Trečiadienį Vilniaus biržoje buvo galima jausti prekiautojų veiksmų suaktyvėjimą – dėl akcijų sudaryti 824 sandoriai, jų apyvarta siekė 5,1 mln. litų. Priešingai nei daugumoje kitų Europos rinkų, kurias vėl apima korekcinės nuotaikos po savaitės pradžios indeksų šuolio į viršų, Lietuvoje akcijos brango: pozicijų, kurių kaina pakilo, skaičius per sesiją siekė 15, tuo tarpu atpigusių buvo 10. Lietuviškų bendrovių akcijų kursus į viršų ginė nemažas naujienų srautas bei su padidintu dirglumu jas vertinti šiuo metu linkusių, spekuliatyviai nusiteikusių, investuotojų aktyvumas.
Daugiausiai investicijų sulaukė “Aprangos” (APG1L) akcijos, jų įsigyta už 1,3 mln. litų, o kaina kilstelėjo 1,2 proc. iki 12,2 lito. Investuotojai šių akcijų rinkos kainoje jau yra įskaičiavę bendrovės šių metų veiklos rezultatus. Kita vertus, beveik neabejojama, kad neseniai pakoreguoti pelno planai, kaip ir praėjusiais metais, bus įvykti ir vargu, ar šiemet drabužių tinklas dar gali nustebinti rinką kokiais nors didesniais netikėtumais. Todėl panašu, kad “Aprangos” akcijos šiuo metu yra tiesiog perkamos ilgalaikių investuotojų, galvojančių apie ateitį bei traukiančių šiuos vertybinius popierius į kitiems metams formuojamus investicijų portfelius.

Europos Komisija antradienį įžiebė žalią šviesą “Mažeikių naftos” (MNF1L) kontrolinio akcijų paketo pardavimo sandoriui, leisdama Lenkijos koncernui “PKN Orlen” įsigyti iki 100 proc. Mažeikių naftos perdirbimo bendrovės akcijų. Trečiadienį biržoje visu garsu skambėjo šio įvykio atgarsiai – “Mažeikių naftos” akcijų kaina šoktelėjo į viršų 4,9 proc. iki 8,8 lito, o apyvarta siekė 870 tūkst. litų.

Gavusi leidimą pirkti “Mažeikių naftos” akcijas “PKN Orlen” netrukus išplatino pranešimą, kuriame pareiškė planuojanti Mažeikių bendrovės įsigijimo sandorį užbaigti iki kitų metų vasario pabaigos. Anksčiau buvo skelbta, kad sandoris gali būti įvykdytas dar šiemet, per 10-15 dienų, gavus Europos Komisijos leidimą. Tačiau, po spalį “Mažeikių naftą“ nusiaubusio gaisro, kuris padarė apie 130 mln. litų nuostolių ir sumažino įmonės vertę, bankai sustabdė sandorio finansavimo sutarčių sudarymą.

Kita vertus, “PKN Orlen“ laukia daugiau informacijos apie kilusį gaisrą Lietuvos naftos perdirbimo koncerne, kurios, kaip tikimasi, daugiau turėtų suteikti šiuo metu dėl įmonėje atliekamas ekspertų tyrimas. Pastarojo išvados teoriškai galėtų suteikti lenkams papildomų argumentų bandant išsiderėti mažesnę akcijų pirkimo kainą dėl sumažėjusios bendrovės vertės.

Vis tik, bent jau kol kas euforinių nuotaikų apimti investuotojai, atrodo, yra linkę ignoruoti galimas rizikas ir girdėdami kupinas ryžto sėkmingai užbaigti sandorį “PKN Orlen“ ir Vyriausybės kalbas, beatodairiškai perka “Mažeikių naftos” akcijas biržoje, jau ,matyt, skaičiuodami būsimus pelnus pardavus šias akcijas per oficialų pasiūlymą po 10,6 lito. Optimizmo spekuliantams įkvepia ir “PKN Orlen“ ir Vyriausybės reiškiamas palaikymas bendrovės generaliniam direktoriui Polui Nelsonui Englišui, kurį “Jukos” akcininkams atstovaujantys keturi valdybos nariai siekia nušalinti dėl neva ilgalaikių kontraktų pirkti abejotinos kokybės žaliavinę naftą iš Venesuelos protegavimo bei per ilgai neremontuojamų įrengimų, dėl ko pastaruoju metu kilo virtinė gedimų bei minėtas gaisras.

Ūkio banko” (UKB1L) akcijos pabrango 0,3 proc. iki 2,89 lito, nors nemažai sandorių buvo sudaryta ir 2,9 – 2,91 lito taške, o iš viso jų suprekiauta už 635 tūkst. litų. Postūmį šioms akcijoms brangti suteikė paaiškėjęs faktas apie tai, jog trys banko valdybos nariai lapkričio 2 dieną už 1,6 mln. litų pardavė daugiau kaip 562 tūkst. banko akcijas didžiausio akcininko Vladimiro Romanovo seseriai Olgai Gončaruk. Už akciją tiesioginiais sandoriais buvo mokama po 2,86 lito. Dar 385 tūkst. akcijų jau minėtai Olga Gončaruk buvo įsigijusi dar spalio pradžioje, mokėdama po 3,01 lito už akciją.


Anksčiau “Ūkio banko” valdybos nariai pirko banko platintas naujos 50 mln. litų vertės emisijos akcijas po 1,69 lito. Akcijų išpirkimą beveik 70 proc. didesne nei jų įsigijimo kaina galima būtų vertinti banko stambiųjų akcininkų atlygį valdybos nariams už darbą. Kita vertus, galima konstatuoti “Ūkio banko” akcijų tolesnį koncentravimą su pagrindiniu akcininku susijusių asmenų rankose, galbūt vėliau jas numatant parduoti galimam strateginiam investuotojui.

