Paskutinėms bendrovėms pradėjus skelbti savo pirmojo pusmečio veiklos rezultatus, trečiadienį tęsėsi aktyvi prekyba Vilniaus biržoje. Bendra akcijų apyvarta centrinėje rinkoje pasiekė 5,812 mln. litų, investuotojai sudarė 387 sandorius 37 bendrovių akcijomis, o pigusių ir brangusių pozicijų santykis pasiskirstė atitinkamai 14 ir 10. Net trys ketvirtadalius rinkos pyrago atsiriekė prekyba “Šiaulių banko” ir “Lietuvos telekomo” akcijomis.

Biržoje didžiausiu apyvartumu išsiskyrė “Šiaulių banko” (SAB1L) akcijos. Vakar šiais vertybiniais popieriais buvo sudarytas vienas stambus tiesioginis sandorius, kuriuo mokant po 2,94 lito už akciją buvo perleista 2,08 proc. banko įstatinio kapitalo, o šiandien pirkėjas, matyt, nutarė paskirstyti įsigytas akcijas tarp savo klientų. Šįkart savininkus pakeitė iš viso 1,31 proc. “Šiaulių banko” akcijų mokant po 3,4 lito už vieną, o prekybos sesijos eigoje vėl suaktyvėjusi paklausa kilstelėjo kursą iki 3,54 lito, kas sudarė 0,9 proc. teigiamą pokytį. Iš viso šių vertybinių popierių buvo suprekiauta už 2,788 mln. litų.

Veikiausiai pastaruoju metu susidomėjimas “Šiaulių banku” neslopsta dėl to, jog tai yra neabejotinai likvidžiausia pozicija gerais rezultatais užsienio investuotojus viliojančių lietuviškų bankų tarpe. Be to, rinkos dalyvių pasitikėjimą stiprina atsinaujinusi banko akcininkų struktūra ir itin spartūs augimo tempai. Vis tik atsižvelgiant į dabartinį kainos lygmenį, tikėtina, kad per mėnesį jau spėjęs 11,3 proc. pabrangti šių akcijų kursas turėtų stabtelėti. Lyginant šiemet numatomos sukaupti akcininkų nuosavybės santykį su banko rinkos kapitalizacija, galima teigti, jog “Šiaulių banko” akcijos jau yra pakankamai įvertintos, o tolesnę kainos kryptį ilgalaikėje perspektyvoje turėtų diktuoti būsimi banko veiklos rezultatai. Tuo tarpu artimiausiu metu tolesnį “Šiaulių banko” vertybinių popierių kainos kilimą turėtų pristabdyti maždaug po mėnesio investuotojus galinčios pasiekti nemokamos akcijos, kurių netrukus po to galima tikėtis sulaukti ir rinkoje.

Išskirtinio investuotojų susidomėjimo sulaukė veiklos rezultatus atskleidusio “Lietuvos telekomo” (LTK1L) akcijos. Telekomas per pusmetį stabilizavo pajamų lygį, pasiekdamas 360,9 mln. litų apyvartą ir uždirbo 37,2 mln. litų grynojo pelno, arba 2,7 karto daugiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai. Tai pranoko drąsiausius rinkos dalyvių lūkesčius, todėl daugelis investuotojų suskubo įsigyti šių vertybinių popierių. 76 sandoriais fiksuoto ryšio tiekėjo akcijų buvo įsigyta už 1,57 mln. litų, o rinkos kaina šoktelėjo net 3,7 proc. iki 2,26 lito. Toks kainos pokytis likvidžiai telekomo pozicijai yra iš ties nemažas.

