Augo benzino kainos
Balandžio viduryje atliktas Pricer.lt kainų tyrimas rodo, kad A95 benzino litro kaina tradiciškai pigiausioje Lietuvos degalinėje „Jozita“ kainavo 1,14 euro, o brangiausiai – „Viada“ ir „Circle K“ – 1,289 euro. Palyginimui, vasarį pigiausias benzinas kainavo 1,08 Eur, brangiausias – 1,22 Eur.
Tuo metu pigiausias dyzelinas, balandžio 14 d. duomenimis, buvo „Jozita“ degalinėse – 1 Eur, brangiausias – „Viada“ – 1,199 Eur. Palyginimui, kovą brangiausias dyzelinas buvo fiksuojamas „Orlen Lietuva“ degalinėse – 1,236 Eur, pigiausias taip pat „Jozita“ – 1,04 Eur.
Remiantis šiais duomenimis, Lietuvos degalinėse dyzelino kainos mažėja, o benzino auga. Tai pastebi ir vairuotojai socialiniuose tinkluose. Štai pavyzdžiui, atlikėjas Stanislavas Stavickis-Stano praėjusios savaitės pabaigoje stebėjosi, kad tokių benzino kainų jau seniai nematė. Jo įkeltoje nuotraukoje matyti, kad litras benzino kainuoja 1,388 Eur.
Kainos grįžta į tą patį lygį
Vis dėlto degalinių atstovas ramina, kad kainos grįžta į tą patį lygį, kuriame buvo prieš pandemiją. Lietuviškų degalinių sąjungos direktorius Vidas Šukys atkreipia dėmesį, kad benzino ir dyzelio kaina vienodai neauga, benzinas pastaruoju metu brango labiau nei dyzelis.
„Šiandien Jurbarke dyzelio kaina – 1,06 Eur, benzinas – 1,19 Eur. Praeitą savaitę benzino kaina buvo šiek tiek pakilusi. Pavyzdžiui, pernai kovo 1 d. benzinas kainavo 1,25 Eur, dyzelinas – 1,19 Eur. Su ta pačia naftos kaina (65 dol/bar) kaip ir prieš pandemiją degalų kaina šiemet – mažesnė.
Benzino kaina pastaruoju metu buvo šokusi į viršų, todėl kad galimai atsirado didesnis poreikis pasaulyje, o dyzelio kaina daugmaž išliko tokia pati. Dabar nuo praeitos savaitės didmeninė benzino kaina truputį nukrito vos ne 4 centais“, – dėsto V. Šukys.
Komentuodamas degalų kainų pokyčius jis pažymi, kad degalų kainos tiesiogiai kinta dėl naftos kainų. Anot jo, kitų kainų kilimo priežasčių Lietuvoje nėra, išskyrus praeitą žiemą, kai dėl biologinio priedo maišymo dyzelio kaina pakilo 5-6 centais.
„Jei kainos vasarą buvo nukritusios dėl koronaviruso, kuris visus ekonomiškai surietė į ragą, tai nereiškia, kad šiandien kainos turi būti tokios pačios. Kaip buvo planuota ir prognozuota OPEC+ ir pasaulinių ekonomistų, kainos atsistatė – naftos kaina dabar siekia 60-65 dolerius už barelį. Pamenu, kad pernai vasario 27 d., kai Lietuvoje jau buvo virusas, ir šių metų tuo pačiu metu naftos kaina buvo centas į centą ta pati“, – sako V. Šukys.
Pašnekovo teigimu, pernai kritusios naftos ir degalų kainos buvo trumpalaikis svyravimas.
„Rinka nebuvo pasiruošusi tokiam dalykui, kai staigiai su didelėmis baimės akimis uždarė judėjimą, neskraidė lėktuvai ir t. t., iš vėžių buvo išmuštas visas pasaulis. Tačiau tai nėra absoliuti naujovė, nes tam tikri geopolitiniai įvykiai pasaulyje ne vieną kartą buvo padarę tokias ekonomines „atrakcijas“, ne tiek gilias kaip dabar, bet nesakyčiau, kad ir ši buvo itin gyli, nes rinka pradėjo atsistatyti nuo pernai gruodžio“, – pažymi Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas.
Pašnekovo teigimu, karantino atlaisvinimai Lietuvoje ir padidėjęs gyventojų judėjimas tiesiogiai degalų kainų augimo nelemia: „Jau daug metų Lietuvoje nebuvo, kad kažkas paimtų ir iš niekur nieko nustatytų 2 eurų kainą ir pan. Pas mus – per didelė degalinių konkurencija, tokios koncentracijos kaip Lietuvoje nėra niekur daugiau pasaulyje. Praktiškai vienam išsišokti su padidinta kaina – nėra jokios logikos, niekas nepirks.“
Degalai pabrango 11 centų
Degalinių atstovas skaičiuoja, per šiuos metus iki vasario pabaigos, t. y. per du mėnesius, degalai pabrango 11 centų.
