aA
Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ teigia, kad nenutrauks sutarties su viena didžiausių regione rusiškos vėžės bėgių tiekėjų Latvijos bendrove „Sigmen“, nepaisant žiniasklaidos pranešimų apie jos ryšius su Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinka ir JAV sankcijomis baudžiamais Rusijos oligarchais.
„Lietuvos geležinkeliai“ nenutrauks sutarties su „Sigmen“, nepaisant ryšių su Rusija
© Lietuvos geležinkeliai

Gavę strateginių įmonių sandorius tikrinančios vyriausybinės komisijos išvadą, geležinkeliai teigia tęsiantys sutarties įgyvendinimą.

„Mes gavome komisijos atsakymą, kad ji nepradės tyrimo dėl šio sandorio, todėl tęsiame metų pradžioje pasirašytos sutarties įgyvendinimą. Sutartis nebuvo sustabdyta, nes tam nebuvo pagrindo“, – BNS sakė „Lietuvos geležinkelių“ atstovas Mantas Dubauskas.

Premjero atstovas Tomas Beržinskas BNS sakė, kad komisija tikrina tik ketinamus sudaryti sandorius, tuo metu „Lietuvos geležinkeliai“ prašė tikrinti jau sudarytą sandorį.

Tokių sandorių patikrą, anot jo, pagal įstatymą gali inicijuoti ta pati komisija, prezidentas, Vyriausybė ar Valstybės saugumo departamentas (VSD), jei manoma, kad jie kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

Pasak M. Dubausko, į komisiją kreiptasi birželio pradžioje, vėliau įmonės buvo paprašyta papildomos informacijos, kurią įvertinusi komisija atsakė, kad tyrimo nepradės.

Komisijos išvados geležinkeliai paprašė tik po to, kai nacionalinis transliuotojas LRT birželio pradžioje pranešė apie milijoninius „Lietuvos geležinkelių“ sandorius su „Sigmen“, per buvusius KGB karininkus ir agentus turinčia ryšių su V. Putino aplinka ir JAV sankcijomis baudžiamais Rusijos oligarchais.

M. Dubauskas tuomet BNS negalėjo paaiškinti, kodėl įmonė anksčiau nesikreipė į saugumą ar kitas specialiąsias tarnybas dėl sandorių su „Sigmen“, nors kreipėsi dėl kur kas mažesnės vertės sandorių su kita – Estijos kapitalo įmone „Skinest Baltija“.

Anot geležinkelių atstovo, tai buvo viešasis pirkimas, ir įmonė iš institucijų negavo jokios informacijos, dėl kurios būtų pagrindo nesudaryti sandorių.

Susisiekimo ministerija birželio pradžioje oficialiai paprašė VSD bendradarbiauti įvertinant potencialias grėsmes ir rizikas. Ministro patarėja Vytautė Šmaižytė BNS šią savaitę negalėjo pasakyti, ar gautas koks nors VSD atsakymas.

„Bet kokią informaciją apie galimas rizikas strateginėje įmonėje vertiname labai rimtai. Tikimės, kad VSD įžvalgos mums padės objektyviai įvertinti susiklosčiusią situaciją bei suvaldyti potencialias rizikas „Lietuvos geležinkeliuose. Situacijos aiškumu suinteresuota tiek ministerija, tiek pati įmonė“, – birželio pradžioje sakė ministras Rokas Masiulis.

Ministerija teigė iki tol neturėjusi duomenų, leidžiančių įžvelgti rizikos, susijusios su Rusijos metalurgijos holdingo „Evraz“ ir „ArcelorMittal“ Ispanijos gamyklos atstove „Sigmen“ ir „Lietuvos geležinkelių“ sandoriais.

11,5 mln. eurų vertės metų vienerių trukmės bėgių pirkimo sutartį su „Sigmen“ „Lietuvos geležinkeliai“ pasirašė šių metų vasarį. Kur kas mažesnės vertės sutartis pasirašyta ir su bendra Austrijos „Voestalpine“ bei „Lietuvos geležinkelių“ iešmų gamybos įmone „Voestalpine VAE Legetecha“, laimėjusia vieną iš penkių konkurso dalių.

