Pasak Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidento Luko Vosyliaus, dabar Lietuvos degalų prekeiviai priversti prekiauti produktu, neturinčiu ES standarto.

Šiuo metu dar tik rengiamas galimo ES dyzelino standarto su biopriedų dalimi iki 10 proc. projektas. Kol kas yra priimta tik ES direktyva, numatanti, kad 2020 m. Lietuvoje atsinaujinančių išteklių energijos dalis transporto sektoriuje turi sudaryti bent 10 proc. Tačiau šiuos nurodymus įvykdyti dar yra aštuoneri metai.

Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą priėmusios Energetikos ministerijos atstovas Dainius Bražiūnas sutinka, kad Lietuva paskubėjo.

„Esame susitikę ir jau pradėję diskusijas su degalų prekiautojais ir manome, kad geriausias variantas būtų artimiausiu metu siūlyti Seimui Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimus ir šiek tiek suvienodinti reikalavimus dėl degalų maišymo”, - Žinių radijui teigė Dainius Bražiūnas.

ES politika numato, kad iki 2020 m. yra pereinamasis laikotarpis. Jis skirtas atnaujinti visai Europos pramonei, tai yra ir automobilių pramonei, nes įprasti mašinų varikliai nepritaikyti deginti biodegalų. Kaip sako vežėjus vienijančios asociacijos „Linava“ vadovas Algimantas Kondrusevičius, vežėjams šis įstatymas sudavė trigubą smūgį.

„Gaunasi taip, kad mes turime sumokėti brangiau už kurą, nes jo reikia daugiau, jis mažesnio kaloringumo, jis kenkia mūsų transporto priemonių varikliams – gaunasi trigubas smūgis”, - teigė A.Kondrusevičius.

Tokia didelė dalis biopriedų nebetinka ir iki šiol naudotai dyzelino bazei. Lietuvos degalų pardavėjai priversti perrašyti sutartis su gamykla ir prašyti jos gaminti specialią, tik Lietuvos rinkai tinkančią dyzelino bazę. O tai kelia šio kuro kainas.

Vadina dezinformacija

Sprendimas padidinti biodegalų maišymą į dyzeliną iki 7 procentų yra teisingas ir pagrįstas. Tuo tarpu ūkio subjektai ir asmenys, suinteresuoti didesniu importuojamos naftos bei degalų vartojimu, dezinformuoja visuomenę ir daro spaudimą valstybės institucijoms. Taip mano Biodegalų asociacija, kuri apie susiklosčiusią situaciją informavo Seimą, Vyriausybę ir kitas valstybės institucijas.

„Ažiotažas, kilęs dėl „eilinį kartą“ rekordines aukštumas pasiekusių degalų kainų, leidžia ūkio subjektams bei asmenims, suinteresuotiems didesniu importuojamos naftos bei degalų vartojimu, efektyviai skleisti dezinformaciją, susijusią su biodegalų vartojimu. Kai kuriuos pasisakymus bei pagąsdinimus (pavyzdžiui, dėl to, kad Lietuvoje nebebus prekiaujama dyzelinu arba dėl grėsmės varikliams), mūsų nuomone, galima laikyti tikru sprendimus turinčių priimti institucijų šantažu“, – teigiama Biodegalų asociacijos rašte Seimui, Vyriausybei ir kitoms institucijoms.

„Siekiant užtikrinti Lietuvos, kaip ES narės, įsipareigojimų vykdymą ir pasiekti nustatytus planinius biodegalų suvartojimo rodiklius, svarbu imtis adekvačių priemonių. Atsižvelgiant į tai, manome, kad sprendimas padidinti biodegalų maišymą į dyzeliną iki 7 procentų yra teisingas ir pagrįstas“, – sako Biodegalų asociacijos prezidentas Mindaugas Palijanskas.

Pasak jo, Mažeikių naftos perdirbimo gamykla jau tiekia degalinėms dyzeliną, kuriame yra 6,5-7 proc. biopriedų, ir prekyba juo bei vartojimas vyksta be jokių tariamų problemų, kuriomis buvo gąsdinami Lietuvos vartotojai.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės