Lietuvos geografinė padėtis bei infrastruktūra vertinama ypač palankiai sėkmingam tarptautinių pervežimų verslui plėtoti. Tačiau ilgą laiką jo žingsniams koją kišančios kliūtys lig šiol nėra išspręstos.

© images.lt
Savaitgaliais ir per šventes

Lietuvos vežėjai skundžiasi, kad jau ilgą laiką Lenkijoje galiojantys apribojimai, neleidžiantys sunkiasvorių transporto priemonių vairuotojams savaitgaliais bei švenčių dienomis važiuoti kaimyninės šalies keliais, trukdo visaverčiam darbui. Tuo tarpu vietos bendrovių transportui galioja išimtys, leidžiančios be kliūčių dirbti ištisą savaitę.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos “Linava” atstovas spaudai Anatolijus Jakimovas “Kauno dienai” teigė, jog šiuo klausimu ne kartą buvo teikiami prašymai Susisiekimo ministerijai, kad pagaliau būtų surastas būdas, kaip išspręsti problemą, tačiau jokių rezultatų kol kas nesulaukta.

“Mes galime tik inicijuoti klausimo svarstymą, o toliau dirbti privalo valdžios institucijos, besiderančios dėl įvairių dvišalių susitarimų”, - svarstė A.Jakimovas.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos atstovų susitikimas su Lenkijos pareigūnais jau antrą kartą dėl įvairių priežasčių buvo atidėtas. Vežėjų asociacija viliasi, kad artimiausiu metu jos nariams aktualūs klausimai vis tik bus aptarti. Pasak atstovo spaudai, svarbų vaidmenį čia turi ir Valstybinė kelių transporto inspekcija, kuriai pavesta nemažai kontrolės funkcijų. Nors pagal savo kompetenciją ši institucija negali tiesiogiai inicijuoti savų pasiūlymų, tačiau įvairiose derybose dalyvaujančių jos atstovų balsas taip pat išgirstamas.

“Linavos” atstovas spaudai vienareikšmiai patvirtino, jog dabartinė situacija Lietuvos verslininkams nėra palanki. Panaikinus tokius apribojimus, daugeliu atvejų darbas smarkiai pagreitėtų. Be to, kalbant apie vilkikų vairuotojų darbo krūvį, jo kontrolei pakaktų sunkiasvorėse transporto priemonėse įrengtų tachografų aktyvesnio tikrinimo. Šie įrenginiai tiksliai parodo, kiek laiko darbuotojas sėdėjo už vairo ir kiek ilsėjosi, todėl priverstinis ir netgi dirbtinis darbo stabdymas savaitgaliais visiškai netikslingas.

“Mūsų pozicija šiuo klausimu aiški - norime, kad tokia nuostata būtų atšaukta arba apribojimai taikomi tik tam tikruose kelių ruožuose, kur eismas būna intensyvesnis. Lietuvoje išvis tokių kliūčių nesudaroma, todėl tai vertintina kaip aiški nelygybė”, - pabrėžė A.Jakimovas.

Akivaizdi parama saviškiams

Kita vertus, tokios taisyklės Lenkijos keliuose gali būti susijusios anaiptol ne su rūpesčiu dėl vairuotojų būklės. Kur kas labiau tikėtina versija, kad tokiu būdu bandoma paslėpti savų vežėjų protegavimą bei apsaugoti pervežimų rinką. Tarptautiniais maršrutais krovinius gabenantys darbuotojai, sako, su pavydu žiūri į lenkus, kai šie, niekieno nebaudžiami, kursuoja savais maršrutais, o visi likusieji privalo laukti po kelias paras, kol galės sugrįžti į namus ar imtis naujų darbų vykdymo. Tarp tokių atvejų pasitaiko ir kur kas kurioziškesnių situacijų, kai, sugedus vilkikui, privalančiam nugabenti krovinį numatytam terminui, kita transporto priemonė negali nuvykti ir perimti jo, nes, kaip žinia, tai daryti savaitgaliais ar švenčių dienomis Lenkijoje griežtai draudžiama.

Vairuotojai sako, kad apie greitesnį parvažiavimą į namus padėti netikėtos nelaimės ištiktiems artimiesiems ar norint ilgiau su jais pabūti, išvis nėra ką kalbėti, nes tokios priežastys Lenkijos pareigūnams atrodo neįtikėtinos.

“Juk daugelis net ir su krovinių gabenimu tarptautiniais maršrutais nieko bendra neturinčių vairuotojų, puikiai žino, kaip dirba kaimyninės šalies policija: nereikia nė prasižengti, kad būtum nubaustas, o tokiais atvejais ten teisybės net neverta ieškoti, nes rezultatai nuo to tik suprastės”, - pasakoja tolimųjų reisų vairuotojai.

Keršyti neketinama

Valstybinės kelių transporto inspekcijos (VKTI) prie Susisiekimo ministerijos viršininkas Vidmantas Žukauskas sutiko pakomentuoti pastarąją problemą, apie kurią nusiskundimų iš vežėjų, prisipažino, taip pat girdėjęs: “Ten tokie įstatymai, o mes jiems daryti įtakos negalime”. Tačiau vadovas pridūrė, kad jo vadovaujamai inspekcijai daugiau aktualūs Lietuvos kelių klausimai bei problemos.

