Transporto vagystes tiriančių Kriminalinės policijos biuro pareigūnų parengtose ataskaitose jau ketvirtus metus iš eilės skamba optimistinės gaidos – banditų išpuolių prieš automobilininkus pernai sumažėjo beveik 21 proc.
Automobilio vagystė
© Corbis/Scanpix
Nuosavų garažų neturintiems ar saugojimo aikštelių paslaugomis nesinaudojantiems automobilių savininkams tai ne tik leidžia ramiau miegoti, bet ir sutaupyti nemažai pinigų. Draudimo bendrovės skelbia peržiūrinčios kasko sutarčių sąlygas ir mažinančios polisų kainas.

Statistikos veidrodis

Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo vyriausiosios valdybos skyriaus viršininkas Darius Zasas kalbėdamas apie praėjusiais metais užregistruotus mašinvagių akibrokštus pabrėžė, jog 2007-aisiais bendros tendencijos beveik nepakito.

„Beveik pusė visų per metus Lietuvoje padaromų nusikaltimų yra vagystės. Pernai iš viso registruota 31 tūkst. 137, iš jų – 3760 transporto priemonių vagysčių. Automobilių 2007-aisiais pavogta 2514, arba 662 (20,8 proc.) mažiau nei 2006 m. Dažniausiai nusikaltėliai kėsinosi į lengvuosius automobilius. Jų buvo pagrobta 2379, arba 94,6 proc. visų šalyje pavogtų automobilių“, – teigė D. Zasas.

Pernai pagrobta 0,13 proc. visų registruotų šalyje transporto priemonių (2006 m. – 0,16 proc., 2005 m. – 0,23 proc., 2004 m. – 0,35 proc., 2003 m. – 0,4 proc., 2002 m. – 0,38 proc.).

Kriminalistų teigimu, automobiliai grobiami visoje šalyje. 2007-aisiais 53 proc. tokių nusikaltimų užregistruota penkiuose didžiuosiuose miestuose (2006 ir 2005 m. – 56 proc., 2004 m. – 63 proc., 2003 m. – 64 proc.).

„Šis rodiklis, daug metų po truputį mažėjęs, trečius metus išlieka stabilus. Mūsų manymu, tam įtakos turi ir tai, kad didžiuosiuose šalies miestuose yra įsteigti autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyriai, kurių darbuotojai sugeba profesionaliau tirti tokius nusikaltimus“, – sakė D. Zasas.

Daugiausia automobilių grobimo atvejų užregistruota Vilniaus mieste – 718, arba 29 proc. (2006 m. – 25 proc., 2005 m. – 28 proc.), Kaune – 288, arba 11 proc. (2006 m. – 11 proc., 2005 m. – 17 proc.), Klaipėdoje – 156, arba 6 proc. (2005 m. – 8 proc., 2005 m. – 4 proc.), Panevėžyje – 94, arba 3 proc. (2006 m. – 4 proc., 2005 m. – 5 proc.) ir Šiauliuose – 156, arba 4 proc. (2006 m. – 8 proc., 2005 m. – 4 proc.).

Vagių prioritetai nepakito

Kaip ir ankstesniais metais, 2007-aisiais dažniausiai buvo grobiamos 12–16 metų transporto priemonės. Panašaus amžiaus mašinomis važinėjantys vairuotojai gali guostis nebent tuo, kad tokių pavogtų automobilių surandama daugiausia. Pasak D. Zaso, pernai kriminalistams pavyko rasti 61 proc. visų pagrobtų mašinų, kurios buvo pagamintos iki 1990 m. Naujesnių automobilių, pagamintų tarp 1990 ir 2000 m., rasta 43 proc. visų pavogtų, o dar naujesnių (pagamintų po 2000-ųjų) rasta vos 30 proc.

„Statistinių duomenų analizė rodo, kad gana ryškiai skiriasi automobilių, pagamintų iki ir po 1995-ųjų, vagysčių skaičius. Greičiausiai tai susiję su tuo, kad daugelyje vėlesniais metais sukonstruotų mašinų jau bazinėje komplektacijoje buvo pradėti montuoti gamykliniai imobilizatoriai, todėl tokie automobiliai tapo sunkiau pagrobiami“, – samprotavo Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo vyriausiosios valdybos skyriaus viršininkas.

Kita vertus, reikėtų atkreipti dėmesį, kad pernai šoktelėjo visiškai naujų ir prabangių automobilių vagysčių skaičius. 2005-aisiais pagrobtos 22 tokios mašinos, užpernai – 23, o 2007-aisiais dingo net 47 tik ką įsigyti automobiliai. Banditai pernai pavogė 7 „Audi“ markės limuzinus, 6 „Toyota“, 5 „Volkswagen“ po 4 naujus „Opel“, BMW ir „Ford“ automobilius, po vieną „Mercedes Benz“, „Renault“, „Honda“, „Fiat“, „Hyundai“ markės automobilį. Taip pat pernai dingo 6 naujos priekabos ir 6 motociklai.

Paprašytas įvardyti dažniausiai vagių taikiklyje atsiduriančių markių ir modelių automobilius, D. Zasas teigė, kad kaip ir ankstesniais metais populiariausi yra „Volkswagen“ automobiliai.

