Nemokamo automobilių stovėjimo Klaipėdos centre laikai pasibaigė. Uostamiesčio valdininkai ketina čia įrengti automatus pinigams už automobilių stovėjimą rinkti. Valandos kaina dar nenumatyta, tačiau žinoma, kad iš pradžių tokie įrenginiai atsiras senamiestyje. Pirmiausiai automatai bus sumontuoti Teatro aikštėje.

© DELFI
Prioritetas - pinigai

Klaipėda kol kas vienintelė tarp didžiausių šalies „megapolių“ neriboja automobilių stovėjimo. Tačiau taip bus iki rudens. Vėliau padėtis neišvengiamai keisis.

Prieš keletą metų pinigų rinkimo automatai buvo įrengti Vilniuje, Kaune, Šiauliuose. Sostinėje beveik prieš 10 metų savivaldybės darbuotojai pradėjo rinkti pinigus už automobilių stovėjimą ir įvažiavimą į senamiestį. Šių miestų valdžia bandė praturtėti ir iš centro išstumti nepasiturinčius vairuotojus, o ne kurti naujas vietas mašinoms statyti.

Papildomas nemokamas vietas mašinoms statyti Lietuvoje šiuo metu steigia tik didieji prekybos centrai. Taip pat kai kurios degalinės leidžia nemokamai laikyti automobilius savo aikštelėse.

Sprendimas bus

Klaipėdos politikai dar nepriėmė formalaus sprendimo įrengti stovėjimo automatus. „Tačiau tarybos darbo planuose numatyta iki rugsėjo patvirtinti tokį sprendimą, - tvirtino miesto tarybos sekretorius Artūras Šulcas. - Jau atlikta transporto srautų studija, ar tikslinga įvesti pinigų rinkimo automatus ir kokios galimos jų įrengimo vietos.“

Šią savaitę specialistai savo išvadas turi pateikti miesto vadovams, o šie išvadas pateiks svarstyti miesto tarybos nariams.

A.Šulcas nesutiko, kad, įvedus mokestį už stovėjimą, mieste nebereikės kurti papildomų vietų automobiliams: „Vienas kitam neprieštarauja. Mes nedraudžiame stovėti, tiesiog už tai įvedame mokestį. Kai kurie vairuotojai nebegalės porai mėnesių palikti sulūžusį automobilį senamiestyje. Prieš įvažiuojant į senamiestį, reikės pagalvoti. Nemokamų stovėjimo vietų centre laikai pasibaigė.“

Didžiuosiuose Lietuvos miestuose stovėjimo valanda kainuoja vidutiniškai 2 Lt. Vilniaus valdžia ketina valandos mokestį prestižinėse sostinės vietose padidinti iki 3 Lt.

Mašinoms stinga vietų

Daugelyje uostamiesčio rajonų stinga vietų automobiliams. Įšaldyta mintis po M.Mažvydo alėja statyti požeminę aikštelę. Nėra ir daugiaaukščių garažų statybos idėjų.

Nauja požeminė aikštelė kainuoja kur kas brangiau, negu pirkti ir aptarnauti keliasdešimt stovėjimo automatų. Vienos požeminės aikštelės statyba kainuoja tiek pat, kiek pastatyti du antžeminius aukštus. Mieste jau parduodamos vietos požeminėse aikštelėse po statomais pastatais. Kvadratinis metras požeminiame garaže kainuoja 700-1000 Lt.

Automobilio laikymas mokamoje aikštelėje miesto centre kainuoja iki 150 Lt per mėnesį.

Pradės nuo aikštės

Mokamo automobilių stovėjimo senamiestyje ir centre sistema jau rengiama. Šią užduotį pavesta atlikti savivaldybės viešajai įstaigai „Klaipėdos keleiviniam transportui“ (KKT).

Anot Klaipėdos miesto ūkio departamento direktoriaus Alfonso Šimkaus, sistemos esmė - apriboti automobilių įvažiavimą į senamiestį ir centrą. Automobilių stovėjimo apmokestinimas prasidės nuo draudimo statyti transportą Dramos teatro aikštėje.

