Šengeno erdvės, kurią dabar sudaro 15 valstybių, plėtra įgalins Centrinės ir Rytų Europos, taip pat Kipro ir Maltos gyventojus keliauti į Vakarų Europą be jokių pasienio patikrinimų.

Nepaisant to, kad Europos Komisija turės įvertinti, ar Šengeno erdvės naujokės veiksmingai prižiūri savo išorines ES sienas – tai svarbiausia prisijungimo prie Šengeno erdvės sąlyga, – jų priėmimas gali būti nukeltas dėl techninių kliūčių Briuselyje.

EK viceprezidentas Franco Frattini pirmadienį pripažino, kad ES vėluoja užbaigti centrinės duomenų bazės kūrimą, reikalingą erdvės plėtrai. Pasak komisaro, sudėtingas kompiuterių tinklas SIS II, sukurtas duomenims apie žmones ar pavogtus automobilius laikyti, gali pradėti veikti tik 2007 m. lapkritį, nors buvo numatyta jį paleisti kitų metų kovą.

Komisaras pabrėžė, kad „sujungus jėgas ir paspartinus duomenų bazės kūrimo darbą“ numatytąjį terminą vis dar galima įgyvendinti.

Anot jo, jei duomenų sistemos veikimas bus atidėtas, naujųjų šalių oro uostų sienos kontrolė bus panaikinta anksčiausiai 2008 metų kovą ar lapkritį, nes sistema gali pradėti veikti tik kartu su sezoniniu skrydžių grafikų pasikeitimu.

Naujųjų ES šalių narių ministrai reikalauja, jog būtų imamasi visų galimų priemonių, kad su Šengeno erdvės plėtra susijęs ES pažadas būtų įvykdytas laiku.

„Mus užtikrino, [kad tapsime Europos be sienų nariais,] kai prisijungėme prie ES 2004-aisiais, bet kol kas mes jaučiamės tarsi antrarūšės šalys“, – komentavo Čekijos vidaus reikalų ministras Frantisekas Bublanas savo šalies naujienų agentūrai CTK. „Pagerinus sienų apsaugą, pagerės ES įvaizdis – galėsime jausti tikra Europos dalimi.“

1985 metais įkurtą Šengeno zoną sudaro 13 „senosios“ Europos senbuvių, išskyrus Airiją ir Didžiąją Britaniją, ir dvi ne ES narės – Islandija ir Norvegija.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją