Sausio 30 dieną centrines rinkos apyvarta jau aštuntą kartą šiais metais viršijo milijoną litu. Dešimties bendroviu vidutinems akciju kainoms pakilus ir penkiu nukritus, aiškios rinkos tendencijos nebuvo.

Šiandien paskelbti išankstiniai bendrojo vidaus produkto duomenys, pagal kuriuos Lietuvos BVP 2000 metais išaugo 2,9%, arba daugiau nei prognozavo daugelis instituciju. Gerejanti makroekonomine aplinka i Lietuvos akciju rinką gali pritraukti tiek vietiniu, tiek užsienio investuotoju.

Aktyviausiai šiandien prekiauta "Vilniaus Vingio" (VING) akcijomis. Vidutine VING kaina šiandien pakilo dar 5,3 proc. iki 5,61 Lt. Jau per pirmąją prekybos valandą VING pabrango beveik 10%, tačiau veliau, suaktyvejus pardavejams ji po truputi pradejo smukti. Likus kelioms minutems iki nepertraukiamos prekybos pabaigos, vienas investuotojas pateike stambu pardavimo pavedimą tokiu budu patenkindamas beveik visą paklausą. Paskutiniosios prekybos minutes rodo, kad kai kurie iš stambiuju VING akcininku dabartinę situaciją rinkoje mato kaip gerą galimybę parduoti netiketai pabrangusius bendroves vertybinius popierius.

Vakar jau pasibaigus prekybai paaiškejo, kad 23,34% valstybei priklausiusi VING paketą isigijo Vokietijos kompanija "Turbolite Vertriebs". Iš esmes šios žinios ir paskatino šiandienini "Vilniaus Vingio" akciju kainu kilimą. Kai kurie rinkos dalyviai tikejosi, kad ši paketą isigys daug garsesne vakaru kompanija, tačiau ir dabartinis sandoris dar nesužlugdo vilčiu, kad bus paskelbtas oficialus pasiulymas likusioms VING akcijoms supirkti. Ši beveik niekam nežinoma kompanija yra vienas iš pagrindiniu VING tiekeju. Ši atvejis kai kuriems investuotojams galbut primine "Lietkabelio" atveji: "Hermis fondu valdymas" (šios bendroves antrine imone "Vinvesta" valdo ir didžiausią VING akciju paketą) savo valdomą "Lietkabelio" paketą tikriausiai parduos vienam iš šios Panevežio bendroves tiekeju, Rusijos kompanijai "Uralmed".
Jei "Hermis fondu valdymas" antrine imone "Vinvesta" parduotu savo valdomą VING paketą "Turbolite Vertriebs", ši Vokietijos bendrove turetu skelbti privalomą oficialuji pasiulymą.
Tačiau kol kas šios speliones nera pagristos jokiais faktais.

"Lietuvos juru laivininkystes" (LJUR) vidutine akciju kaina šiandien nukrito beveik 3,8% iki 3,07 Lt. Tik pirmosiomis prekybos minutemis LJUR brango, tačiau veliau, suaktyvejus pasiulai, ju kaina pradejo kristi.
Artejančios derybos del LJUR pardavimo Vakaru investuotojams, o dar labiau - potencialiu pirkeju užuominos apie tai, kad akcijos gali buti superkamos iš smulkiuju akcininku, per savaitę "Lietuvos juru laivininkystes" akciju kainą buvo pakelusios beveik 25%. Tačiau šiandien investuotojai jau pradejo nusiimineti pelnus, taip nusmukdydami ir LJUR kainą.
Nors jei LJUR butu sekmingai privatizuota, o akcijos iš smulkiuju akcininku butu išperkamos tokia pačia kaina kaip ir iš valstybes, tai žadetu apie 70% pelną lyginant su dabartine rinkos kaina, tačiau kol kas dar anksti prognozuoti sekmingą derybu pabaigą.
Reiketu priminti, kad "DFDS Tor Line" tik perima vadovavimą deryboms, bet ir toliau neketina pati viena pirkti visos bendroves (apie tai rašyta jau vakar dienos bendroje prekybos apžvalgoje).

Toliau smunka "Lietuvos telekomo" (LTEL) akciju kaina. Šiandien ji nukrito iki 2,28 lt, o apyvarta centrineje rinkoje sieke 166 tukst. litu. Telekomo akciju kainos kritimas prasidejo dar praejusi pirmadieni, ir rinkoje šiuo metu investuotojai atranda geresniu investavimo alternatyvu.
Šiandien, jau pasibaigus prekybai naujienu agentura "Reuters" praneše, jog Estijos banko "Uhisbank" analitikai nustate 2,5 Lt tiketiną LTEL kainą. Nors ši kaina yra maždaug 10% mažesne už vidutinę antradienio kainą, tačiau tai gali buti per mažai, kad itikintu rinką, jog dabar pats tinkamiausias momentas pirkti LTEL. 'Uhisbank" nustatyta kaina yra gerokai žemesne, nei kitu dvieju finansiniu instituciju, kurios apie savo rekomendacijas praneše šiu metu sausio 8 dieną.("Williams De Broe" - 3,03 Lt, Vilniaus bankas - 3,23 Lt).
Tokia pačią, kaip ir dabar, tiketiną kainą "Uhispank" analitikai buvo nustatę dar 2000 metu lapkričio menesio pirmosiomis dienomis. Tada, iš karto po LTEL III ketvirčio rezultatu paskelbimo, jie tiketiną kainą sumažino nuo 3,5 Lt iki 2,5 Lt. Dabar "Uhispank" analitikai pareiške, kad IV ketvirčio rezultatai tarp investuotoju gali sukelti nemažą nusivylimą.


Akciju rinka paprastai gan jautriai reaguoja i analitiku rekomendacijas. "Williams De Broe" ir Vilniaus banko rekomendacijos pirkti LTEL akcijas sausio menesi sukele šiu vertybiniu popieriu kainos kilimo bangą nuo 2,08 Lt iki 2,37 lt. Tąkart rekomendacijas paskelbe LTEL privatizavimo patarejai, kuriu patarimais yra tradiciškai mažiau pasitikima, nes jie yra tiesiogiai suinteresuoti ju konsultuotos bendroves vertybiniu popieriu kainos kilimu. Šikart, kur kas mažesnę tiketiną kainą paskelbus nepriklausomai finansinei institucijai, poveikis akciju rinkoje gali buti atvirkštinis.

"Mažeikiu naftos" (MAZN) akciju kaina pakilo po devyniu sesiju pertraukos. Blogos naujienos del ilgalaikio naftos tiekimo smukde šios bendroves vertybiniu popieriu kainą jau nuo sausio vidurio. Ir nors jokiu teigiamu žiniu nesulaukta iki šiol, vieno ar keliu pirkeju pavedimai šiandien MAZN kainą pakele 2,8% iki 0,74 Lt.

Šiandien 1,7% iki 9,20 Lt pakilo Lietuvos taupomojo banko (LTB) akciju kaina, tačiau apyvarta sieke tik 2,3 tukst. litu. Vakar premjero patareja privatizavimo klausimais Ona Juknevičiene naujienu agenturai BNS patvirtino, kad derybos del LTB privatizavimo turetu baigtis iki vasario 15 dienos. Jeigu derybos iš tiesu bus baigtos greitai ir sekmingai, dabartiniai smulkieji akcininkai laimes tuo atveju, jei naujasis savininkams sugebes banko veiklą padaryti labiau efektyvia, nes oficialaus pasiulymo jis skelbti neprivales.
Viešosios apyvartos istatymas suteikia teisę Vertybiniu popieriu komisijai nustatyti išimtis, kada neteikiamas oficialus pasiulymas, jei igyjama daugiau kaip 50% balsu visuotiniame akcininku susirinkime. Pagal šias išimtis, oficialusis pasiulymas neteikiamas tuo atveju, jei imone privatizuojama pagal Lietuvos Respublikos istatymus. Tačiau šiuo metu (daugiausiai del LJUR smulkiuju akcininku spaudimo) valdžios sluoksniuose diskutuojama galimybe šią išimti panaikinti. Jei tokia išimtis bus panaikinta, valstybiniu imoniu ("Lietuvos energijos", "Lietuvos duju", Žemes ukio banko) privatizavimo derybos darys kur kas didesnę itaką tu bendroviu akciju kainoms rinkoje, nei tai yra dabar.

Tiesioginiu sandoriu rinkoje šiandien aktyviausiai prekiauta "Klaipedos baldu" (KBAL) akcijomis, kuriu parduota už 35,8 tukst. litu, o vidutine kaina buvo 1,70 Lt.

JT finansu analitikas Arunas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (62)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (118)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (95)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (279)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (132)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (87)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (722)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (22)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Neįprastas atvejis užminė mįslę, kas iš tiesų vyksta po mirties (2)

Nusakyti, kas yra mirtis, yra gan sunku. Kai sustoja širdis, žmogus laikomas mirusiu, tačiau tai...