Pradedančiųjų vairuoti panevėžiečių gretos auga. Pernai vairuotojo pažymėjimus gavo kone pusė tūkstančio daugiau miesto gyventojų nei užpernai, tačiau jų pasirengimas tiek teoriniam, tiek praktiniam egzaminui kasmet prastėja.
© Corbis
Valstybinės įmonės „Regitra“ Panevėžio filialo viršininkas Rimantas Kaulinskas mano, kad tendencija nekis ir šiais metais, nes jau dabar prasidėjo norinčiųjų įgyti vairuotojo pažymėjimą antplūdis. Sausį praktinį vairavimo egzaminą laikė per tūkstantis žmonių, tai yra maždaug 200 daugiau nei tokiu pat laiku pernai ir dvigubai daugiau nei 2006-aisiais.

Dar didesnio klientų antplūdžio filialas laukia per artimiausius 4-5 mėnesius, nes žmonės, anot R.Kaulinsko, neabejotinai skubės įsigyti vairuotojo pažymėjimus iki liepos 1-osios – laikotarpio, nuo kurio dvejiems metams bus išduodamas tik laikinas vairavimo teisę liudijantis dokumentas.

„Regitros“ Panevėžio filialas gali pasidžiaugti, kad praėjusiais metais jis tapo lyderiu šalyje pagal teorinį egzaminą išlaikiusiųjų skaičių. Šį egzaminą laikė beveik 9 tūkst. asmenų, išlaikė 64 proc.

Pagal praktinio vairavimo egzamino rodiklius Panevėžio filialas 2007 m. liko antroje vietoje: egzaminą iš daugiau kaip 12 tūkst. laikiusiųjų išlaikė 47,5 proc. Abiejų rūšių egzaminus geriau sekėsi laikyti vyrams nei moterims. Be to, panevėžiečiai pirmauja šalyje pagal besiregistruojančių egzaminams internetu žmonių skaičių.

2006 m. teorinį egzaminą Panevėžyje išlaikė keliais procentais daugiau pradedančiųjų vairuotojų, o praktinį – beveik toks pat procentas.

Vyresni siekia aukštesnės kategorijos

Pasak R.Kaulinsko, tapti vairuotojais mūsų mieste paprastai pareiškia norą daugiau vyrų nei moterų. Ypač daug jaunų žmonių iki 21 metų siekia gauti B kategorijos transporto priemonės vairuotojo pažymėjimą. Pasakyti, kokia dalis būsimų vairuotojų egzaminus išlaiko iš pirmo karto, viršininkas negalėjo. Bet jis konstatavo, kad jaunimas daug dažniau rizikuoja ir eina laikyti egzaminų prastai pasirengęs nei vyresnio amžiaus žmonės. Todėl ir perlaikyti jauniems dažniau tenka.

Panevėžyje ilgiausiai pernai yra tekę egzaminuoti 7 kartus egzamino negalėjusį išlaikyti žmogų. Jam sėkmingas pasirodė tik aštuntas kartas. Lietuvoje yra neišlaikiusiųjų egzamino ir po keliolika kartų. Pavyzdžiui, iš vienuolikto karto jį išlaikė 27, iš aštunto – 209, septinto – 410 asmenų. Trys asmenys teorinį egzaminą laikė šešiolika, vienas – septyniolika kartų.

Ypač dažnai vairuoti lengvąjį automobilį trokšta aštuoniolikmečiai, ir tai R.Kaulinsko nestebina: studentai siekia įsidarbinti, o tada vairuotojo pažymėjimas yra privalumas. Pernai pastarąjį norėjo įgyti daugiau kaip 2 tūkst. aštuoniolikmečių ir apie 800 jaunuolių iki 21 metų.

Mažiausią dalį pradedančiųjų vairuotojų sudarė 55-65 metų asmenys. Jų buvo vos 36. Vyresni kaip 65 m. įgyti vairuotojo pažymėjimo nepageidavo.

2006 m. vairuoti automobilį mokėsi tik septyniolika 55-65 metų asmenų.

„Regitros“ Panevėžio filialo vadovas pastebėjo, kad tarp 21-32 m. žmonių buvo nemaža dalis tokių, kuriems reikėjo C kategorijos transporto priemonės vairuotojo pažymėjimo, jis suteikia teisę vairuoti neriboto svorio krovininius automobilius. Vyresni kaip 40 m. asmenys dažniausiai pageidavo aukštesnės (C, A) kategorijos pažymėjimų. Motociklininko pažymėjimą pernai gavo 67 aštuoniolikmečiai. Dviem vyriausiems pradedantiesiems motociklininkams buvo po 47 m.

