aA
Kai kuriems šalies vežėjams bandant atsiskaityti už važiavimą Rusijos automobilių keliais rusiškoje „Platon“ sistemoje Lietuvos bankai stabdo pavedimus dėl pritaikytų tarptautinių sankcijų. Dėl to dalis vežėjų negali susimokėti už važiavimą Rusijos keliais.
Vilkikai prie Kalė uosto
Vilkikai prie Kalė uosto
© AP / Scanpix

Bendrovės „Refta“ vadovas Arūnas Grigaliūnas, patekęs į šią situaciją, Eltai teigė, kad bankas jiems pranešė, jog mokėjimai už naudojimąsi Rusijos keliais nebus vykdomi.

„Nustebino SEB bankas. Prieš mėnesį prašė pateikti dokumentus, kam čia pavedimai daromi, tai pateikėme visus dokumentus, kad čia kelių mokestis, sutartį dėl mūsų aptarnavimo, o dabar mėnuo praėjo ir oficialiai įteikė raštą, kad mokesčiai nebus praleidžiami“, – teigė A. Grigaliūnas.

Anot jo, įmonės vairuotojai kol kas važinėja Rusijoje už anksčiau į kelių mokesčio sistemą pervestomis lėšomis.

„Kol dar depozitą turime padėję, dar jie (vilkikai – ELTA) važiuoja, bet dabar konsultuojamės su visais, nes 25 metus važiuojame į Rusiją. Čia valstybinį kelių mokestį reikia sumokėti, tai nesuprantu, kas dedasi. Jie (bankas – ELTA) pareiškė, kad ne (nevykdys pavedimų – ELTA). Dabar konsultuojamės, ieškome, kaip toliau spręsti šią problemą. Kol kas nežinomybėje“, – Eltai teigė bendrovės vadovas.

„Verslo negalime sustabdyti, reikia ieškoti būdų, kaip išspręsti problemą, kol kas atsakymo neturime“, – pridūrė jis.

Vežėjų asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Mečislavas Atroškevičius teigė, kad kol kas dar žinoma nedaug įmonių, kurios pateko į tokią situaciją, tačiau tokių gali greitai būti ir daugiau.

„Kol kas įmonių nedaug, bet yra signalas, oficialūs atsakymai, kad tų pavedimų nevykdys, tai mums kelia nerimą. Tai yra jau realus faktas, bet kažkokių sprendimų iki šiol nėra buvę. Į asociaciją net ir ne visada mūsų vežėjai kreipiasi, ieško kitokių būdų susitvarkyti ir be asociacijos pagalbos, bet šiandien turime įrodymų, kad jau yra tokie sprendimai. Gavome iš konkrečių bankų atsakymus, kad jie tokių pervedimų nevykdys“, – Eltai sakė „Linavos“ generalinis sekretorius.

Jis teigė numanąs, kad mokėjimai stabdomi dėl Rusijos oligarcho Igorio Rotenbergo, turinčio akcijų bendrovėje „RT-Invest Transport System“, kuri operuoja Rusijos kelių mokesčio sistemą. Pastarasis rusų milijardierius žinomas kaip artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino draugas.

„Jeigu mums rašoma, kad tai yra banko vidaus politikos dalis, kad tai susiję su pinigų plovimo ir teroristų finansavimo įstatymo reikalavimais, tai aš suprantu, kad tai susieta su kažkokiomis sankcijomis. Galiu numanyti, kad taip yra dėl to, jog tos įmonės vienas akcininkų yra oligarchas Igoris Rotenbergas.

Esminis dalykas, kad tai yra valstybinė sistema, Rusijos Federacijoje ji buvo įvesta 2015 metais. (...) Ji laimėjo konkursą ir jie pasirašė sutartį su Vyriausybe, jie tiesiog administruoja sistemą. Tai faktiškai perduodame ne kažkokiam Rotenbergui ar bendrovei pinigus, o Rusijos valstybei kaip mokestį už kelius, nes tą kelių mokestį ir tarifą yra nustačiusi Rusijos Federacijos Vyriausybė“, – kalbėjo M. Atroškevičius.