KKT vadovas Gintaras Neniškis sakė, kad mintį statyti automatus paskatino tyrimas, kurį Klaipėdos savivaldybė užsakė Vilniaus kunigaikščio Gedimino technologijos universitetui (VGTU). Pasak G.Neniškio, tarp priemonių transportui uostamiestyje reguliuoti nurodyta stovėjimo apmokestinimo sistema. „Mokestis už stovėjimą neskatins be tikslo važiuoti į centrą“, - teigė G.Neniškis. Jo nuomone, dabartinių nemokamų stovėjimo vietų mieste neužtenka. Todėl centre nebebus nemokamų vietų automobiliams.

G.Neniškis sakė, kad tyrime buvo kalbama ir apie naujų stovėjimo vietų paiešką: „Senamiestyje mokslininkai aptiko tik vieną tam tinkančią vietą - aikštelę prie „Klaipėdos laivų remonto“ bendrovės.

Šiauliečiai susitaikė

Šiaulietė Rūta Jankuvienė prisiminė, kad prieš ketverius metus, kai buvo įrengiami stovėjimo automatai, gyventojai priešinosi naujovei. „Žmonės bijojo, kad pinigus taupantys vairuotojai mašinas pradės statyti kiemuose. Taip ir atsitiko. Iš pradžių žmonės priešinosi, skundėsi, o dabar susitaikė“, - sakė R.Jankuvienė.

Anot jos, miestiečiai visad randa nemokamą vietą automobiliui, o atvykėliai priversti mokėti. Vienintelės nemokamos vietos centre yra tik prie prekybos centrų, bankų. Tačiau tokių aikšteles turinčių įstaigų Šiaulių centre nėra daug. Daugelis automobilius ir toliau stato svetimuose kiemuose. Gyventojai gelbstisi statydami pakeliamuosius užtvarus ir grandines.

Kauno senamiestyje mažai kiemų, tinkančių automobiliams statyti. Pašaliniams jie uždaryti. Iš pradžių žmonės čia taip pat piktinosi „parkomatais“, bet vėliau įprato.

Skundžia vieni kitus

Stovėjimo vietų stygius ypač opus Klaipėdos miegamuosiuose rajonuose, namų, pastatytų iki devintojo dešimtmečio pabaigos, kiemuose. Tokius kiemus sudaro siauras keliukas, mažytė aikštelė automobiliams, didelės vejos ir vaikų žaidimų aikštelės.

Ilgainiui iš žaidimų aikštelių liko tik pavadinimas, vejos tapo šunų vedžiojimo vieta. Nebėra kur statyti mašinas, tarp kaimynų kyla konfliktų.

Praėjusią savaitę toks konfliktas įsiplieskė tarp Naujakiemio gatvės 6 namo gyventojų. Kai kurie automobilius pastatė ant šaligatvio. Naktį kažkas šiuos apmėtė pašvinkusiais kiaušiniais. Rytą gyventojas, kurio mašina netilpo mažytėje aikštelėje prie namo, iškvietė policininkus. Šie užblokavo 12 automobilių, pastatytų ant šaligatvio krašto. Nukentėjusieji pažadėjo pradurti skundiko mašinos padangas.

Gretimame name Gedminų gatvėje gyvenanti klaipėdietė „Klaipėdai“ sakė, jog jų namo gyventojai jau seniai siekia, kad savivaldybė įrengtų automobilių aikštelę. Šalia yra apleistos žaidimų aikštelės, kuriose ir galima įrengti vietas automobiliams. Tik reikia per veją nutiesti taką į aikštelę. „Mums siūlo savo lėšomis parengti projektą ir patiems apmokėti didžiąją dalį darbų, - skundėsi namo gyventoja. - Iš 60 mūsų namo gyventojų 38 - pensininkai, invalidai ir socialiai remtini asmenys.“

Patys įsirengti negali

Klaipėdos miesto ūkio departamento direktorius A.Šimkus tvirtino, kad gyventojai negali savavališkai, be patvirtinto projekto apleistose žaidimų aikštelėse įrengti automobilių stovėjimo vietas.

