Politikai keičia eismo automobilių keliais įstatymus, nes lig šiol galiojusieji nebuvo vykdomi. Seimas pradėjo svarstyti naujos redakcijos Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo projektą, kuriuo siūloma radikaliai keisti valstybės politiką šioje srityje.
© Reuters/Scanpix
„Tai ne kosmetiniai patobulinimai, o nauja eismo konstitucija, kurioje kalbama beveik apie visus svarbiausius dalykus, pradedant funkcijų bei atsakomybės už eismo organizavimą perdalijimu ir baigiant kai kurių konkrečių techninių problemų sprendimu“, – aiškino projektą rengusios darbo grupės vadovas parlamentaras Vytautas Čepas.

Nauji akcentai

Paprašytas įvardyti svarbiausias numatomas permainas V.Čepas teigė, kad priėmus įstatymą atsakingas už eismo saugumo politiką būtų ne kuris nors Susisiekimo ministerijos tarnautojas, o pats premjeras.

„Eismo politikos valdymas būtų kilstelėtas į patį aukščiausią lygmenį. Nuolat dirbti pradėtų konsultacinė saugaus eismo taryba, kuri analizuotų padėtį keliuose ir operatyviai siūlytų būdus pačioms opiausioms problemoms spręsti. Be to, siūlome atkurti specializuotą Kelių policijos padalinį, peržiūrėti saugaus eismo prevencijos politiką, švietimo programas“, – vardijo V.Čepas.

Seimo narys patvirtino, kad projekte siūloma pradedantiems vairuotojams išduoti tik dvejus metus galiojantį vairuotojo pažymėjimą. Nuolat galiojantį pažymėjimą jie gautų tik užbaigę tęstinius mokymus pagal Susisiekimo ministerijos nustatytą tvarką.

V.Čepas apgailestavo, kad jo kolegos politikai diskusijose dėl Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo projekto bergždžiai gaišo laiką ginčydamiesi dėl dalykų, kuriuos reglamentuoja visiškai kiti teisės aktai. Jie piktinosi, kodėl įstatyme nenumatyta baudžiamoji atsakomybė, automobilio konfiskavimas ar sodinimas į kalėjimą, nors apie šiuos dalykus kalbama kaip apie Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas.

„Akivaizdu, kad kai kurie kolegos arba nesusipažįsta su pateiktais dokumentais, arba juos paprasčiausiai painioja“, – pripažino V.Čepas.

Nihilizmo pavyzdys

Lietuvos autoverslininkų asociacijos (LAA) prezidentas Stasys Brundza, nors ir pavadino naujo įstatymo projektą sveikintinu, su juo siejamas teigiamas permainas keliuose vertino santūriai.

„Prieš priimant naują Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą reikėtų įvertinti lig šiol galiojantįjį. Žinoma, dabar parlamentarams pateikta redakcija yra tobulesnė, tačiau vis tiek labai svarbu žinoti, kodėl nebuvo vykdomos senojo įstatymo nuostatos. Pavyzdžiui, ir lig šiol buvo draudžiama eksploatuoti techniškai netvarkingus automobilius, tačiau kam tai rūpėjo ir kas konkrečiai rūpinosi, kad tokios transporto priemonės nepasirodytų keliuose? Bausmė prie vairo sučiuptiems neblaiviems vairuotojams – pažymėjimo atėmimas – galėjo būti taikoma ir lig šiol, tačiau dažniausiai tokie veikėjai išsisukdavo sumokėję pinigines baudas. Dirbti buvo galima ir lig šiol“, – sakė S.Brundza.

Visgi LAA prezidentas vylėsi, kad jei ateityje visi sprendimai, susiję su eismo saugumu, bus priimami Ministrų kabineto, nesusipratimams ar neveiklumui vietos neliks.

„Tai, kad padėtį keliuose galima pakeisti, o žūstančiųjų skaičių gerokai sumažinti, rodo Latvijos pavyzdys. Dar prieš porą metų ten avaringumo rodikliai buvo patys blogiausi Europoje, tačiau pradėjus ryžtingai įgyvendinti priemones, apie kurias Lietuvoje kol kas tik kalbama – reikalai pas kaimynus pradėjo sparčiai taisytis“, – pastebėjo S.Brundza.

Taisyklės keisis

Susisiekimo ministerijos sekretorius Rimvydas Gradauskas, vertindamas naują įstatymo projektą, sakė tikįs, kad su eismo saugumu susijusius projektus įtraukus į prioritetinių darbų sąrašą, daugelis problemų turėtų būti sprendžiama gerokai efektyviau.

„Tenka pripažinti, kad lig šiol gana dažnai Saugaus eismo komisija tuščiai laužydavo ietis ginčydamasi dėl vienų ar kitų darbų, tačiau ledai taip ir nepajudėdavo, nes arba strigdavo finansavimas, arba trūkdavo žmonių, arba atsirasdavo dar kokių nors „pateisinamų“ priežasčių. Jei analogiškus pavedimus duotų premjeras, rezultatas neabejotinai būtų kitoks“, – svarstė R.Gradauskas.

Eksperto teigimu, į Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą perkelti kai kurie dalykai, kurie lig šiol buvo apibrėžti Kelių eismo taisyklių (KET). Pastarąsias taip pat ketinama atnaujinti ir papildyti – įvairios visuomeninės organizacijos ir asociacijos dabartinėms KET pateikė per 80 pataisų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kai kuriose Vilniaus gatvėse veiks nauji šviesoforai (16)

Vienos judriausių Vilniaus mieste gatvės – Žirmūnų bei Kalvarijų – artimiausiu metu...

„Kelių priežiūrai“ suaktyvėjus, privatus verslas mato nelygybę (9)

Kelių tiesimo konkursus vieną po kito laimi naujai sukurta valstybės įmonė „Kelių...

Vilniaus viešasis transportas bus nudažytas raudonai ir geltonai (43)

Vilniaus miesto savivaldybės viešasis transportas per pusketvirtų metų bus nudažytas raudonai ir...

Gatvės remonto darbai sustos neprasidėję - kalta žiema (13)

Rekonstruojant Klaipėdos Tilžės gatvės atkarpą nuo geležinkelio pervažos iki žiedinės...

„Ryanair“ pilotai Jungtinėje Karalystėje sutinka su 20 proc. algų didinimu (4)

Jungtinėje Karalystėje (JK) dirbantys „ Ryanair “ pilotai sutiko su jiems pasiūlytu 20 proc....

Top naujienos

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (178)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (228)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (125)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: lietuviai nesiruošia sudėti ginklų Peterhanselis pateko į avariją (277)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Brolių Ballų vardu reklamuoja šakočius (22)

Kai buvo paskelbta, kad į Lietuvą atvyks krepšininkų Ballų šeima, netruko pasipilti prognozės,...

Šie specialistai taps aukso vertės (235)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Sugalvojo, kaip pagauti nesilaikančius kelio ženklo vairuotojus (42)

Kėdainiuose Didžiosios gatvės atkarpoje nuo Senosios gatvės iki Didžiosios Rinkos aikštės...

Tragiška avarija prie įvažiavimo į Kelmę: sužaloti 5 žmonės, vienas jų mirė ligoninėje (11)

Penktadienį, apie 16.50 val., Kelmės r., kelyje Šiauliai-Kelmė, prie pat įvažiavimo į Kelmę,...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - VEF

Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - Rygos VEF. Tiesiogiai iš Kauno.

Top 5 telefonai jaunimui (1)

Studentams ar jaunuoliams, dar tik pradedantiems gyventi savarankiškai, prabangūs flagmanai – nors...