Šiandien gan nykią ir pasyvią biržos prekybą pirmąsias dvi su valandos iš esmės pakeitė 3,5 milijono litų vertės sandoris Vilniaus banko akcijomis. 4,3 milijono litų siekusi centrinės rinkos apyvarta buvo didžiausia nuo 1998 metų kovo 25 dienos, o JT indeksas jau eilinį kartą pasiekė aukščiausią metų tašką.

Šiandien nepertraukiamos prekybos metu rinką labai pagyvino didelis sandoris Vilniaus banko akcijomis,

Apie Vilniaus banko (VB) akcijų pirkėją galima tik spėlioti, tačiau labai didelė tikimybė, kad šio banko vertybinius popierius toliau perka "Skandinaviska Enskilda Banken", dar oficialiojo pasiūlymo metu supirkęs apie 98 proc. visų akcijų.
Jeigu VB akcijas iš tiesų perka SEB, jau artimiausiu metu jų laisvų turėtų beveik nebelikti. Nuo oficialiojo pasiūlymo įgyvendinimo pabaigos lapkričio 17 dieną praėjus kiek daugiau nei mėnesiui, buvo supirktos maždaug 26% laisvų Vilniaus banko akcijų. Džiugi žinia investuotojus pasiekė jau pasibaigus prekybai. Nepaisant opozicijos pasipriešinimo, šiandien Seimas pritarė Fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo pataisoms, pagal kurias bus panaikintas 15% kapitalo prieaugio mokestis.

Rinkoje stambus sandoris Vilniaus banko vertybiniais popieriais, lėmė ir prekybos kitomis akcijomis suaktyvėjimą. Per paskutinįjį pusvalandį pagyvėjo prekyba "Vilniaus Vingio" (VING) akcijomis, kurių kaina pakilo beveik 2% iki 4,31 Lt. Praėjusią savaitę buvo pranešta, kad ši bendrovė jau supirkinėja savo akcijas biržoje. Tačiau gali būti, kad šiandien "Vilniaus Vingio" akcijas pirko ne pati bendrovė, o būtent stambų Vilniaus banko paketą pardavęs investuotojas.

Be "Vilniaus Vingio", sesijos pabaigoje taip pat suaktyvėjo prekyba "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijomis, kuriomis prekiauta po trijų sesijų pertraukos. Konkrečių naujienų apie šią bendrovę nebuvo, o jos kainos bei apyvartos augimą lėmė bendras rinkos kilimas. "Ekrano" (EKRA) vertybinių popierių kaina smarkiau pradėjo kilti likus 20 minučių iki sesijos uždarymo, o paskutiniai sandoriai buvo sudaryti po 6,50 Lt.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų apyvarta siekė 149 tūkst. Lt, o kaina buvo 2,10 Lt ir lyginant su praėjusia sesija nepakito. Vakar paskutinis sandoris buvo sudarytas po 2,12 Lt, tačiau šiandien išaugusi pasiūla neleido LTEL kainai kilti aukštyn.

Pagal sandorių skaičių aktyviausiai prekiauta "Snaigės" (SNAI) vertybiniais popieriais. Nors naujienų agentūros ir praneša apie bendrovės naujų sutarčių pasirašymą bei rinkų ieškojimą, tačiau trūkstant žinių apie galimą strateginio investuotojo atėjimą, "Snaigės" akcijų kaina šiandien nukrito 1% iki 37,39 Lt, o apyvarta pasiekė beveik 265 tūkst. litų.

Šiandien aktyviai prekiauta ir Panevėžio "Kalnapilio" (KALN) akcijomis. KALN kaina pakilo iki 3,69 Lt, o apyvarta siekė beveik 13 tūkst. litų. Vakar "Kalnapilis" paskelbė vienuolikos mėnesių rezultatus, tačiau paskelbti rodikliai verčia abejoti jų tikslumu. Per devynis mėnesius "Kalnapilis" buvo gavęs 69,495 mln. litų pajamų, o per vienuoliką mėnesių šis rodiklis pakilo jau iki 85,564 mln. litų. Tai reiškia, kad sezoniškai nepalankiais sausio-lapkričio mėnesiais bendrovė gavo 16,069 mln. litų pajamų, arba vidutiniškai apie 8 mln. litų pajamų per mėnesį. Šis skaičius kelia dar didesnę nuostabą žinant, kad rudenį mažėjo ir bendrovės parduoto alaus kiekis. "Kalnapilis" naujienų agentūroms teigia, jog spalį pardavimai siekė 5,735 mln. litų, o lapkritį jie išaugo iki 6,399 mln. litų. Tokiu atveju per pastaruosius du mėnesius KALN gavo 12,134 mln. litų pajamų, o ne 16,069 mln. litų kaip skelbia jie patys. Jei "Kalnapilio" pateikti mėnesiniai duomenys yra teisingi, per vienuolika mėnesių bendrovė gavo 81,629 mln. litų pajamų, arba 10% mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. "Kalnapilis" kol kas nepateikė konkretesnių paaiškinimų ar pataisymų, kodėl nesutampa jo skelbiami skaičiai.