„Mes, aišku, norėtume naftos kainą turėti 20 ar 40 dolerių už barelį, bet OPEC, kuris taiko kartelinį susitarimą, nustato perspektyvinę naftos kainą. Ta kaina dažniausiai apribojama gavybos mastu. Kovą buvo OPEC susitikimas, nusprendė, kad nedidins ir nemažins gavybos, lieka tokios pačios apimtys. Vadinasi, jeigu jie būtų padidinę naftos išgavimą, tuomet ji būtų atpigusi, jei palieka tą patį lygį ir nemažina, naftos kaina tuomet reguliuojasi pagal rinkos poreikį“, – aiškina V. Šukys.
Šiuo metu naftos kaina – 65 dol/bar, o prieš kelias dienas siekė 67 dolerių. „Šiuo metu tendencija – naftos kaina truputį krenta, bet tokių vienadienių svyravimų nelaikau kritimais, nes birža per dieną daro daug sandorių, todėl ryte būna vieni skaičiai, vakare – kiti, kitą dieną – dar kiti. Degalų rinka taip greitai nereaguoja“, – priduria jis.
Degalinių atstovas prognozuoja, kad tokia kaina ir turėtų išlikti artimiausiu metu: „Remiantis paskutiniu OPEC karteliniu susitarimu išlaikyti tą pačią kainą (60-65 dol), ji jau buvo numatyta prieš dvejus metus – 2019 m. pabaigoje, kritimą per pandemiją nulėmė nenuspėjamas įvykis.“

Teismas leido VVT profesinei sąjungai vykdyti streiką užtikrinant pusę paslaugų
Teismas antradienį leido „Vilniaus viešojo transporto“ ( VVT ) profesinei sąjungai vykdyti...
Neringoje nuo birželio 1-osios – nauji eismo ribojimai
Neringoje tam tikrose vietose ketinama uždrausti kemperių eismą, antradienį pranešė Neringos...
Į Šeštokus atvyko antrasis traukinys iš Ukrainos (1)
Pirmadienį į Šeštokus Lietuvos ir Lenkijos pasienyje atvyko antrasis bandomasis traukinys iš...
Ukraina ir Lenkija kurs bendrą pasienio muitinės kontrolę ir geležinkelio bendrovę
Sekmadienį Ukraina ir Lenkija susitarė įkurti bendrą pasienio muitinės kontrolę ir steigti...
Rusijos transporto ministerija: sankcijos beveik sugriovė logistiką mūsų šalyje (1)
Rusijos transporto ministras Vitalijus Saveljevas pripažino, kad Vakarų sankcijos stipriai pakenkė...
Top naujienos
Šimonytė – apie Seime laukiantį dar vieną išbandymą: niekas koalicijos partnerių pririštų prie kojos nelaiko
Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad jai kelia nerimą tai, jog Vakaruose daugėja balsų,...
Dundulis apie prekių trūkumą ir kainas: kai kurie produktai pardavinėjami nuostolingai (1)
„Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas Dainius Dundulis nevynioja žodžių į vatą ir sako,...
Užkalnis. Namuose gyveno ukrainietė: nepasigailėjau (4)
Manęs seniai prašo: daugiau gerų naujienų, Andriau. Parašyk ką nors gero apie Lietuvą ir jos...
Nekilnojamojo turto rinka – permainų sūkuryje: dalis gyventojų bus priversti palaukti
Nuosavas būstas lietuviams visuomet buvo savotiškas saugumo uostas. Praėjusiais metais aktyvumas...
Dėl Putino karo – garsus Soroso įspėjimas (2)
Milijardierius George‘as Sorosas Šveicarijoje vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume (PEF)...
Karas Ukrainoje. Ukraina: Sjeverodoneckas šluojamas nuo žemės paviršiaus, ten sprendžiamas šalies likimas (1)
Pasak Ukrainos gynybos ministerijos atstovo Oleksandro Motuzianyko, Rusijos puolimas Ukrainoje...
Dirbtinio intelekto ekspertas robotų perversmo nebijo: nors technologijos tobulėja, jas visur prižiūri žmogaus ranka
Nors dirbtinis intelektas (DI) gali skambėti kaip prašmatnus pardaviminis triukas, jo nauda...
Laukiamiausias metų renginys palies net jautriausias temas: 150 pranešėjų pagaliau išvysite gyvai
Iki vieno laukiamiausio metų renginio liko kiek mažiau nei dvi savaitės: LOGIN 2022 konferencija...
Po skaitmeniniu padu: kol Rusija keliauja į informacinio karo pralaimėjimą, Kinija tęsia pragmatišką žaidimą dėl dominavimo pasaulyje
2010 m. sausio mėnesį tuometė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton išsakė svarbų viešą...
Įvertino elektros tiekėjų pasirinkimą: laukia du kainų šokai, bus daug suklydusių žmonių (1)
Nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkusių vartotojų laukia du skaudūs kainų smūgiai. Vienas...