aA
Lietuvos gyventojai ima vis geriau vertinti elektromobilius ir automobilius su hibridiniais varikliais. SEB banko tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje jau daugiau žmonių nori įsigyti elektra, o ne dyzelinu varomą automobilį, rašoma pranešime.
SEB tyrimas: elektromobiliai tapo patrauklesni už dyzelinius automobilius
© Algimantas Brazaitis

„Lietuvos gyventojai vis palankiau vertina galimybę artimiausiu metu persėsti į automobilį hibridiniu varikliu arba varomą vien elektra. Dyzelinu varomi automobiliai pamažu praranda patrauklumą. Tai rodo, kad vartotojai yra pasirengę taikyti naujas technologijas ir linkę priimti sprendimus, kurie labiau tausoja aplinką. Lietuvos rinka rodo pokyčius, vykstančius visame pasaulyje, kur kasmet pagaminama ir parduodama vis daugiau elektra varomų automobilių, kurie yra mažiau taršūs, palyginti su varomais dyzelinu“, – sako SEB banko Lizingo departamento direktorius Saulius Mickus.

Palankumas elektromobiliams auga

Tendencija, kad Lietuvos gyventojai vis labiau palaiko automobilių su vidaus degimo varikliais alternatyvas, matyti jau kelerius metus iš SEB banko užsakomų tyrimų. Tačiau šiemet rugsėjį atliktos apklausos rezultatai atskleidžia dar ryškesnius prioritetų pokyčius: paklausti, kokį automobilį norėtų įsigyti, dažniausiai gyventojai minėjo hibridinį automobilį – 43 proc., 33 proc. apklaustųjų nurodė, kad rinktųsi automobilį su benzininiu varikliu, o elektromobilio pasirinkimą palaikė 26 proc. respondentų.

SEB banko atstovas atkreipia dėmesį, kad respondentų, kurie norėtų įsigyti elektromobilį, skaičius šiemet pirmą kartą pralenkė respondentų, kurie nurodo, kad norėtų įsigyti automobilį su dyzeliniu varikliu (25 proc.).

Lyginant šiemet atliktos apklausos rezultatus su 2018 metų apklausa, pastebima, kad sumažėjo dalis žmonių, kurie norėtų dyzelinu ar dujomis varomo transporto, o palankumas elektromobiliams ir hibridiniams automobiliams auga.

„Stebėdami paklausą ir kintančias tendencijas, galime prognozuoti, kad kitąmet, teikdami finansavimą palankiausiomis sąlygomis naujiems elektromobiliams, kurių anglies dioksido (CO2) emisija lygi nuliui, žaliojo lizingo mastą didinsime du–tris kartus ir finansuosime apie 100 tokių sandorių. Turime ilgą žaliojo lizingo istoriją – palankesnes sąlygas mažiau anglies dioksido į aplinką išmetantiems automobiliams finansuoti pradėjome taikyti dar 2011 metais. Nuo šių metų daug dėmesio skiriame tik vien elektra varomiems automobiliams, kurių anglies dioksido emisija lygi nuliui, t. y. taikome tuos standartus, kurie, manome, į visą rinką ateis po kelerių metų“, – pabrėžia S. Mickus.

VĮ „Regitra“ duomenimis, šiemet per 9 mėnesius visoje Lietuvos rinkoje lizingu gyventojai yra įsigiję 166 naujus elektromobilius. SEB bankas yra finansavęs penktadalį šių sandorių. Dėl COVID-19 pandemijos sumažėjus bendram Lietuvoje įregistruotų lengvųjų automobilių skaičiui, elektromobilių dalis nuosekliai auga – „Regitros“ duomenimis, per 9 mėnesius registruotų naujų elektromobilių skaičius siekia 328 ir yra beveik tris kartus didesnis negu pernai.

