aA
Lenkijos sprendimas uždaryti pasienio su Baltarusija kontrolės punktus krovininiam transportui ne iš Europos Sąjungos šalių netruko suformuoti vilkikų eilių pasienyje su Baltarusija Lietuvoje. Vyriausybės atstovai sako, kad problemą pavyko stabilizuoti, tačiau neatmeta tikimybės, kad eilės vėl gali pradėti formuotis, o vežėjai įsitikinę, kad taip tikrai ir bus, nes valstybė nesiima reikalingų priemonių.
Vilkikai Baltarusijos pasienyje
Vilkikai Baltarusijos pasienyje
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Kilometrinės vilkikų eilės Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje nusidriekė, kai Lenkija, reaguodama į Minsko represijas prieš lenkų tautinės mažumos atstovus, uždarė pasienio su Baltarusija punktus trečiųjų šalių vežėjams. Šiuo metu Lenkijos sieną leidžiama kirsti tik pačioje Lenkijoje ir kitose ES šalyse registruotoms krovininėms transporto priemonėms.

Šis sprendimas netruko išauginti vilkikų eilių prie Baltarusijos sienų su Lietuva ir Latvija. Savaitgalį vien Medininkų pasienio punkte Lietuvos pusėje pravažiuoti per sieną laukė 9 km vilkikų eilė.

Antradienį eilė šiame pasienio punkte buvo sumažėjusi iki 5 km. Vyriausybės ir Muitinės departamento atstovai teigia, kad toks rodiklis yra visiškai normalus ir ne prastesnis nei prieš pusmetį ar metus.

Tačiau vežėjai tikina, kad ir 5 kilometrai yra daug, be to, prie jų galima pridėti dar bent kilometrą, kuris susidarytų iš aikštelėse stovinčių vilkikų. Pasak verslininkų atstovų, eilės pasienyje ir toliau didės, nes valstybė tik gesina gaisrus, nesiimdama problemos spręsti iš esmės.

Institucijos siuntinėjo viena pas kitą

Lietuvos pasienyje su Baltarusija ėmus formuotis vilkikų eilėms, Delfi komentaro prašė už vežėjų problemas atsakingos Susisiekimo ministerijos, tačiau šį nukreipė į Vidaus reikalų ministeriją, kuriai yra pavaldi Valstybės sienos apsaugos tarnyba.

Tačiau pastaroji ministerija pasiūlė kreiptis į Muitinės departamentą ir šių metų sausio 1 d. veikti pradėjusį Vyriausybės Nacionalinį krizių valdymo centrą, kuriam ir buvo pavestas eilių pasienyje klausimo sprendimas.

Šio centro vadovas Vilmantas Vitkauskas Delfi sako, kad eilių sumažėjimą lėmė koordinuotas įvairių Lietuvos institucijų darbas: pajėgas didino Muitinės departamentas, VSAT, tvarkai užtikrinti pasitelktos policijos pajėgos.

Muitinės departamento atstovė žiniasklaidai Lina Laurinaitytė-Grigienė taip pat tikina, kad kelio postai dirba užtikrindami maksimalų pralaidumą, o nuo pirmos eilių formavimosi dienos pasitelktos papildomos pareigūnų pajėgos.

Ji pažymi, kad šiuo metu pralaidumą stabdo ir lėtesnis Baltarusijos pareigūnų darbas. Lietuvos muitinė išleidžia daugiau krovininių automobilių, negu gali priimti Baltarusija, todėl eilės formuojasi jau už Lietuvos kelio postų.

Lietuva tapo lenkų sprendimo įkaite: vežėjai baiminasi, kad eilės pasienyje su Baltarusija dar padidės
© VSAT

Siekiant mažinti eiles buvo sustiprinta ir į Lietuvą iš Lenkijos įvažiuojančių vilkikų iš trečiųjų šalių leidimų kontrolė. Iki pirmadienio iš patikrintų 110 trečiųjų šalių vilkikų 8 neturėjo, o 1 važiavo neužpildęs reikalaujamo leidimo. Visi vilkikai, neturėję reikiamų dokumentų, grąžinti į Lenkiją.

Vis dėlto V. Vitkauskas negarantuoja, kad vilkikų eilės pasienyje su Baltarusija ir toliau mažės ar vėl nepradės augti.

