Po Šiaulių miesto savivaldybės sparneliu šiltai sėdėjusi bendrovė „Specializuotas transportas“ turėtų sunerimti. Aukščiausiasis teismas priėmė jai nepalankią nutartį, todėl dar šį rudenį miesto valdžia turės skelbti naują konkursą atliekų vežėjui Šiauliuose parinkti. Maža to, tiek miesto valdžiai, tiek „Specializuotam transportui“ teks paploninti pinigines – reikės atlyginti bylinėjimosi išlaidas bylos laimėtojai – „išbrokuotai“ vilniečių įmonei „Ekonovus“.
Šiukšlės viename iš Vilniaus senamiesčio kiemų
© GRYNAS.lt skaitytojo nuotr.

Išskirtinės sąlygos vienintelei įmonei

Sakoma, kad nėra nieko amžinesnio už laikiną. Panašu, kad taip ir yra. Kaip žinia, Šiaulių mieste ilgus metus atliekos buvo vežamos be konkurso. Kitaip tariant, mieste pagal laikinas sutartis darbavosi dvi įmonės „Švarinta“ ir „Specializuotas transportas“.

„Kiek pamenu, šešerius metus nepavykdavo suorganizuoti konkurso, būdavo sudaromos laikinos sutartys ir jos būdavo vis tęsiamos ir tęsiamos“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romanas Kančauskas.

Galiausiai žinia apie sudarinėjamas įtartinas laikinas sutartis pasiekė Antikorupcijos komisiją. Šios komisijos pirmininkas, buvęs miesto vadovas tikino, kad jį tokia informacija pribloškė – juk Civiliniame kodekse nėra numatyta jokių laikinų sutarčių. Girdi, Šiaulių miesto savivaldybė, žinodama, kad 2010 metais baigsis konkursas, turėjo dar 2009 metų pabaigoje pradėti ruoštis naujam atliekų vežėjo Šiaulių mieste konkursui.

„Aš negaliu kitaip vertinti, tik taip, kad tas konkursas buvo nepaskelbiamas sąmoningai. Jūs pasižiūrėkite, kiek pinigėlių pasiėmė už tai. Tuometinis administracijos direktorius Vladas Damulevičius su „Specializuotu transportu“ pasirašė susitarimą ir būdavo mokamos palūkanos. Iš viso sumokėta beveik milijonas litų ir tik vienintelei įmonei – „Specializuotam transportui“. Kai tuo tarpu „Šiaulių energijai“, „Busturui“ ir kt. miestas buvo skolingas, tačiau nebuvo sudaryta jokių sutarčių, jokių palūkanų mokama. Kažkodėl vienai įmonei išskirtinės sąlygos“, – piktinosi Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vytautas Juškus.

Netikėtumas – konkursą laimėjo vilniečiai

Galiausiai 2013 metais buvo paskelbtas konkursas, kurio metu turėjo paaiškėti atliekų vežėjas. Dauguma valdžios atstovų buvo šokiruoti – vilniečių įmonė „Ekonovus“ pasiūlė mažesnę kainą nei „Specializuotas transportas“. „Vilniečiai laimėjo. Ta kaina skyrėsi keliais centais. Aštuoniais, berods. Tai juokingas kainų skirtumas“, – tikino R. Kančauskas.

Matyt, bijodama prarasti šiltą vietelę, bendrovė „Specializuotas transportas“ suskubo kreiptis į Šiaulių apygardos teismą ir apskundė konkurso rezultatus. Girdi, konkurentai – vilniečių įmonė „Ekonovus“ – neįrodė galintys vežti buityje susidarančias pavojingas atliekas. Teismas šiauliečių ieškinį patenkino, todėl Šiaulių miesto savivaldybė konkurso nugalėtoju pripažino „Specializuotą transportą“.

Tiesa, čia rankų neketino nuleisti ir vilniečiai. Esą konkurso sąlygose net nebuvo nurodyta, kad vežėjui reikalingas leidimas pavojingoms atliekoms vežti. Nieko nelaukę pastarieji apskundė Šiaulių apygardos teismo nutartį Lietuvos apeliaciniam teismui.

