Aplinkos ministro sprendimas neįleisti į Lietuvą kai kurių automobilių iš JAV ir kitų trečiųjų šalių, o jau čia esančius laikyti atliekomis, buvo neteisėtas. Dėl to patirtus nuostolius veikiausia turės kompensuoti valstybė arba mes visi.
© Muitinės departamentas

Gegužės 10 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą, kuriuo pripažino, kad aplinkos ministro įsakymai prieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui.

Dar 2016 m. lapkritį tuometinio ministro Kęstučio Trečioko pasirašytame įsakyme ir praėjusių metų rugpjūtį jį pasirašytame dabartinio ministro Kęstučio Navicko įsakyme buvo apibrėžta, kas yra eksploatuoti netinkama transporto priemonė, priskiriama atliekoms.

Ministras savo įsakymu atliekomis pavertė transporto priemones, kurios išregistruotos iš kitos šalies registro, kaip neatitinkančios joms keliamų reikalavimų, buvo išmontuotos sudėtinių dalių naudojimui, supjaustytos į dalis, neturėjo identifikavimo numerio ar laikoma nenaudojama pagal paskirtį.

Dėl šio įsakymo buvo kilęs nemažas triukšmas, mat nemažai automobilių, motociklų ir kitų priemonių, importuojamų iš JAV ar kitų ne ES valstybių negalėjo būti importuojamos. Be to, jau Klaipėdos uoste esančios mašinų statusas tapo neaiškus, dėl ko jos tiesiog dūlėjo paliktos aikštelės.

Tokį įsakymą teismui apskundę Seimo narys Julius Sabatauskas apgailestavo, kad ministras ir ministerija pažeidė konstitucinius principus, o Lietuva patirs dėl to nuostolių.

„Visi suvaržymai tiems atvežtiems automobiliams į Lietuvą ir galima sakyti sulaikyti Klaipėdoje terminale, visi suvaržymai turi būti nuimti. Tačiau žmonės patyrė nuostolius. Natūralu, kad atsiranda teisinis pagrindas žalai kompensuoti.

Kęstutis Trečiokas
Kęstutis Trečiokas
© DELFI / Domantas Pipas

Tai reiškia, kad Lietuva ir jos gyventojai dėl neteisėto aplinkos ministro įsakymo patyrė žalą. Biudžetas turės kompensuoti. Akivaizdu, kad dabar pasipils krūva ieškinių“, – kalbėjo politikas.

Jis paaiškino, kad nuosavybės teisės buvo apribotos poįstatyminiu aktu, o ne įstatymu, kaip reikalauja Konstitucija.

„Pagrindinis dalykas yra tai, kad suvaržyta žmonių nuosavybės teisė ir ūkinės veiklos teisė. Dėl to Lietuva patirs nuostolius“, – prognozavo J. Sabatauskas.

Motorinių transporto priemonių iš JAV importuotojų ir pardavėjų asociacijos vadovas Aurimas Jurčius teigiamai vertino teismo priimtą sprendimą:

„Džiaugiuosi, kad vis dėlto gyvename teisinėje valstybėje ir kad teismas pripažino ministro įsakymą antikonstituciniu. Tačiau dar yra įsisenėjusių problemų su sulaikytomis transporto priemonėmis – jos sustabdytos nes buvo pripažintos atliekomis.“

Vadovo teigimu, priimto įsakymo įgyvendinimui nebuvo pasiruošta ir dėl to patiriami nuostoliai.

„Nuo įsakymo įsigaliojimo sulaikytos stovi grubiai grubiai skaičiuojant iki 100 transporto priemonių. Vien mūsų asociacijos narių išlaidos, susijusios su automobilių stovėjimu siekia apie 500 tūkst. Eur.

Klaipėdos jūrų uostas skaičiuoja vienai transporto priemonei 15 Eur. Kituose postuose irgi panašiai kainuoja. Čia vien tik stovėjimo kaštai – nekalbu apie mašinų, motociklų nuvertėjimą. Be to kai kurios transporto priemonės galbūt buvo pirktos iš paskolų, tad reikėjo ir palūkanas mokėti, taip pat išlaidos advokatams“, – paaiškino A. Jurčius.

Anot jo, sunku suvokti, kaip galėjo būti priimtas toks įsakymas, pagal kurį, pvz., kitoje pasaulio pusėje aukcione pirkta transporto priemonė atkeliavusi į Lietuvą tapo atlieka.

