Balandžio pradžioje, kai seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą pasikeisti norinčių automobilininkų apgultis tapo itin grėsminga, vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius nusprendė vairuotojų pažymėjimų galiojimo terminą pratęsti.

© DELFI
Patikslinti, kaip ilgai bus galima naudotis laminuotais popieriniais dokumentais bei kai kurias kitas problemas “Kauno diena” paprašė VRM sekretoriaus doc. dr. Anatolijaus Rimkevičiaus.

- Kodėl reikia keisti senuosius vairuotojo pažymėjimus?

- Pagal 1996 m. priimtą Europos Sąjungos (ES) 2-osios modifikacijos direktyvą dėl vairuotojo pažymėjimų yra numatyta, kad vairuotojo pažymėjimai privalo turėti 10 metų galiojimo terminą. Rengiantis stoti į ES reikėjo pritaikyti savo nacionalinę teisę prie Europos Sąjungos reikalavimų. Tuo metu Lietuvoje galiojo dar sovietmečiu išduoti popieriniai su priklijuojama nuotrauka ir paprastu rašaliniu spausdintuvu spausdintu tekstu laminuoti vairuotojo pažymėjimai, o nuo 1990-ųjų kovo 11 dienos iki 2000-ųjų balandžio 1-osios buvo išduodami panašūs Lietuvos Respublikos popieriniai laminuoti pažymėjimai, kurie buvo be galiojimo termino ir todėl neatitiko ES reikalavimų.

Be to, šie dokumentai jau neatitiko ir būtinų technologinių apsaugos reikalavimų. Jie yra pakankamai lengvai padirbami. Grėsmingai dažnėjantys padirbimo atvejai kelia nerimą - štai pernai Lietuvos Policijos departamento bei Valstybės sienos apsaugos tarnybos buvo užregistruoti 311 falsifikuotų vairuotojų pažymėjimų, iš jų visiškai suklastotų (t. y. neteisėtai pagamintų) - 127 vnt. Neaišku, kiek dar tokių falsifikatų yra Lietuvoje ir užsienyje, nes akivaizdu, kad tai jau yra besiplečianti nusikalstama veikla, dėl to kenčia Lietuvos įvaizdis, vis labiau įsitvirtina mūsų šalies kaip “klastočių rojaus” stereotipas.

Nors minėtoje ir dar dabar galiojančioje ES direktyvoje nebuvo nurodyto termino, per kurį reikėtų pakeisti jos neatitinkančius vairuotojo pažymėjimus, bet dėl anksčiau minėtų priežasčių 2002 m. vidaus reikalų ministras patvirtino tokias vairuotojų pažymėjimų išdavimo taisykles, pagal kurias sovietmečiu išduoti pažymėjimai turėjo būti pakeisti per 1 metus, o tie, kurie buvo be galiojimo termino - pakeisti per 3 metus.

Keisti vairuotojo pažymėjimus, išduotus su 10-ies metų galiojimo terminu nuo 2000 m. balandžio 1 d. iki 2002 m. gruodžio 31 d., taisyklėse nebuvo numatyta. Šie pažymėjimai naujais bus keičiami natūraliai, pasibaigus jų galiojimo terminui. 2003 m. sausio 1 d. pradėti išduoti naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimai, visiškai atitikę galiojančią ES direktyvą ir technologiškai gerai apsaugoti nuo padirbimo.

- Kiek senųjų vairuotojų pažymėjimų jau pakeista naujais dokumentais?

- Sovietmečiu išduoti pažymėjimai per 2003 m. visiškai sėkmingai buvo pakeisti, o pažymėjimų be galiojimo termino keitimas vyksta lėčiau, negu buvo tikėtasi. Policijos duomenimis, pastarųjų pažymėjimų per 1990-2000 m. buvo išduota apie 700 tūkstančių. Nuo 2003 m. naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimų yra išduota 370 tūkstančių. Akivaizdu, kad visų vairuotojo pažymėjimų per nustatytą terminą gali nepavykti pakeisti, nors Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos ėmėsi visų priemonių padėčiai pagerinti ir sumažinti eiles.

- Ar reikės keisti naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimus?

- Ne, anksčiau laiko jų keisti tikrai nereikės. Naujieji vairuotojo pažymėjimai išduodami dešimčiai metų. Praėjus šiam laikotarpiui, vairuotojo pažymėjimas laikomas negaliojančiu ir turi būti keičiamas nauju.

Šiuo metu ES Taryboje ir Parlamente yra svarstoma 3-iosios modifikacijos ES direktyva dėl vairuotojo pažymėjimų, kurios projekte yra numatyta, kad popierinius vairuotojo pažymėjimus reikėtų pakeisti per 10 metų. Kai bus priimta ši direktyva, ją su visomis nuostatomis reikės perkelti į nacionalinę teisę ir atitinkamai bus galima galutinius pakeitimo terminus atidėti vėlesniam laikui.

- Kokia yra naujųjų vairuotojo pažymėjimų kaina ir kam atitenka surinktos už juos lėšos?