Lietuvos vežėjai negali susimokėti už važiavimą Rusijos keliais: bankai dėl tarptautinių sankcijų stabdo pavedimus
© DELFI / Kiril Čachovskij

Lietuvos vežėjai savo vilkikus šioje sistemoje registruoja nuo 2015 metų lapkričio 15 dienos, kai ji buvo įvesta. Didžiausia bėda, anot „Linavos“ atstovo, kad už kelius nesumokėję vilkikai bus baudžiami.

„Rusijoje kreditan niekas neleis važinėti, kol tu nepervesi tų pinigų. Jei turi skaitytuvus, tai nuskaičiuoja už kiekviena kilometrą ir po to iš tavo bendros sąskaitos nurašo. Įsivaizduokite, jeigu važiuoji ir pasibaigia depozitas. Jeigu nepapildai, pereina į minusą, automatiškai tave traktuoja kaip važiuojantį už neapmokėtus kelius. Visos transporto priemonės, kurios paklius ir bus nufotografuotos, papuola į pažeidėjų sąrašą. Tai yra problema“, – Eltai sakė M. Atroškevičius.

„Linavos“ atstovo žiniomis, su panašiomis problemomis nėra susidūrę nei kaimynai lenkai ar latviai.
„Transporto sektoriui ir taip yra sunku. (...) Kodėl nuolat sugebame lygioje vietoje užlipti ant grėblio ir pasidaryti patys sau problemą. Nėra mums lengvas periodas, kodėl lygioje vietoje sugebame susirasti tą grėblį?“ – nuogąstavo jis.

Eltai susisiekus su SEB banku, šis teigė, jog pavedimai nėra vykdomi dėl taikomų tarptautinių sankcijų.

„Bankas, vykdydamas veiklą, laikosi Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo bei Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo reikalavimų. Todėl tam tikrais atvejais turi teisę stabdyti operacijas ir atsisakyti vykdyti mokėjimus į tam tikrų įmonių sąskaitas, jei nustato sąsajas su įmonėmis ar asmenimis, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos.

Atkreipiame dėmesį, kad SEB bankas pagal vidinę politiką ir rizikos toleranciją laikosi tiek ES, tiek JAV taikomų sankcijų“, – teigiama banko komentare.

Asociacija „Linava“ dėl susiklosčiusios situacijos kreipėsi į Lietuvos banką, Užsienio reikalų bei Susisiekimo ministerijas.

Lietuvos bankas“ patvirtino asociacijos kreipimąsi gavę.

„Lietuvos bankas „Linavos” raštą dėl problemos su atsiskaitymais už Rusijos kelius gavo šį rytą (trečiadienį – ELTA). Suprantame klausimo svarbą vežėjams, operatyviai vertiname problemos esmę ir priežastis, kiek tai yra Lietuvos banko kompetencijos ribose“, – Eltai teigiama Lietuvos centrinio banko komentare.

Užsienio reikalų ministerija Eltą informavo, kad Lietuva įgyvendina ES nustatytas ribojamąsias priemones – tarptautines sankcijas. Šios ribojamosios priemonės gali būti taikomos konkretiems įvairių šalių, taip pat ir Rusijos, juridiniams ir fiziniams asmenims.

„Pažymėtina, kad ribojamosios priemonės taikomos ir su sankcionuotais asmenimis susijusiems, jų kontroliuojamiems subjektams ar įstaigoms, jei nustatytos pakankamos jų tarpusavio sąsajos. Šias sąsajas turi vertinti patys juridiniai ir fiziniai asmenys, vykdantys ekonominę veiklą.