Ypatingai džiugina tai, jog “Lietuvos telekomas”, nepaisant beveik 17 tūkst. sumažėjusio fiksuotų linijų skaičiaus ir 9 proc. sumažėjusio pajamų iš pokalbių srauto, praėjusį pusmetį sugebėjo galutinai sustabdyti pajamų iš fiksuoto ryšio mažėjimą, o daugiausiai įtakos tam turėto spartesnė nei buvo galima tikėtis, bemaž 20 proc. siekusi, interneto paslaugų plėtra. Tiesa, kiek nuvylė pajamų iš duomenų perdavimo ir kitų paslaugų dydis, tačiau telekomas vis tik vėl sugebėjo pademonstruoti turįs dar neišsemtų efektyvumo didinimo rezervų, leidusių sumažinti sąnaudas ir padidinti našumą. Be to, pastoviai mažėjantis nusidėvėjimas ir amortizacija bei skolų neturėjimas leido padidinti EBITDA maržą nuo 47,7 proc. iki 49,2 proc., t.y. vieno iš įspūdingiausių lygių tarp visų Europos telekomų.

Bendrovė žada išlaikyti didelio augimo tendenciją bei dabartinį pelningumo lygį ir ateityje, todėl pirmo pusmečio veiklos rezultatai gali paskatinti rinkos dalyvius peržiūrėti metines telekomo rodiklių prognozes. Vis tik antroje metų pusėje analogiškus rodiklius išlaikyti gali būti sunkiau, nes telekomo laukia arši konkurencinė kova interneto rinkoje, be to, numatomos nemažos investicijos į skaitmeninės televizijos infrastruktūros kūrimą. Tuo tarpu dabartinis rinkos kainos lygmuo nėra tas, kuris paskatintų po 2,22 lito kaip kompensacijas už negrąžintą turtą telekomo akcijas iš valstybės rudenį gausiančius gyventojus parduoti jas rinkoje, todėl dėl didesnės paklausos galima tikėtis laipsniško šių akcijų kurso kilimo.

Toliau tęsiasi “Snaigės” (SNG1L) akcijų kainos kilimas, kurį lemia rinkos reakcija į labai gerus antrojo ketvirčio veiklos rezultatus, paskatinusi dalį investuotojų vėl patikėti šaldytuvų gamintojos perspektyvomis. Šiandien jų kaina padidėjo 0,3 proc. iki 17,45 lito, o apyvarta siekė 428 tūkst. litų.

Iš kitų rezultatus skelbusių bendrovių didesnės apyvartos sulaukė tik “Lietuvos energijos” (LEN1L) vertybiniai popieriai. Jų kaina sumažėjo 1,3 proc. iki 2,35 lito, o apyvartumo rodiklis sudarė 28 tūkst. litų. Neigiamą investuotojų reakciją lėmė tai, kad elektros perdavimo tinklą valdanti “Lietuvos energija” šiemet pirmąjį pusmetį uždirbo 14,5 mln. litų ikimokestinio pelno, arba 4,3 karto mažiau nei pernai tuo pat metu, kai buvo gauta 63 mln. litų pelno. Vis tik dirbtinį pelno sumažėjimą lėmė nusidėvėjimo sąnaudų išaugimas, perkainavus įmonės ilgalaikį materialųjį turtą. Tuo tarpu realiai situaciją atspindintis bendrovės pelnas neišskaičiavus mokesčių, palūkanų ir nusidėvėjimo (EBITDA) šiemet sausį-birželį siekė 93,2 mln. litų, t.y. tik 5,5 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, o tą daugiausiai lėmė elektros energijos eksporto mažėjimas dirbant tik vienam Ignalinos AE reaktoriui.

JT finansų analitikas Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia Finansų maklerio įmonė “Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (164)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (145)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (27)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (20)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių reitingų varžytuvėse – intriga: duomenys išsiskyrė (34)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (2)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (16)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (471)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (443)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

15 metų seriale „Kobra 11“ besifilmuojantis Erdoganas Atalay atskleidė užkulisius: keisti dalykai, vykę televizijoje anksčiau

Greitkelių detektyvo Semiro Gerkhano vaidmenį ilgą laiką RTL televizijos rodomame seriale...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (452)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (8)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (1)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (14)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...