„Tačiau šios markės mašinų Lietuvoje daugiausia užregistruota, todėl natūralu, kad daugiausia ir pavagiama. Tačiau „Volkswagen“ vadinti rizikingiausiais vagystės požiūriu automobiliais tiek pat tikslu, kaip kad sakyti, jog „Bentley“ ar „Aston Martin“, kuriuos Lietuvoje galima suskaičiuoti ant pirštų, yra patys saugiausi“, – samprotavo D. Zasas.

Atsarga gėdos nedaro

Pernai nepasikeitė ir dar vienas vagių įprotis – 2596 transporto priemonės, arba 95 proc., buvo pagrobtos iš nesaugomų stovėjimo aikštelių, gatvių, gyvenamųjų namų kiemų ir kitų viešųjų vietų – ilgapirščiai renkasi lengviausiai prieinamą grobį.

Kita vertus, beveik visi nauji prabangūs automobiliai ir motociklai pernai buvo pavogti iš garažų ar privačių namų kiemų. Profesionaliai dirbančių banditų nesustabdo nei modernios signalizacijos, nei vartų užraktai. Iš viso per praėjusius metus iš garažų buvo pagrobtos 138 transporto priemonės, arba 5 proc. visų pavogtų (2006 m. – 197, 2005 m. – 238, 2004 m. – 424, 2003 m. – 417, 2002 m. – 566, 2001 m. – 520, 2000 m. – 441).

Deja, statistika liudija, kad tokiu būdu pagrobtos transporto priemonės dažniausiai nerandamos. Pernai pavyko rasti vos 25 proc. iš garažų ar privačių namų kiemų pavogtų automobilių.

Apibendrindamas transporto vagysčių Lietuvoje tendencijas D. Zasas sakė, kad nusikaltimų prieš automobilininkus mažėjo dėl keleto veiksnių.

„Visų pirma pamažu jaunėja automobilių parkas ir vis daugiau automobilių yra eksploatuojama su įrengtomis gamyklinėmis apsaugos sistemomis. Be to, sumažėjo pareigūnų, tiriančių transporto priemonių grobimo atvejus, darbo krūvis ir jie gali kokybiškiau nagrinėti šiuos nusikaltimus, daugiau dėmesio skirti operatyvinei veiklai. Taip pat pareigūnai, tiriantys ir užkardantys transporto priemonių vagystes, turi galimybę naudotis įvairiomis duomenų bazėmis, kuriose sukaupta naudingos informacijos“, – vardijo D. Zasas.

Pareigūnas patvirtino, kad Lietuvos kriminalistai aktyviai talkina kolegoms Vakarų Europos šalyse, į kurias pastaraisiais metais emigravo nemažai policijos akiratyje buvusių šešėlinio pasaulio veikėjų.

„Nors Lietuvai įsiliejus į Šengeną žmonių judėjimas tapo gerokai paprastesnis, tie veikėjai, kurie, operatyviniais duomenimis, gali būti susiję su kriminaliniu pasauliu, visur sulaukia gerokai daugiau teisėsaugos struktūrų dėmesio“, – tikino D. Zasas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eismo sąlygas sunkina slidūs rajoniniai keliai (4)

Eismo sąlygas Lietuvoje trečiadienio rytą sunkina slidūs rajoniniai keliai, perspėja kelininkai.

Iš Vilniaus su „Ryanair“ skridę į Oslą išgyveno 10 val. išbandymą (67)

Antradienį ryte iš Vilniaus į Oslą išskridęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Vairuotojai įspėjami artėja pūga (55)

Vakare ir naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir pustymas. Vairuotojai įspėjami būti atidūs.

Lietuvos banką papiktino kai kurios automobilių draudimo kainos (118)

Draudimo bendrovių veiksmus, transporto priemonių valdytojams pasiūlant išskirtinai aukštas...

Vilniaus ir Alytaus apskričių keliuose susidarė plikledis

Vilniaus ir Alytaus apskrityse antradienio rytą ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo...

Top naujienos

Skaičiuoklė: paskaičiuokite, kiek pensijos gausite pagal naują tvarką (37)

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas....

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (392)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (446)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (531)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (4)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Pergalė prieš „Žalgirį“ sugrąžino vokiečiams pasitikėjimą, žiniasklaidą nustebino „minusinis“ Udrihas

Kauno „Žalgiris“ Eurolygos antrajame rate pralaimėjo jau antras rungtynes iš trejų žaistų....

Į Vokietiją Kristina išvyko nemokėdama kalbos: Lietuva – nedraugiškas kraštas saviems alga – bent 4 tūkst. eurų (63)

Lietuvė Kristina Korsakė , nemokėdama vokiečių kalbos, iš Lietuvos išvyko prieš aštuonerius...

Įprastai atrodantis namas slėpė šiurpią paslaptį: kaimynai nė neįtarė, kas ten vyko (2)

Šis niekuo neišsiskiriantis namas Pietų Kalifornijoje iš pirmo žvilgsnio atrodo toks, kaip ir...

Tillersonas įspėja dėl karinių veiksmų prieš Šiaurės Korėją (80)

Jungtinės Valstijos įspėjo Šiaurės Korėją, kad atsisakymas vesti derybas galėtų iššaukti...