- Už naujo vairuotojo pažymėjimo išdavimą ar privalomą keitimą Vyriausybės nutarimu yra nustatyta 20 Lt dydžio valstybės rinkliava, kuri patenka į valstybės biudžetą. Rinkliavos dydis nustatytas pagal su Finansų ministerija suderintą kalkuliaciją, įvertinančią visas faktines išlaidas. Jas sudaro prašymo išduoti (pakeisti) pažymėjimą priėmimas, jo nagrinėjimas sutikrinant su atitinkamomis duomenų bazėmis, sprendimo išduoti (pakeisti) priėmimas policijos komisariate, duomenų perdavimas Asmens dokumentų išrašymo centrui, kuriame naudojant atitinkamą programinę ir aparatinę įrangą lazeriniais graveriais blanko ruošinyje graviruojamas veido atvaizdas bei parašas, įrašomi asmens duomenys, braižoma kategorijų lentelė, visi reikiami duomenys talpinami ir saugomi specialioje duomenų bazėje, o pagamintas naujas pažymėjimas siunčiamas į policijos komisariatą, kur išduodamas vairuotojui.

Turiu pabrėžti, kad mūsų vairuotojo pažymėjimai yra vieni pigiausių Europos Sąjungoje, pavyzdžiui, kaimyninėje Lenkijoje kortelės dydžio popierinis laminuotas vairuotojo pažymėjimas kainuoja apie 60 Lt. Taip yra todėl, kad Lietuvoje valstybės rinkliava nustatoma pagal savikainą, tuo tarpu kitose šalyse kaina padidinama keletą kartų.

- Ką galėtumėte patarti vairuotojams?

- Siūlyčiau neskubėti, negaišti eilėse, nes tai galima bus padaryti ir vėliau, patogiu gyventojams laiku. Pastaruoju metu yra padidėjęs žmonių, norinčių pasikeisti dokumentus, srautas. Per 2005 m. sausio mėn. buvo išrašyta 15599, vasarį - 17293, o kovą - jau net 27998 vnt. naujų vairuotojo pažymėjimų. Visi šiuo metu Lietuvoje išduoti galiojantys vairuotojo pažymėjimai pripažįstami visose šalyse, o pratęsus vairuotojo pažymėjimų keitimo terminus, bus atitinkamai patikslintas ir jų galiojimas užsienio valstybėse.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Perspėja: vakarų Lietuvoje yra slidžių kelių ruožų (7)

Vakarų Lietuvoje penktadienio popietę yra slidžių kelių ruožų, perspėja kelininkai .

Neteisėtai atleistas Daivis Zabulionis į darbą grąžinamas pirmadienį (10)

Iš pareigų neteisėtai atleistas Kelių direkcijos direktoriaus pavaduotojas Daivis Zabulionis į...

Transporto sektoriaus rezultatai – rekordiniai (15)

Lietuvoje pernai augo visi pagrindiniai transporto sektoriaus ekonominiai rodikliai, o augimo tempai...

Savaeigiai automobiliai keliones su „Uber“ ir „Lyft“ gali atpiginti perpus (2)

Keliuose atsiradus savaeigiams automobiliams, taksi paslaugos, įskaitant pavėžėjimo paslaugas,...

Pagrindiniai Lietuvos keliai daugiausia sausi

Penktadienio rytą Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia sausos, mažesnio eismo...

Top naujienos

#MeToo Lietuvoje: taisyklė čia viena (187)

Jei vyras nejaučia, ar moteriai jo asistavimas yra priimtinas ir malonus, ar atgrasus, jis turi...

Skambutis iš taksofono – Naujosios Vilnios „Maximoje“ sprogmuo evakuojami žmonės (51)

Policijos departamentas informavo, kad gavo pranešimą, jog Vilniuje, S. Batoro g. 43,...

Siaubas Šiauliuose: įtariama, kad moteris iš balkono išmetė savo vaiką ir iššoko pati moteriai galimai sutriko sveikata (809)

Šiauliuose iš balkono (ketvirtas aukštas) iškrito 6 metų mergaitė. Pirminiais duomenimis, po...

Moksleivei darbas prekybos centre virto pragaru – keikė nuo valytojos iki vadybininkės (42)

Esu moksleivė, tačiau tam, kad padėčiau savo tėvams bei galėčiau save aprūpinti, ieškojau...

„Samsung“ pristatė naujus telefonus-flagmanus „Galaxy S9“ ir „Galaxy S9+“ (76)

Pietų Korėjos elektronikos gamintoja „Samsung Electronics“ sekmadienį mobiliųjų technologijų...

Lietuvės kelionė Tanzanijoje: visi juokėsi, kai genties apeigose pasielgiau nederamai (11)

Važiuojant legendinio Serengečio parko link užsukame į masajų kaimą. Skurdžios žemos lūšnos,...

Valdininkams blogos žinios: bent trečdalio jų planuojama atsisakyti (374)

Mažinti biurokratiją skaitmenizuojant valstybės paslaugas – taip skamba vienas iš trijų...

Dažnai šia liga sergantys net nesigydo: gydytoja įspėja apie pasekmes (43)

Grybelis gali užklupti bet kurį iš mūsų – ši nemaloni, od ą, nag us ir gleivin ę...

Muravjovas: turime problemų su korupcija, jos prevencija – tai signalas vyriausybei (8)

„ Transparency International “ korupcijos suvokimo indekso rezultatai skelbia, kad korupcijos...

Pamatęs „Eurovizijos“ pusfinalį žinomas fotografas pasibaisėjo: kas leido Užkalniui komentuoti? (284)

Šeštadienio vakarą LRT studijoje vykusi tiesioginė „Eurovizijos“ pusfinalio transliacija...