Papildyta 14:38

Aplinkos ministerija pakomentavo teismo sprendimą:

„Teismas savo nutartyje pasisakė, kad aplinkosaugos kriterijai netinkamiems naudoti automobiliams turi būti įtvirtinti aukštesniu teisės aktu – ne aplinkos ministro įsakymu, o įstatymu. Patys kriterijai yra tinkami ir teisėti. Teismui panaikinus 2016 m. aplinkos ministro K. Trečioko įsakymą, teks sugrįžti prie ankstesnės tvarkos ir ankstesnio teisinio reguliavimo. Tai reiškia, kad į Lietuvą vėl bus galima laisvai įvežti net ir tuos naudotus automobilius, kurie kitose valstybės būtų pripažinti kaip atliekos ir netinkami naudoti keliuose.

Kęstutis Navickas
Kęstutis Navickas
© DELFI / Karolina Pansevič

Dar 2011 m. Europos Komisijos nustatytus aplinkosaugos kriterijus naudotiems automobiliams Lietuva patvirtino 2016 m. Taigi naudotų automobilių importuotojų verslo atstovai turėjo net šešerius metus susipažinti su dabar pradėta taikyti tvarka: prievole dokumentuose nurodyti, ar vežamas automobilis yra naudotina transporto priemonė, ar traktuotina kaip atlieka.

Pagrindinis importuojamų transporto priemonių patikrinimo tikslas – aplinkosauginis. Taip buvo siekiama užtikrinti, kad į Lietuvos teritoriją nepatektų naudoti automobiliai kaip atliekos, kuriomis vėliau būtų galima atsikratyti neteisėtais būdais. Antras tikslas – žmonių saugumas keliuose. Pasitaikydavo atvejų, kuomet iš naudotų automobilių dalių, t.y. atliekų, būdavo surenkamos naujos transporto priemonės ir jos parduodamos rinkoje.

Tokios šalys, kaip Estija, Lenkija ar Vokietija naudotiems automobiliams taiko dar griežtesnę tvarką nei Lietuva. Lenkija ir Vokietija vien per pirmąjį praeitų metų pusmetį penkis kartus sustabdė krovinius iš Lietuvos, kuriuose naudoti automobiliai buvo pripažinti kaip atliekos, o jų gabenimas – kaip nelegalūs vežimai. Tai – signalas Lietuvai, kad būtina stiprinti netinkamų naudoti automobilių įvežimo į mūsų šalį kontrolę.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Savaitgalio naktimis Vilniuje bus eismo pakeitimų: T. Narbuto gatvę geriau aplenkti (3)

Pavasarį sostinėje pradėtos naujo pėsčiųjų ir dviračių viaduko per T. Narbuto gatvę statybos...

Naujos detalės dėl lietuvių vilkiko avarijos Italijoje: užkardas buvo pakeltas? (273)

Kaip jau buvo pranešta, ketvirtadienio naktį Italijoje į tragišką avariją pateko vilkikas iš...

Vasarą ties Panevėžiu bus ribojamas eismas „Via Baltica“ (7)

Vykdant Panevėžio aplinkkelio rekonstrukciją „ Via Baltica “ kelyje vasarą bus smarkiai...

Teismas turės iš naujo spręsti „Biserio“ pretenzijas Vilniui (1)

Teismas turės iš naujo svarstyti Vilniaus kelių ženklinimo bendrovės „Biseris“ pretenzijas...

Žada apsaugoti vakarinę Vilniaus dalį nuo liūčių (1)

Vasaromis Lietuvą ėmus skandinti liūtims, Vilniaus miesto savivaldybė ir gyvenamąsias statybas...

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (60)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (42)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (8)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Specialistai neteko amo: darželiuose ir mokyklose sviestą pakeis margarinas (294)

„ Sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (68)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...

Lietuvos nacionalinės filharmonijos darbuotojų stilius: per koncertus ir po jų – kaip diena ir naktis (16)

DELFI Stilius apsilankė didžiausiame šalies klasikinės muzikos koncertų centre – Lietuvos...

Šaras po pergalės juokavo apie aštuonis kartus operuotą gerklę ir mokė žurnalistus (23)

Kauno „Žalgiris“ be didesnio vargo žengė į Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalį....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (20)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Vilniuje per susidūrimą sužalotas motociklininkas neteko sąmonės (11)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23.20 val., Vilniaus senamiestyje, Maironio g., susidūrė...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube (11)

Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas,...