Kelerius metus aukščiausi Lietuvos vadovai kalba apie tarptautinio greitkelio Vilnius-Varšuva projektą. Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus, susitikęs su Lenkijos vadovu Aleksandru Kvasnevskiu, taip pat nevengė šios temos. Prieš dvejus metus svarstyti keturi projekto variantai.
Kauno vadovų teigimu, šiuo metu Susisiekimo ministerijoje aktyviai aptarinėjama galimybė greitkelį nutiesti per unikalias Trakų, Aukštadvario ir Birštono apylinkes ir aplenkti antrąjį šalies miestą. Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktorius Virgaudas Puodžiukas šiuos kaltinimus atmeta.

Nukentėtų ir Trakų nacionalinis parkas

Kauno mero pirmojo pavaduotojo Kazimiero Starkevičiaus teigimu, šiuo metu Vyriausybės užkulisiuose aktyviai svarstomas kelio Vilnius-Prienai-Marijampolė-Kalvarija-Suvalkai projektas. “Mūsų niekas nekviečia į šiuos pasitarimus. Tai kelia nerimą. Pagal šį projektą, tarptautinis greitkelis aplenktų Kauną. Tačiau tai ne vienintelis trūkumas: šio projekto vertė apie milijardą litų, tuo tarpu kelią tiesiant per Palemoną ir Garliavą darbų kaina sumažėtų beveik dvigubai”, - teigė vienas miesto vadovų.

Prieš keletą metų Transporto ir kelių tyrimo institutas įvertino visus keturis siūlomus greitkelio Vilnius-Varšuva variantus. “Mums buvo pavesta pateikti preliminarias kainas”, - teigė Inžinerijos skyriaus viršininkas Arvydas Domatas.

Kelio per Prienus ir Marijampolę ilgis - 172 kilometrai. Specialistų išvadose teigiama, kad pagrindiniai šio varianto trūkumai - greitkelis būtų tiesiamas Trakų istoriniame nacionaliniame, Aukštadvario regioniniame ir Nemuno kilpų regioniniame parkuose.

Šiam projektui įgyvendinti reikėtų 832 milijonų litų. Tuo tarpu Kauno variantui įgyvendinti pakaktų - 555 milijonų litų, o kelias prailgėtų vos kilometru.

Kelias tik rekonstruojamas

V.Puodžiuko teigimu, šiuo metu niekas nekalba apie naują greitkelį Vilnius-Varšuva. “Tiesiog panaudodami esamus kelius, bandome pagerinti susisiekimą tarp dviejų sostinių. Šiuo metu generalinė linija susijusi su Via Baltica”, - teigė direktorius.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovo teigimu, neatsitiktinai šalia Kauno buvo praplatintas Via Baltica greitkelis. “Vairuotojai ties IX fortu gali pasukti į šią magistralę ir sėkmingai pasiekti Kalvariją”, - tvirtino V.Puodžiukas.

Kelias per Aukštadvarį ir Trakus šiuo metu rekonstruojamas. “Šiek tiek platiname dangą. Statome naujus ženklus. Sunku prognozuoti, ar šis kelias ateityje galėtų tapti magistralinis. Jis nutiestas berods per 5 saugomas teritorijas”, - tikino direkcijos vadovas.

Tuo tarpu Kauno mero pirmasis pavaduotojas teigė, kad pastarasis projektas jau rado “savų užtarėjų”. V.Puodžiuką nustebino tokie teiginiai. “Net nežinau, kodėl sklinda tokios kalbos”, - sakė jis.

“Nepamirštas ir kelio per Palemoną ir Garliavą projektas - tai ateities vizija. Jeigu būtų pakankamai lėšų, galėtume sutrumpinti kelią nuo Vilniaus iki Varšuvos. Tačiau reikia nepamiršti, kad Kaune šiuo metu statomas M.K.Čiurlionio transporto mazgas. Vienu metu negalime skirti lėšų dviem stambiems objektams”, - tvirtino V.Puodžiukas.

