Ketvirtadienį akcijų kainos Vilniaus biržoje toliau sėkmingai ritosi į nuokalnę nepaisydamos užsienio rinkose dominavusių nuotaikų, kurios neigiama linkme pakrypo tik po pietų. Šiuo metu rinkoje tvyro tirštas pesimizmo debesis, kurį trumpam prasklaidyti pavyksta tik pavienėms, veiklos rezultatais nustebinti sugebančioms bendrovėms.

Tuo tarpu ketvirtadienį pagrindinė žinia atskriejo iš pienininkų stovyklos, kur buvo pranešta, kad smarkiai kritus kainoms eksporto rinkose, pieno įmonėms nusimato nuostolingas pirmasis metų ketvirtis. Negatyvumo užkratas nektruko persiduoti ir daugumos kitų pozicijų prekybai, to pasekoje per sesiją atpigo 15, pabrango vos 6 akcijos. Bendra akcijų apyvarta siekė 3,5 mln. litų, buvo sudaryta 790 sandorių.

Daugiausiai apyvartos netikėtai teko „Lifosos“ (LFO1L) akcijų prekybai. Bendrovės akcijų perleista už 548 tūkst. litų, jų kaina sumažėjo 2,76 proc. iki 65,3 lito. Prieš paskelbiant bendrovės pirmo ketvirčio rezultatus šios akcijos buvo vienos populiariausių biržoje, todėl dabar šioje pozicijoje atsirado didelė pasiūla, kurią formuoja uždarbius fiksuoti nusprendę pardavėjai. Be to, investuotojai neigiamai sureagavo į įmonės vadovo viešus komentarus, jog pagrindiniam „Lifosos“ akcininkui akcijų kaina biržoje neturi reikšmės, o tokiems dalykams kaip dividendai pinigai nėra švaistomi.

Netikėtai didele apyvarta išsiskyrė paprastai likvidumu nepasižyminčios „Sanito“ (SAN1L) akcijos, jų suprekiauta už 519 tūkst. litų, o kaina pasistiebė į viršų 0,78 proc. iki 26 litų. Šioje pozicijoje prekybos metu buvo galima pastebėti poros institucinių investuotojų pasirodymą. Po prekybos buvo pranešta, kad įmonės akcininkų susirinkime nuspręsta išmokėti dividendams po 0,6 lito už akciją, taigi netikėtumų nebuvo. Pagal paskutinę „Sanito“ kainą biržoje akcijos dividendų pajamingumas siekia vos apie 2,3 procento. Taip pat paskelbta, kad bendrovė balansine verte pardavė jau daugiau kaip metus veiklos nevykdžiusios antrinę įmonę „Altisana“.  

Tarp likvidžiausiųjų išliko „Teo LT“ (TEO1L) vertybiniai popieriai, kurių apyvarta sudarė 408 tūkst. litų, o kursas ūgtelėjo 0,45 proc. iki 2,24 lito. Pasibaigus prekybai įmonė atskleidė, kad grupės konsoliduotas pelnas, palyginti su 2007 m. trijų mėnesių rezultatu, padidėjo 19,4 proc. ir sudarė 45,2 mln. litų. „Teo LT“ pajamos per pirmąjį šių metų ketvirtį sudarė 206,8 mln. litų ir, palyginti su 2007-ųjų sausio-kovo pajamomis, buvo 11,3 proc. didesnės. 2008 m. sausio-kovo EBITDA padidėjo 9,6 proc., iki 94 mln. litų, o EBITDA marža ūgtelėjo iki 45,7 procento.  

Pasak „Teo LT“ vadovo Arūno Šikštos, ateityje gerų rezultatų tikimasi iš neseniai pristatytos skaitmeninės antžeminės televizijos paslaugos teikimo, taip pat planuojama išlaikyti plačiajuosčio interneto prieigos vartotojų skaičiaus augimą. Paskelbti įmonės veiklos rezultatai yra labai geri ir pranoko rinkos dalyvių lūkesčius, todėl penktadienį greičiausiai galima tikėtis sulaukti teigiamos investuotojų reakcijos biržoje. Bendrovės verslas išlieka atsparus vartojimo lėtėjimui šalyje, o stabiliai augantys pinigų srautai ir ateityje turėtų generuoti akcininkams dosnias išmokas, todėl daliai rinkos dalyvių ši pozicija gali tapti gynybine išliekant įtemptai situacijai biržoje.  

