Po JAV Prezidento rinkimų, kuriuose kol kas taip ir nepaaiškėjo laimėtojas, JAV akcijų rinkoms atėjo sunkūs laikai. Nuo rinkimų dienos technologinių kompanijų indeksas Nasdaq jau prarado apie 19% savo vertės, o rinkose nervinga prekyba vyksta ne tik dėl politinio neapbrėžtumo, bet ir dėl to, kad nemažai technologinių kompanijų vis sunkiau sekasi padaryti pajamų ir pelno prognozes.
Rinką taip pat smukdo tai, jog nemažai investuotojų artėjant metų pabaigai parduoda nuostolingas investicijas, siekdami sumažinti mokėtinus kapitalo prieaugio mokesčius.

Dėl visu šių priežasčių Nasdaq šią savaitę vėl buvo pasiekęs žemiausią metų tašką, o per savaitę, nepaisant penktadienio pakilimo, indekso reikšmė sumažėjo 4,06%.

Untitled Normal Page

Svarbiausi pasaulio indeksasi ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10470,23 -1,5%
Nasdaq 2904,38 -4,06%
Nikkei 14315,35 -1,57%
FTSE-100 6327,6 -1,75%

Po tokio akcijų kainų smukimo neretas investuotojas staiga suvokia, kad jo turėti turtai kiek aptirpo ir norint gyventi taip anksčiau, reikia taupyti. Tokių istorijų galite paskaityti Herb Greenberg straipsnyje TheStreet.com. Kiti yra linkę dėl savo nesėkmių kaltinti analitikus, kurie rinkos klestėjimo metu vis didindavo ir didindavo tikėtinas akcijų kainas. Apie tai, kad vienas iš tokių kaltinimų Silicon Investor tinklapyje susilaukė labai didelio populiarumo, galite paskaityti Smartmoney.com tinklapyje. Žinoma, daug geriau nei ką nors kaltinti yra mokytis iš savo praeities klaidų - apie tokių pamokų svarbą galite paskaityti Motley Fool tinklapyje.

Netrūksta ir blogų naujienų iš technologinių kompanijų. Telekomunikacijų įrangos gamintojas Lucent trečiadienį pranešė, kad pastebėjo pajamų pripažinimo klaidą, dėl kurios paskutinio ketvirčio pajamos buvo dirbtinai padidintos 125 mln. JAV dolerių. Kompanijos vadovybė pareiškė, jog vargu ar pavyks pasiekti neseniai sumažintas šių metų pajamų bei pelno prognozes, o investuotojai, puolė pardavinėti Lucent akcijas bijodami, kad galimas tyrimas atskleis dar daugiau problemų. Per dieną Lucent akcijų kursas smuko virš 15% ir nukrito į žemiausią trijų metų tašką. Lucent akcijų kaina nuo aukščiausio taško sumažėjo virš 80% (kompanija kelis kartus buvo išleidusi perspėjimus apie tai, jog nepavyks pasiekti planuoto pelno). Plačiau apie Lucent apskaitos klaidas bei akcijų kainos smukimą galite paskaityti "Financial times" tinklapyje.
Lucent akcijų kainos kitimo per pastaruosius tris metus palyginimą su technologinių kompanijų akcijų indekso Nasdaq galite matyti grafike.

 

Telekomunikacijų kompanijoms mažinant kapitalo išlaidas, prastoje padėtyje atsiduria jų tiekėjai. CNNfn tinklapyje galite perskaityti apie tai, kad vienam AT&T padalinių paprašius kai kurių tiekėjų pristabdyti kai kurių užsakymų vykdymą, ženkliai krito įrangą tiekiančių kompanijų akcijų kainos.

Vienas iš galimų perėmimo kandidatų - dribsnius bei gėrimus gaminanti kompanija Quaker Oats kol kas liko be potencialaus pirkėjo. Šį mėnesį Pepsi už Quaker Oats siūlė 13,7 mlrd. JAV dolerių, tačiau kompanija nepaskelbė jokio pranešimo, o jos vadovai atsisakė komentuoti pasiūlymą. Po to iš kovos dėl bendrovės pasitraukė Coca-cola, nes jos valdybai, į kurią įeina legendinis investuotojas Warren Buffet, 15,75 mlrd. JAV dolerių kaina už kompaniją pasirodė per didelė. Ketvirtadienį atsitraukė ir trečias potencialus pirkėjas - Prancūzijos maisto bei gėrimų koncernas Danone. Tai stumtelėjo Quaker Oats akcijų kainą žemyn, nes kiek smuko pasitikėjimas kompanijos vadovybe, taip ir nepriėmusia nei vieno pasiūlymo. Plačiau apie tai galite paskaityti Smartmoney.com tinklapyje.

Japonijoje Interneto inkubatorius Softbank vėl paskelbė apie pelningą veiklą - per trečią ketvirtį gauta 36,31 mlrd. jenų arba 330 mln. JAV dolerių pelno. Nepaisant to, akcijų kaina nukrito į žemiausią metų tašką - investuotojams nepatiko tai, jog didžioji dalis pelno buvo gauta iš akcijų pardavimo, o ne iš veiklos. Softbank vadovas, komentuodamas kompanijos akcijų kurso smukimą, pareiškė, jog Softbank turimos investicijos yra vertingesnės nei jo kapitalizacija.

Prasidėjus Kalėdiniams pirkimams, investuotojai prisiminė interneto mažmenininkus - penktadienį ženkliai brango Amazon.com, Priceline bei kitų interneto kompanijų akcijos. Tai, kad paskutinis metų ketvirtis tradiciškai reiškia didžiausius pardavimus, žino visi rinkos dalyviai,

Vakarų Europos rinkose nuotaikos taip pat nėra labai džiugos. Prancūzijos telekomunikacijų įrangos gaminto Sagem akcijų kursas per savaitę sumažėjo daugiau nei trečdaliu, nes kompanija pareiškė nesugebėsianti pasiekti suplanuotos metinės apyvartos bei pelno. Plačiau apie tai galite paskaityti FTMarketwatch.com tinklapyje.