Pagal įstatymą policija kol kas privalo bausti netgi tuos vairuotojus, kurie automobilius stato apleistose žaidimų aikštelėse.

Vairuotojus baudę policininkai sutiko, jog automobilius iš esmės galima laikyti tose aikštelėse. Tik su sąlyga, kad jos formaliai nebebus laikomos žaidimų aikštelėmis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įspėja – dieną drėgnus kelius naktį padengs plikledis (2)

Antradienio pavakarę Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis šlapios....

„Lietuvos geležinkeliai“ trejus metus remontuos „Orlen Lietuvos“ vagonus (5)

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ bendrovė „Vilniaus lokomotyvų remonto depas“...

Kelininkai perspėja: keliuose yra slidžių ruožų (4)

Antradienio rytą Vakarų Lietuvoje dėl snygio valstybinės reikšmės kelių dangos padengtos plonu...

Neskridusiems verslo klase ar bijantiems skristi Japonijos bendrovė siūlo virtualius transatlantinius skrydžius (2)

Prisisegę saugos diržus, stebėdami ir klausydamiesi saugumo instruktažo 12 bendrovės „First...

Naktį eismo sąlygos vietomis sunkins sniegas, plikledis ir rūkas (2)

Panevėžio apskrityje ir Rytų Lietuvoje pirmadienio pavakarę pagrindinių kelių dangos buvo...

Top naujienos

Manėte, kad šalta? Pasakė, kokia bus pavasario pradžia (35)

Besiskundžiantiems pastarųjų dienų šalčiais stebintys orų prognozes gerų naujienų neturi. Ne...

Vokiečių televizija nuvažiavo pas DELFI aprašytą vergvaldį prokuratūra pradėjo tyrimą (101)

Vergiškomis darbo ir gyvenimo sąlygomis kaltinamas Vokietijos verslininkas Igoris Boreicha...

Kremliaus samdiniai ėmėsi purvinų užduočių: kuo rizikuoja Putinas (41)

Sirijoje žuvę kariai vadinami ne didvyriais, o samdiniais. „Bloomberg View“ apžvalgininkas...

Seimo komisijos LRT veiklai ištirti pirmininką siūlo keisti Karbauskiu (65)

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui...

52 tūkstančiai lietuvių pareikalavo suvienodinti išmokas (6)

Europarlamentaras Bronis Ropė EP Peticijų komitetui trečiadienį įteikė 52 tūkst. Lietuvos...

Baškienė: vaiko išmoka kitais metais gali kilti iki 50 eurų (104)

Svarstoma galimybė vaiko išmoką kitąmet didinti nuo 30 iki 50 eurų, sako Seimo pirmoji...

Vilniaus moterų krizių namų vadovė ragina Simo Jasaičio advokatą nusišalinti: supykdė jo paties reputacija ir pareiškimai (18)

„Dėl artimoje aplinkoje patiriamo smurto į mus kreipiasi šimtai moterų. Tarp jų yra tikrai ne...

Lietuvą šmeižę rusai atsidūrė JAV prokurorų akiratyje: kas jie tokie? (709)

Virėjas-milijonierius, vertėjai-programišiai, psichologai ir šimtai išgalvotų profilių,...

Išsakė negailestingą kritiką Knygų mugei: valstietiška logika ten puikiai veikia (7)

Visai neseniai per visą Lietuvą iškilmingai praūžė, nuvinguriavo 100-asis nepriklausomos...

Dėl kokių sveikatos sutrikimų gyvenimas atrodo lyg sulėtintas filmas? (15)

Nuo pat žmogaus gimimo iki senatvės mažytė skydliaukė reguliuoja medžiagų apykaitą,...