Kol teisėjai aiškinosi, kas šioje istorijoje teisus, Šiaulių miesto savivaldybė suskubo pasirašyti sutartį su „Specializuotu transportu“. 2014 metų kovo šeštą dieną po sutartimi savo parašą „įraitė“ tuometinis administracijos direktorius Gedeminas Vyšniauskas.

„Sumokėsi iš savo kišenės“

„Tai buvo akivaizdus žmogaus teisės nesuvokimas. Kai tik išgirdau, kad jis pasirašė tą sutartį, nors nebuvo pasibaigę teisminiai ginčai, aš G. Vyšniauskui asmeniškai iš karto pasakiau, kad būsiu tas žmogus, kuris pareikalaus, jog iš jo kišenės būtų sumokėtos visos teismo išlaidos, o ne iš Savivaldybės, ne iš mokesčių mokėtojų pinigų“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė buvęs miesto meras V. Juškus.

Paklaustas, kaip taip nutiko, kad sutartis su „Specializuotu transportu“ buvo pasirašyta nepasibaigus teisminiams ginčams, buvęs administracijos direktorius ilgokai susimąstė. Neva, praėjo daug laiko, todėl reikėtų versti visus dokumentus ir žiūrėti, kaip ten kas. „Bet kiek pamenu, ta sutartis perėjo ir per teisininkus, ir per skyrių vedėjus, ir pan. Nėra taip, kad sutartis pasirašinėti nuspręstų vienas asmuo. Viskas tikrinama ir derinama“, – sakė jis, pridurdamas, kad V. Juškaus pasisakymai jo visiškai nestebina. Esą šis visada kažko ieško. „Tegul jis pasižiūri, kaip pasirašė sutartis su autobusų parku“, – baigdamas pokalbį sakė G. Vyšniauskas.

Buvusį Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorių suskubo ginti ir R. Kančauskas. „Mano galva, V. Juškus, švelniai tariant, keistai įvertino tą situaciją. Miestas turėtų džiaugtis ir, kaip aš sakau, gal net premijas rašyti tiems žmonėms, kurie ėmėsi atsakomybės ir nebelaukė to teismų maratono pabaigos. Nes dėl šios priežasties miestas per metus sutaupė maždaug milijoną litų“, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas R. Kančauskas.

Sutrumpintas sutarties laikas

Praėjusios savaitės viduryje Aukščiausiasis teismas panaikino tiek Šiaulių apygardos, tiek Apeliacinio teismo sprendimus ir pripažino, kad Šiaulių miesto valdžia vilniečių įmonę „Ekonovus“ iš konkurso laimėtojo sąrašo išbraukė nepagrįstai. Tiesa, tai nereiškia, kad dabar vilniečiai galės karaliauti Šiaulių mieste. Miesto valdžia įpareigota sutrumpinti sutarties su „Specializuotu transportu“ terminą nuo penkerių metų iki šių metų rugsėjo penktos dienos bei paskelbti naują atliekų vežėjo Šiauliuose konkursą.

Maža to, Aukščiausiasis teismas įpareigojo tiek Savivaldybę, tiek „Specializuotą transportą“ atlyginti bylinėjimosi išlaidas bylos laimėtojai – vilniečių įmonei „Ekonovus“. Kiekvienai jų kišenes teks paploninti maždaug 695 eurais. Kaip jau buvo minėta, kai kurie valdžios atstovai reikalaus, kad šią sumą už Savivaldybę sumokėtų buvęs administracijos direktorius G. Vyšniauskas.

Jėgas išbandys naujajame konkurse

Naujajame konkurse dabar vėl galės dalyvauti visos įmonės. Paklaustas, kaip vertina Aukščiausiojo teismo nutartį, bendrovės „Specializuotas transportas“ direktorius Rolandas Stanys nuo komentarų susilaikė. „Galiu pasakyti tik tiek, kad jeigu skelbs konkursą, mes, be abejonės, jame dalyvausime“, – „Šiaulių naujienoms“ sakė jis.