Sunki savaitė buvo ir informacinių technologijų kompanijoms. Didžiosios Britanijos kompanija Sema pareiškė, kad jai nepavyks pasiekti planuoto pelno bei apyvartos ir tai neigiamai paveikė daugelio informacinių technologijų kompanijų akcijų kursus. Plačiau apie tai galite paskaityti FTMarketwatch.com tinklapyje.

Iš Čekijos rinkos traukiantis vienam dideliam užsienio investuotojui, akcijų indeksai nukrito į žemiausius metų taškus. Komercni Banka akcijų kaina per savaitę smuktelėjo 12%. Paskelbus, kad penki investuotojai parodė susidomėjimą banko privatizavimu, pasklido gandai, kad Čekija turės padaryti atidėjimus blogoms banko paskoloms ir taip sumažės pardavimo kaina.

Vengrijoje vienas iš įdomesnių įvykių yra Rusijos koncerno Gazprom bandymas perimti chemijos koncerną BorsodChem, kurio kapitalizacija šiuo metu yra 267 mln. JAV dolerių. Pagal Vengrijos įstatymus investuotojas, turintis daugiau nei 33% įmonės akcijų, privalo skelbti ofiicialų pasiūlymą likusioms akcijoms supirkti. Analitikų vertinimu, Gazprom su susijusiais asmenimis jau valdo virš 50% Vengrijos chemijos koncerno, todėl oficialaus pasiūlymo skelbimas yra faktiškai neišvengiamas. Gazprom kol kas atvirai neatskleidžia savo ketinimų - penktadienį vykęs akcininkų susirinkimas buvo nukeltas į sausio pradžią ir dabartinių BorsodChem akcininkų tapatybės liko neatskleistas. Vengrijos kompanijos vadovybė baiminasi to, kad akcininkų susirinkime gali būti perimtas bendrovės valdymas.

Rusijoje akcijų indeksai yra netoli žemiausių dviejų metų taškų, o dėl nedidelio aktyvumo bet kokį pakilimą makleriai vertina kaip laikiną, nes rinka vis dar yra smukimo stadijoje.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šaltiniai: ECB gali išsaugoti teisę pratęsti aktyvų pirkimo programą 2018 metais (1)

Europos centrinio banko ( ECB ) vadovų nuomonės skiriasi dėl to, ar vertėtų nustatyti aktyvų...

Europos akcijų rinka šoktelėjo, bet „Ryanair“ atpigo

Pirmadienį prekybos pradžioje Europos akcijų indeksai išaugo iki aukščiausio lygio per...

ECB: euro zonos infliacija gali smukti žemiau 1 proc. lygio (3)

Infliacijos lygis euro zonoje kitų metų pradžioje greičiausiai sumažės žemiau 1 proc. ribos,...

Aukso kainos penktadienį mažėja (2)

Aukso kainos penktadienį smuko, nes investuotojai nesureagavo į eilinį Šiaurės Korėjos...

Apie veiklos stabdymą penktadienį pranešė dar viena Kinijos virtualių valiutų keitimo platforma (6)

Kinijos virtualių valiutų keitimo platforma „ViaBTC“ penktadienį tapo antrąja šalies...

Top naujienos

Naujas požiūris ar gudrus planas: milžiniškas butas prabangiame name už nerealią kainą (58)

Sostinės savivaldybės planai Vilniaus Gedvydžių gatvėje esančiame name pirkti prabangų butą,...

Prekybininkų atstovas apie skirtingas kainas: nereikia stebėtis (352)

Tai, kad Lietuvos „Lidl“ parduotuvėse parduodamų odinių striukių kainos yra net 10–23...

Ištisinę liniją kirtusiai P. Gražulio dukrai – išskirtinė teisėjų malonė (25)

Seimo nario Petro Gražulio dukra Marija Šalaševičienė sulaukė išskirtinės teismo malonės...

Lyg muilo operoje: vilnietė odontologė pateko į neeilinio alfonso spąstus (53)

Apie šeimą ir amžiną meilę svajojusi vilnietė odontologė ilgą laiką tikėjo savo meilužio...

Londono taksi pavyzdys lietuviams: juose niekada nesmirdi, o vairuotojai šio darbo mokosi 5 metus (44)

Yra keli dalykai, kuriuos privalote padaryti būdami Londone . Vienas jų yra bene svarbiausias –...

Garsus psichologas iš Amerikos Lietuvai turi gerų žinių (8)

Amerikietis psichologijos profesorius James Maddux – ne tik žinomas specialistas savo šalyje, bet...

Vilniuje spūsčių metu apsivertė „Opel“, apdaužęs tris automobilius (1)

Trečiadienio pavakarę, Vilniuje prasidedant vakarinėms transporto spūstims, Viršuliškių g....

Uraganas Marija sukėlė tikrą pragarą: tūkstančiai žmonių liko be ryšio su pasauliu ir namų atnaujinta 16.46 (10)

Puerto Riko salą trečiadienį pasiekė vienas smarkiausių pastarųjų dešimtmečių uraganų,...

M. Sinkevičius žada atsistatydinti, jeigu socialdemokratai pasitrauks iš koalicijos (25)

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius kol kas yra vienas iš trijų socialdemokratų partijos...

„Eurovizijos“ nugalėtojas S. Sobralis paguldytas į ligoninę: laukia donoro širdies (14)

„Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojas Salvadoras Sobralis buvo išgabentas į ligoninę...