Didėja pasirinkimas

Pasak S. Mickaus, galima daryti prielaidą, kad gyventojų nuomonei ir pozityvioms nuostatoms alternatyvių automobilių atžvilgiu daro įtaką ir informacija apie vis gerėjančias naujų elektromobilių charakteristikas, ir pranešimai apie mokesčius dyzelinių automobilių savininkams, ir žinios apie užsienio valstybėse, kai kuriuose miestuose įvedamus ribojimus dyzelinu varomam transportui.

SEB banko Lizingo departamento direktorius atkreipia dėmesį, kad Europos Sąjungoje nuo 2015 metų automobilių gamintojams taikomi vis griežtesni reikalavimai, susiję su anglies dioksido emisijomis. Nuo 2020 metų į rinką išleidžiamiems automobiliams taikomas 95 g CO2/km reikalavimas, kuris reiškia, kad suminis kiekvieno gamintojo automobilių anglies dioksido emisija neturi viršyti šio vidurkio. Jeigu ši kartelė peržengiama, gamintojų laukia didelės baudos. Todėl dabar automobilių pramonė kur kas labiau negu anksčiau plečia elektromobilių ir hibridinių automobilių įvairovę ir didina gamybą.

Taigi pastaraisiais metais pasirinkimo variantų vis daugėja. SEB banko duomenimis, šių metų rugsėjį Lietuvos rinkoje buvo galima rinktis iš 38 elektromobilių modelių, išskyrus modelius, skirtus JAV rinkai. Palyginti, prieš penkerius metus elektromobilių pasiūlą sudarė aštuoni modeliai. Hibridinių automobilių pasirinkimas šiemet išsiplėtė iki beveik 100 modelių, kai 2015 metais buvo galima rinktis iš maždaug 30 modelių.

Ko reikia, kad persėstume į elektromobilius?

Apklausos dalyvių teigimu, elektromobiliai būtų patrauklesni, jeigu kainuotų mažiau. Būtent ekonominis motyvas dviem iš trijų respondentų yra pagrindinė priežastis, kodėl jie nesvarsto galimybės įsigyti elektromobilį. 56 proc. apklaustųjų mano, kad vieną kartą įkrovus elektromobilį nuvažiuojamas atstumas yra nepakankamas, o 46 proc. teigė, kad kliūtis tokiam pirkiniui – mažas krovimo stotelių tinklas. Per apklausą 61 proc. respondentų sutiko, kad finansinis skatinimas ir papildoma nauda turėtų įtakos jų sprendimui pirkti elektromobilį.

„Taigi infrastruktūros trūkumas nėra svarbiausia priežastis, kodėl Lietuvos gyventojai atsisakytų įsigyti elektra varomas transporto priemones. Savo ruožtu baterijų technologijų pažanga, finansinė valstybės parama ir papildoma nauda tampa vis akivaizdesnė ir padeda ištaisyti tariamus trūkumus“, – pastebi S. Mickus.

Lietuvoje ir daugelyje kitų Europos Sąjungos šalių taikomos subsidijų programos efektyviai padeda sumažinti mažiau taršių transporto priemonių kainą. Pavyzdžiui, šiuo metu Lietuvoje fiziniams asmenims, įsigijusiems naują arba ne senesnį kaip penkerių metų elektromobilį, Aplinkos ministerija pagal nustatytą tvarką gali skirti kompensacinę išmoką. Iki kitų metų vasario prašymą pateikęs asmuo gali tikėtis gauti vienkartinę 2 tūkst. eurų išmoka už įsigytą naudotą elektromobilį arba 4 tūkst. eurų kompensacija už naują.

Savo ruožtu SEB bankas jau beveik dešimtmetį nuosekliai skatina aplinkai mažiau taršių automobilių įsigijimą lizingu, taikydamas mažesnes palūkanas. Šiuo metu geriausių sutarties sąlygų gali tikėtis klientai, planuojantys įsigyti naujus elektromobilius.