Su abiem tiekėjomis pernai gruodį geležinkeliai pasirašė preliminarias sutartis, pagal kurias per dvejus metus (su galimybe pratęsi dar 2 metams) ketinama nupirkti bėgių už 36,5 mln. eurų. Pagal šias sutartis geležinkeliai, esant bėgių poreikiui, derasi su abiem įmonėmis ir pasirašo konkrečias sutartis su geriausią kainą pasiūliusia.

LRT skelbė, kad „Lietuvos geležinkeliai“ ir jų antrinės įmonės buvusio Latvijos KGB karininko Jurijaus Simonenkovo, turinčio ryšių su Rusijos politiniais lyderiais, kontroliuojamai įmonei „Sigmen“ per dešimtmetį sumokėjo beveik 130 mln. eurų.

Pasak LRT šaltinių, J. Simonenkovo ir jo aplinkos ryšiai per buvusius KGB karininkus ir agentus veda tiesiai į V. Putino aplinką ir JAV sankcijomis baudžiamus Rusijos oligarchus.

Strateginis „Sigmen“ tikslas – milijardinis europinis projektas „Rail Baltica“, teigė LRT.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, „Lietuvos geležinkeliai“ Latvijos įmonei iki šiol jau sumokėjo beveik 50 mln. eurų. Sandorių su „Sigmen“ sudarė ir antrinės LG bendrovės: Geležinkelio tiesimo centras 2017 metais iš „Sigmen“ įsigijo prekių už maždaug 4,6 mln. eurų, o 2011–2016 metais LG įmonių pirkimai siekė 85 mln. eurų.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Uzbekistane paruošti tolimųjų reisų vairuotojai bus įdarbinami Lietuvos įmonėse

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „ Linava “ teiks ekspertines paslaugas...

Muitinė: vilkikų eilės pasienyje auga ir dėl ES sankcijų

Pastaraisiais mėnesiais susidarančios ilgos vilkikų eilės pasienyje su Baltarusija dar labiau...

Skandinavijos oro linijos SAS praneša, kad jos pilotai pradės streiką

Skandinavijos oro linijos SAS pirmadienį pranešė, kad po žlugusių derybų dėl atlyginimų jos...

Lietuvos automobilių pardavėjai ruošiasi sunkmečiui: pasikeitusi tvarka sumažins pirkėjų skaičių (2)

Ukrainoje panaikinus prievolę mokėti muitą į šalį įvežamiems naudotiems automobiliams,...

Vyriausybės planuose - iki 2024 m. atnaujinti krovininę laivybą Nemunu

Ministrų kabinetui išvažiuojamajame pasitarime su Vidaus vandens kelių direkcijos (VVKD) vadovais...

Top naujienos

Bedarbių nuo liepos mėnesio laukia nauji iššūkiai: gali netekti išmokos ir net sveikatos draudimo (10)

Du kartus tinkamo darbo atsisakę ilgalaikiai bedarbiai praras statusą, neteks išmokos ir turės...

Rusija rezervų dar tikrai turi: vyksta mobilizacija, bet slapta ir ne visur

Rusija kare Ukrainoje naudoja pasenusią ir netikslią ginkluotę, dėl ko naikinama civilinė...

Rinktinės sudėtimi nusivylęs Maksvytis pranešė apie dar dvi netektis prieš Europos čempionatą

„Keista sistema, jei žiemą suburiame ko gero net stipresnę rinktinę nei vasarą“, –...

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ klientų duomenis

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų rezervacijos...

Kasdienybės herojai. Svečiuose pas Antaną Bosą: hobiai, kolekcijos ir šeimyninė laimė bei sunki balerinos išpažintis

Svečiuose pas Antaną Bosą. Hobiai, kolekcijos ir šeimyninė laimė bei jaunos moterys namuose,...

Aiškios visos antro atrankos etapo dalyvės: Prancūzija pasiuntė skambią žinutę suformuotos naujos grupės

Pirmadienio vakarą paaiškėjo visos į antrąjį 2023-ųjų pasaulio krepšinio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (4)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

Pergalingą lietuvių atrankos maršą Klaipėdoje nutraukė čekai (14)

Lietuvos krepšinio rinktinė nepasinaudojo proga tapti vienintele nacionaline komanda, pirmąjį...