Nors apie save garsiai kalbėti nelinkę, Dzūkijos senovinės technikos klubo prezidentas Raimundas Žvinakevičius ir šio klubo nariai nėra užsidarėliai keistuoliai - tiesiog antikvarines transporto priemones mėgstantys žmonės šio pomėgio žavesį pažįsta tyloje palinkdami prie motorų.
O kai į Alytaus gatves išrieda jų ilgo ir kruopštaus darbo rezultatas - pobedų, volgų ir kitokių šiandien jau egzotiškų automobilių kolona, - rūpesčius pamiršę praeiviai su šypsena moja neįprasto pomėgio paviliotiems kolekcininkams ir jų technikai.

Istorija ir technika domisi jau trys Žvinakevičių kartos

Dzūkijos senovinės technikos klubo prezidentas Raimundas Žvinakevičius įtaria potraukį antikvarinei technikai paveldėjęs iš tėvo. 1968 m., kai Raimundui buvo treji, šeima nusipirko automobilį "Pobeda", kuriame, kaip pats sako, jiedu su broliu ir užaugo.

"Tėvelis visą gyvenimą dirbo vairuotoju, gerai išmanė techniką, tačiau labai domėjosi istorija, kolekcionavo monetas, antikvarinius daiktus. Manyje įvyko abiejų sričių, technikos ir istorijos, sintezė - susidomėjau senovinės technikos priemonėmis", - reziumuoja Raimundas.

AB "Lietuvos telekomas" automobilių eksploatavimo specialistu dirbantis R.Žvinakevičius jau ne vienerius metus laisvalaikį skiria neįprastam pomėgiui - renka ir atnaujina antikvarinę techniką. Šiuo pomėgiu užkrėtė ir sūnų Dovydą. Jauniausias Dzūkijos senovinės technikos klubo narys šiuo metu kaupia detales senoviniam motoriniam dviračiui atnaujinti ir mokosi važinėti žiguliu, kurį išgelbėjo nuo sunaikinimo po metalo presu.

"Nors tėvelis nelinkęs garsiai reikšti savo emocijų, jis džiaugiasi mudviejų su broliu ir anūko Dovydo turima antikvarine technika", - neabejoja klubo prezidentas R.Žvinakevičius.

Sutiko daugiau "berazumių"

Raimundas sako, kad Dzūkijos senovinės technikos klubas susibūrė... interneto dėka. O buvo taip: vienoje virtualioje rusiškoje senienų mėgėjų konferencijoje Raimundas perskaitė apie Daugpilyje organizuojamą senovinės technikos sąskrydį. Kartu prikalbino vykti ir brolį Alvydą. Savo pirmajame "gyvame" renginyje, į kurį alytiškiai nuvažiavo dviem restauruotomis pobedomis, jiedu sutiko daugiau panašių "berazumių", pamišusių dėl senovinės technikos, lietuvių - taip pat.

Apie aktyvią tokių klubų veiklą Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose išgirdusiems Žvinakevičiams viešnagė Daugpilyje tapo stimulu antikvarinės technikos entuziastus suvienyti ir Alytuje.

Nors Dzūkijos senovinės technikos klubas oficialiai įregistruotas tik šiemet, gegužės 9-ąją į Alytaus gatves išriedančios pobedos jau tapo tradicija. Nuo politikos atsiribojantys, bet humoro jausmo neprarandantys klubo nariai džiaugiasi, kad sezono pradžia dabar sutampa ne tik su Pergalės, bet ir su Europos diena, automobilių pavadinimo juk nepakeisi... Užtat kokią dozę geros pavasarinės nuotaikos pobedų kolona dovanoja visiems miestiečiams!

Kolekcijai reikia didelio garažo

Neskaitant motorinių dviračių, R.Žvinakevičiaus senosios technikos kolekcijoje - net dvylika transporto priemonių, tarp jų šeši automobiliai. Didžiausias tokio nemažo autoūkio savininko galvos skausmas - kur padėti šią techniką?

Vos prieš kelias savaites kolekciją papildęs gana retu 1954 m. "Jawa-Perak" motociklu, R.Žvinakevičius visas savo transporto priemones žada įkurdinti dideliame statomame garaže.