Rokiškio sūrio” (RSU1L) akcijų perleista už 404 tūkst. litų, jų kaina sumenko 0,5 proc. iki 43,8 lito. Didesnį investuotojų aktyvumą šioje pozicijoje galbūt galėjo inspiruoti pasirodę pranešimai, jog pieninė svarsto kelis pasiūlymus įsigyti pieno
perdirbimo įmones Latvijoje. Vis tik nepaisant galimų įsigijimų, panašu, kad “Rokiškio sūrio” akcijos šiuo metu tiesiog nepatenka į geidžiamiausių investuotojų akcijų sąrašą, todėl naujienomis buvo pasinaudota išeinant iš šios pozicijos.

Sanito” (SAN1L) akcijos atpigo net 7,5 proc. iki 14,4 lito, o apyvarta, kaip šiems vertybiniams popieriams, taip pat buvo nemaža – 379 tūkst. litų. Generinių vaistų gamintojo akcijų išpardavimo protrūkį iššaukė nuvylę bendrovės antradienį paskelbti spalio mėnesio pardavimai, liudijantys, kad šiemet užsibrėžtų pardavimų ir pelno planų “Sanitui” pasiekti greičiausiai nepavyks.

Be to, nuogąstavimų apie galimą “Sanito” nesėkmių ruožo tąsą sukėlė per Lietuvos radiją nuskambėjęs pranešimas, kad “Jelfos” pernai pagamintų vaisto nuo alergijos ir astmos “Corhydrono“ ampulių partijoje buvo rastas žmonių gyvybei pavojingas chirurgijoje naudojamas preparatas “Chlorsucillinas“. Pavojinga gyvybei klaida paaiškėjo dar rugsėjį, kai po “Corhydrono“ injekcijos dvi pacientės staiga parado sąmonę. Pasak pranešimo, pacienčių gyvybę tuomet išgelbėti padėjo stiprus jų pačių organizmas. Iki šiol sandėliuose, vaistinėse ir ligoninėse surastos 1071 šios partijos dėžutės, o likusios, kaip manoma, kad gali būti pacientų namų vaistinėlėse.

Netrukus “Sanito” vadovai patikslino, kad bendrovės duomenimis, rinkoje yra likę vos 2,5 pakuotės šio vaisto, o vaisto atšaukimo iš rinkos procedūra pradėta dar spalio pabaigoje. Be to, pasak “Sanito” vadovo Sauliaus Jurgelėno, po atliktų laboratorinių partijos bandymų klaida buvo aptikta tik viename iš dešimties mėginių, o didžioji šių vaistų dalis jau tikriausiai sėkmingai suvartoti. Vis tik pasak lenkų spaudos, įvykio aplinkybes šiuo metu tiria Lenkijos generalinė farmacijos inspekcija ir negalima atmesti galimybės, kad “Jelfa” gali sulaukti nuostolių pridaryti galinčių baudų ar ieškinių, nors pervertinti jų masto iš anksto nereikėtų. Kita vertus, didžiausia grėsme bendrovei galėtų būti galima žala jos įvaizdžiui - jei per nelemtą klaidą susvyruotų pacientų pasitikėjimas ja, kaip patikima vaistų gamintoja.

Su “Sanito” akcijų nuosmukiu glaudžiai koreliavo ir jį valdančios “Invaldos” (IVL1L) akcijų kursas, sumažėjęs 2,7 proc. iki 12,35 lito, o iš viso jų perleista už 291 tūkst. litų. Staigų “Invaldos” akcijų kainos posūkį žemyn lėmė akcijų likvidumo stoka rinkoje pasirodžius keliems stambesniems pardavėjams. Žvelgiant į milijardo litų įsipareigojimų ribą peržengusios bendrovės konsoliduotą trijų ketvirčių balansą, galima konstatuoti, kad dabartinė rinkos kaina yra artima “Invaldos” akcininkų nuosavybei, tenkančiai vienai akcijai (12,42 lito). Ilgesniu laikotarpiu pastarosios atitikimą bendrovės rinkos kapitalizacijai, be abejonės, daugiausiai įtakoti turėtų galimi disponuojamo nekilnojamojo turto vertės pasikeitimai ir kontroliuojamų bendrovių veiklos rezultatai.

Daugiausiai brangusia akcija trečiadienį tapo “Klaipėdos nafta” (KNF1L). Jos kaina ūgtelėjo 9,8 proc. iki 0,9 lito, akcijų suprekiauta už 290 litų. Įtakos tokiam kainos šuoliui turėjo premjero Gedimino Kirkilo kalbos apie “Mažeikių naftą” perkančio “PKN Orlen” kuriamus planus importuoti naftą į Lietuvą nutiesus vamzdyną iš Klaipėdos į Būtingę. Atrodo, kad tokios kalbos paskatino rinkos dalyvių spekuliacijas apie galimą papildomą pajamų šaltinį “Klaipėdos naftai”. Anksčiau šios, šiuo metu tik eksportuojančios “Mažeikių naftos” pagamintus produktus, bendrovės vadovas Jurgis Aušra viešai yra užsiminęs, kad įmonė yra pasiūliusi “Mažeikių naftai” priimti tanklaivius su importuojama nafta, tačiau tokia galimybe vis dar puse pajėgumų dirbantis Mažeikių naftos koncernas iki šiol nepasinaudojo.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (237)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (48)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (4)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (252)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (5)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (41)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (4)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (30)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (94)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...