Pirmadienį Vilniaus biržoje tęsėsi neigiama akcijų kainų korekcija. Negatyvias nuotaikas po savaitgalio stiprino paskelbti prastesni nei tikėtasi JAV ekonominiai indikatoriai, paskatinę nuogąstavimus dėl galimos didžiausio pasaulyje ūkio recesijos, žaliavų kainų smukimas prekių biržose, taip pat Kinijos vyriausybės pažadai stabdyti šalies ekonomiką nuo galimo perkaitimo. Daugelis investuotojų, baimindamiesi, kad korekcija dar gali užtrukti, yra linkę sumažinti rizikingų aktyvų dalį savo portfeliuose, didindami fiksuoto pajamingumo instrumentų dalį bei kaupdami grynus pinigus, tikėdamiesi vėliau atpirkti akcijas mažesne kaina.
Lietuvoje šiuo metu investuotojų nuotaikas labai veikia bendros užsienio rinkų tendencijos. Pirmadienį, matydami žemyn besiritančius kitų biržų indeksus, supanikavę investuotojai puolė beatodairiškai pardavinėti akcijas nesirinkdami kainų ir taip praktiškai sudegindami paskutinius kursų prieaugio nuo metų pradžios likučius. Verta pažymėti, kad kokios nors ekonominės krizės, grėsmingų naujienų, kad gali suprastėti įmonių rezultatai, ar kokio nors kito tvirto fundamentalaus pagrindo tokiam ženkliam akcijų nuvertėjimui šiuo metu nėra, todėl galima tikėtis, kad ilgesniu laikotarpiu jų kainos atsistatys. Dabartinę situaciją galima vertinti, kaip pakankamai logišką, bet neadekvačią pasekmę prieš tai pusę metų besitęsusio akcijų brangimo, o tai, kad kainų nuosmukiai yra tokie ženklūs, lemia rinkos dalyvių emocijos ir nepakankamai didelis rinkos likvidumas. Tikėtina, kad akcijų kursai stabtels ir stabilizuosis tuomet, kai rinką paliks didesnius akcijų kiekius turėję panikuoti linkę investuotojai ir joje liks daugiau šalto proto, nei emocijų, ir rinkos dalyviai apsispręs, kad akcijos jau pernelyg atpigo.

Pirmadienį akcijų rinkos apyvarta siekė 20,5 mln. litų, sandorių skaičius sudarė 2045. Didelis prekybinis aktyvumas rodo, kad netrūksta ne tik parduodančiųjų, bet ir nepraleidžiančių progos įsigyti smarkiai atpigusių akcijų. Per sesiją atpigo 31, pabrango vos 2 bendrovių akcijos. Biržos indeksas OMX Vilnius sumenko 2,6 proc., tačiau šiam pokyčiui reprezentatyvumo nepridėjo “Mažeikių naftos” akcijų, kurios faktiškai be prekybos brango 3 proc., svoris. Geriau situaciją atspindintys kaimyninių rinkų indeksai OMX Tallinn ir OMX Riga ritosi žemyn atitinkamai 4,88 proc. ir 3,02 proc.

Daugiausiai buvo pardavinėta TEO LT (TEO1L) akcijų. Jų perleista už 6,2 mln. litų, o kaina sugebėjo nusiristi žemyn 6,44 proc. iki 2,47 lito. Per mėnesį, nuo vasario 6 dienos, TEO akcijos jau yra atpigusios 18,8 proc., nors jokių neigiamų naujienų iš bendrovės stovyklos, išskyrus apie nepavykusį “Mikrovisatos TV” įsigijimo sandorį, taip ir nepasirodė. Todėl galima teigti, kad nuosmukį lėmė vien investuotojų sprendimas pasitraukti iš rinkos laukiant geresnių laikų. Kita vertus, atsirado ženklų, kad bendrovė gali už praėjusius metus išmokėti bent jau 0,2 (iki 0,27) lito dividendų akcijai, todėl smarkiai atpigusios akcijos tapo patrauklios pirkti vien jau dėl išmokų, tačiau kol iš šios pozicijos nepasitrauks visi norintieji, TEO akcininkams teks palaukti “susiveržus diržus”.

