Trečiadienį akcijų kursai Vilniaus biržoje pasuko priešinga kryptimi, nei į viršų besistiebę užsienio rinkų indeksai. OMX Vilnius indeksas smuko 0,75 proc. iki 451,72 punkto atžymos. Iš viso atpigo 17, pabrango 7 akcijos, o bendra apyvarta siekė 4,7 mln. litų.

Vykstant akcininkų susirinkimams ir bendrovėms skelbiant pirmo ketvirčio pelnus dalis smulkiųjų vietos investuotojų bando pasitraukti iš rinkos nelaukdami vasaros. Nepaisant to, kad užsienyje nuotaikos pastaruoju metu keičiasi gan dažnai, pas mus optimizmui pasireikšti kol kas neleidžia slogūs lūkesčiai, kad šalies makroekonominė padėtis toliau sunkės. Be to, iš rinkos jau seniai pasitraukus užsienio fondams, likvidumas yra smarkiai aptirpęs, todėl net ir skelbiami geri vietos įmonių rezultatai ne visada gelbėja akcijas nuo nuosmukių, nes norint parduoti daugiau akcijų kainos kartelę tenka nuleisti stipriai žemiau.

Didžiausio dėmesio sulaukė „Lifosos“ (LFO1L) akcijos, kurių apyvarta buvo įspūdinga – 1,8 mln. litų. Antradienį įmonė paskelbė per pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbusi 70,285 mln. litų grynojo pelno – 8,8 karto daugiau nei praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu. Per pirmąjį 2008 metų ketvirtį bendrovės pardavimų pajamos sudarė 331,509 mln. litų ir buvo 2,1 karto didesnės nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu. Kaip ir buvo galima tikėtis, dėl trąšų kainų augimo bendrovės veiklos rezultatai labai įspūdingi, nors pelno maržas karpo brangstančios gamybos žaliavos – lyginant su 2007 metų trečio ketvirčio pelningumo zenitu (91,7 mln. litų) „Lifosos“ pelnas kas ketvirtį mažėja apie 10 mln. litų. Bendrovė prognozuoja, kad dėl žaliavų kainų, kurios sudaro daugiau nei 80 proc. gamybinės savikainos, augimo ir toliau didės produkcijos gamybos išlaidos.

Tiesa, numatoma, kad šie metai trąšų gamintojams vis tik bus sėkmingi - pagal 2008 metų bendrovės verslo planą, iš produkcijos pardavimo tikimasi gauti 1,451 mlrd. litų pajamų, arba 57,4 proc. daugiau nei pernai. Kadangi pagal „Lifosos“ planus šiemet gamybos ir pardavimo apimtys iš esmės turėtų likti tokios pačios kaip ir 2007 metais, išskyrus pašarinių fosfatų apimties ūgtelėjimą, įmonės pateikiama pardavimų augimo prognozė yra aiški indikacija į „Lifosos“ laukiamą tolesnį trąšų paklausos ir kainų augimą šiemet dėl išaugsančios pasaulinės grūdų gamybos bei mažėsiančių atsargų.

Nepaisant optimistinių verslo lūkesčių ir santykinai nedidelių šiemet numatytų investicijų (39,43 mln. litų ) skolų neturinti ir rekordinį pelną uždirbusi „Lifosa“ paskelbė, kad nenumato mokėti dividendų akcininkams, ir tai dalį rinkos dalyvių šiek tiek nuvylė. Be to, galimam Baltijos šalių ūkio sulėtėjimui atsparios „Lifosos“ akcijos tarp investuotojų pastaruoju metu buvo ypač populiarios ir dalis jų nusprendė pasiimti pelnus pasinaudodami paskelbtais gerais rezultatais. Trečiadienį „Lifosos“ akcijų kaina sumažėjo 2,65 proc. iki 67,15 lito, nors sesijos pradžioje kursas buvo šoktelėjęs ir iki 70,96 lito ribos.

Aktyviai buvo prekiaujama ir „Teo LT“ (TEO1L) vertybiniais popieriais, kurių nepakitusia 2,23 lito kaina buvo perleista už 1,2 mln. litų. Anksčiau bendrovės akcijų kaina smuko pranešus, kad dėl sustabdytų centrinės būstinės statybų Lvovo gatvėje „Teo LT“ jau patyrė 12 mln. litų nuostolių, o kas mėnesį jie didėja dar po 2 mln. litų. Prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą įtariant, kad pasinaudojus suklastotais dokumentais buvo siekiama trimis aukštais padidinti planuojamą statyti „Teo LT“ administracinį pastatą ir taip jo vertę padidinti mažiausiai 10 mln. litų.
Vietoj visose institucijose suderintų dokumentų, kad galima statyti 12 aukštų pastatą, „Teo LT“ antrinės įmonės „Lintel“ atstovai Vilniaus savivaldybei pateikė dokumentus, leidžiančius 15 aukštų pastato statybą.

Prancūzijos dienraštis „Le Figaro“, nenurodydamas šaltinių, antradienį paskelbė, kad šalies telekomunikacijų bendrovė „France Telecom“  už 30 mlrd. eurų planuoja įsigyti „Teo LT“ savininkę „TeliaSonera“. Apie 37,3 proc. „TeliaSonera“ akcijų valdanti Švedijos vyriausybė anksčiau buvo užsiminusi apie planus privatizuoti bendrovę, valstybės akcijų paketą perleidžiant privatiems investuotojams. Tiesa, „France Telecom“ taip pat yra valstybinė bendrovė, todėl neaišku, ar didžiausios Europoje telekomunikacijų bendrovės atsiradimas leistų smarkiai padidnti turto valdymo efektyvumą, juolab kad pastaraisiais metais „Teo LT“ akcininkams ir taip išmoka visas sukauptas, investicijoms nenumatytas perteklines lėšas.

"Rytų skirtomųjų tinklų" (RST1L) akcijos atpigo 3,16 proc. iki 4,6 lito, o apyvarta siekė 124 tūkst. litų. Dalis investuotojų nusprendė pasitraukti iš šios pozicijos po ūkio ministro komentaro, kad tik maždaug po mėnesio bus aišku, ar "Leo LT" turės skelbti privalomąjį oficialų akcijų išpirkimo pasiūlymą smulkiesiems RST ir "Lietuvos energijos" akcininkams, nes kontrolinio įmonių paketo savininkas iš esmės nesikeis.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Nasdaq“ ir S&P biržas palaiko „Netflix“ finansiniai rodikliai

Internetinės televizijos bendrovei „ Netflix “ paskelbus finansinę ataskaitą, „ Nasdaq “ ir...

„Nordea“ uždraus savo darbuotojams prekiauti kriptovaliutomis (32)

Dėl didelės rizikos bankas „ Nordea “ uždraudė savo 31 tūkst. darbuotojų prekiauti...

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Top naujienos

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (1)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (81)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (45)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (198)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (131)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1097)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Atsiliepkite! Prašo padėti surasti pradingusį mylimąjį iš Kauno (26)

Suprantu, situacija labai juokinga. Esu suaugusi ir pati tą suprantu. Bet... Susirašinėjome su...

Badaujantys Šiaurės Korėjos kariai imasi desperatiškų veiksmų (3)

Apie badą Šiaurės Korėjoje pasaulio žiniasklaida skelbia jau kelis mėnesius. Jo simboliu jau...

Žurnalas „Forbes“ lietuvius išrinko vienais įtakingiausių technologijų srityje (14)

Du lietuviai: Andrius Šutas ir Alesis Novik pateko į prestižinį verslo leidinio „ Forbes “...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (35)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...