Į antrąją pusę persiritus pirmajam metų mėnesiui aktyvumas Vilniaus biržoje niekur nedingsta. Rinkoje pinigų užtenka, investuotojai sudarinėja nemažai sandorių dėl akcijų bei nestokoja optimizmo, kurį įkvepia skelbiami pirmieji sėkmingi preliminarūs bendrovių veiklos rezultatai. Pirmadienį dėl akcijų buvo sudaryti 1247 sandoriai, t.y. maždaug dvigubai daugiau lyginant su praėjusių metų vidutiniu sesijos sandorių skaičiumi. Apyvarta taip pat buvo gana įspūdinga – 22,8 mln. litų, pabrango 22, atpigo 13 pozicijų, o biržos indeksas OMX Vilnius pasistiebė į viršų 1,36 proc.
Biržos apyvartos lyderio pozicijas sesijai susigrąžino TEO LT (TEO1L) vertybiniai popieriai, jų buvo perleista už 5,7 mln. litų, o kaina ūgtelėjo 0,7 proc. iki 2,87 lito. Šių akcijų patrauklumą didina didesnio praėjusių metų bendrovės pelno lūkesčiai bei spėliojimai dėl būsimų dividendų. Prognozuojamas gana nemažas dividendinis pajamingumas dabartiniam akcijų kainos taške skatina institucinių investuotojų norą dar prieš dividendų įskaičiavimą į rinkos kainą apsirūpinti šiomis akcijomis. Savo ruožtu stambesni sandoriai TEO LT akcijomis rinkos kaina įkvepia daugiau pasitikėjimo tolesne akcijų kurso kryptimi į viršų ir smulkesniesiems, juolab, kad per porą pastarųjų mėnesių smarkiai subrangus daugeliui akcijų, rinkos dalyviai pradeda daugiau dėmesio atkreipti ir į saugesnius vertybinius popierius.

Didele apyvarta pasižymėjo ir “Klaipėdos naftos” (KNF1L) akcijų prekyba, tačiau bemaž visą jų prekybos apimtį (4,3 mln. litų) lėmė vienas stambus tiesioginis sandoris, kuriuo naftos krovos bendrovės akcijų perleista už 4,3 mln. litų mokant po 1,2 lito už akciją. Iš viso “Klaipėdos naftos” akcijų kainos kartelė po šio stambaus sandorio buvo pakelta į viršų 1,7 proc. iki 1,18 lito, nors jokios esminės informacijos susijusios su bendrove nepasirodė.

Pagreitį išlaiko prekyba bankų akcijomis. Pirmadienį aktyviausiai buvo prekiaujama “Ūkio banko” (UKB1L) akcijomis, kurių perleista už 1,9 mln. litų, o kaina kilstelėjo 0,4 proc. iki 4,37 lito. Iš bankų tikimasi gerų veiklos rezultatų už praėjusius metus, kuriuos jie turėtų skelbti iki mėnesio pabaigos. Pirmasis tą suskubo padaryti “Šiaulių bankas” (SAB1L), dar prieš prekybą informavęs, kad pernai už dirbo 13,651 mln. litų neaudituoto grynojo pelno – 68,5 proc. daugiau nei 2005 metais, kai buvo gauta 8,103 mln. litų pelno. Anksčiau bankas pagal pakoreguotus metines prognozes pernai planavo gauti 13,6 mln. litų grynojo pelno, todėl pelno skaičius nebuvo netikėtas.

Galbūt todėl iškart po rezultatų paskelbimo dalis rinkos dalyvių buvo linkę pasinaudoti šia informacija fiksuodami pelnus: vienu nepertraukiamos prekybos momentu akcijų kaina buvo nukritusi iki 4,08 lito taško, tačiau netruko atsistatyti ir sesijos pabaigoje kainavo 4,14 lito, arba 0,2 proc. daugiau lyginant su penktadienio uždarymo kaina. Pirkėjų pozicijų sustiprėjimą greičiausiai sąlygojo pozityvus banko augimo tempų vertinimas ilgalaikėje perspektyvoje. “Šiaulių banko” turtas per metus išaugo apie 28,6 proc. iki 1,35 mlrd. litų, indėliai ir akredityvai - 24 proc. iki 921,5 mln. litų, kreditų portfelis – virš 36 proc. iki 898,6 mln. litų. Atsižvelgiant į tai, kad panaši plėtra planuojama ir šiemet, banko akcijos kaip ilgalaikė investicija lieka patrauklios. Pirmadienį “Šiaulių banko” akcijų apyvarta sudarė 930 tūkst. litų.

