Tik po jūreivio žūties pradėjo aiškėti, jog mūsų laivuose dirba daugybė nelegalių darbininkų. Didžiulė konkurencija tarp jūrininkų bei baimė prarasti darbą verčia žmones tenkintis nelegaliu darbu ir atsisakyti socialinių garantijų.
Klaipėdos uostas
© ELTA
Nukrito ir nuskendo

Klaipėdietė Ona Bružienė prarado sveikatą bandydama atgauti sūnaus uždirbtus pinigus bei išsireikalauti kompensaciją našlaite likusiai anūkei Alionai išlaikyti. Moters vargų pabaigos dar nematyti.

Algirdas Bružas žuvo pernai, spalio 23 dieną, kai, šokdamas iš žvejybinio laivo į krantą, įkrito į marias ir nuskendo. Prislėgta nelaimės per langą iššoko ir žuvo jo žmona. Našlaitė liko paauglė dukra. Ją augina Algirdo motina.

O.Bružienė bando įrodyti, jog sūnus laive dirbo virėju. Laivo kapitonas ir tralerį nuomojančios bendrovės „Randaris“ direktorius tvirtina, kad vyras į jūrą plaukė ne dirbti. Jis dokumentuose įvardijamas kaip keleivis.

Žadėjo sumokėti

O.Bružienė pasakojo puikiai prisimenanti, kaip į laidotuvių rūmus atėjo laivo, kuriame dirbo Algirdas, kapitonas Gracijus Trijonas ir žadėjo sielvarto prislėgtai moteriai atvežti sūnaus uždirbtus pinigus. Kitą dieną jis drauge su bendrovės direktoriumi atvežė vainiką. Vienas iš vyrų padavė gedinčiai motinai voką ir paaiškino, jog tūkstantis litų tėra parama laidotuvėms. Sūnaus atlyginimą jie žadėjo atvežti vėliau.

Po laidotuvių buvo praėjusios kelios dienos, kai O.Bružienė su kitu savo sūnumi nuvyko prie laivo, kuriame daug metų dirbo Algirdas. Moteris prisimena iš kapitono rankų gavusi sūnaus jūreivio bei sanitarinę knygeles ir socialinio draudimo pažymėjimą.

Kapitonas, bendrovės direktorius ir jo pavaduotojas prašė moters niekam nesakyti, kad Algis laive dirbo virėju, ir kaip anksčiau žadėjo sumokėti velionio atlyginimą bei mokėti jo dukrai kompensaciją. Direktoriaus pavaduotojas tikino grąžinsiąs puspenkto tūkstančio litų skolą.

Po 2 savaičių kapitonas atvežė O.Bružienei 1034 litus, tačiau pasirašyti, jog moteris gavo pinigus, nepaprašė. O.Bružienės paskaičiavimu, „Randaris“ jai liko skolingas per 9 tūkstančius litų.

Tapo invalidas

Prisiteisti nesumokėtų pinigų O.Bružienė kol kas negali, nes visuose dokumentuose jos sūnus vadinamas viso labo tik žvejybinio tralerio keleiviu. Vienintelė viltis, kad Darbo inspekcija įrodys, jog UAB „Randaris“ nelegaliai įdarbino A.Bružą. Netrukus tai turėtų spręsti teismas. Jeigu bus įrodyta, kad bendrovė priėmė nelegalų darbuotoją, bus pagrindas toliau bylinėtis dėl kompensacijos.

Laivo komandos sąrašuose virėju buvo įrašytas klaipėdietis Julius Lobenskas, kuris savo paaiškinimuose pareigūnams neslėpė tiesos – tame laive jis niekada negamino maisto, už jį visada dirbo A.Bružas. Beje, žuvusysis anksčiau ne vienerius metus tame pačiame laive dirbo legaliai. Nelegalu jis tapo, kai 2003 metų rugsėjį jam buvo skirta 3-oji invalidumo grupė. Jis neteko teisės dirbti laive.

Gabeno kontrabandą

Panašių atvejų, kai sunkų jūrininko darbą dirbantys vyrai dokumentuose vadinami keleiviais, yra daugybė. Vyresnioji darbo teisės inspektorė Jūratė Kašėtaitė yra įsitikinusi, kad dažna su jūriniu verslu susijusi įmonė, įdarbindama nelegalius darbininkus, bando sutaupyti pinigų.

