Savaitė biržoje baigėsi aktyvia prekyba akcijomis, jos metu buvo galima jausti pasibaigusio “Mažeikių naftos” akcijų oficialaus pasiūlymo išlaisvintų pinigų tekėjimą į rinką. Prekybinis aktyvumas, lyginant su trečiadieniu ir ketvirtadieniu, dar labiau išaugo, nepaisant mažesnės apyvartos, didesnė jos dalis buvo sugeneruota automatinio įvykdymo sandoriais. Akcijų per sesiją buvo suprekiauta už 24,8 mln. litų, dėl jų buvo sudarytas 1571 sandoris. Per sesiją pabrango 18, atpigo 14 pozicijų.

Biržos lyderių sąrašo viršuje įsitvirtino “Panevėžio statybos tresto” (PTR1L) akcijos, jų perleista už 7,8 mln. litų, o kaina kilstelėjo 0,6 proc. iki 17,1 lito. Daugiausiai apyvartos buvo suformuota keliais tiesioginiais sandoriais, jais didesnius statybų bendrovės akcijų paketus sukaupę instituciniai investuotojai perskirstė 2,3 proc. visų bendrovės akcijų, už jas buvo mokama po 17 – 17,01 lito.

Pastaraisiais mėnesiais “Panevėžio statybos tresto” (PST) akcijų kaina auga tarsi “ant mielių”. Nuo praėjusių metų gruodžio pradžios šios Oficialiojo sąrašo akcijos jau spėjo pabrangti 22,1 proc., daugiausiai įtakos tam darė pranešimai apie užsakymą statyti 60 mln. litų vertės gyvenamąjį kompleksą Klaipėdoje ir, kad bendrovės akcijas akumuliuoja vieni stambesnių Lenkijos investicinių fondų.

Vis tik nežinant praėjusių metų PST veiklos rezultatų, lieka neaišku, ar dabartinis bendrovės akcijų kainos taškas yra pagrįstas, tam tikrų klastukų dėl šių metų būsimo pelningumo kelia ir nuo metų pradžios 20 proc. brangstančios statybinės medžiagos ir darbo jėga. Nepaisant to, investuotojai didelių lūkesčių sieja su PST nekilnojamo turto projektais, užsakymais porai metų į priekį ir sparčia sektoriaus plėtra. Susidomėjimas šiomis akcijomis išlieka didelis, pirkėjams beatodairiškai bandant sukaupti didesnius akcijų kiekius pasiūla nėra pakankama ir tai jau kurį laiką sąlygoja kurso kryptį į viršų faktiškai be neigiamų kainos korekcijų.

Sandorių gausa išsiskyrė “Snoro” (SRS1L) paprastųjų akcijų prekyba, jų skaičius siekė 519. Iš viso šių vertybinių popierių buvo perleista už 4,1 mln. litų, o jų kaina sumenko 1 proc. iki 5,74 lito. Vakarykštis banko akcijų kainos šuolis į viršų 14,85 proc. buvo sunkiai paaiškinamas, kaip ir “Snoro” privilegijuotųjų akcijų kaina, kuomet pastarosiomis buvo pradėta prekiauti. Todėl ketvirtadienį dalis investuotojų suskubo pasiimti pelnus ir kainos korekciją žemyn galima laikyti dėsninga.

Viena vertus, “Snoro” akcijų prekyba buvo kurį laiką sustabdyta ir teoriškai banko akcijų kaina “atsiliko” nuo likusio bankinio sektoriaus kursų augimo, per šį laikotarpį siekusio daugiau nei 10 proc. Kita vertus, padidinus įstatinį kapitalą 40 proc. iš banko lėšų bei išdalinus nemokamas akcijas, gerokai atsiskiedė banko pelno akcijai rodikliai, o nuosavybė išliko nepasikeitusi, taigi “Snoro” P/Bv rodiklis viršijo 4, todėl lyginant “Snoro” akcijų kaina atrodo pervertinta palyginus su kitų bankų vertybinių popierių kursais.

Postūmį akcijoms brangti suteikė nemaži “Snoro” plėtros lūkesčiai, siejami su būsimu kapitalo didinimu dar 30 proc., naują emisiją platinant minimalia 2 litų kaina. Verta atkreipti dėmesį, kad įsigyti šių akcijų pirmenybę turės visi akcininkais buvę gruodžio 7 dienos akcininkų susirinkimo metu, o sprendžiant iš stambiųjų akcininkų rodomų banko akcijų koncentravimo ženklų, pirmumo teisėmis greičiausiai gali būti pasinaudota, o tai reikštų nuosavybės atsiskiedimą šiuo metu perkantiems “Snoro” akcijų.

Stambių pirkimo sandorių sukeltas “Aprangos” (APG1L) akcijų kainos šuolis 3,5 proc. iki 14,95 lito per vieną sesiją, be jokių naujienų iš bendrovės stovyklos, gali reikšti vieną: kad ir toliau į Baltijos šalių vartojimo sektorių, kuriam ateityje prognozuojama sparti plėtra, plūsta užsienio fondų investicijos. Nepertraukiamos prekybos metu “Aprangos” akcijų kursas buvo kilstelėtas ir nemažai sandorių vyko ir 15 litų taške, o bendra apyvarta siekė 2,5 mln. litų.

Pastaruoju metu investuotojai prisiminė ilgesnį laiką užmaršty tūnojusias “Invaldos” (IVL1L) akcijas, kurių apyvarta ketvirtadienį sudarė 1 mln. litų. Akcijų kaina ūgtelėjo 5,4 proc. iki 13,49 lito, koreliuodama su kontroliuojamo “Sanito” (SAN1L) akcijų kursu, pasistiebusiu į viršų 4,9 proc. iki 15,45 lito. Teigiamų emocijų pliūpsnį inspiravo pranešimai, kad “ Sanito“ kontroliuojamai Lenkijos farmacijos įmonei “Jelfa“ pagaliau buvo leista atnaujinti “Corhydrono“ prekybą. Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu daugelis kitų akcijų be perstojo “lipa” į viršų apskritai be jokių naujienų, “Invaldos” ir “Sanito” akcijų brangimo tempas neatrodė toks jau drastiškas, nes daugelis investuotojų po “Corhydrono“ skandalo ilgą laiką atsargiai žiūrėjo į šių metų “Sanito” pelno planus, kurie atsispindi ir konsoliduotose “Invaldos” veiklos rezultatų prognozėse, ir šių akcijų kursai atsiliko nuo bendro rinkos pakilimo tempų.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (130)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (87)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (525)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Išvardijo, kodėl nepritaria progresiniams mokesčiams

Finansų ministerija nepritaria Seime jau svarstomiems siūlymams įversti progresinius mokesčius:...

Paprastas žingsnis, padėsiantis išvengti 75 proc. šio vėžio atvejų (6)

Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėž io prevencijos savaitė, kurios šūkis „Sumažink savo...

Brangi nafta kelia ne tik benzino kainas (73)

Dėl pabrangusios naftos kyla ir degalų kainos. Analitikai perspėja – jeigu taip bus ir toliau,...

Iš Rusijos stačiatikių vyskupo – akibrokštas Putinui (214)

Vienas Rusijos stačiatikių vyskupas pirmadienį pareiškė, kad per kovą vyksiančius šalies...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (148)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

55-erių Ingeborga Dapkūnaitė parodė su surogatine motina susilauktą sūnų (15)

Garsi aktorė Ingeborga Dapkūnaitė parodė savo atžalą. Visuomenė nedelsiant sureagavo į žinią...