Kad naujai išasfaltuotas ir kokybiškas kelias gali būti dvi skirtingos sąvokos, vairuotojai seniai žino. Dabar tą skelbia ir Susisiekimo ministerija.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Dar tebeatliekamo valstybinės reikšmės kelių kokybės audito pirmosios išvados jau šokiruoja.

Ekspertams ištyrus pirmuosius dešimt skirtingų kelių ruožų, paaiškėjo skandalinga tiesa: kokybės reikalavimus atitiko tik vienas jų. Tarp nekokybiškai rekonstruotų kelių – ir jungiantis Naujamiesčio bei Krekenavos miestelius Panevėžio rajone. Šį ruožą rekonstravo vietos įmonė „Panevėžio keliai“.

Į ministerijos juoduosius sąrašus pakliuvo ir panevėžiečiams taip pat gerai žinoma bendrovė „Kauno tiltai“, pastaraisiais metais masiškai remontuojanti Aukštaitijos sostinės gatves. Tiesa, po auditorių didinamuoju stiklu šįkart patekę ne savivaldybių, o valstybės žinioje esantys keliai, todėl suremontuotų miesto gatvių kokybė kol kas – tik pačių kelininkų ir jų darbus priimančių vietos valdininkų reikalas.

Asfaltas plonesnis, nei priklauso

„Pirmieji kelių kokybės audito rezultatai parodo aplaidumo ir piktnaudžiavimo mastą – net devyni iš dešimties kelių yra nekokybiški“, – pranešė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Rokas Masiulis
Rokas Masiulis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Ministerija apskaičiavo, kad dėl kelininkų padaryto broko tiesioginė žala valstybei gali siekti apie 5,5 mln. eurų.

Visi pirmajame audito etape tirti 10-ies kelių ruožai baigti rekonstruoti 2014–2017 m. Tam išleista 22,35 mln. Eur. Visiems keliams tebegalioja penkerių metų garantinis laikotarpis.

Juos rekonstravo šešios įmonės. Dvi iš jų panevėžiečiams gerai žinomos: „Panevėžio keliai“ bei pastaraisiais metais Panevėžyje masiškai gatves atnaujinantys „Kauno tiltai“.

Kelių ir transporto tyrimo instituto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto ir Švedijos nacionalinio kelių ir transporto tyrimo instituto ekspertai įvertino po du šių įmonių rekonstruotus kelių ruožus ir visuose nustatė pažeidimų.

Į nekokybiškai sutvarkytų kelių sąrašą pateko ir tik praėjusiais metais įmonės „Panevėžio keliai“ baigtas rekonstruoti kelias Nauradai–Naujamiestis–Krekenava Panevėžio rajone.

Ekspertų atliktas tyrimas parodė, jog kelio konstrukcijoje yra per plonas asfaltbetonio sluoksnis. „Panevėžio keliams“ bus nurodyta nekokybiškai rekonstruotame kelyje Panevėžio rajone pakloti papildomą asfaltbetonio dangą.

Lietuvos automobilių kelių direkcija informuoja, jog visi rangovai privalės ištaisyti nustatytus defektus.

Visgi, direkcijos ryšių su žiniasklaida specialisto Evaldo Tamariūno teigimu, aiškinamasi, kodėl buvo pasirašyti nekokybiškų darbų priėmimo aktai.

„Gali atsitikti ir taip, kad bus kaltas ne rangovas, o darbų priėmėjas“, – teigė E. Tamariūnas.

Aiškinsis situaciją

Dėl nekokybiškos kelio rekonstrukcijos apkaltinta bendrovė „Panevėžio keliai“ sudarė komisiją situacijai išsiaiškinti.

„Jeigu pretenzijos pasitvirtins, be abejonės, esame pasirengę defektus pašalinti“, – tvirtina įmonės generalinis direktorius Virmantas Puidokas.

