Pirmadienį Nacionalinės vertybinių popierių biržos centrinės rinkos apyvarta viršijo 550 tūkst. litų, tačiau didelių staigmenų nebuvo. Nepertraukiamos prekybos metu trijų bendrovių akcijų kainoms nukritus ir šešių pakilus, po dviejų sesijų pertraukos ir vėl kilo JT indekso reikšmė.

Šiandien nacionalines vertybiniu popieriu biržos centrines rinkos apyvarta viršijo 550 tukst.

Aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis, kurių kainos kilimą 1 proc. iki 2,10 Lt galima būtų paaiškinti gerėjančiu užsienio investuotojų požiūriu į visus Centrinės ir Rytų Europos telekomus. Apie tai, kad praėjusią savaitę kilo daugumos šio regiono telekomų kainos galite paskaityti gruodžio 16 dienos pasaulio akcijų rinkų apžvalgoje.
Gruodžio 8 dienos bendroje prekybos apžvalgoje buvo rašyta, kad telekomo Tarptautinio depozitoriumo sertifikatais (GDR) Londone prekiaujama neaktyviai. Per visą lapkričio mėnesį buvo sudaryti tik 5 sandoriai, o apyvarta siekė 2,1 mln. litų. Šiandien "Lietuvos telekomo" GDR'ais Londone prekiauta kiek aktyviau. Dienos metu kaina buvo pakilusi iki 5,33 JAV dolerio už vieną sertifikatą (arba 2,13 Lt už vieną akciją), tačiau paskutinis sandoris ir vėl buvo sudarytas atidarymo kaina - po 5,30 JAV dolerio už vieną GDR (2,12 Lt už vieną akciją).

"Snaigės" (SNAI) akcijų kaina nors ir pakilo dar 1,9 proc. iki 37,75 Lt, bet apyvarta buvo mažiausia per paskutiniąją savaitę. SNAI akcijoms per savaitę pabrangus 20%, rinkoje taip ir nepasirodė konkrečių naujienų apie galimus pokyčius akcininkų struktūroje, todėl paklausos sumažėjimas yra savaime suprantamas.
Vidutinė "Ekrano" akcijų kaina nukrito iki 6,35 Lt ir buvo mažiausia per pastarąsias dvi savaites. Spalio mėnesį pasirašius ilgalaikę sutartį su "Toshiba", "Ekrano" akcijos buvo pabrangusios beveik dvigubai, todėl dabartinį kainos kritimą būtų galima aiškinti normalia kainos korekcija, kai greitai ir didelį pelną uždirbę investuotojai, stengiasi akcijas parduoti. Tuo tarpu ilgu laikotarpiu šios EKRA turėtų ir toliau išlikti investuotojų akiratyje.

Jau dvi savaitės nesikeičia "Lino" (LIN) akcijų kursas. Šiandien nepakitusia 0,60 Lt kaina parduota LIN akcijų už 44 tūkst. litų. Nepaisant didelės pasiūlos, šios bendrovės vertybiniai popieriai daugiau nepinga, o tai leidžia teigti, kad yra vienas ar keli investuotojai, kurie pasiryžę supirkti didelius kiekius dabartine kaina.

Penktadienį buvo paskelbta apie tai, kad "Vilniaus Vingis" (VING) jau supirkinėja savo akcijas centrinėje, tačiau šiandien prekyba šios bendrovės vertybiniais popieriais nevyko. Tik pastarosiomis dienomis paaiškėjo, kokiomis sąlygomis savo bendrovės akcijų įsigijo 10 vadovaujančio personalo narių.

Pagal valdybos nustatytas taisykles, vadovai už akcijas sumokėjo tik dalį pinigų. Kita dalis bus sumokėta po to, kai paaiškės 2001 metų rezultatai. Jeigu rezultatai bus geresni už iš anksto nustatytus tikslus, bendra už akcijas sumokėta suma bus mažesnė už kainą biržoje. Jeigu planuoti rezultatai nebus pasiekti, vadovai turės sumokėti rinkos kainą.

