Kiekviena markė yra savaip išskirtinė, bet dabar pažvelgsime į vienos “ypač išskirtinės” automobilių markės istoriją – “Citroen”. Ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje įsikūrę gerbėjų klubai dievina šias transporto priemones, išsiskiriančias hidropneumatinėmis pakabomis.
Citroen C5
Nors oficialioje gamintojo istorijoje neakcentuojama, tačiau “Citroen” ne visada buvo komerciškai sėkminga markė. Būtent dėl to ir įvyko susijungimas su kitu Prancūzijos gamintoju “Peugeot” į bendrovę “PSA/Peugeot-Citroen”.

Andre Citroenas (1878-1935 m.), veikli ir ryški XX a. pradžios asmenybė, atostogaudamas Lenkijoje pamatė įrenginį, kuris medyje pjausto eglutės pavidalo krumplius. Pamąstęs apie šio proceso patobulinimą, naudojant plieną, Citroenas nusipirko patentą gamybai. Šį žingsnį galima vadinti “Citroen” priešistore. Būtent į eglutės pavidalo krumplius panašus simbolis vėliau tapo “Citroen” firminiu ženklu.

1907 m. Citroenas perėmė ant bankroto slenksčio atsidūrusios bendrovės “Mors” vairą ir padėjo pamatus šiuolaikiniam automobilių verslui. Čia pasireiškė Citroeno, kaip verslininko, sugebėjimai: per septynerius metus “Mors” gamybos apimtys išaugo 18 kartų. 1919 m. pasirodė pirmasis “Citroen” ženklu pažymėtas automobilis – tai buvo 1,3 l A tipo modelis, kurio 1919-1921 m. pagaminta apie 10 tūkst. vnt.

Norėdamas pirmauti rinkoje, Citroenas įvedė vieną principą: “Neužtenka gaminti geriau už konkurentus, būtina sukurti naujus dalykus”. Dėka tokio požiūrio “Citroen” sukūrė pirmąjį pasaulyje metalinį automobilio kėbulą, kintamo galingumo variklius bei pirmuosius automobilius su priekiniais varomaisiais ratais.

Praūžus I Pasauliniam karui, “Citroen” tapo pirmuoju gamintoju Europoje, pradėjusiu naudoti konvejerinio tipo gamybą. 1929 m. prancūzų pasididžiavimas tapo antruoju pagal dydį automobilių gamintoju pasaulyje.

1924 m. Paryžiaus parodoje “Citroen” pristatė B10, pirmąjį Europoje modelį su visiškai metaliniu korpusu. Kiti modeliai taip pat pasižymėjo technologijų naujumu: B12 (visi stabdomi ratai), B14 (stabdžių stiprintuvas), C4 ir C6 (6 cilindrų variklis), C4G ir C6G (pirmą kartą “minkštai” pakabintas variklis). Andre Citroenas ne tik puikiai išmanė, kaip gaminti automobilį, bet ir suvokė rinkodaros bei automobilio išvaizdos reikšmę, būtent tai buvo jo raktas į sėkmę.

1934 m. “Citroen” pristatė didelę įtaką kitiems automobiliams dariusį legendinį modelį 7A, kitaip vadinamą “Traction Avant”, su hidrauliniais stabdžiais bei nepriklausoma ratų pakaba. Iš viso iki 1957 m. pagaminta daugiau nei 750 tūkst. “Traction Avant”.

Taip pat 1934 m. įvyko vienas svarbiausių pokyčių “Citroen” istorijoje: dėl pernelyg didelių investicijų bendrovė bankrutavo ir atiteko didžiausiam kreditoriui “Michelin”. “Michelin” valdė “Citroen” iki 1976 m., kuomet 89,9% “Citroen” akcijų įsigijo kitas Prancūzijos gamintojas “Peugeot”.

Net ir kęsdami okupacinę valdžią, “Citroen” inžinieriai sugebėjo slapta patobulinti 1939 m. sukurtą 2CV automobilį. Tik po II Pasaulinio karo, 1948 m., prasidėjo masinė 2CV, aprūpinto nedideliu 375 kubinių centimetrų darbinio tūrio varikliu, gamyba.

Labai ekonomiškas, patvarus ir daugiafunkcinis automobilis tapo pokario Prancūzijos simboliu. Tai buvo tarsi prancūziškas “Ford T” automobilio masėms analogas. Su 2CV galima buvo važinėti mieste, kaime, pervežti krovinius, be to, tai buvo nebrangus automobilis. Per keturiasdešimt gamybos metų pagaminta daugiau nei 3,8 mln. 2CV, kuris vėliau tapo kultiniu automobiliu.

1955 m. Paryžiaus parodoje “Citroen” pristatė revoliucinį “DS19” modelį. Viskas šiame automobilyje buvo naujoviška: vairo stiprintuvas, pusiau automatinė pavarų dėžė ir kt. Vėliau pasirodė kuklesnė “ID19” versija, o variklio darbinis tūris išaugo nuo 2,1 l iki 2,3 l.