Apgaudinėja tėvus

R.Kaulinskas informavo, kad buvo 2007 metais ir laikiusiųjų egzaminus A1 kategorijos (motociklams su iki 125 kub. m talpos variklio tūriu) transporto priemonės pažymėjimui gauti. Jį gavo 13 šešiolikmečių ir 6 septyniolikmečiai.

Filialo vadovas tvirtina, kad turėti teisę vairuoti lengvąjį automobilį ne visada yra mados reikalas. Tiesiog dabartinis gyvenimo tempas diktuoja savo sąlygas. Vairuotojo pažymėjimus dažnai įgyja moterys, išleidusios vyrus dirbti į užsienį ar jų netekusios. Kadangi pėsčiomis daug kur suspėti sunku, tenka sėsti į automobilį. Vyresnės moterys, pasak R.Kaulinsko, tampa vairuotojomis ir tam, kad galėtų anūkus vežioti.

Pašnekovas teigia, kad jauni būsimieji vairuotojai kartais elgiasi labai neatsakingai. Būta atvejų, kai tėvai ateina piktintis į „Regitrą“, kodėl jų atžala niekaip negali išlaikyti egzamino arba ilgai negauna vairuotojo pažymėjimo. Ir tuomet paaiškėja, kad iš tėvų buvo imami pinigai neva egzaminui perlaikyti, tačiau į jį neatvykstama. Arba tėvams pasakyta, kad egzaminas išlaikytas, nors iš tikrųjų taip nėra.

R.Kaulinskas tikina, kad praktinį egzaminą gana sunkiai išlaiko tie, kurie nori susigrąžinti atimtą vairuotojo pažymėjimą, įgytą gerokai anksčiau.

Kalbama apie centrus

Pasiteiravus, kaip filialas yra pasiruošęs laukiamam klientų antplūdžiui šiais metais, jo viršininkas informavo: ketinama sutelkti didesnes pajėgas specialistų, bus papildomai perkama automobilių, netgi koreguojami įmonės darbuotojų atostogų grafikai.

Pašnekovas spėja, kad vairavimo mokyklos, kurių Panevėžyje yra vienuolika, gali nepajėgti priimti visų norinčiųjų vairuotojo pažymėjimą įsigyti iki liepos. Kas pasikeis tiems, kurie nebesuspės iki to laiko ir gaus tik laikiną pažymėjimą, R.Kaulinskas kol kas tiksliai teigė negalįs atsakyti.

Šiuo metu, anot jo, kaip tik kalbama apie saugaus eismo centrų įkūrimą, kur privaloma tvarka vairavimo įgūdžius galėtų tobulinti ne tik naujai vairuotojo pažymėjimus gavę asmenys, bet ir to pageidaujantys pavojingų krovinių, sunkvežimių, specialiųjų tarnybų vairuotojai.

Tokiuose centruose žadama parengti specialiai slidžias kelio dangas, sudaryti kitas nelengvas vairavimo sąlygas.

Panaši patirtis jau taikoma užsienio šalyje. Praktika, anot pašnekovo, rodo, kad tai padeda mažinti avaringumą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Keliuose yra slidžių ruožų (9)

Sekmadienio rytą keliuose esama slidžių ruožų, įspėja Automobilių kelių direkcija .

Kelininkai: mažesnio eismo intensyvumo keliuose gali būti slidžių ruožų (2)

Šeštadienį mažesnio eismo intensyvumo keliuose gali būti slidžių ruožų, įspėja Automobilių...

Kai kuriose Vilniaus gatvėse veiks nauji šviesoforai (19)

Vienos judriausių Vilniaus mieste gatvės – Žirmūnų bei Kalvarijų – artimiausiu metu...

„Kelių priežiūrai“ suaktyvėjus, privatus verslas mato nelygybę (11)

Kelių tiesimo konkursus vieną po kito laimi naujai sukurta valstybės įmonė „Kelių...

Vilniaus viešasis transportas bus nudažytas raudonai ir geltonai (45)

Vilniaus miesto savivaldybės viešasis transportas per pusketvirtų metų bus nudažytas raudonai ir...

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (56)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (332)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (3)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (822)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (24)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (56)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (802)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (59)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (3)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (4)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...