aA
Darbas užsienyje paskatino lietuvius kurti vežėjų verslą. Mikroautobusai veža darbininkus į Vokietiją, Daniją, Norvegiją, Švediją, Jungtinę Karalystę ir kitas šalis.
Mikroautobusas
© Shutterstock

Klientai – garantuoti, nes, padirbėję šešias ar aštuonias savaites, į Lietuvą trumpų atostogų grįžta vairuotojai, statybininkai, senukų prižiūrėtojos ir kitų sektorių darbuotojai. Pailsėję vėl važiuoja dirbti.

Deja, mikriukų verslas – puiki dirva klestėti šešėliui, nes tik retą kartą, paėmęs šimtą ar daugiau eurų už kelionę, vairuotojas duoda kvitą.

O dingus lagaminui, klientas sunkiai įrodytų, jog važiavo būtent su ta vežėjų bendrove. Kartais gali ir nežinoti, kas vežė, nes, užsisakius mikriuką vienoje bendrovėje, gali tekti važiuoti su kita. Bendrovės mainosi klientais.

Kyla ir saugumo problemų. Dažna bendrovė į ilgas, parą ar pusantros paros trunkančias keliones išleidžia tik vieną vairuotoją.

Užsakymas – vienai, veža kita bendrovė

Sausio viduryje susiruošiau į Daniją. Užsisakiau mikroautobusą vienoje bendrovių, vežančių keleivius nuo durų iki durų.

Vairuotojas pasitaikė paslaugus. Važiavo sustodamas tik kas kelias valandas. Negaišo laiko restoranams. Per pertraukėles užkąsdavo iš namų įsidėto maisto.

Tik į kelionės pabaigą, visą parą išsėdėjęs prie vairo, labai pavargo. Sustojo aikštelėje šiek tiek nusnūsti.

Tačiau numigusį vos dvidešimt minučių į darbus vykstantis proletariatas jau žadino: važiuok, toks tavo darbas.

Nuvykau sėkmingai ir palyginti greitai. Todėl iš karto užsisakiau tą patį mikriuką grįžti atgal. Deja, buvau nemaloniai nustebinta, kai, likus dienai iki grįžimo, paskambino visai kitos firmos vairuotojas. Pasakė, jog jis veš mane atgal į Lietuvą.

Atvyko laiku, kaip sutarta. Iš karto paėmė pinigus už kelionę. Nei bilieto, nei kokio kvito, liudijančio apie suteiktą paslaugą, nedavė.

Nors žinojo, kad pirkau paslaugą nuo durų iki durų, paklausė, gal galėčiau išlipti mieste, kad nereikėtų vežti į užmiestį. Pasiūlė pasivaikščioti. Su keturiais lagaminais?! Nesutikau. Vairuotojas skambino darbdaviui – ką daryti. Darbdavys, matyt, palaimino parvežti. Daugiau klausimų nebekilo.

Kelionė iš užsienio „mikriuku“ įsiminė ilgam: vairuotojas nė neatsiprašė
© DELFI / Šarūnas Mažeika


Įkyrus bendrakeleivis

Šalia sėdintis bendrakeleivis buvo girtas. Nemaloniai dvokė. Be to, išsitraukęs iš vidinės striukės kišenės nedidelį butelaitį, vis patraukdavo degtinės, kad neduokdie nespėtų išsiblaivyti.

Vis kumščiojo į šoną ir klausė: „Ar galim pasikalbėti?“ Gyrėsi, kad uždirba keturis tūkstančius eurų per mėnesį, mat, dirba statybose.

Turįs keturis vaikus. Kai pradėjo pasakoti, jog paliko žmona, pabiro ašaros. Bet neilgam. Tuoj telefone parodė naująją draugę, kuri dirba kasininke „Maximoje“.

Nusibodus klausytis svetimų istorijų, paprašiau kito bendrakeleivio, kad pasikeistų su manimi vietomis. Šis geranoriškai sutiko. Kurį laiką vyravo ramybė.

Vairuotojo nuovargis – rizika gyvybėmis

Tačiau vėlų vakarą, važiuodamas per Vokietijos miestą, vairuotojas vos neįpuolė į stulpą. Jauni vyrukai pasipiktino: „Vairuotojau, stebiu jus jau pusvalandį. Visą tą laiką atrodė, kad jūs važiuojat miegodamas.“

Pavažiavęs iki artimiausios degalinės vairuotojas leido pavairuoti mikroautobusą jaunam baltarusiui keleiviui, grįžtančiam iš darbų Danijoje. Pats atsisėdęs keleivio vietoje šiek tiek numigo.

Bet tiek to miego. Prasidėjo mokami keliai. Kas keliolika kilometrų reikia pravažiuoti užtvarą ir susimokėti.