1968 m. prasidėjo bendradarbiavimas su “Maserati”, kurio dėka 1970 m. “Citroen” pristatė itin iš kitų automobilių išsiskirianti SM modelį su hidropneumatine pakaba, unikalia stabdžių sistema bei specialiu "Maserati V6" varikliu, leidžiančiu išvystyti 200 km/val. greitį. Kai “Citroen” kontrolę perėmė “Peugeot”, nuostolinga SM gamyba buvo iš karto nutraukta.

Vadovaujant “Peugeot”, nauji “citrinų” modeliai prarado dalį žaismingumo, tačiau sėkmingai išnaudojant bendras platformas buvo ženkliai sumažintos išlaidos ir užtikrinta bendrovės ateitis. “Citroen” automobiliai, nežiūrint malonesnio važiavimo, buvo pigesni nei atitinkamai “Peugeot” modeliai, nes “Peugeot” pasižymėjo geresniu valdymu ir sudarė prašmatnesnio automobilio įspūdį.

1996 m. buvo nutraukta AX modelio gamyba, o jį pakeitė šiek tiek didesnis “Saxo”. Nors šie automobiliai naudojo tuos pačius variklius, kaip ir “Peugeot 106”, tačiau protinga PSA rinkodaros politika užtikrino, kad jie nekonkuruotų tarpusavyje. Taip pat pardavimų vienas iš kito “nevogė” “Citroen ZX” (jį vėliau pakeitė “Xsara”) ir “Peugeot 306”, bei “Citroen Xantia” ir “Peugeot 406”. Šiuo atvejų iš PSA galėtų pasimokinti “Volkswagen Group”, kurio markės sudaro tiesioginę konkurenciją viena kitai.

2001 m. pristatytas vidutinės klasės C5 modelis suteikė “C” raidę naujai modelių gamai (vėliau sekė C3, C8).

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Siūloma didinti kelių priežiūros programos finansavimą (2)

Ekspremjeras, Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys Algirdas Butkevičius ir šios...

Pakistano uoste susidūrė du konteineriniai laivai

Pietinio Pakistano Karačio uosto pareigūnai šiuo metu žvejoja 21 konteinerį, kurie atsidūrė už...

Vyriausybėje - siūlymas keliams skirti 0,5 mlrd. eurų (19)

Susisiekimo ministerija Lietuvos kelių plėtrai ir priežiūrai planuoja skirti 492,7 mln. eurų....

Eismą vietomis sunkina plikledis

Eismą trečiadienio rytą vietomis sunkina plikledis, įspėja Automobilių kelių direkcija .

Baltijos šalių ir Europos Komisijos atstovai aptars projekto „Rail Baltica“ eigą (5)

Trečiadienį susisiekimo viceministras Ričardas Degutis dalyvaus Lietuvos, Latvijos, Estijos ir...

Top naujienos

Andrius Tapinas. Seimo darbelių diena. Virš jų tik dangus (287)

Po praėjusios savaitės protesto Seimas buvo išsigandęs. Nerimas sklandė virš parlamentarų,...

Emigrantą teis už merginos vaizdo įrašo parodymą: mano, kad pirmas toks iš Lietuvos (159)

„Tapsiu pirmu pasaulio istorijoje lietuviu, nubaustu už keršto pornografiją“, – sako...

Nuo kitų metų keisis mokytojų atlyginimų skaičiavimas (13)

Nuo ateinančių mokslo metų atlyginimai mokytojams bus pradėti skaičiuoti, kaip ir daugumai...

Švedų žurnalistės nužudymu kaltinamas išradėjas teisme atskleidė kraupių įvykio detalių

Trečiadienį vyksta danų išradėjo Peterio Madseno teismas. Jis kaltinamas kankinęs ir nužudęs...

Apsidžiaugėme per anksti: emigracija vėl didesnė nei imigracija (365)

Kaip sakoma, viena kregždė – dar ne pavasaris, o vienas geras mėnuo – dar ne tendencija. Taip...

Lavrovas pagrasino britams (212)

Rusijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pagrasino atsakyti į Jungtinės Karalystės...

Siūlo kurti naują instituciją žiniasklaidos projektams finansuoti: tai bus valstybės valdoma viešoji įstaiga (80)

Vietoj Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) siūloma kurti naują instituciją...

Nori ūkininkų vaikams leisti pirkti žemę (1)

Seimas po pateikimo pritarė ir imasi svarstyti Seimo nario, žemės ūkio ministro Broniaus Markausko...

Paaiškėjo, kas yra Dovydo iš „120“ žmona: ji taip pat puikiai pažįstama TV žiūrovams

„X Faktoriuje“ sužibėjęs duetas, Dovydas ir Šarūnas , arba tiesiog „120“, kaip...