Virmantas Puidokas
Virmantas Puidokas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kelio Nauradai–Naujamiestis–Krekenava ruožo rekonstrukcijos užsakovė buvo pati Lietuvos automobilių kelių direkcija. Kelio remonto darbai valstybei kainavo 677 266 Eur be PVM. Direkcija darbų priėmimo aktą pasirašė 2017 metų vasarą, o tai reiškia, kad pretenzijų rangovams dėl kokybės neturėjo.

Dabar ekspertų įvertintam kaip nekokybiškai rekonstruotam kelio ruožui galioja 5 metų garantinės priežiūros terminas. Pasak V. Puidoko, jeigu reikės, garantinį laikotarpį įmonė pasirengusi pratęsti.

Pasak bendrovės generalinio direktoriaus, Susisiekimo ministerija kelia teisingą problemą, kad kelių būklė Lietuvoje prastėja. Tai mato visi vartotojai. Anot V. Puidoko, kodėl tas vyksta, priežasčių tikrai yra ne viena.

„Kelių ir gatvių kaip statinių eksploatavimo sąlygos pastarąjį dešimtmetį smarkiai pasikeitė: intensyvėja eismo srautai, sunkiojo transporto svoris didėja. Tą problemą būtina spręsti. Šis klausimas keliamas netgi pavėluotai“, – teigė generalinis direktorius.

Anot jo, Lietuvoje yra pakankamai kompetentingų specialistų, mokslininkų, kurie specializuojasi transporto srityje, ir gali objektyviai įvertinti esamą situaciją ir pateikti problemos sprendimo būdus.

Po remonto veriasi duobės

Plonesnis, nei leidžia teisės aktai, kelio konstrukcijos sluoksnis – dažniausias kelių auditą atliekančių ekspertų nustatytas pažeidimas. Nustatyta, kad 10-yje patikrintų kelių ruožų dėl dangos ploninimo paklota net 3060 tonų asfalto mažiau, nei turėtų būti. Taip pat aptikta, kad rekonstruojant kelius įmonės nevengė naudoti netinkamas, prastesnės kokybės medžiagas. Taip pat galbūt netinkamai buvo atliekami patys kelio tvarkymo darbai, pavyzdžiui, asfalto mišinys tankintas per daug atvėsęs arba lyjant.

Tokių „gudrybių“ pasekmės liūdnos ir milijonus į kelių remontą išleidžiančiai valstybei, ir vairuotojams. Auditą atliekantys ekspertai konstatavo, jog dėl kelininkų padaryto broko keliuose atsiranda provėžų ir duobių, pastebimas greitesnis kelio dangos senėjimas, kaupiasi drėgmė ir veriasi plyšiai. Akivaizdūs asfalto dangos pažeidimai išryškėja dar nė nesibaigus darbų garantiniam laikotarpiui, o kelio tarnavimo laikas sutrumpėja net penkeriais metais.

Kelių kokybės auditą numatoma tęsti iki birželio. Per tą laiką planuojama patikrinti dar 23 rekonstruotus valstybinės reikšmės kelių ruožus.

Susisiekimo ministerijos Komunikacijos ir protokolo skyriaus vedėjos Editos Banienės teigimu, gavus galutinius kelių kokybės audito rezultatus, bus sprendžiama dėl tolesnių veiksmų ir atsakomybės.

Po asfaltu – dingę milijonai
© DELFI / Tomas Vinickas

Savivaldybės paliktos už durų

Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) žinioje esantys valstybinės reikšmės keliai vietos šeimininkėms savivaldybėms yra savotiška balta dėmė.

Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio teigimu, prie valstybinės reikšmės kelių remonto, kontrolės ir priežiūros Savivaldybė nė neprileidžiama. Panevėžio rajono savivaldybės žinioje tėra 1400 kilometrų kelių.

„Gatvės kaimuose, miesteliuose yra mūsų žinioje, bet keliai iki jų – direkcijos. Savivaldybė neturi jokios galios kontroliuoti jų remontą ar priežiūrą. Galime nebent tik prašyti kelių direkcijos“, – sako meras.