„Visgi turime akcentuoti, kad tiek Muitinė, tiek kitos institucijos privalo užtikrinti, kad būtų įgyvendinamos Baltarusijai ir Rusijai įvestos sankcijos, į jas nepatektų sankcionuotų prekių kroviniai, todėl krovininio transporto patikrinimai išliks intensyvūs. Suprantame vežėjus, bet situacija šiandien yra tokia, kad ir fiziniai pasienio kontrolės punktų pralaidumai yra riboti, negalime daryti įtakos Baltarusijos tarnybų darbo spartumui, todėl galimybė užtrukti laukiant eilėse išlieka“, – teigia V. Vitkauskas.

Pasak jo, bendradarbiavimas su kaimyninės Lenkijos tarnybomis vyksta instituciniu lygiu – tarnybos komunikuoja įprastai, keičiasi informacija, stebima situacija Lenkijos bei Latvijos pasienio punktuose, pagal gautą informaciją modeliuojama srautų dinamika Lietuvoje bei ruošiami sprendimai.

„Kaip matome iš pastarųjų dienų sumažėjusių eilių, koordinuotas institucijų atsakas duoda rezultatų, eilės pasienyje su Baltarusija nedidėja. Esame pasiruošę įvairiems scenarijams, tačiau situacija šiandien stabilizavosi“, – kalba Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas.

Atoslūgis ilgai nesitęs

Tačiau vežėjų atstovų Vyriausybės teiginiai apie suvaldytą situaciją neįtikina. Zenonas Buivydas, asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Delfi sako, kad Muitinės pajėgumai yra per maži.

„Medininkuose į vieną pusę dirba keturi pareigūnai, tai jie niekuomet nesumažins tų eilių. Mes prašome ministrės, kad skirtų žmonių iš vidinių rezervų, bet jie sako, kad visi etatai užpildyti. Gi akivaizdu, kad jiems trūksta žmonių, bet jų sunku surinkti, žmonės ten neina dirbti, nes yra apkraunami biurokratiniais reikalavimais, visokiais įsipareigojimais“, – piktinasi Z. Buivydas.

Zenonas Buivydas
Zenonas Buivydas
© Asmeninio albumo nuotr.

Jis sako suprantantis, kad egzistuoja geopolitinės aplinkybės, kaip sankcijos ar Varšuvos ir Minsko konfliktas, tačiau, pašnekovo manymu, ir pati Lietuva nepadaro visko, kas nuo jos priklauso.

„Ir tos eilės ne tai, kad banguos, o didės. Tik truputį palaukit. Dar ne visi trečiųjų šalių vežėjai gavo šių metų leidimus važiuoti per Lietuvą, su Kazachstanu apsikeitimas leidimais ką tik įvyko, tai pajudės dar srautas, nes jiems nėra kaip kitaip važiuoti – tik per mus arba per Latviją“, – prognozuoja „Linavos“ atstovas.

Įtaka Lietuvių vežėjams – nedidelė

Didžiąsias šalies transporto įmones vienijančio Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso (TTLA) generalinis sekretorius Povilas Drižas Delfi sako, kad eilėse Baltarusijos pasienyje šiuo metu daugiausia įstrigę trečiųjų šalių vežėjai.

„Lietuvos vežėjų, vykstančių per Lietuvos ir Baltarusijos sieną, srautas nuo karo pradžios labai sumažėjo. Dabar šiuo maršrutu vyksta gal tik 2-3 proc. viso mūsų sektoriaus. Šioks toks srautas yra, bet ne toks, koks buvo prieš keletą metų“, – teigia P. Drižas.

Pasak jo, dėl šios priežasties eilės pasienyje lietuvių vežėjams didelės tiesioginės įtakos neturės, tačiau įtampa tarp Lenkijos ir Baltarusijos aštrėja, o lenkų sienos uždarymas kelia papildomą spaudimą mūsų pasienio punktams.

Povilas Drižas
Povilas Drižas
© DELFI / Karolina Pansevič

„Aš labiau problemą matyčiau iš vairuotojų perspektyvos, nes būtent tiems žmonėms, įstrigusiems pasienyje, bus daugiausia nepatogumų“, – kalba TTLA vadovas.

