aA
Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) specialistai negali kol kas įvertinti „Lietuvos geležinkelių“ eismo valdymo sistemų, nes neturi visų duomenų, teigia centro vadovas.
Kibernetinio saugumo centras: neturime duomenų dėl „Lietuvos geležinkelių“ valdymo sistemų saugumo
© DELFI / Domantas Pipas

„Šiuo metu mes neturime dokumentų, susijusių su „Lietuvos geležinkeliais“, negalime įvertinti, ar ji saugi, ar nesaugi, kadangi nežinome to saugumo reikalavimų“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė NKSC centro vadovas Darius Adomaitis.

Jis liudijo NSGK atliekamame parlamentiniame tyrime dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams, taip pat dėl investicijų į strategines įmones.

Seimo komitetui klausimų sukėlė faktas, kad modernizuojant „Lietuvos geležinkelius“, lokomotyvuose buvo įdiegta Rusijos kariniam pramoniniam kompleksui priklausančios „Iževsko radijo gamyklos“ saugos sistemą „KLUB-U“, naudojanti rusišką palydovinę navigacijos sistemą GLONASS. Seime anksčiau keliems konservatorių parlamentarams suabejojus šios sistemos saugumu „Lietuvos geležinkeliai“ buvo patvirtinę, kad ji įdiegta maždaug trečdalyje lokomotyvų.

Paklaustas apie šios sistemos galimą grėsmę, D. Adomaitis teigė, kad „visur egzistuoja reali grėsmė, kur yra informaciniai renginiai“.

„Kadangi Rusijoje programinės įrangos gamintojai turi tam tikrų įsipareigojimų specialiosioms tarnyboms, mes negalime garantuoti, kad tos sistemos gamintojai neturi įdiegę kokių nors atsarginių „uždarų durų“, kurios gali būti panaudotos. Lieka teorinė galimybė, ar ji bus praktiškai kada nors išnaudota, mes nežinome“, – sakė jis.

Trečiadienį NSGK liudijęs buvęs susisiekimo ministras Eligijus Masiulis, šiuo metu įtariamas politinės korupcijos byloje, tvirtino, kad jam vadovaujant ministerijai nė viena atsakinga institucija neinformavo jo apie galimą grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Per visus ketverius mano ministravimo metus, aš nors ir gaudavau nuolat institucijų, kurios Lietuvoje yra atsakingos už nacionalinį saugumą, pažymas, informaciją apie padėtį transporto sektoriuje, nė iš vienos jokia forma – pažymų ar žodiškai – nebuvau gavęs jokios informacijos apie tai, kad šita diegiama sistema kaip nors gali kenkti Lietuvos nacionaliniam saugumui. Kai tu tos informacijos neturi, kaip gali imtis kokių nors veiksmų, juoba kad jie ne prie tavęs prasidėjo? “ – stebėjosi E. Masiulis.

Jis Susisiekimo ministerijai vadovavo 2008 – 2012 metais.

Eksministras teigė, kad lokomotyvų valdymo sistemos pirkimas pradėtas dar prieš jam pradedant eiti susisiekimo ministro pareigas.

„Pirmiausia, noriu pasakyti, kad 2006 metais dar nebuvau ministru, visos sistemos buvo pradėtos įgyvendinti dar iki manęs. Antras dalykas, kad aš kaip ministras niekada nesikišdavau į įmonių ūkinius – finansinius pirkimus ir nerekomenduočiau nė vienam kitam ministrui to daryti“, – teigė jis.

„Priešingai, jeigu būčiau sakęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovui S. Dailydkai: tu šitą sistemą išmesk, nors ten buvo daug pinigų išleista, rinkis kitą sistemą, kaip tik tuomet gali būti traktuojama, kad proteguoju kokią nors kitą įmonę ar kitą instituciją“, – svarstė E. Masiulis.

NSGK atliekamą parlamentinį tyrimą jis pavadino archeologiniu ir sakė siūlęs verčiau pasidomėti šiemetiniais „Lietuvos geležinkelių“ vadovybės sprendimais.

„Kodėl dabar po tiek metų atsibudo? (...) Man atrodo, kad geriau kapstytis ne kas buvo praeityje, o žiūrėti, kas yra šiandien. Informavau komisiją, kad mano žiniomis, dar šiais metais prie naujos „Lietuvos geležinkelių“ vadovybės ir naujo ministro, bent dviejuose naujuose lokomotyvuose yra įdiegta lygiai ta pati Iževsko sistema“, – sakė E. Masiulis.

