jų, žinoma, yra ir nemažai priešų. Filmas laimėjo tris Oskarus ir 93 kitus apdovanojimus. IMDB duomenų bazėje žiūrovų vertinamas 8 balais.

6. Uodega vizgina šunį („Wag the dog“), 1997 metai

Šiandien vis daugiau verslininkų suvokia įvaizdžio ir geros reputacijos svarbą visuomenėje. Ryšių su žiniasklaida valdymas, viešieji ryšiai, įvaizdžio formavimas – jau nebe svetimos sąvokos šiuolaikiniam verslui. Kaip suvaldyti žiniasklaidą ir išsaugoti gerą vardą, puikiai galime pasimokyti iš šios nuotaikingos komedijos. JAV prezidentas prieš pat rinkimus patenka į skandalingą situaciją. Nuovokus jo patarėjas Konradas Brynas (Konrad Brean) sumano kreiptis pagalbos į talentingą TV prodiuserį Stenlį Mosą (Stanley Mottsą), kad šis sufabrikuotų fiktyvų karą Albanijoje, paįvairintą specialiaisiais efektais ir dirbtinai iškeltu didvyriu. Karas reikalingas tam, kad atitrauktų žurnalistų dėmesį nuo šalies vadovo. Filmas buvo nominuotas dviem Oskarams ir laimėjo kitus du apdovanojimus. IMDB duomenų bazėje vertinamas 7 balais.

7. Rizika („Boiler Room“), 2000 metai

Iš šios kriminalinės dramos kiekvienas verslininkas gali pasimokyti produkto ar paslaugos pardavimo subtilybių. Kino filmo herojai puikiai išmano telerinkodarą, pardavimų planavimą ir strategijas. Tačiau nepaisant to, kompanija, kurioje įsidarbina pagrindinis veikėjas, visiškai nenutuokia apie verslo etiką. Šioje istorijoje į verslą žiūrima kaip į mūšio lauką, o pagrindiniu tikslu tampa pasipelnymas. Tai iš tiesų aktuali tema šiuolaikinėje visuomenėje, kuomet moralė ir etika dažnai – tik po naudos ir garbės troškimo. Pagrindinis herojus Setas Deivisas (Seth Davis) turi nelegalius lošimų namus, apie kuriuos sužinojęs visų gerbiamas advokatas tėvas be galo įširsta ir liepia jaunuoliui savo „verslą“ tuoj pat baigti. Kad įtiktų šeimai, vaikinas įsidarbina maklerių įmonėje, kur pagrindinis darbas – telefonu parduoti vertybinius popierius. Išgalvoti statusai ir melas padeda lengviau parduoti akcijas. Setas netrukus įsivelia į pavojingus žaidimus, o jo veikla susidomi FTB. Filmas paremtas tikra istorija, kuri įvyko 1990 metais Amerikoje. Autoritetingiausiame kino tinklalapyje IMDB duomenų bazėje filmas vertinamas 6 balais.

8. Džeris Magvairas („Jerry Maguire“), 1996 metai

Ši nuotaikinga drama – puikus filmas apie verslumą, moralines vertybes, etiką ir pasitikėjimą savo jėgomis. Pasižiūrėję „Džerį Magvairą“, įvertinsite efektyvios komunikacijos svarbą ne tik versle, bet ir tarp vadovų, darbuotojų ir klientų. Džeris Magvairas (Jerry Maguire) (vaidina Tomas Kruzas (Tom Cruise) yra sėkmingas sporto agentas, kuriam be galo svarbu honoraras ir pinigai. Daugybė klientų, pagarba, gražuolė sužadėtinė – visą tai vaikinas turi. Tačiau vieną dieną Džeris permąsto savo gyvenimą, jo prasmę ir tikslus. Susimąsto apie savo karjerą. Atleistas iš darbo, jaunuolis nepalūžta, o nusprendžia įkurti savo agentūrą. Jis realizuoja save, tampa laimingesnis, o jo verslas kaip niekad sėkmingas. Drama laimėjusi Oskarą ir 22 kitus apdovanojimus. IMDB duomenų bazėje žiūrovai jį įvertino 7,3 balo.

9. Pilietis Keinas („Citizen Kane“), 1941 metai

Legendinio filmo siužetas apie veržlaus ir sumanaus žmogaus gyvenimą gali tapti puikia pamoka kiekvienam verslininkui. Svarbu suprasti, jog ne turtai yra didžioji žmogiškoji laimė. Kiekvienas žmogus, kad ir koks turtingas ar garbingas taptų, privalo nepaminti ir neišsižadėti savo vertybių, neišpuikti. „Pilietis Keinas“ – vienas meniškiausių ir geriausių visų laikų filmų, pasakojantis vieno turtingiausių JAV žmonių, spaudos magnato Čarleso Fosterio Keino (Charles Foster Kane), gyvenimo istoriją. Savimyla ir valdingas egoistas, visą gyvenimą siekęs tik gerovės, pinigų ir galios, Č. F. Keinas miršta vienišas, be draugų ir artimųjų. Mirdamas bene prabangiausiuose pasaulyje, ant Atlanto vandenyno kranto pastatytuose savo Xanadu rūmuose, nelaimingas turtuolis prisimena vaikystę ir medines rogutes, apie kurias prasitaria atsisveikindamas su šiuo pasauliu. Konkuruojančio laikraščio reporteriai mėgina iššifruoti paskutinį leidybos magnato žodį ir išsiaiškinti, koks gi pilietis buvo Č. F. Keinas. Filmas laimėjęs Oskarą ir šešis kitus apdovanojimus. IMDB filmų duomenų bazėje vertinamas 8,6 balo.

10. Sekretoriatas („Secretariat“), 2010 metai

Ši istorinė drama – tai puikus filmas verslo tema, kuriame režisierius paliečia moters teisių klausimą ir parodo šeimos verslo pranašumą. Tai kino juosta, kurioje pastebėsite nepriekaištingą vadybą bei efektyvų personalo ir finansų valdymą. Pasižiūrėję filmą, dar kartą įsitikinsite, jog viena pagrindinių verslininko charakterio savybių, kuri nuveda į sėkmę – pasitikėjimas savimi. Namų šeimininkė Penė Šeneri (Penny Chenery) nepaisant to, kad ne itin nusimano apie žirgų lenktynes, perima valdyti ir prižiūrėti tėvo fermą. Nekreipdama dėmesio į visus sunkumus ir vyrų dominavimą šiame versle, P. Šeneri, padedama talentingo žirgų trenerio Lusiano Lorino (Lucien Laurin), greitai viską perpranta. Visų nuostabai, moters žirgas Sekretoriatas tampa daugkartiniu čempionu ir vienu geriausių visų laikų lenktyninių žirgų. Tai tikra istorija paremtas pasakojimas apie stiprią ir protingą moterį, mamą, kuri puikiai išmano verslo subtilybes. IMDB duomenų bazėje filmas vertinamas 7,1 balo.

Manome, jog šios kino juostos išties vertos jūsų dėmesio. Tikimės, jog suradote kažką įdomaus ir vertingo, įsidėmėjote bent keletą pateiktų istorijų. Atvėsus orams nepamirškite pasižiūrėti gero filmo ir pasiruoškite turiningai bei smagiai praleisti vakarą.

"Ar Lietuvos restoranų virėjai kada nors prilygs geriausiems pasaulio šefams? ir "Lietuvei patikėti kompanijos milijonai" straipsnių ieškokite "bzn start" verslo žurnale.