Aktyviai prekiauta buvo “Snoro” (SRS1L) akcijomis, dėl jų sudarytas didžiausias sandorių skaičius – 160, o apyvarta siekė 923 tūkst. litų. “Snoro” kursas padidėjo 0,1 proc. iki 5,75 lito. Šiuo metu banko akcijos ieško naujo kainos pusiausvyros taško. Akivaizdu, kad prie dabartinės P/Bv rodiklio reikšmės 4, “Snoro” akcijų kaina yra nuskubėjusi į priekį lyginant su kitų bankų akcijomis. Kita vertus, dalį rinkos dalyvių masina laukiama “Snoro” plėtra pritraukus daug papildomo kapitalo, po to, kai bus minimalia 2 litų kaina išplatinta nauja akcijų emisija, įstatinį kapitalą padidinsianti dar trečdaliu.

Lifosos” (LFO1L) akcijų kursas registravo eilinį teigiamą procentinį kainos pokytį 2,6 proc. iki 29,5 lito, jų suprekiauta už 641 tūkst. litų. Investuotojai labai teigiamai įvertino tai, kad bendrovei pavyko 4,8 proc. viršyti pardavimų planą gauti 650,9 mln. litų pajamų. Iš viso “Lifosos” pardavimai pernai sudarė 682,415 mln. litų – 13,1 proc. daugiau nei 2005 metais, kai pardavimų pajamos siekė 603,495 mln. litų, o vien gruodį pardavimai siekė 65,279 mln. litų, arba 40,9 proc. daugiau nei 2005-ųjų tą patį mėnesį (46,344 mln. litų).

Bendrovė pernai gautą pelną žada paskelbti vasario 28 dieną. Anksčiau vidiniam “Lifosos” akcininko “Evrochim” leidiniui bendrovės vadovas Jonas Dastikas buvo atskleidęs, kad “Lifosai” finansinius planus pavyko įgyvendinti 170 proc. Ši informacija rinkoje buvo sukėlusi tikrą bendrovės akcijų kainos šuoliavimą į viršų. Vėliau buvo bandoma išsiginti, jog omenyje buvo turėtas “įmonės minimalaus vidinio finansinio plano laukiamas įvykdymas”. Pasak “Lifosos” finansų direktorės Regvitos Ivanovienės, 2006 metų pelnas turėtų būti panašus į prognozuotą. Anksčiau “Lifosa” per 2006-uosius metus planavo uždirbti apie 40 mln. litų grynojo pelno. Jeigu faktinis metų veiklos rezultatas nedaug tesiskirs nuo ankstesnių metinių prognozių būtų kebloka įžvelgti fundamentalų pagrindimą “Lifosos” akcijų kainos šuoliui į viršų 37,6 proc. nuo šių metų sausio pradžios.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

JAV biržos: „Dow Jones“ nežymiai mažėja, S&P 500 ir „Nasdaq“ – auga

Jungtinių Valstijų vertybinių popierių rinka penktadienį prekybos sesijos pradžioje iš esmės...

Bitkoinų naudojimas egzotiškoje saloje - po didinamuoju stiklu (2)

Indonezijos pareigūnai praėjusių metų pabaigoje pradėjo tirti bitkoinų panaudojimą kurortinėje...

Psichozė prasideda: kokį efektą turės bitkoino smukimas (166)

Nuo praeito mėnesio populiariausios kriptovaliutos kursas krito perpus. Ekspertai prognozavo tokį...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (177)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (50)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (26)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (419)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (20)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (9)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (35)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (33)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...