Gan aktyviai buvo prekiaujama ir kitos alaus daryklos - Kauno "Ragučio" (RAGU) akcijomis. Apyvartai pakilus iki 13 tūkst. Lt, RAGU kaina nukrito 1,1% iki 7,42 Lt. Vakar Vertybinių popierių komisija įregistravo Estijos bendrovės "A Le Coq" privalomą oficialųjį pasiūlymą supirkti likusius 49,998 proc. "Ragučio" akcijų. Kaip jau buvo skelbta anksčiau, už vieną RAGU akciją "A Le Coq" mokės 5 litus. Kadangi oficialiojo pasiūlymo kaina yra 33% žemesnė už esančią rinkoje, galima tvirtinti, jog pasiūlymo vykdytojams pavyks supirkti tik labai mažą kiekį akcijų.

"Klaipėdos baldų" (KBAL) visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkė buvo papildyta dar vienu klausimu. Gruodžio 30 dieną vyksiančio susirinkimo metu bendrovės pagrindinio akcininko koncerno SBA iniciatyva bus svarstomas klausimas dėl nesuteikimo visiems akcininkams pirmumo teisės įsigyti bendrovės išleidžiamų akcijų. Koncernas SBA išpirkdamas naująją emisiją siekia padidinti savo dalį įstatiniame kapitale. Koncernas sieks, kad akcijos kaina platinimo metu būtų lygi jos dabartinei nominaliai vertei - 1 Lt, nors tokiam sprendimui priešinsis smulkieji KBAL akcininkai, tarp kurių tikriausiai bus ir UAB "Status ir partneriai" atstovų. Išpirkdamas emisiją, koncernas siekia išlaikyti Klaipėdos bendrovės kontrolę tuo atveju, jei sandoris tarp SBA ir "SBA Investicijos" keičiant AB "Klaipėdos baldai" į AB "Trinyčiai" bei AB "Objektas" akcijas bus pripažintas negaliojančiu.

Koncernas SBA, jau ne pirmą kartą siekdamas išlaikyti kontrolę, savo sprendimais dažnai kenkia ne tik smulkiems akcininkams, bet ir pačiai įmonei. Po to, kai šių metų pavasarį buvo priimtas sprendimas išmokėti didelius dividendus "Utenos trikotažo" akcinininkams, centrinėje rinkoje jos tapo visiškai nelikvidžios. Jeigu gruodžio 30 dieną vyksiančiame visuotiniame neeiliniame akcininkų susirinkime bus priimtas koncernui SBA palankus sprendimas, panašus scenarijus atsitiks ir su KBAL akcijomis.

Didžiausią mėnesio apyvarta šiandien pasiekta prekiaujant "Alytaus tekstilės" (ATEK) akcijomis. Kaina išliko 0,13 Lt, o apyvarta siekė 2 tūkst. litų. Iki aukščiausio taško nuo 1999 metų vasario 4 dienos pakilo "Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijų kaina. Didžiausia Lietuvos šviežių pieno produktų gamintoja PZVG per dešimt mėnesių gavo 8,7 mln. litų grynojo pelno.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta "Šiaulių stumbro" (SSTM) akcijomis. Už 850 tūkst. SSTM akcijų sumokėta 510 tūkst. litų, o iš viso nuo metų pradžios savininkus pakeitė jau 15,9% šios bendrovės vertybinių popierių. Šiandien tiesioginiais sandoriais už vieną SSTM akciją mokėta net po 0,60 Lt, kai paskutinė jos kaina centrinėje rinkoje buvo 0,14 Lt.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (127)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (176)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (177)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (27)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Top naujienos

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (227)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (114)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Karbauskis apie norą skaičiuoti valdomas žemes: tai primena trėmimų sąrašus (339)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas parlamentaras Ramūnas Karbauskis...

Iš anksto nederinto susitikimo metu padalijo Lietuvą: tai lems ir atlyginimų dydį (40)

Aiškėja, kaip įvykdžius planuojamas reformas ir įvedus etatinio apmokėjimo sistemą pasikeis...

Europą siaubia galinga audra: vėjas toks stiprus, kad žmonės neišsilaiko ant kojų jau yra žuvusių (37)

Amsterdamo Schipholio oro uoste ketvirtadienio rytą beveik valandai buvo atšaukti visi skrydžiai,...

Juškevičius palieka Panevėžį – snaiperį perpirko Stambulo „Galatasaray“ (15)

Panevėžio „Lietkabeliui“ teks ieškoti naujo krepšininko. Vienas iš Aukštaitijos klubo...

Ramutė Daktarienė nutarė emigruoti iš Lietuvos: visi važiuoja, ir mes važiuosime (130)

Po daugiau kaip aštuonerių metų garsiąją „pilaitę“ Užliedžiuose atgavusi iki gyvos galvos...

Atšauktas renginys sugadino šventinę nuotaiką: nesulaukia, kada grąžins pinigus

Dar lapkričio pradžioje pradėjau ieškoti dovanų Kalėdoms . Kadangi visada maniau, kad pramoga...

Sutrikus vairuotojo sveikatai, Vilniuje nuo kelio nuvažiavo maršrutinis autobusas (12)

Ketvirtadienį, apie 16.44 val., Vilniuje, važiuojant nuo Šeškinės kalno, 5-ojo maršruto...

Lapkritį dukros susilaukusi Sofio Gelašvili ėmėsi drastiškos dietos: savaitę vos po kelis šaukštus grikių (18)

3 kilogramai – tokiu rezultatu džiaugiasi Sofio Gelašvili-Niūniavė po savaitę trukusios...