Apie gyventojų apklausą

SEB banko užsakymu 2020 metų rugsėjį tyrimų bendrovė „Norstat“ atliko Lietuvos gyventojų (nuo 18 iki 64 metų) apklausą. Iš viso apklausta 1 000 gyventojų, iš kurių 630 nurodė, kad jie arba jų šeimos nariai planuoja pirkti automobilį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
1.8333

Italija turi naują valstybinę oro transporto bendrovę

Ilgą laiką sunkumų turėjusiai Italijos oro linijų bendrovei „Alitalia“ galutinai nutūpus ant...

Inovacijos transporto sektoriuje: nuo automatinių sąskaitų iki „eco“ vairavimo

Gyvename itin dinamiškame pasaulyje, kuris sparčiai kinta ir tobulėja – kasdien gimsta naujų...

Ieškoma, kas įrengs 10 km „Rail Baltica“ ruožo infrastruktūrą (3)

Už europinės vėžės geležinkelio projektą „Rail Baltica“ Lietuvoje atsakinga bendrovė...

Pradedami rengti dviračių tako Neringoje techniniai projektai

Įsigaliojo Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) sutartys dėl pėsčiųjų ir dviračių...

„Linava“: vežėjų skola „Sodrai“ – didžiausia nuo koronaviruso pandemijos pradžios

Rugsėjį transporto licencijas turinčių bendrovių įsiskolinimai „ Sodrai “ pakilo į...

Top naujienos

Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė | D+

Navickienė: antivakseriniai judėjimai turėtų prisiimti dalį atsakomybės už žmonių netektis

Pirmąjį etapą Finansų ministerijos parengtas valstybės biudžeto projektas praėjo sėkmingai:...

Net ir viršininkais būti norinčiųjų trūksta: Šiauliuose ir Telšiuose įdarbintų 500 vadovų (52)

Augančios elektros, dujų, šilumos kainos ir sunkumai randant gerų specialistų – su šiomis...

Zdovcas nebenori komandoje matyti „išbalusių veidų“: negalima tiesiog sustingti specialiai Delfi iš Pirėjo (32)

Antroje rungtynių pusėje Jure Zdovcas šokinėjo atsispyręs nuo abiejų kojų ne prasčiau nei...

Per du kėlinius Pirėjuje išsikvėpęs „Žalgiris“ ir toliau lieka be pergalių Eurolygoje (430)

Kauno „Žalgiris“ (0/4) Eurolygoje ir toliau pergalių sąskaitoje turi apvalų nulį. Pagirtinai...

Paaiškino, kuo skiriasi pasiskiepijusių ir nepasiskiepijusių gydymas: medikai įspėja suklusti ir jaunus žmones

Nuo koronaviruso pasiskiepijęs žmogus aplinkiniams yra mažiau pavojingas nei to nepadaręs. Tai...

Per Lietuvą slinks šaltasis atmosferos frontas: bus ir lietaus, ir stiprių vėjo gūsių (3)

Šeštadienio orus lems per šalį slenkantis šaltasis atmosferos frontas.

Kraštas, kuris giriasi išskirtine gamta ir pramogomis: skanaus maisto ir pigaus poilsio sostinė laukia turistų iš Lietuvos (88)

Sakartvelas – šalis, kurioje lietuviai yra be galo mylimi ir gerbiami. Daug kur užtenka tik...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Kaip gimsta blogis: Holokausto architektas, kuris myriop pasmerkė tūkstančius žydų ir... įsidarbino automobilių gamykloje  I dalis (4)

Jeigu pradeda lankyti įkyrios mintys, koks esate šaunus ir nepakartojamas, reikia suklusti. Jei...

Antrą pratęsimą šią savaitę žaidusi „Barca“ triumfavo ir Monake sunki CSKA pergalė Maskvoje (8)

„Barcelona“ (4/0) ir toliau demonstruoja raumenis Eurolygoje – iškovojo ketvirtą pergalę iš...

Jungtinė Karalystė sukrėsta po parlamentaro nužudymo: tragiška diena mūsų demokratijai (150)

Jungtinės Karalystės parlamentaras Davidas Amessas penktadienį mirė po to, kai buvo kelis kartus...