Pailsėjęs gal porą valandų, mikriuko šeimininkas vėl pats sėdo prie vairo. Sukoncentruoti dėmesį sekėsi šiek tiek geriau. Bet prasidėjus slidžiam keliui, vėl kilo pavojus keleiviams. Automobiliai slydinėjo, išvažiuodavo į priešingą eismo juostą. Bet kurią minutę grėsė susidūrimas.

Šalia sėdintis bendrakeleivis buvo girtas. Nemaloniai dvokė. Be to, išsitraukęs iš vidinės striukės kišenės nedidelį butelaitį, vis patraukdavo degtinės, kad neduokdie nespėtų išsiblaivyti.

Dingęs lagaminas

Pagaliau pasiekėme Kauną. Mikroautobusas vežė keleivius Vilniaus kryptimi. Kita kryptimi važiuojančius vairuotojas persodino į lengvąjį automobilį. Perkrovė lagaminus. Atidžiai žiūrėjau, kad būtų paimti visi mano lagaminai. Juos iškrovė iš mikroautobuso ir perkėlė į lengvojo automobilio bagažinę.

Link namų važiavome trys keleiviai. Tarp jų ir girtas neramusis vyrukas. Laimė, jis atsisėdo šalia vairuotojo. Be to, buvo šiek tiek prablaivėjęs. Bendrakeleiviai išlipo anksčiau. Juos parvežė iki durų.

Mano „durys“ buvo toliausiai. Išleidus anuos du keleivius, reikėjo nuvažiuoti dar keliasdešimt kilometrų.

Vairuotojas buvo toks pavargęs, jog akys pačios merkėsi.

Su baime stebėjau jį veidrodėlyje. Šnekinau, kiek įmanoma reanimavau. Pabėdojo, kad nekalbinamas gali užmigti, kai, mane parvežęs, grįžinės į savo namus.

Laimingai įvažiavome į mano namų kiemą. Iškrovė lagaminus. Vieno trūksta. Paties svarbiausio, kuriame buvo lauktuvės namiškiams. Kaip galėjo nutikti? Aiškiai mačiau, kad visi mano lagaminai buvo iškrauti iš mikroautobuso. Kur dingo?

Vairuotojas skambina darbdaviui, kuris nuvairavo mikroautobusą į Vilnių. Šis pripažįsta – liko vienas lagaminas. Tuoj parveš ten, kur reikia. Skambinu giminaičiams, kad jį paimtų. Po savaitės atveš.

Grįžtu be lauktuvių. Artimiesiems sakau, kad lauktuves gaus, kai susigrąžinsiu savo lagaminą. Lagamine nemažai vertingų daiktų.

Po savaitės pro duris įžengia giminaičiai. Atneša lagaminą. Jis – ne mano. Nedidelis, kuprinę primenantis krepšys. Jame darbiniai drabužiai ir kedai.

Ištiko šokas. Skambinu mane parvežusiam vairuotojui. Šis skambinsiąs darbdaviui. Neiškentusi ir pati skambinu jo darbdaviui. Kaip gali šitaip būti?

Darbdavys pažada, jog pagal keleivių telefonus galbūt atseks, kas pasiėmė ne savo lagaminą.

Bet kažkodėl iš karto įtaria, kad bus pasiėmęs kelionėje girtavęs statybininkas. Gal tiesiog žinojo?

Nes neperkrovė jo krepšio į lengvąjį automobilį. Popietę paskambina. Lagaminas atsirado. Tikrai pas šitą girtavusį vyruką. Sekmadienį vairuotojas paims ir parveš.

Sekmadienio rytą jokio skambučio. Pati skambinu vairuotojui. Klausiu, kada atveš paklaidintą mano lagaminą. Jis paaiškina, jog privalau atvažiuoti pasiimti. Ir atitįsti ne savo lagaminą paėmusio vyro kuprinę.

Vairuotojas pakelia balsą. Apkaltina, kad pati nesaugau savo daiktų. Jie ir taip gaišę laiką skambindami ir mano lagamino ieškodami. Gal aš kokia prezidentė, kad lagaminą man turi pristatyti į namus?

Klausiu, kaip suprasti. Juk lagaminas dingo ne dėl mano kaltės. Aš sumokėjau už kokybišką paslaugą. Jeigu šiandien pavargęs, tegu atveža rytoj.

Vairuotojas pakelia balsą. Apkaltina, kad pati nesaugau savo daiktų. Jie ir taip gaišę laiką skambindami ir mano lagamino ieškodami.

Gal aš kokia prezidentė, kad lagaminą man turi pristatyti į namus?

Ir apskritai, aš ne jų klientė. Nors pinigus už kelionę sumokėjau būtent jiems.

Vairuotojo įžūlumas atėmė žadą. Bandžiau klausti, kodėl esu kaltinama, juk ne aš paėmiau svetimą lagaminą, o kelionėje gėręs žmogus. Kodėl, apskritai, tokius veža ir dėl jų turi kentėti padorūs keleiviai?