Pastebimai suaktyvėjo prekyba „Panevėžio statybos tresto“ (PTR1L) akcijomis, kurių perleista už 404 tūkst. litų. Šioje pozicijoje ketvirtadienį pasirodė vietinių tarpininkų atstovaujami instituciniai investuotojai. Gali būti, kad dalis rinkos dalyvių pradeda žvalgytis dugno rinkoje, ieškodami neadekvačiai stipriai atpigusių investicijų. PST akcijos, vertinant pagal santykiniu rodiklius, šiuo metu biržoje yra vienos pigiausių, tuo tarpu galimas nekilnojamojo turto rinkos sulėtėjimo poveikis įmonės rezultatams gali būti ribotas, nes gyvenamojo būsto pajamos bendrovės pardavimuose sudaro nedidelę dalį, o komercinės paskirties bei viešosios infrastruktūros projektų bendrovė kol kas nestokojo. Be to, tikimasi, kad bendrovei pavyks laimėti konkursą kaip vienam iš subrangovų dalyvauti atominės elektrinės statybos darbuose.

Pasirodžius pranešimams, kad pirmasis šių metų ketvirtis visoms pieno perdirbimo bendrovėms bus nuostolingas sesijos pradžioje žemyn smigti ėmė pienininkų akcijos. Tiesa, atslūgus emocijoms daugumos akcijų kursai sugebėjo pastebimai atsitiesti ir tik „Rokiškio sūrio“ (RSU1L) vertybiniai popieriai prarado apčiuopiamą dalį savo vertės. Bendrovės akcijos atpigo 8,1 proc. iki 4,99 lito, o apyvartumo rodiklis siekė 163 tūkst. litų. Kitų bendrovių akcijų kursų nuosmukiai buvo nuosaikesni – „Pieno žvaigždžių“ (PZV1L) kaina sumažėjo 0,2 proc. iki 5 lito (apyvarta 160 tūkst. litų), o „Žemaitijos pieno“ (ZMP1L) – 3,41 proc. iki 1,98 proc. (apyvarta - 26 tūkst. litų). „Vilkyškių pieninės“ (VLP1L) akcijos į naujienas nesureagavo – jų kaina išliko nepakitusi – 5 litai, o apyvarta siekė 6 tūkst. litų.  

Valstybinių elektros energijos kompanijų akcijų kaina ketvirtadienį šiek tiek atsitiesė į viršų. Rytų skirstomųjų tinklų (RST1L) ir „ Lietuvos energijos “ (LEN1L) akcijos kilstelėjo atitinkamai 1,74 tūkst. litų iki 4,68 lito ir 1,03 proc. iki 3,94 lito, nors apyvartos ir nebuvo reikšminės. Vyriausybei pritarus „Leo LT“ steigimo dokumentams jie buvo viešai patalpinti Ūkio ministerijos interneto puslapyje.

Nacionalinio investuotojo bendrovės steigimo akcininkų sutartyje numatyta, jog jeigu „Leo LT“ nekils pareiga teikti privalomą oficialų siūlymą supirkti likusias balsavimo teisę suteikiančias LE ir/arba RST akcijas, bus siekiama, kad „Leo LT“ valdyba, atsižvelgdama į visų akcininkų interesus, priimtų sprendimus dėl savanoriško oficialaus siūlymo supirkti tokias akcijas. Siūlymo kaina turėtų būti ne mažesnė už bendrovių akcijų vertę, taikytą nustatant naujai išleidžiamų „Leo LT“ akcijų emisijos kainą pagal sutartį dėl nacionalinio investuotojo sukūrimo, tokio siūlymo sąlygų bei įgyvendinimo tvarkos.

Anksčiau nepriklausomas turto vertintojas KPMG buvo nustatęs, kad į būsimąją nacionalinio investuotojo bendrovę „Leo LT“ ketinamų jungti bendrovių „Lietuvos energija“, Rytų skirstomieji tinklai ir VST akcijų vertė yra atitinkamai apie 3,69 lito, 5,55 lito ir 757,4 lito. „Leo LT“ steigimo dokumentams pirma dar turi pritarti „NDX energija“, o jų pasirašymo tarp šalių laukiama kitą savaitę.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (86)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (176)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (175)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (27)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Top naujienos

Iš anksto nederinto susitikimo metu padalijo Lietuvą: tai lems ir atlyginimų dydį

Aiškėja, kaip įvykdžius planuojamas reformas ir įvedus etatinio apmokėjimo sistemą pasikeis...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (32)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (71)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę atnaujinta 14.47 val. (275)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Kauno rajone dingusi jauna moteris rasta į kanalą įvažiavusiame automobilyje smurto žymių nerasta (134)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai surado dingusios Živilės...

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (219)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Dėl galimo slapto pokalbių klausymosi - kreipimasis į Generalinę prokuratūrą (3)

Ketvirtadienį Vilniaus savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidas Urbonavičius...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių (71)

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams lietuviai ir vėl taikosi į TOP-20 (67)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Virš Australijos skridusiame lėktuve – panika: šis skrydis buvo tarsi pragaras (2)

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuve, ketvirtadienį dėl „techninių priežasčių“...