Atkreiptinas dėmesys ir į JAV taikomas sankcijas. Jų laikytis Lietuvai nėra privaloma, tačiau su sankcionuotais asmenimis dirbantys užsienio valstybių asmenys ar įmonės gali susilaukti vadinamųjų antrinių JAV sankcijų.

Lietuvos prekių ir paslaugų eksporto plėtra į užsienio rinkas yra vienas iš pagrindinių URM prioritetų. Tačiau siekiant apriboti galimas neigiamas pasekmes verslui, URM rekomenduoja nuolat vertinti su sandoriais susijusias rizikas, kurių subjektais yra bet kokiuose ribojamų priemonių sąrašuose esantys fiziniai ar juridiniai asmenys“, – teigiama atsakyme Eltai.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.8000

Baigtas pirmasis Islandijos plento Kaune rekonstrukcijos etapas (1)

Baigtas rekonstruoti automagistralės Vilnius– Klaipėda daugiau nei vieno kilometro ilgio ruožas...

„Turkish Airlines“ birželį atnaujins skrydžius kai kuriose Europos šalyse

Turkijos oro linijos „ Turkish Airlines “ po daugiau nei 2 mėnesius trukusio skrydžių...

Pirmasis skrydis iš Palangos – į Dortmundą (2)

Vengrijos oro bendrovė „Wizz Air“ antradienį atnaujina reguliarius skrydžius iš Palangos...

Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija pateikia rekomendacijas dėl skrydžių saugumo

Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO) pateikė rekomendacijas, kaip apsisaugoti nuo...

Siūloma mažųjų orlaivių netraktuoti kaip nekilnojamojo turto (9)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis...

Top naujienos

Švelninimų teks palaukti: iki lemiamų sprendimų karantinas nesikeis (38)

Vyriausybės posėdyje ministrų kabinetas trečiadienį nusprendė karantino švelninimo klausimus...

Net 2,4 promiles „pripūtusi“ ir avariją padariusi buvusi teisėja išvengė atsakomybės – byla nutraukta (403)

Vidury dienos prie automobilio vairo būdama neblaivi, kai nustatytas daugiau kaip 2,4 promilių...

Tūkstančiai pacientų rikiuojasi į eilę: vieni lauks iki rudens, kiti – nežinia kiek (205)

Nors atnaujinti planinių paslaugų teikimą gydymo įstaigoms leista jau prieš mėnesį, tačiau...

NVSC: koronavirusas patvirtintas medikui ir iš užsienio grįžusiam tautiečiui 58 pacientai ligoninėje, 2 reanimacijoje (27)

Per praėjusią parą patvirtinus du naujus koronaviruso atvejus, užsikrėtimas šia infekcine liga...

Vyriausybė apsisprendė dėl Nausėdos mokestinių siūlymų: palaiko tik dalį jų

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Finansų ministerijos parengtą išvadą, kuria pritariama...

Skvernelis: naujas teisinis režimas Lietuvoje preliminariai įsigalios nuo birželio 17 dienos (291)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį feisbuke pranešė, kad nuo birželio 17...

Trečiasis garsiojo užpuolimo autostradoje dalyvis pats pasidavė policijai (46)

Trečiadienį Kauno apylinkės teismas iš dalies patenkino prokuroro prašymą ir dviems mėnesiams...

Korupcijos byloje sulaikytas „Kauno tiltų“ vadovas Rusevičius (120)

Korupcijos byloje antradienį sulaikytas ir bendrovės „ Kauno tiltai “ valdybos pirmininkas ir...

JK verslo optimizmas net švelnėjant karantinui – žemiausias nuo 2008-ųjų

Jungtinės Karalystės verslo optimizmas smuko iki rekordiškai žemo lygio, matyto tik per 2008 m....

Apie Trumpą paklaustas Justinas Trudeau sustingo 20 sekundžių (14)

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau , paklaustas apie JAV prezidento grasinimus pasitelkti...

|Maža didelių žinių kaina