Z. Buivydas taip pat pabrėžia, kad Lietuvos vežėjai tranzitu važiuoti per Baltarusiją negali, Aliaksandro Lukašenkos režimas jiems leidžia tik kirsti sieną ir palikti krovinį, kurį paskui perima Baltarusijos ar kitų trečiųjų šalių vežėjai.

Pasak „Linavos“ generalinio sekretoriaus, tokius pervežimus dažniausiai atlieka nedidelės įmonės, neturinčios naujų vilkikų ir nesugebėjusios persiorientuoti į Vakarų rinkas.

„Bet kai mašina stovi ant kelio ar aikštelėje, įmonės apyvarta nedidėja. Po 2014 m. mūsų vežėjų, kurie dirba anoje rinkoje, žymiai sumažėjo. Bet kai kuriems persiorientuoti sudėtinga dėl daugelio priežasčių – jų mašinos nėra naujausios, reikia mokėti kelių ir taršos mokesčius, tad nieko nelieka. O kai nieko nelieka, juk nė vienas verslas nedirba“, – aiškina Z. Buivydas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.4167

Praėjusią savaitę „LTG Cargo“ atmetė 72 prašymus gabenti krovinius iš arba į Baltarusiją

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ praėjusią...

Vienas didžiausių Kauno susisiekimo projektų „išlindo“ iš po žemės

Pernai pavasarį pradėtas tiesti Pietrytinis aplinkkelis ima panėšėti į transporto arteriją –...

LEA: benzino ir dyzelino kainos susilygino

Praėjusią savaitę vidutinė mažmeninė dyzelino kaina Lietuvoje sumažėjo iki 1,51 Eur/l ir...

Seimas priėmė susisiekimo rinkos pertvarką

Seimas ketvirtadienį priėmė susisiekimo rinkos pertvarką, kuria siekiama pertvarkyti tolimus...

Seimas patikslino, kuriems miestams reikės nustatyti automobilių eismo ribojimo zonas

Seimas ketvirtadienį pritarė Alternatyviųjų degalų įstatymo pataisoms, patikslindamas, kuriems...

Top naujienos

Iš Cichanouskajos biuro – kritika Seimo planams: nereikia bausti Lietuvai lojalių Baltarusijos piliečių

Siūlomos pataisos dėl ribojimų sukuria didelių sunkumų įstatymus gerbiantiems ir Lietuvai...

Karas Ukrainoje. Maskvoje pasirodė mįslingi užrašai prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką

Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...

Siunčia signalus Vakarams: jei Putinas būtų suimtas, gąsdina pasauliniu karu (3)

Ketvirtadienį rusai apšaudė Berislavą Chersono srityje, vėl pataikė į gyvenamąjį namą ir...

Ekspertai – apie siūlomą NT mokestį: didžiąją dalį suneš vilniečiai, o turtingieji mokės mažiau nei dabar (8)

Finansų ministerijai siūlant naują nekilnojamojo turto (NT) mokestį, ekspertai negali kritikos...

Pasiruoškite ypatingam reginiui virš Lietuvos: šiąnakt dangų nutvieks Šiaurės pašvaistė pašvaistę užfiksavo ir praėjusią naktį

Šiaurės pašvaistė mūsų regione didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai yra...

The Economist

Kaip Irako karas nustekeno JAV kariuomenę: kol amerikiečiai kovojo su sukilėliais, Kinija naudojosi proga sustiprėti (1)

Irako karas prasidėjo 2003 metų kovo 21 dieną naktinį Bagdado dangų nušvietus valdomoms...

Zina iš Palangos: išsaugojau babulės velykinio kastinio receptą – skanesnio už jį nesu ragavusi + 2 žemaičių kulinarinio paveldo receptai

Artėjant didžiosioms pavasario šventėms Zina Bružienė iš Palangos, tinklaraščio „Zinos...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Kas laukia Lietuvoje gyvenančių Rusijos ir Baltarusijos piliečių?

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Teismas atmetė vaistinių skundą dėl milijoninių baudų: teks susimokėti

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) išnagrinėjo uždarosios akcinės bendrovės...

Rusijoje – dar vienas didelis gaisras (2)

Netoli Rusijos Jekaterinburgo miesto dega dar viena gamykla. Skelbiama, kad užsiliepsnojo mokslo ir...