Visiškai neseniai tos pačios bendrovės „Randaris“ kito nuomojamo laivo komanda kreipėsi į Darbo inspekciją prašydama padėti atgauti uždirbtus pinigus. Paaiškėjo, jog bendrovės vadovai įdarbino komandą, neįforminę darbo sutarčių, susitarę dėl atlyginimo tik žodžiu.

Pirmieji apie aptiktus laive nelegalius darbininkus Darbo inspekcijai pranešė pasieniečiai. Šiemet vasario viduryje jie patikrino laivą „Virbalis“, nes įtarė, kad juo gabenama kontrabanda. Pareigūnai klausinėjo laivo kapitono ir komandos narių daugybės dalykų.

Bijodami bausmės už kontrabandą vyrai prasitarė, kad du keleiviai yra nelegalūs darbuotojai. Vienas dirbo virėju, kitas - jūrininku. Kai inspektoriai pradėjo ieškoti tiesos, išaiškėjo ir kitas dalykas - nelegalūs darbininkai patys gina darbdavius.

Bijodami prarasti darbą jie meluoja. Vienas sakė savo noru padėjęs virėjui gaminti valgį, kitas - iš smalsumo budėjęs vairinėje, geranoriškai pavadavęs pavargusį jūrininką.

Priversti tylėti

Nelegaliais darbininkais jūrininkai sutinka tapti dėl kelių priežasčių. Viena svarbiausių - legaliai dirbti jie nebegali dėl pašlijusios sveikatos. „Nurašyti į krantą“ vyrai neranda darbo ir yra priversti atsisakyti socialinių garantijų. Kiti neturi pinigų legalizuotis, tai yra gauti jūrininko knygelę.

Toks dokumentas paprastam jūrininkui kainuoja apie tūkstantį litų. Jeigu žmogus daug metų dirbo, turi didžiulę patirtį, bet neįsigijo kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų, jam teks mokėti už kursus ir laikyti kvalifikacijos egzaminus. „Nori dirbti - tylėk ir nieko nereikalauk“, - tokią frazę yra girdėjęs ne vienas jūrininkas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gatvės remonto darbai sustos neprasidėję - kalta žiema (12)

Rekonstruojant Klaipėdos Tilžės gatvės atkarpą nuo geležinkelio pervažos iki žiedinės...

„Ryanair“ pilotai Jungtinėje Karalystėje sutinka su 20 proc. algų didinimu (3)

Jungtinėje Karalystėje (JK) dirbantys „ Ryanair “ pilotai sutiko su jiems pasiūlytu 20 proc....

Uždraustas eismas apsemtame Šilutė–Rusnė kelio ruože

Pakilus vandens lygiui apsemtame kelio Šilutė–Rusnė ruože, jame draudžiamas lengvųjų...

Eismo sąlygas sunkina snygis (13)

Ankstų ketvirtadienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 3 iki 7 laipsnių šalčio.

Amsterdamo Schipholio oro uoste dėl stiprių vėjų atšaukiami skrydžiai (2)

Amsterdamo Schipholio oro uoste trečiadienį energingai ruošiamasi sutikti stiprią audrą, jau...

Top naujienos

Po pirmagimio netekties gyventi teko mokytis iš naujo virusas „suvalgė“ smegenų kamieną  (9)

Tai buvo toli gražu ne pirmasis interviu, kurio metu ne tik atsiveriančiam, bet ir man –...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (212)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis (101)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (216)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (61)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (24)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Vis daugiau paauglių tampa žudikais: skaičius išaugo beveik trigubai (242)

Lietuvos policija pastebi nerimą keliančią tendenciją: vis daugiau paauglių nesibaido paimti...

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (1365)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Gyvai / Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams finišavo Juknevičius ir Vanagas (200)

Išbandymų dieną jau atlaikė Antano Juknevičiaus ir Benedikto Vanago ekipažai. "Craft Bearings"...

Kaip veiks vienintele likusi Valstybinių miškų urėdija (24)

Lietuvoje nebeliko 42 valstybinius miškus valdžiusių urėdijų – antradienį Registrų centras...