Tuo metu „ Lietuvos geležinkelių“ atstovas spaudai Mantas Dubauskas BNS trečiadienį paneigė šią E. Masiulio informaciją. Anot M. Dubausko, įmonė pastaraisiais metais nepirko jokių lokomotyvų su įdiegta „KLUB-U“ sistema. Anot M. Dubausko, šiemet buvo gautas paskutinis iš trijų elektrinų „Škoda“ traukinių su įdiegta „Iževsko radijo gamyklos“ saugos sistema.

„Sutartis dėl šių trijų traukinių pasirašyta dar buvusios „Lietyuvos geležinkelių“ vadovybės - 2014 metais“, - sakė M. Dubauskas.

E. Masiulis tvirtino, kad kitais klausimais NSGK jo neklausinėjo.

Spalio viduryje parlamentas pavedė NSGK atlikti parlamentinį tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams, taip pat dėl investicijų į strategines įmones.

Komitetas tiria, ar buvo politinių partijų, atskirų politikų veiklos finansavimo atvejų, galinčių kelti grėsmę valstybės interesams, kai siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms ar politiniams procesams. Taip pat – ar buvo grėsmę valstybės interesams keliančių atvejų, kai neteisėtas poveikis darytas siekiant paveikti situaciją strategiškai svarbiuose nacionaliniam saugumui ūkio sektoriuose.

Šį tyrimą inicijavo NSGK vadovas Vytautas Bakas, remdamasis ankstesniu tyrimu dėl tuometinio Socialdemokratų partijos frakcijos atstovo Mindaugo Basčio ryšių su Rusijos naudai dirbančiais asmenimis. Seime konstatavus, kad jo ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, M. Basčiui pradėtas apkaltos procesas.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Stikliūnas: šių metų antroji pusė į lėktuvus sugrąžins didesnį keleivių srautą (1)

Lietuvos oro uostai prognozuoja, kad per šių metų trečiąjį ketvirtį mūsų šalyje keleiviams...

„CityBee Solutions“ šiemet planuoja 20 proc. mažesnes pajamas (1)

„Modus Grupės“ lengvųjų automobilių nuomos ir pardavimo įmonė „CityBee Solutions“,...

EK leido suteikti 10,25 mln. eurų valstybės pagalbą Palangos oro uostui

Europos Komisija ( EK ) leido suteikti 10,25 mln. eurų valstybės pagalbą Palangos oro uostui,...

Lietuvoje siūloma įrengti didžiausią Baltijos šalyse sunkiasvorių elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą (4)

Per ateinantį dešimtmetį Lietuvoje turėtų būti įrengta didžiausia Baltijos šalyse...

Savivaldybių keliams – papildomi 20 mln. eurų (1)

Savivaldybių keliams papildomai paskirstyta 20 mln. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos...

Top naujienos

Modesta Meškė | D+

Norinčioms pristabdyti senėjimą – mokslų daktarės nurodymas, kodėl šį vitaminą būtina pradėti vartoti jau dabar

Senstančioje odoje mažėja gyvybiškai svarbaus vitamino kiekis, kuris yra itin svarbus ir galingas...

Iš pasienio: ką apie migrantus galvoja kasdien su jais susitinkantis savanoris lietuvis (214)

Nelegaliai kirsdami Lietuvos–Baltarusijos sieną, migrantai neišvengiamai susitinka su vietiniais...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Petrikytė išgyvena aukso amžių, o Gražulio Birutė neslepia – Petrui gimė dar vienas vaikas (2)

Svečiuose pas scenos primadoną Birutę Petrikytę – kodėl susidūrus su finansiniais sunkumais,...

Auksinis šeštadienis: Jamaikos ir Švedijos šuolis medalių lentelėje (23)

9-oji Tokijo olimpinių žaidynių diena pirmaisiais medaliais suspindo Jamaikai, Švedijai ir...

Šaltiniai apie naują taikinį Vokietijoje: Kremlius turi priemonių pakenkti (81)

Žaliųjų kandidatė į Vokietijos kanclerio postą Annalena Baerbock traukia Kremliaus dėmesį...

Mokslininkai paaiškino, kodėl žmonėms patinka oralinis seksas (55)

Atrodytų, keistas klausimas, kodėl žmonėms patinka oralinis seksas , juk jis paprasčiausiai...

Kryptis keičiasi: emigrantai grįžta namo (362)

Ieškančiųjų geresnio gyvenimo kryptis keičiasi Panevėžio naudai. Skaičiuojama, kad per...

Pandemija verslui kojos nepakišo: siūlo paslaugas, kokių daugiau Biržuose nėra (5)

Gintarė Bogdanaitė Biržuose turi įkūrusi vienintelį tokį druskų kambarį ir pati veda oro...