Ministras nuo komentarų susilaiko

“Nematęs brėžinių nieko negaliu komentuoti. Jeigu kalbėtume apie darnią plėtrą, turėtų būti įvertinti visi pliusai ir minusai. Be to, jeigu šis projektas bus rengiamas, atliksime poveikio aplinkai tyrimą. Savo nuomonę galės pareikšti ir visuomenės atstovai”, - teigė aplinkos ministras Arūnas Kundrotas.

Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininko pavaduotojas Linas Vainius irgi nematė greitkelio projekto, kuris kirstų net tris saugomas teritorijas. “Bet kokiu atveju - tai neigiamas dalykas. Aplinkosaugininkai visada siūlo variantus, kaip būtų galima išvengti tokios invazijos”, - tvirtino jis.

Žaliuosius stebina, kad svarstomas kelio per Prienus ir Marijampolę projektas yra pats brangiausias. “Trūksta logikos. Prisimenu, kai buvo svarstoma Via Baltica atkarpa nuo Kauno iki Kėdainių - tada buvo pasirinktas brangesnis variantas, kad nebūtų neigiamo poveikio saugomoms teritorijoms. Jeigu toliau bus svarstomas kelio per tris parkus variantas, užprogramuotas konfliktas su aplinkosaugininkais”, - sakė L.Vainius.

Susisiekimo ministerijos kuluaruose kalbama, kad brangiausias greitkelio projektas svarstomas neatsitiktinai. Kai kurie tarnautojai užsiminė, kad vienas aukštas pareigas užimantis tarnautojas suinteresuotas, jog kelias Vilnius-Varšuva nusidriektų netoli jam priklausančių žemės sklypų.

Aiškaus atsakymo neišgirdo

Savivaldybės administracijos direktorius Giedrius Buinevičius patvirtino, kad greitkelio Vilnius-Varšuva projektas nėra užmirštas. “Aukštadvario variantas įtrauktas į planus. Kažkada jis atrodė utopinis. Teko kalbėtis su Susisiekimo ministerijos tarnautojais, tačiau neišgirdau aiškių kriterijų, kodėl atmestas pigesnis Kauno projektas. Sudėtinga ką nors vertinti”, - teigė direktorius.

Miestas jau pradėjo rengti kelio per Kauno HE rekonstrukcijos projektą. “Sunku dabar vertinti, kokios įtakos miestui turėtų, jeigu šalia būtų nutiestas tarptautinis greitkelis. Nemanau, kad tai turėtų itin didelę ekonominę įtaką. Tiesa, mes išspręstume aplinkkelio problemą. Tačiau jau dabar rengiame Kauno HE tilto rekonstrukcijos projektą. Vienaip ar kitaip, jį teks įgyvendinti”, - tvirtino G.Buinevičius.

Minėtą projektą rengia architektas Eugenijus Miliūnas. Preliminariais duomenimis, šioje vietoje nebūtų statomas dar vienas tiltas, o automobilių srautai būtų paskirstomi dviem aukštais. Specialistų teigimu, kol kas sunku vertinti tokią viziją, nes tai tik preliminarūs siūlymai.

Miesto vicemeras K.Starkevičius kol kas nepraranda vilties, kad greitkelis Vilnius-Varšuva neaplenks Kauno. Artimiausiu metu inicijuojamas susitikimas su Susisiekimo ministerijos ir kitais atsakingais pareigūnais.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos

Antradienio rytą Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelių...

Pristatoma projekto „Rail Baltica“ pažanga (5)

Bendra Baltijos šalių įmonė „RB Rail“ antradienį Vilniuje supažindins visuomenę, kaip...

„Uber“ generalinis direktorius nori keisti kompanijos augimo politiką (2)

„Uber“ generalinis direktorius Dara Khosrowshahis pirmadienį teigė norįs, kad kompanija augtų...

Naktį eismo sąlygas sunkins plikledis, šerkšnas

Antradienio naktį eismo sąlygas sunkins plikledis ir šerkšnas, be to, vietomis formuosis rūkas.

Rajoniniuose keliuose yra slidžių ruožų (2)

Pirmadienio rytą Lietuvoje rajoniniuose keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai.

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (50)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (26)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (419)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (20)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (9)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (35)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (33)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...