Tiek R.Žvinakevičiaus, tiek ir kitų Dzūkijos senovinės technikos klubo narių kolekcijų pagrindas - rusiška technika. Populiariausi automobiliai - volgos, retesnės - pobedos, moskvičių gretos visai skystos. "Gal ir nesinorėtų, kad sovietinė technika dominuotų, bet prieškarinės ir rasti sunku, ir kainuoja brangiai.

Įdomiausias mūsų klubo eksponatas - vienam klubo nariui priklausantis austriškas 1939 m. "Steyer-Daimler-Puch," - pasakoja R.Žvinakevičius, pastebintis, jog kuo vertingesnę techniką įsigyja kolekcininkai, tuo mažiau jie linkę apie vertingą eksponatą kalbėti viešai.

Ne paslaptis, kad brangiausi antikvariniai automobiliai šiandien Lietuvoje saugomi privačiose kolekcijose. Klubai - viešesni, į juos vienijasi senosios technikos entuziastai, turintys daugiau užsidegimo nei lėšų.

Antikvarinei technikai - gamyklos spalva

Dzūkijos senosios technikos klubo nariai - pačių įvairiausių profesijų žmonės: girininkas ir vargonininkas, gydytojas, kovinio sporto treneris ir kt. "Mums įdomi senovinė technika, konstruktorių sprendimai. Senovinis automobilis ar motociklas išties vertingas eksponatas bus tik tada, jei jį restauruosi taip, kaip buvo padaryta gamykloje. Tačiau dauguma automobilių yra "patobulinti" juos vairavusių žmonių, tokie perdirbiniai vadinami "surogatiniais" ir neturi jokios kolekcinės vertės", - apie senosios technikos restauravimo subtilybes pasakoja R.Žvinakevičius.

Tėvui dirbtuvėje talkina ir keturiolikmetis sūnus Dovydas. Pernai Dailės mokyklą baigęs vaikinas ypač domisi senosios technikos dizainu ir šioje srityje yra tiesiog nepamainomas konsultantas. Tėvo ir sūnaus nuomonės kartais išsiskiria nebent dėl automobilių dažymo.

Pagal standartus, antikvarinė technika turi būti dažyta gamyklos spalva, ir Raimundas stengiasi šio reikalavimo laikytis. Dovydo manymu, dažyti galima viena iš tų spalvų, kuriomis buvo dažomi to modelio automobiliai. "Jei tai neįmanoma - prasideda kūryba, nors ir taškeliais, nors grybukais dažyk automobilį, jis vis tiek nebeturės kolekcinės vertės", - šypsosi Raimundas.

"Alytaus naujienos"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Perspėja: vakarų Lietuvoje yra slidžių kelių ruožų (6)

Vakarų Lietuvoje penktadienio popietę yra slidžių kelių ruožų, perspėja kelininkai .

Neteisėtai atleistas Daivis Zabulionis į darbą grąžinamas pirmadienį (10)

Iš pareigų neteisėtai atleistas Kelių direkcijos direktoriaus pavaduotojas Daivis Zabulionis į...

Transporto sektoriaus rezultatai – rekordiniai (14)

Lietuvoje pernai augo visi pagrindiniai transporto sektoriaus ekonominiai rodikliai, o augimo tempai...

Savaeigiai automobiliai keliones su „Uber“ ir „Lyft“ gali atpiginti perpus (2)

Keliuose atsiradus savaeigiams automobiliams, taksi paslaugos, įskaitant pavėžėjimo paslaugas,...

Pagrindiniai Lietuvos keliai daugiausia sausi

Penktadienio rytą Lietuvoje pagrindinių kelių dangos daugiausia sausos, mažesnio eismo...

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (34)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (6)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (7)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (526)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (16)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (44)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (360)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Jazzu ir Leono Somovo koncerte Vilniuje – staigmena žinomam draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (51)

Žvarbų šeštadienio vakarą „Siemens“ arenoje tūkstančiai Justės Arlauskaitės - Jazzu ir...

Ronaldo dublis paklojo pamatus „Real“ pergalei, lyderė „Barca“ nepasigailėjo „Girona“ ekipos Suarezo „hat-trickas“ (2)

Ispanijos „La Liga“ 25-ame ture Madrido „Real“ namuose 4:0 (1:0) sutriuškino „Alaves“...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo (29)

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...