Rajono vadovas neslepia nepasitenkinimo dėl LAKD požiūrio. Anot P. Žagunio, direkcija su savivaldybėmis net nederina kelių remonto planų.

„Mes labai norime, kad būtų išasfaltuotas kelias Raguva–Šilai. Dešimt metų to prašome, bet direkcija aiškina, kad mums svarbesnis turėtų būti kelias rajono pakrašty, Vadoklių seniūnijoje nuo Klebonų kaimo iki Stebeikių“, – paradoksalią situaciją įvardija P. Žagunis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kai kuriuose keliuose yra šlapių ruožų

Rytų Lietuvoje trečiadienio pavakarę dėl besitęsiančio sniego kritimo valstybinės reikšmės...

Įspėja – dieną drėgnus kelius naktį padengs plikledis (2)

Antradienio pavakarę Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis šlapios....

„Lietuvos geležinkeliai“ trejus metus remontuos „Orlen Lietuvos“ vagonus (5)

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ bendrovė „Vilniaus lokomotyvų remonto depas“...

Kelininkai perspėja: keliuose yra slidžių ruožų (4)

Antradienio rytą Vakarų Lietuvoje dėl snygio valstybinės reikšmės kelių dangos padengtos plonu...

Neskridusiems verslo klase ar bijantiems skristi Japonijos bendrovė siūlo virtualius transatlantinius skrydžius (2)

Prisisegę saugos diržus, stebėdami ir klausydamiesi saugumo instruktažo 12 bendrovės „First...

Top naujienos

Orai: šaltis sustoti neketina – jutiminė temperatūra pasieks –30 laipsnių (17)

Nuo ketvirtadienio šalį kaustys arktinis šaltis, iš kurio išsivaduosime tikrai ne greitai....

Niekada nemanė, kad taps alkoholike: galvojau, kad žinau savo ribas (20)

Įeinu į kavinę sutartu metu ir dairausi. Vieni garsiai juokiasi, kiti meiliai šnekučiuojasi,...

Niekuo dėtą studentą teisėsauga pavertė nusikaltėliu: užteko tik girto keleivio liudijimo (184)

Prireikė net metų, kol į neįtikėtiną istoriją pakliuvęs studentas sugebėjo įrodyti, kad...

Rusijos ėjimas: už grįžimą į olimpinę šeimą sumokėjo 15 mln. JAV dolerių (139)

Vienas su situacija susipažinęs šaltinis informavo naujienų agentūrą AFP , kad Rusija sumokėjo...

Kęstutis Strupas paleistas į laisvę (189)

Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) trečiadienį sulaikytas Vilniaus universiteto ligoninės...

Įsiutintas tėvas prabilo apie dvigubus standartus: valstybei moki sąžiningai, o ji sudaužo vaiko atostogų viltis (202)

Garantijos, kad labai skubiai prireikus paso, jis bus pagamintas per vieną dieną, niekas nebeteikia,...

Britų muzikos fiestoje triumfavo Dua Lipa ir Stormzy (5)

Didžiosios Britanijos sostinėje šiuo metu vykstantys „ Brit Awards 2018“ pritraukė viso...

UEFA Čempionų lyga: „Manchester United“ išgelbėjo vartininkas, o „Šachtar“ pergalę išplėšė legionieriai (3)

Trečiadienio vakarą Sevilijoje ir Charkove buvo sužaistos dar dvejos UEFA Čempionų lygos...

Latviją purtantis skandalas išvirto į sąsajas su Kremliumi (163)

Stambaus masto kyšininkavimu kaltinamas Latvijos centrinio banko prezidentas Ilmaras Rimševičius...

Mokslininkai aptiko neįprastą būdą greitai sujaudinti moterį (59)

Vyrai, kenčiantys nuo seksualinių sutrikimų, turi visą arsenalą ginklų. Tuo tarpu moterys,...