V.Žukauskas “Kauno dienai” sakė manąs, kad tokių apribojimų Lenkijoje priežastys - geresnių sąlygų sudarymas gyventojams, laisvalaikiu išvažiuojantiems į užmiestį. Juolab kad, žinant Lenkijos kelių struktūrą ir pobūdį, juose neišvengiamos didelės transporto spūstys.

V.Žukauskas pritarė nuomonei, kad apribojimų negaliojimas Lenkijos vairuotojams sukelia minčių apie savotišką priedangą, norint sudaryti palankesnes sąlygas vietiniams vežėjams. Apie panašią tvarką Lietuvoje, VKTI viršininko teigimu, kol kas negalvojama: “Mes tokio dalyko tikrai neinicijuosime ir kaimynams nekerštausime”.

“Linavos” atstovo spaudai A.Jakimovo manymu, jei tokios priemonės trukdytų lenkams, vykstantiems per Lietuvą, jie nedelsiant kreiptųsi į savąją ministeriją, kas, skirtingai nei yra šiuo metu, tarp valstybių iššauktų rimtus ginčus.

Ministerija žino situaciją

Apie susidariusią situaciją ir jos priežastis Susisiekimo ministerijoje iš tiesų puikiai žinoma. Nepaisant to, kad susisiekimo ministro kėdė kol kas tuščia, nors kandidatai į ją jau ir numatyti, “Kauno diena” apie pastarąją vežėjų problemą kalbėjosi su viceministru Aidu Gedvilu.

Pašnekovas tiksliai įvardijo, kad eismo apribojimai važiuoti švenčių dienomis ir savaitgaliais krovininiams automobiliams, kurių maksimalus leistinas svoris viršija 12 tonų (išskyrus autobusus), reglamentuoti Lenkijos transporto ir jūrų ūkio ministro įsakymu, išleistu 2000-ųjų gegužės 30 dieną. Tiesa, tokia tvarka keliuose galioja tik atostogų sezono metu: liepos 1-ąją - rugpjūčio 30 dienomis, nuo 7 iki 22 val. Švenčių dienų sąrašas kaimyninėje šalyje taip pat netrumpas - jų galima suskaičiuoti kone dvylika, tačiau atskiromis progomis jie net papildomi.

Pasak A.Gedvilo, pastarojo įsakymo viename iš punktų numatyta, jog tokie apribojimai netaikomi į savo šalį grįžtančioms transporto priemonėms, kurių vairuotojai turi įsigiję metines ar pusmetines kelių mokesčių korteles. Tačiau kad ir kaip būtų gaila, minėta išimtis taikoma tik Lenkijos vežėjams.

Patys vežėjai sako atsiduriantys panašiose situacijose ir kitur: Vokietijoje draudimas sunkiasvorėms transporto priemonėms, kurių bendra masė didesnė nei 7,5 tonų, arba sunkvežimiams su priekabomis galioja sekmadieniais ištisus metus.

Žada ieškoti sprendimų

Paklaustas, kuriose Europos šalyse tokie eismo apribojimai dar taikomi, viceministras mieliau išvardijo tris kol kas tokios tvarkos neįvedusias valstybes: “Mūsų žiniomis, eismo apribojimai netaikomi Nyderlanduose, Danijoje ir Belgijoje”. Taip pat nieko panašaus nėra ir Lietuvoje. A.Gedvilas patikino, kad tokių suvaržymų nei saviems, nei svetimšaliams vežėjams ir nežadama įvesti: “Kol eismas mūsų keliuose nėra intensyvus, šiuo klausimu nediskutuojame”.

Viceministras pripažino, kad nuostolių vežėjai, be jokių abejonių, patiria, ir netgi nemenkų: “Įsivaizduokime, jei vežėjas krovinį pasikrauna, pavyzdžiui, Vokietijoje ar Prancūzijoje, grįždamas jis privalo laukti, kol Lenkijoje baigsis eismo apribojimai”. Susisiekimo ministerijos Kelių ir kelių transporto departamento specialistai vienbalsiai tvirtino, jog bus bandoma surasti problemos sprendimą dvišalėse derybose su kaimyninės šalies atstovais. Manoma, kad susitikimas su Lenkijos pareigūnais turėtų įvykti po mėnesio. Tačiau ministerijos darbuotojai sako šioje situacijoje nesą visagaliai, kadangi daugiau geranoriškumo čia reikėtų tikėtis būtent iš Lenkijos kolegų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vandentiekio avarija Vilniuje dar šalinama (4)

Antradienį Vilniuje, Upės gatvėje netoli Žaliojo tilto , spėjama, dėl šalčio įvykusi...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (25)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Vilniaus centre sprogo vamzdis – gatvę tvindo vanduo vairuotojams pataria vengti Upės g. (114)

Antradienį perpiet sostinės Upės gatvė patvino dėl sprogusio vandentiekio vamzdžio –...

„Rail Baltica“ keleiviniai traukiniai galės važiuoti iki 240 km/h greičiu (53)

Įgyvendinant transeuropinės geležinkelio vėžės projektą „Rail Baltica“ , pagrindiniai...

„Lietuvos geležinkeliai“ siūlo atstatyti Rengę iki 2019-ųjų pabaigos (6)

Valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ Europos Komisijai pateikė Rengės...

Top naujienos

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (27)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (609)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (168)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (122)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (300)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (25)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (154)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (139)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (7)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...

Vos 5 minučių darbas prieš miegą gali labai pagerinti jo kokybę (5)

Beiloro universiteto mokslininkai atskleidė, kad vos 5 minutes trunkantis darbas prieš miegą gali...