Gan netikėtai išaugo prekybos "Grigiškių" (GRIG) akcijomis apimtys -10,2 tūkst. litų siekusi apyvarta buvo didžiausia nuo vasario 23 dienos. GRIG kapitalizacija šiuo metu siekia tik 6,7 mln. litų, ir kol kas bendrovė dirba nuostolingai. Tik nedaugelis stambesnių investuotojų domisi GRIG akcijomis, o vienas iš galimų pirkėjų centrinėje rinkoje yra pati bendrovė. 1999 metais GRIG nupirko beveik 295 tūkst. savo akcijų, už kurias mokėjo 80,735 tūkst. Lt arba vidutiniškai 0,27 Lt už akciją. 1999 metais vidutinė GRIG akcijų kaina centrinėje rinkoje buvo 0,20 Lt. Tai reiškia, jog galbūt ne visos akcijos buvo pirktos centrinėje rinkoje. Jeigu bent dalis akcijų aukštesne nei rinkos kaina buvo pirkta tiesioginiais sandoriais iš su vadovais susijusių asmenų, nukentėjo smulkiųjų akcininkų interesai.

Apie didesnius nei tikėtasi nuostolius šiandien pranešė Kėdainių trąšų gamykla "Lifosa" (LIFO). Dar spalio pradžioje bendrovės vadovai pareiškė, kad per paskutinįjį šių metų ketvirtį tikimasi uždirbti 8 mln. litų grynojo pelno. Tačiau per du pirmus paskutiniojo ketvirčio mėnesius LIFO nuostolis siekė jau 12,7 mln. litų, o bendras visų metų nuostolis turėtų siekti beveik 60 mln. litų. Dar gegužės mėnesį "Lifosos" valdybos pirmininkas ir didžiausias akcininkas Danas Tvarijonavičius teigė, kad bendrovė gali pakelti 50-60 mln. litų nuostolius tuo pačiu nestabdydama gamybos. Tačiau atlikus metų finansinės atskaitomybės auditą, gali paaiškėti, kad realūs 2000 metų nuostoliai yra kur kas didesni. Taip atsitiko ir 1999 metais, kai buvo paskelbta, kad per metus bendrovė uždirbo 29 mln. litų grynojo pelno, bet vėliau, atlikus auditą, paaiškėjo, kad iš tikrųjų LIFO patyrė 6,7 mln. litų nuostolių. Investicinių projektų nestabdymą turėtų garantuoti ne 60 mln. litų neviršiję nuostoliai, o šių metų spalio mėnesį pasirašyta sutartis su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku, pagal kurią Lietuvos bendrovė gaus ilgalaikę 60 mln. JAV dolerių paskolą.

Šiandien apie vienuolikos mėnesių pardavimus paskelbė "Klaipėdos baldai" (KBAL). Sausio-lapkričio mėnesiais buvo parduota produkcijos už 56,1 mln. litų, arba 38% daugiau nei pernai tuo pačiu metu. "Klaipėdos baldų" fundamentalūs rodikliai ir toliau yra labai geri. Jos P/E rodiklis pagal tikėtiną 2000 metų pelną yra maždaug 1,5. Tačiau smulkiųjų akcininkų interesai gali nukentėti, jei artiniausiame neeiliniame susirinkime, vyksiančiame gruodžio 30 dieną, bus pritarta įstatinio kapitalo didinimo klausimui.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" akcijomis, kurių parduota už 133 tūkst. litų. "Klaipėdos baldų" akcijų apyvarta buvo 49 tūkst. litų, o vidutinė kaina siekė 0,75 Lt.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (23)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (20)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

IT+: klausimai didžiausiems Lietuvoje kriptovaliutų kasėjams (44)

Lietuvoje yra vos kelios kriptovaliutų išgavimo „fermos“, o laidos kūrėjas Lukas lankėsi...

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kyla (1)

JAV akcijų indeksai ketvirtadienį kilo kartu su naftos kainomis šoktelėjus energetikos...

Londono Sitis optimistiškai nusiteikęs dėl „Brexit“ pereinamojo laikotarpio (2)

Londono finansų centras – Sitis – yra optimistiškai nusiteikęs dėl perspektyvos pasiekti...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (211)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (126)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (280)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (177)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (23)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (12)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (8)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (4)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...