Kaip saugoti savo lagaminus, kai vairuotojas išlipa ir kiekvienam klientui jo lagaminą paduoda?

Be to, kartais kas keliolika minučių stoja rinkdamas siuntinius ir juos pristatydamas. Visą laiką šokinėti iš autobuso ir kontroliuoti, kad tavo lagamino neatiduotų kaip siuntos arba kitam klientui?

Kaip įmanoma supainioti didelį, sunkų lagaminą su kuprinės dydžio krepšiu?

Vairuotojas kiek nuleidžia balsą. Pažada lagaminą įdėti į autobusą per siuntų skyrių.

Baimindamasi, jog dar kartą galiu atgauti ne savo daiktus ir nenorėdama, kad maniškis lagaminas dar kur nors klajotų, nuvažiuoju jo atsiimti.

Vairuotojas nė neatsiprašo už sudarytus nepatogumus. Tik atsisveikina: „Viso gero.“

Šitai vežėjų bendrovei su malonumu sakau „viso gero“. Tačiau kaip žinoti, jog kelionę užsisakęs kitoje bendrovėje, vėl nepapulsi į tą pačią?

Be to, mokesčių iš šešėlinio verslo norinčios ištraukti institucijos turėtų atidžiau pasidairyti po vežėjų bendroves.

O darbo saugos inspekcija neleisti, kad į tolimas keliones būtų siunčiamas vienas vairuotojas, kuris rizikuoja žmonių gyvybėmis prie vairo praleisdamas po pusantros paros ir daugiau.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(168 žmonės įvertino)
4.3810
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Mercedesas“ su atsukta rida įžiebė konfliktą: moteris prabilo apie žinomos bendrovės veiksmus (568)

Maždaug prieš metus iš Kauno automobilių turguje esančios aikštelės Jekaterina Dumskytė pirko...

„Lietuvos geležinkelių“ pajamos šiemet augo 4 proc. (3)

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ įmonių grupė pirmąjį 2019-ųjų metų ketvirtį...

Paluckas apie kompensaciją už taršaus automobilio atsisakymą: tai neadekvatus dydis (17)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad Nacionaliniame oro...

„Toyota“ ir „SoftBank“ fondai į „Uber“ investuos 1 mlrd. JAV dolerių (1)

Japonijos automobilių gamybos milžinė „ Toyota “ ir investicijų fondas „SoftBank Vision...

Druskininkuose pradedamas statyti kultūros centras (8)

Druskininkuose, įkasant simbolinę kapsulę, penktadienį pradedama kultūros centro statyba.

Top naujienos

Sukrečianti turtingiausio kada nors gyvenusio žmogaus istorija: švaistydamasis pinigais sugriovė kitos šalies ekonomiką kelionėje lydėjo 60 tūkst. žmonių  (55)

Remiantis 2019 metų „ Forbes “ reitingu, pats turtingiausias pasaulio žmogus yra bendrovės „...

Alkoholį vartojanti moteris visuomet rizikuoja: jei vaisius pažeidžiamas pirmomis dienomis – padariniai negrįžtami (26)

Medikai ir toliau kovoja dėl girtos, Klaipėdoje gimusios, naujagimės ateities. Kas laukia mažylės...

Padraugavo su estais ir užteks: Kremliaus ruporas rusus ragina ruoštis karui su JAV Baltijos šalyse (1353)

Objektyviai turime savų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai susitikime su Estijos...

Orai: ruoškitės, kasdien bus vis šilčiau (5)

Šiandien ir artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems anticiklonas.

Politologas sumaišė visas kortas: dabartiniai prezidento rinkimai – beprasmiški (769)

Sprendimas prezidentą Lietuvoje rinkti visuotiniuose rinkimuose – beprasmiškas ir tuščiai...

Mokslininkus nustebino keistas radinys auglyje: vėžys keičiasi (24)

Mokslininkai iš auglių paimtuose pavyzdžiuose aptiko tarp plaučių vėžio ląstelių...

Gatvės mada: drąsiausi šiltus rūbus jau nukišo į tolimiausią spintos kampą (90)

Antrąją Velykų dieną prie stalų vilniečiai užsibūti nepanoro – pagrindinėmis sostinės...

Skirtingais periodais vaikų susilaukusi Renata Kovtun paneigė dažną mitą: buvo neramu, kad kažkuris gali pasijusti mažiau mylimas (12)

Grožio salono savininkė, lengvojo kultūrizmo čempionė Renata Kovtun juokiasi, kad apie vaikus...

Danų milijardierius Šri Lankoje neteko trijų iš keturių savo vaikų (192)

Danų milijardierius verslininkas, kuris yra pagrindinis internetinio mados verslo milžino ASOS...

Rimvydas Valatka. Blogas Gaidys, labai blogas (354)

Kokia didžiausia tragedija įvyko Didžiąją savaitę? Ne, tai ne Notre-Dame de Paris gaisras,...