Dar kartą savo jėgas naujajame konkurse išbandys ir „Ekonovus“, ir „Švarinta“. „Be abejonės planuojame dalyvauti. O teismo nutartį vertiname palankiai. Kadangi teismo nutartyje aiškiai išdėstyta teisėjų kolegijos pozicija, jog pati pirkimo organizacija nenumatė ir sąlygose neįrašė, jog reikalingas leidimas dėl pavojingų atliekų vežimo. Tik paskui pakeitė poziciją po Administracinio teismo sprendimo, kad jis reikalingas. Tai labai keistai atrodo administracijos pozicija“, – teigė UAB „Švarintos“ direktorė Ingrida Sitnikienė.

Šiaulių naujienos
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įspėja – dieną drėgnus kelius naktį padengs plikledis (1)

Antradienio pavakarę Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis šlapios....

„Lietuvos geležinkeliai“ trejus metus remontuos „Orlen Lietuvos“ vagonus (5)

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ bendrovė „Vilniaus lokomotyvų remonto depas“...

Kelininkai perspėja: keliuose yra slidžių ruožų (4)

Antradienio rytą Vakarų Lietuvoje dėl snygio valstybinės reikšmės kelių dangos padengtos plonu...

Neskridusiems verslo klase ar bijantiems skristi Japonijos bendrovė siūlo virtualius transatlantinius skrydžius (2)

Prisisegę saugos diržus, stebėdami ir klausydamiesi saugumo instruktažo 12 bendrovės „First...

Naktį eismo sąlygos vietomis sunkins sniegas, plikledis ir rūkas (2)

Panevėžio apskrityje ir Rytų Lietuvoje pirmadienio pavakarę pagrindinių kelių dangos buvo...

Top naujienos

Lietuva buvo ant gripo pandemijos slenksčio – daliai žmonių komplikacijų išvengti nepavyks (106)

Nors Lietuvoje bendras sergamumas grip u ir peršalimo ligomis pagaliau pradėjo mažėti,...

Prastos naujienos: vaiko pinigų kai kuriems teks laukti iki pavasario (192)

Dėl informacinės sistemos trikdžių, darbuotojų gretas išretinusių ligų ir kai kurių tėvų...

Orai: atšals taip, kad maža nepasirodys (13)

Nors kalendorinės žiemos liko ne tiek ir daug, panašu, kad ji prieš iškeliaudama parodys visą...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis egzotiškuose kraštuose privers susigėsti (102)

Verslininkas bei keliautojas Jokūbas Laukaitis , nuolat keliaujantis po egzotiškiausius pasaulio...

Kokiame amžiuje seksas teikia didžiausią malonumą (64)

Gera žinia: amžius čia visiškai nesvarbus. Amžius tėra tik skaičius, ypač kalbant apie...

Bumblauskas pažėrė kritikos mokytojams: priėjome iki kažkokio akligatvio (203)

Istorikas Alfredas Bumblauskas pažėrė kritikos istorijos mokytojams ir šio dalyko ugdymo...

Su 13 metų vyresniu sportininku laimę atradusi Karolina Liukaitytė prakalbo apie vestuves (210)

Su verslininku Arnu Jurskiu skirtingais keliais pasukusi orų pranešėja Karolina Liukaitytė...

Po paskutinių Čeponio „perlų“ – pastaba iš kolegos: kam peiliu į nugarą durti triuškinamos ekipos gerbėjams? (52)

Karaliaus Mindaugo taurės finale Kauno „Žalgiris“ nepaliko vilčių Vilniaus „Lietuvos...

Anonimiškai paviešinta Blac Chynos sekso vaizdajuostė tapo internautų pašaipų objektu kuria memus ir istorijas (16)

Pirmadienio rytą „Twitter“ tinkle buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota seksu...

Čempionų lyga: titanų mūšyje Londone – Messi džiaugsmas, Bavarijoje – „Bayern“ linksmybės (7)

Šią savaitę UEFA Čempionų lygos aštuntfinalyje žaidžiami likę keturi susitikimai. Antradienį...