Prieš rinką apėmusį panišką pardavėjų spaudimą neatsilaikė ir bankų sektoriaus atstovai. “Šiaulių banko” (SAB1L) vertybiniai popieriai atpigo 6,85 proc. iki 3,81, o apyvarta siekė 5,2 mln. litų. “Ūkio banko” (UKB1L) akcijos nuvertėjo 8,58 proc. iki 3,94 lito, jų suprekiauta už 4,3 mln. litų. Tuo tarpu “Snoro” (SRS1L) akcijų kaina sumenko 6,15 proc. iki 4,88 lito, jų perleista už 476 tūkst. litų. Bankų akcijos šiuo metu kainuoja pigiau nei kainavo praėjusių metų pabaigoje, nepaisant vėliau paskelbtų rekordinių metinių pelnų, labai gerų ketvirto ketvirčio rezultatų, pagerėjusių kredito reitingų, įspūdingų šių metų pelno augimo prognozių, artėjančių pelno, o “Šiaulių banko” atveju ir nemokamų akcijų, dalybų. Dėl visų šių priežasčių bankų kapitalizacijos nuosmukio mastas neatrodo pagrįstas ir ilguoju laikotarpiu, išsisklaidžius neigiamų emocijų šleifui, matyt, galima tikėtis kainų atsitiesimo, o techninio jų atsistatymo galima tikėtis ir trumpuoju laikotarpiu, nes akcijos atrodo pernelyg smarkiai atpigusios per trumpą laiko tarpą.

Aprangos” (APG1L) akcijos nebuvo išimtis – jų kaina smuktelėjo 5,65 proc. iki 14,2 lito, o apyvartumas sudarė 1,1 mln. litų. Atrodo, kad rinką užvaldžius emocijoms investuotojai liko kurti bet kokiems teigiamiems fundamentaliems faktoriams. “Aprangos” pardavimai, nepaisant itin šalto oro, vasarį ūgtelėjo 40,3 proc. lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai. Nors apyvartos augimo tempas ir buvo mažesnis už demonstruotą sausį (52 proc.), tačiau didesnis nei vidutinis metinis prognozinis augimo tempas – 39 proc. Bendrovė 2010 metais ketina pasiekti 1 mlrd. apyvartą, arba 3,3 karto daugiau, nei 2006 metais bei triskart padidinti prekybinius plotus, taip pat sieks lyderės pozicijų Estijoje bei gali vykdyti plėtrą ir už Baltijos šalių regiono ribų. Nepaisant visų šių gerų naujienų, bendrovės akcijos nuo vasario 6 dienos jau kartu su visa rinka atpigo 17,4 proc.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (170)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (137)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (162)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Bitkoino kursas per valandą krito 10 proc. (27)

Bitkoino kursas antradienį per valandą krito maždaug 10 proc. ir pirmą kartą nuo gruodžio 5...

Lietuva pavėlavo: laiku neperkėlė naujų ES reikalavimų (20)

Lietuva į savo teisę laiku neperkėlė atnaujintos ES finansinių priemonių rinkų direktyvos...

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (508)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (58)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Trolių taikiniu tapo Grybauskaitė ir Skvernelis: dėl ko įsižeidė mongolai? (108)

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė supyko – pasirašė dekretą, kuriuo įvedamos sankcijos...

„Ryanair“ lėktuve įkaltintus lietuvius papiktino bendrovės elgesys ekspertai įvertino situaciją (8)

Į JAV per Oslą skrendanti Karolina (vardas pakeistas) atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje –...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (187)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Prieš lietuvių emigrantų šeimą Anglijoje įvykdytas neapykantos nusikaltimas (2)

Gausiai lietuvių emigrantų apgyvendinto Anglijos miesto Wisbecho policija pranešė apie...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (323)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Sugriuvusią „Maxima“ Rygoje apdraudusi „Ergo“ išmokės 1,6 mln. eurų

Vokietijos kapitalo Baltijos šalių draudimo bendrovė „ Ergo Insurance “ sumokės 1,615 mln....

Pamatę, ką žmonės krauna į lesyklas, gamtininkai įspėja: balandėliai ir cepelinai šiukštu netinka (11)

„Pats metas pradėti rūpintis paukščiais. Belieka įsigyti ar patiems pasigaminti lesyklėlę. Ir...

Apdovanojimą už gyvenimo nuopelnus atsiėmusiam Ilgauskui – skambūs LeBrono komplimentai (26)

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Lietuvos laiku išskirtinio pagerbimo sulaukė buvęs...