Įstatymų neatitikęs Kauno miesto tarybos sprendimas, numatęs automobilių “atblokavimo” mokestį, gali atsidurti Europos žmogaus teisių teisme.
Automobilio padanga
Seimo nario V.Žalnerausko brolis Edvardas Algirdas Žalnerauskas beveik dveji metais bylinėjasi su Kauno taryba, dviem buvusiais miesto merais bei Savivaldybės įmone “Automobilių stovėjimo aikštelė”.

Advokatu dirbančiam E.A.Žalnerauskui Administraciniame teisme pavyko įrodyti, kad dar visai neseniai Taryba, numačiusi mokestį už ratų blokavimą, pažeidė įstatymus. Politiko brolis, siekdamas iš miesto valdžios prisiteisti 20 tūkst. litų žalos, įrodinėja, jog ir šiuo metu Kaune nustatyta rinkliava už automobilių stovėjimą yra neteisėta.

Papiktino bauda

Kauno apygardos administracinį teismą pasiekusi istorija tikrai pasirodys pažįstama ne vienam ratuotam kauniečiui.

2001 metų gegužės 4-ąją prieš pat 9 val. ryto iš Jonavos atvažiavęs advokatas E.A.Žalnerauskas pastatė savo automobilį “Audi 90” mokamoje stovėjimo aikštelėje, esančioje Kęstučio gatvėje, ir iš anksto elektronine mokėjimo kortele sumokėjo 1 litą.

“Kadangi atvykau į Kauno rajono apylinkės teismo posėdį, negalėjau iš anksto žinoti, kiek jis truks, todėl sumokėjau tik už vieną valandą”, - prisiminė teisininkas.

Teismo posėdis pasibaigė 11.45 val., o tuo metu E.A.Žalnerausko automobilis jau buvo užblokuotas. Kai jis vietinės rinkliavos kontrolierių paprašė nuimti blokavimo įtaisą, išgirdo reikalavimą prieš tai susimokėti 50 litų baudą - tokį “atblokavimo” mokestį buvo patvirtinusi miesto Taryba.

Atsisakęs mokėti pinigus, advokatas nuėjo tiesiai į miesto Savivaldybę ir parašė tuometiniam merui Erikui Tamašauskui laišką, kuriame išdėstė argumentus apie neteisėtą automobilių ratų blokavimą, kai pažeidžiamos gyventojų nuosavybės teisės, atimant jiems galimybę naudotis savo turtu.

“Paprašiau, kad neteisėta tvarka būtų pakeista, tačiau gautame Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo atsakyme man buvo pasiūlyta statyti automobilį neapmokestintose vietose, pavyzdžiui, Karaliaus Mindaugo prospekte”, - tvirtino E.A.Žalnerauskas.

Minėtą dieną advokatui vis dėlto pavyko susitarti su bendrovės “Automobilių stovėjimo aikštelės” direktoriumi, tuometinės Tarybos nariu A.Puidoku, kuris kontrolieriui nurodė nuimti įtvarą nuo automobilio rato ir nereikalauti jokio mokesčio.

Reikalauja atlyginti žalą

Sulaukęs netenkinančio atsakymo iš Savivaldybės, E.A.Žalnerauskas nutarė kreiptis į Kauno apygardos administracinį teismą, kuriam apskundė Kauno tarybos, merų G.Budniko ir E.Tamašausko bei Savivaldybės įmonės “Automobilių stovėjimo aikštelės” veiksmus.

“Nors 50 litų nesumokėjau, tačiau iš kiekvieno atsakovo prašiau priteisti po 5 tūkstančius litų padarytai moralinei žalai atlyginti. Tarybos sprendimas pažeidė mano, kaip automobilio savininko, teises, dėl to turėjau sugaišti daug laiko ir aiškintis su Savivaldybės tarnautojais, užuot dirbęs savo darbą”, - taip savo sprendimą motyvavo jonaviškis, pridūręs, jog tokia vietinės rinkliavos tvarka atspindi įžūlią miesto valdžios savivalę.

G.Budnikas į teismą paduotas už tai, jog jam vadovaujant buvo priimtas minėtas miesto Tarybos sprendimas, o vėliau meru tapęs E.Tamašauskas nesiteikė išnagrinėti gegužės 4 dieną jam adresuotą E.A.Žalnerausko skundo.

Kauno apygardos administracinis teismas iš tiesų pripažino, jog 2001 m. sausio 25 dieną Kauno miesto tarybos sprendimu patvirtinti vietinės rinkliavos nuostatai prieštarauja ne tik šalies Konstitucijai, bet ir Vietos savivaldos bei Rinkliavų įstatymams ir net Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijai. Tačiau skundas moralinei žalai atlyginti buvo atmestas, motyvuojant tuo, jog pareiškėjui turtinė žala nebuvo padaryta.

Nelegali blokavimo įranga

Tokį sprendimą E.A.Žalnerauskas apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, ir šis grąžino bylą iš naujo nagrinėti pirmos instancijos teismui.

“Man, kaip teisininkui, atrodė, jog šį klausimą pavyks išspręsti greitai ir įrodyti Savivaldybės savivalę, tačiau ir teisme susidūriau su įvairiausiais reikalavimais. Jeigu nebūčiau advokatas, vargu ar užtektų kompetencijos ir kantrybės ieškant teisybės”, - sakė pareiškėjas.

Vakar Kauno apygardos administraciniame teisme iš naujo vyko grąžintos bylos nagrinėjimas. E.A.Žalnerauskas apgailestavo, jog teismas atmetė jo prašymą, kuriame jis reikalavo pristatyti blokavimo įtaisų sertifikavimo dokumentus.

“Ir šiuo metu automobilių ratai blokuojami kažkokia partizanine, nežinia kur pagaminta įranga. Tai - specialiosios policijos priemonės, kurias gali naudoti tik dalyvaujant pareigūnams ir tik nustačius administracinės teisės pažeidimus”, - įsitikinęs advokatas.

Jis tikino sieksiąs, jog moralinė žala būtų priteista, o jeigu reikės, kreipsis ir į Europos žmogaus teisių teismą Strasbūre. Advokato žodžiais, kiekvienas kaunietis, negalėjęs naudotis neteisėtai užblokuotu automobiliu, galėtų teisme prisiteisti žalą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Uber“ generalinis direktorius nori keisti kompanijos augimo politiką (1)

„Uber“ generalinis direktorius Dara Khosrowshahis pirmadienį teigė norįs, kad kompanija augtų...

Naktį eismo sąlygas sunkins plikledis, šerkšnas

Antradienio naktį eismo sąlygas sunkins plikledis ir šerkšnas, be to, vietomis formuosis rūkas.

Rajoniniuose keliuose yra slidžių ruožų (2)

Pirmadienio rytą Lietuvoje rajoniniuose keliuose yra slidžių ruožų, perspėja kelininkai.

Keliuose yra slidžių ruožų (9)

Sekmadienio rytą keliuose esama slidžių ruožų, įspėja Automobilių kelių direkcija .

Kelininkai: mažesnio eismo intensyvumo keliuose gali būti slidžių ruožų (2)

Šeštadienį mažesnio eismo intensyvumo keliuose gali būti slidžių ruožų, įspėja Automobilių...

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (240)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (49)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (4)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (258)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (7)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (43)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (4)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (30)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (94)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...